Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » A biztosító meddig követelhetn...

A biztosító meddig követelhetné rajtam a károsultnak kifizetett összeget? Mikor évül el?

Figyelt kérdés
Több mint fél évvel ezelőtt ittasan (szonda kijelzése: 1,39) nekiütköztem hátulról egy piros lámpánál álló autónak. Személyi sérülés nem történt, az autó hátsó lökhárítója és csomagtér ajtaja tört össze. Felajánlottam a károsultnak, hogy kifizetem a kárát, de mivel az okmányaim nem voltak nálam így rendőrt hívott. A rendőrök szonda után vérvételre, majd a kapitányságra vittek, a károsulttal így nem tudtam egyezkedni (mint kiderült a károsult autó céges volt amúgy, úgyhogy nem is lett volna értelme). A károsult autót a flottakezelő márkaszervizben javíttatta ki, így a (ránézésre) pár tízezer forintos kárt több mint 1,5 millió forintért fizette ki a biztosító. Még semmi nyoma annak, hogy a biztosító az ittas vezetésemre hivatkozva be akarná hajtani tőlem ezt az összeget. Mennyi idő eltelte után lehetek biztos benne, hogy nem is fogja? Ha mégis követelné, akkor érvelhetek azzal, hogy a javítás végösszege véleményem szerint irreálisan magas volt? Köszönöm a válaszokat.

#ittas vezetés #baleset #biztosítói követelés
2022. márc. 2. 15:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az összeget nem tudod vitatni, de nem is biztos, hogy indokolatlan.

A kár összegét független szakértő ítéli meg. Lehet ellent mondani, de csak a károsult teheti meg.

Egyébként nekem csak egy ócska Suzukim van. Egy ütközésnél nekem is jött egy 360 000 forintos levél. Én szemre max. 30 000 forintra saccoltam a dolgot.

Aztán pár évvel később ugyanígy jártam, csak fordítva. A lámpánál álló autómba romboltak bele hátul. A már amúgy is sérült hátsó lökösön láttam csak horpadást. Mivel a belém romboló erősen bizonygatni akarta, hogy én vagyok a hibás, mert nem mentem át a tiloson, nem egyezkedtem vele. Jól is tettem, mert nekem is 400 körüli lett a tényleges számlám.

És hidd el, nem az ő kontójára újíttattam fel a kocsit.

2022. márc. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. A fő kérdésedre nem írtam semmit szinte.

Határidőt nem tudok, de a teljes összeget visszakövetelheti tőled.

Az egészre nyilván a rendőrségi eljárás is hatással van, lezárásának ideje, végkövetkeztetése szerint hatással van arra is, hogy a biztosító mikortól és mit követelhet rajtad.

2022. márc. 2. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha van instant karma, akkor ez meg suspensed karma, szép munka!
2022. márc. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A KGFB törvény, amely alapján a biztosító az általa kifizetett kártérítési összeg megtérítését követelheti a vezetőtől (visszkereset), ha a gépjárművet alkoholos állapotban vezette, nem állapít meg elévülési határidőt. Csupán összeg felső határt állapít meg, 5 millió forintot.


A Polgári Törvénykönyv a kötelező biztosítást érintő keletkezett kártérítési igények esetén az általános 5 év helyett, az ún. veszélyes üzem (ilyen a közlekedés) működéséből eredő kár megtérítése iránti követelések érvényesítésére három évet biztosít, csak annak elteltével évülnek el.

2022. márc. 2. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!