Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Kell menetlevelet vezetni, ha...

Kell menetlevelet vezetni, ha a tehergépjármű magánszemély tulajdonában van? Meg akart büntetni a rendőr!

Figyelt kérdés

Én úgy tudtam, hogy nem kell menetlevelet vezetnem. Renult Clio 1,5, 2 üléses kocsim van tehergépjárműként nyilvántartva. Csak munkába járáshoz használom. Nem céges!


Változott a törvény? Tegnap éjjel meg akartak büntetni a rendőrök! Jó nagy bunkók voltak... lemaradtam valahol?


2015. márc. 4. 14:25
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem mindig is kellett
2015. márc. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Szerintem meg rosszul tudod:


A menetlevél vezetési előírásokat, a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (továbbiakban MT rendelet) tartalmazza.


Az MT rendelet 23. § (4) és (5) bek. alapján a közúti forgalomban nem közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató és ezekből álló járműszerelvény, valamint autóbusz menetlevéllel vehet részt. Menetlevélként az MT rendelet 2. számú melléklet A), illetőleg C) pontja szerinti vagy olyan okmány használható, amely legalább a következő adatokat tartalmazza: a) az üzemben tartó megnevezése, székhelye és a gépjárművezető neve, b) a jármű rendszáma, telephelye, c) a rakományra vonatkozó (a szállítmány megnevezése, mennyisége, származása, a csomagolás módja, veszélyes áruknál az ADR szerinti adatok), illetőleg a szállított személyek számára vonatkozó adatok az indulás, a megállások és az érkezés helyének és idejének, a kilométeróra állásának, valamint a megtett kilométer-teljesítménynek a feltüntetésével.


2008. július 01-től a jogszabály hatálya azokra a gazdálkodó szervezetekre [a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 685. §-ának c) pontja] terjed ki, amelyek

a) a Magyar Köztársaság területén belföldi vagy nemzetközi forgalomban - ideértve az átmenő forgalmat is - közúti közlekedési szolgáltatást végeznek, illetőleg a Magyar Köztársaság területén közúti járművet (a továbbiakban: jármű) tartanak üzemben;

b) a Magyar Köztársaság területén kívül magyar hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművel közúti áruszállítást vagy személyszállítást végeznek;

c) a külön jogszabályban meghatározott C1, C1+E, C, C+E, illetve D1, D1+E, D, D+E kategóriában érvényesített vezetői engedéllyel vezethető gépkocsival közúti áru- vagy személyszállítást végeznek, a 11. § (1) bekezdése és az 1. számú melléklet rendelkezései tekintetében.


Az MT rendelet hatálya a gazdálkodó szervezetekre, a vállalkozásokra terjed ki, de a magánszemélyekre, és a magáncélú járműhasználatra nem.


Fentiek alapján 2008. július 01-től a magánszemélyek által - magántulajdonban levő járművel - a magáncélú közúti járműhasználat során, a menetlevél vezetési kötelezettség az MT rendelet hatályának változása folytán megszűnt.

2015. márc. 4. 15:03
 3/10 A kérdező kommentje:
A kérdés az, hogy jelenleg kell-e! Sajnos nem találtam rá egyértelmű választ sehol..
2015. márc. 4. 15:05
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell.

A rendőrök sokszor szoktak bepróbálkozni ilyen dolgokkal, mert ha aláírod a papírt, hogy elismered a bűnösségedet, akkor megy a bírság.

2015. márc. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 krissztus ***** válasza:
0%
ha egy auto céges....vagy tgk fuvarozik kell...forgalmi is számit.
2015. márc. 4. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

az adóhivatal honlapját nézd meg.

nem véletlen,hogy teherautónak van nyilvántartva, ezért bármikor fuvarozhatsz. az nem baj, hogy nem, de szeretnék látni a menetlevélen, hogy üres a járgány.

ha viszel valamit magadnak haza, például öt kiló sót disznóvágásához, már azt is vezetni kell.

akkor nem macerálnak, ha üres vagy.

2015. márc. 4. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, a NAV oldalán nem találtam erre vonatkozó konkrét szabályozást, csupán annyit, hogy a menetlevél vezetésére a gazdálkodó szervezetek vannak kötelezve.


Mindenesetre kértem írásban állásfoglalást. Ha valakit érdekel, nézzen vissza, megírom majd a válaszukat!


Egyébként több, különböző szállítmányozó cégnél dolgozó ismerősöm is abban erősített meg, hogy nem kell menetlevelet vezetnem. Én is a vicc kategóriájába sorolom, hogy napi 15 óra munka után, mikor éjjel fél egykor indulok haza, még menetlevelet töltögessek...

2015. márc. 4. 22:23
 8/10 anonim ***** válasza:
Nem kell menetlevelet vezetned, kb. 2004 óta!
2015. márc. 5. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

És íme a válasz érdemi része:


"Tehergépjárművek esetében, a díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás


áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás


személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról


szóló 261/2011. (XII. 7.) Korm. rendeletet (továbbiakban: Korm. rendelet) kell figyelembe venni.


A Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése alapján:


„A közúti forgalomban saját számlás menetlevéllel vehet részt


a) a saját számlás közúti áruszállítást végző 7,5 tonnát meghaladó megengedett


legnagyobb össztömegű tehergépjármű,


b) az ADR és az ADR belföldi rendelet hatálya alá tartozó, saját számlás szállításokat


végző tehergépjármű és


c) a saját számlás személyszállítást végző autóbusz.”


Az Önök esetében nem történik áruszállítás, valamint a tehergépjármű 7,5 tonna alatti, ezért nincs menetlevél vezetési kötelezettség."

2015. márc. 30. 19:01
 10/10 anonim válasza:

Ehhez kapcsolódóan lenne egy kérdésem. Ha egy Mitsubishi L200-as a céges autónk, melynek az összsúlya nem haladja meg még a 3 tonnát sem (ha esetleg szállítanék vele valamit, ami igen ritka)!


Ez esetben kell menetlevelet vezetnünk vagy sem?

2017. ápr. 30. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!