Ha most veszek egy kereskedésben autót, akkor nekem meg kell fizetnem az egész éves gépjármű adót?




válasza:Nem. Legalábbis, ha az erre az évre szóló adókötelezettséget kérdezed.
Alapelv szerint:
2. § (1) Az adó alanya - a (2)-(4)*¹, illetve a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - az a személy, aki/amely a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény alapján vezetett járműnyilvántartásban (a továbbiakban: hatósági nyilvántartás) az év első napján üzemben tartóként, ennek hiányában tulajdonosként (a továbbiakban együtt e § alkalmazásában: tulajdonos) szerepel. Amennyiben a hatósági nyilvántartás szerint egy gépjárműnek több tulajdonosa vagy több üzemben tartója van, akkor közülük az adó alanya az, akinek/amelynek a nevére a forgalmi engedélyt kiállították.
*¹ Az alapelv alóli egyik kivétel:
(4) Amennyiben a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást az átruházó korábbi tulajdonos (a továbbiakban: átruházó) a külön jogszabály alapján - de legkésőbb az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül - bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak. H̲a̲ ̲a̲ ̲t̲u̲l̲a̲j̲d̲o̲n̲á̲t̲r̲u̲h̲á̲z̲á̲s̲ ̲t̲á̲r̲g̲y̲a̲ ̲f̲o̲r̲g̲a̲l̲o̲m̲b̲ó̲l̲ ̲k̲i̲v̲o̲n̲t̲ ̲g̲é̲p̲j̲á̲r̲m̲ű̲ ̲é̲s̲ ̲a̲z̲ ̲á̲t̲r̲u̲h̲á̲z̲ó̲ ̲a̲ ̲v̲á̲l̲t̲o̲z̲á̲s̲t̲ ̲a̲ ̲k̲ü̲l̲ö̲n̲ ̲j̲o̲g̲s̲z̲a̲b̲á̲l̲y̲ ̲s̲z̲e̲r̲i̲n̲t̲ ̲b̲e̲j̲e̲l̲e̲n̲t̲e̲t̲t̲e̲,̲ ̲a̲k̲k̲o̲r̲ ̲a̲ ̲g̲é̲p̲j̲á̲r̲m̲ű̲ ̲f̲o̲r̲g̲a̲l̲o̲m̲b̲a̲ ̲v̲a̲l̲ó̲ ̲v̲i̲s̲s̲z̲a̲h̲e̲l̲y̲e̲z̲é̲s̲é̲t̲ ̲k̲ö̲v̲e̲t̲ő̲ ̲h̲ó̲n̲a̲p̲ ̲e̲l̲s̲ő̲ ̲n̲a̲p̲j̲á̲t̲ó̲l̲ ̲n̲e̲m̲ ̲m̲i̲n̲ő̲s̲ü̲l̲ ̲a̲d̲ó̲a̲l̲a̲n̲y̲n̲a̲k̲.̲ ̲H̲i̲v̲a̲t̲k̲o̲z̲o̲t̲t̲ ̲i̲d̲ő̲p̲o̲n̲t̲o̲k̲t̲ó̲l̲ ̲k̲e̲z̲d̲v̲e̲ ̲a̲z̲ ̲á̲t̲r̲u̲h̲á̲z̲ó̲t̲ó̲l̲ ̲t̲u̲l̲a̲j̲d̲o̲n̲j̲o̲g̲o̲t̲ ̲s̲z̲e̲r̲z̲ő̲ ̲f̲e̲l̲e̲t̲ ̲k̲e̲l̲l̲ ̲a̲z̲ ̲a̲d̲ó̲ ̲a̲l̲a̲n̲y̲á̲n̲a̲k̲ ̲t̲e̲k̲i̲n̲t̲e̲t̲n̲i̲,̲ ̲k̲i̲v̲é̲v̲e̲,̲ ̲h̲a̲ ̲a̲ ̲v̲á̲l̲t̲o̲z̲á̲s̲t̲ ̲k̲ö̲v̲e̲t̲ő̲ ̲é̲v̲t̲ő̲l̲,̲ ̲i̲l̲l̲e̲t̲ő̲l̲e̲g̲ ̲h̲ó̲n̲a̲p̲t̲ó̲l̲ ̲a̲ ̲h̲a̲t̲ó̲s̲á̲g̲i̲ ̲n̲y̲i̲l̲v̲á̲n̲t̲a̲r̲t̲á̲s̲b̲a̲n̲ ̲h̲a̲r̲m̲a̲d̲i̲k̲ ̲s̲z̲e̲m̲é̲l̲y̲ ̲s̲z̲e̲r̲e̲p̲e̲l̲ ̲t̲u̲l̲a̲j̲d̲o̲n̲o̲s̲k̲é̲n̲t̲.̲
Megjegyzés:
(5) Gépjármű tulajdonátruházása esetén, ha a tulajdonátszállással érintett felek egyike sem tesz eleget a külön jogszabály által meghatározott bejelentési kötelezettségének, akkor a tulajdonátszállás bejelentése évének utolsó napjáig az (1) bekezdés szerinti tulajdonos az adó alanya.
A fentieket a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény tartalmazza.




válasza:adott évre annak kell fizetni akinek január 1-én a tulajdonában volt az autó
én 2017 január 16-án vettem a kocsimat és csak 2018 ban fizettem gépjárműadót




válasza:



válasza:Tisztelt 2-es válasz*¹ írója!
Nem pontos, és nem kivétel nélküli, hogy „adott évre annak kell fizetni akinek ̳j̳a̳n̳u̳á̳r̳ ̳1̳-̳é̳n̳ a ̲t̲u̲l̲a̲j̲d̲o̲n̲á̲b̲a̲n̲ volt az autó”.
Eleve ̲r̲i̲t̲k̲a̲,̲ ̲h̲o̲g̲y̲ ̲a̲ ̲t̲u̲l̲a̲j̲d̲o̲n̲o̲s̲ ̲a̲z̲ ̲a̲d̲ó̲ ̲a̲l̲a̲n̲y̲a̲. Ez csak akkor van, ha nincs bejegyzett üzembentartó. Alapvetően, az üzembentartó az adó alanya. Ezt elolvashatod az 1-es válasz*² jogszabályi idézetében is, de az idézet pontosságát ellenőrizheted a hatályos jogszabályban is, az is meg van nevezve a válaszban.
Te, nyílván azért csak ̳k̳ö̳v̳e̳t̳k̳e̳z̳ő̳ ̳é̳v̳ ̳j̳a̳n̳u̳á̳r̳ ̳1̳-̳t̳ő̳l̳ lettél adóalany, mert az eseted nem tartozott a négy kivétel egyikébe sem. De, van négy kivétel, ezt is tartalmazza az 1-es válasz jogszabályi idézete.
*¹ 2018-11-23 12:11
*² 2018-11-23 08:05
Kapcsolódó kérdések:
Üdv mindenkinek , vásároltam egy autót 3 napja amit szeretnék eladni mivel az élet úgy hozta , hogy a pénzre volna inkább szükségem most . Senkit sem akarok átverni , nem tudom hogy ilyenkor hogy megy a papir munka , muszály átírjam és megvárjam a törzs kártyám s majd...
Épp autóvásárlás előtt állunk, frissen lett meg a jogsim Magyarországon, de nem rendelkezem magyarországi állandó lakcímmel...Szerbiai lakcímem van, de a lakcímkártyámon az állandó lakcímnél csak annyi áll hogy ''külföldi lakcím''...Akkor most hogyan is van ez? 2 éve...
Két autóm van. A régit (B2) most adom el a héten, így marad az új autóm, aminek a biztosítása A0-ba lett kötve. Hogyan vihetem át a bónuszaim? Külön kérnem kell az új autóra kötött biztosítómnál vagy autómatikusan átviszik? Egyébként mindkét autó biztosítása...
Nyáron volt használva előtte ki volt vonva a forgalomból. A biztosító nem szereti ha a gépjárművet csak 2-3 hónapra helyezem forgalomba, így vissza kell utalnia a nem használt időszakra vonatkozó díjat. Szeptemberben van a fordulónap és elállna a szerződéstől a...
Egész alatt azt értem, hogy a nagy része még megvan az autónak (pl.: enyhén sérült). Ha igen akkor a megvétel után kell-e valami adót fizetnem? (forgalomból kivonás díjra,stb.-re gondolok)
Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!




