Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Eladtuk az autót törlő határoz...

Eladtuk az autót törlő határozattal, de nem íratta át. Mit tegyünk?

Figyelt kérdés

Üdv!

Volt egy hiteles autónk amiről lejárt a hitel és eladtuk. A törzskönyv a bank nevén volt, a vevőnek odaadtuk azt is illetve a törlő határozatot is amellyel attudja íratni a saját nevére. A baj az,hogy nem íratta át már 3 hónapja és a csekkek jönnek folyamatosan. Az autó ki volt vonva a forgalomból mikor megvette de a rendszám még nem lett leadva. Azóta is ki van vonva. Az autópálya mernokseg nem fogadja el a nem lepecsételt adás vételi szerződést, viszont az okmányiroda nem tudja lepecsételni mert hivatalosan mi csak uzembetartok voltunk. Na már most mi nem követtünk el hibát, mert szabályos így is hogy a törzskönyv nem volt a mi nevünkön viszont volt törlő határozat a hitelrol. A vevővel nem tudunk kapcsolatot teremteni. Mit tudunk most ilyen esetben tenni? Rendőrség nem tudja, okmányiroda nem tudja. Voltunk bíróságon ott javasolták hogy küldjünk tértivevényes felszólítást a vevőnek, viszont az idő ketyeg a csekkek szempontjából amit ugye ha nem fizetünk be akkor pótdíjas...és a mi nevunkon van. Viszont nem kevés összegről van szó és befizetni nem szeretnénk..

Válaszokat előre is köszönöm.



2019. júl. 12. 13:41
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
2019. júl. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
Jelentened kellett volna, hogy ellopták.
2019. júl. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az 1. válasz linkje semmit sem jelent a kérdező számára. (2019-07-12 13:54)

A linkbeli esetben a tulajdonos adta el az autót (jogszerűen, más nem is teheti; üzembentartó nem adhatja el), így bejelenthette az eladást a nyilvántartó hatóságnál (okmányiroda, kormányablak), ahol lebélyegezték az adás-vételi szerződést, így az eladó bizonyítgathatja az eladást. Ugyanakkor a nyilvántartásba is bejegyezték. Ilyenkor, ha a vevő nem íratja át, akkor bizonyos, rövid idejű várakozás után, jelentik az adóhatóságnak (az elmaradt átírási illetéket adók módjára, 5 százalékponttal emelt jegybanki alapkamattal számolt pótdíjjal hajtják be + adóbírságot tesznek hozzá, fáradozási jóvátételként), illetve a nyilvántartó hatóság újabb idő után intézkedik a helyi önkormányzati hivatal felé, a hivatalból történő forgalomból való kivonásra.


De, a kérdező részletesen leírta, hogy üzembentartóként „adta el” az autót. A vevő, az eladóval szemben előnyben volt, ha tisztában volt mindennel; többek közt azzal, hogy az eladó üzembentartóként nem tudhatja érvényesen bejelenteni az eladást (hiszen, üzembentartóként nem adhatta el), így a nyilvántartó hatóságnál nem jelentkezik bejegyzésként az eladás, nem szólíthatják fel a vevőt, nem értesíthetik az adóhatóságot, stb. A nyilvántartás szerint minden változatlan.

Így a biztosító sem fogadhatja el a szerződés felmondását, ahogy a pótdíjakat kivető cégek sem. (A biztosításról nem írtál, kérdező, bizonyára még nincs gondod vele, hiszen a forgalomból való kivonás alatt szünetel a díjfizetési kötelezettség, ha a kivonást bejelentetted a biztosító felé. Na de, a tulajdonos, vagy üzembentartó által történő kivonás határidős, annak leteltével újra kell fizetni a biztosítási díjat. Vagy, jöhet a fedezetlenségi díj is.) A rendszám, persze, hogy nem volt leadva, azt csak a forgalomból történő végleges kivonáskor kell leadni, az autó regisztrált bontóban történt leadáskor kapott bontási igazolással. De, ilyen tulajdonigazolással (nem te vagy a törzskönyv szerinti tulajdonos) ott sem fogadták volna be az autót.


És, a pótdíjak mellett jöhetnek kövér gyorshajtási bírságok is.


Ha nem követelnék meg a nyilvántartó hatóság igazolását az adás-vételi szerződésen, akkor bárki írhatna kitalált szerződést és mutogathatná parkoló-társaságoknak, fizetős út üzemeletetőknek, rendőrségnek: bocsika, engem nem lehet pótdíjazni, bírságolni.


Hogyne követtetek volna el a hibát! A törlő határozattal és a pénzintézet nevére szóló törzskönyvvel új törzskönyvet kellett volna kiváltanotok, amiben ti lettetek volna a tulajdonosok. A törlőhatározat és a más nevére szóló törzskönyv erre alkalmas, nem nyilvántartás szerinti üzembentartóként, eladásra. És akkor eladhattátok volna az igazoltan, nyilvántartásban is szerepelő tulajdonotokat, és védene mindaz, ami az 1. válasz linkjében van.


Érdekes, hogy megtapasztaltad, hogy a nyilvántartó hatóság, a rendőrség is tehetetlen, de azt állítod, hogy nem hibáztatok. Akkor, minden rendben van.

Egyébként, ha nem akarod is belátni és elfogadni, úgy van, amire jutottál, nem marad más, mint a bíróság. És, valószínűleg nem lesz gyors és fájdalommentes menet. És, nem biztos a teljes vétlenségetek megállapítása sem, de hát senki sem tudhatja előre a döntés tartalmát, indoklását. Legfeljebb, tudok szerencsét kívánni, hogy minél egyszerűbben, és egyáltalán, elintéződjön így a problémád.

2019. júl. 14. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!