Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Vizsgabiztos meg változtathatj...

Vizsgabiztos meg változtathatja az utvonalat?

Figyelt kérdés

B kategorias forgalmi vizsga. Ugyebár adott egy utvonal amit ki huzol. Aközbe amig mész azon az úton el térhet tölle?

Pl hogy nem az oktato mondja hogy fordulj le jobbra hanem a vizsga biztos mondja hogy forduljak balra ezt meg teheti?



2018. dec. 12. 09:53
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Na az volt a szituácio hogy vizsga vege utana 10p el szolt az egyik lampa elot hogy forduljak le balra le is fordultam kerte hogy csinaljak egy egyivu meg fordulast ki neztem egy tok jó keresztezodest ami utba esett irany jelzö jobbra holtérbe be neztem kulsö tukor belsö tukor be kanyarodtam vissza irany jelzö balra jobb holtér bele nez kulső tukor belsö tukor bal külső tükőr bal holtér es mikor indultam volna el mondta a vizsga biztos hogy a viszga most akkor véget er mert szerinte nem neztem meg hogy jönn e biciklis.
2018. dec. 12. 12:03
 12/18 anonim ***** válasza:
30%

Azt változtat rajta amit akar. A vizsgaútvonal sak javaslat hogy ne menet közben kelljen kitalálgatnia hogyha fáradt. Meg azok úgy vannak összerakva hogy a szituációk nagy részével találkozz. Ha akar ő is, és amíg szabályos vagy "véletlenül" te is eltérhetsz tőle.


Volt nekem is hogy a vizsgabiztos mondta hogy menjünk jobbra, én ideges voltam, kitettem az irányjelzőt balra és teljesen szabályosan kanyarodtam. Nem vont le pontot, de megjegyezte hogy kicsesztem magammal, mert így egy szűkebb utcában kell majd Y megfordulást csinálnom.

2018. dec. 12. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Engem így buktattak meg, a vizsgabiztos beleszólt az útvonalba és szabálytalanul parkoltatott
2018. dec. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

"ne buktason mar meg olyanért amit nem kovettem el"

"nem neztem meg hogy jönn e biciklis"


Ez adott esetben tényleg bukó ok lehet. Helyzettől függ. Mondjuk nekem kicsit zavaros ez az egész hadoválás útvonal eltérésről meg vizsga után 10 perccel buktatásról...

2018. dec. 12. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Ebből a történetből is az kerekedik ki, hogy végül is jogosan buktatott meg, de valóban olyanért, amit nem követtél el.

Nem követted el a kötelező oldalra-hátra nézést.

Nem elég a tükörbe bele nézni, abból nem látható minden, forgalmi vizsgán kötelező oldalra fordulva ellenőrizni, hogy valóban nem jön ott senki.

Ez egy jól látható mozdulat, így tanítják az oktatók, mert azt a vizsgabiztos is látja, a tükörbe nézést nem biztos, de a lényeg, hogy a tükörből egy torzított képet látsz, ha oda nézel, akkor látod csak a valós képet.

2018. dec. 12. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
15%
Vezetni kell tudni, nem útvonalakt betanulni!
2018. dec. 12. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
91%

┌─ „F̲o̲r̲g̲a̲l̲m̲i̲ ̲v̲i̲z̲s̲g̲a̲ – a vizsgáztatásra vonatkozó előírások figyelembevételével – c̲s̲a̲k̲ ̲a̲ ̲k̲ö̲z̲l̲e̲k̲e̲d̲é̲s̲i̲ ̲h̲a̲t̲ó̲s̲á̲g̲ ̲á̲l̲t̲a̲l̲ ̲k̲i̲j̲e̲l̲ö̲l̲t̲ ̲v̲i̲z̲s̲g̲a̲ú̲t̲v̲o̲n̲a̲l̲o̲n̲ ̲t̲a̲r̲t̲h̲a̲t̲ó̲. A kijelölés időkorlátozást is tartalmazhat.”

„A körülmények jelentős megváltozása esetén erről való bejelentés alapján vagy hivatalból a közlekedési hatóság a vizsgaútvonalat felülvizsgálja, és a vizsgaútvonalat ideiglenesen vagy véglegesen megszünteti.” ─┘ *¹


┌─ Az útvonalat a vizsgabiztos előzetesen jelöli meg a Minősítő lapon, továbbá két manőverezési feladatot is: az öt lehetségesből, egy parkolásit, és a két lehetségesből, egy megfordulásit.

Nincs szabályozva, de elterjedt gyakorlat a húzás, így nem lehet azt állítani, hogy a vizsgabiztos direkt választott nehéz útvonalat.

Viszont, nem a vizsgabiztos, hanem „a̲ ̲s̲z̲a̲k̲o̲k̲t̲a̲t̲ó̲ ̲t̲á̲j̲é̲k̲o̲z̲t̲a̲t̲á̲s̲a̲,̲ ̲ú̲t̲i̲r̲á̲n̲y̲ ̲m̲e̲g̲h̲a̲t̲á̲r̲o̲z̲á̲s̲a̲ ̲a̲l̲a̲p̲j̲á̲n̲ a forgalmi szabályok betartása mellett önállóan kell a közúti forgalomban járművet vezetni.” ─┘ *²


┌─ Annak ésszerű oka van, hogy a szakoktató irányít, nem a vizsgabiztos. Ugyanis, a „gépkocsivezetés oktatása és az azt követő gyakorlati vizsga során vezetőnek az oktató minősül.” *³ Vagyis, az oktatóé a felelősség.

Az oktató ismeri a vizsgázót, kiszámítható számára, hogyan reagál egy-egy utasítására. A vizsgázó is egyértelműen tudja értelmezni a megszokott szóhasználatokat.

A vizsgabiztos utasítása lehet félreérthető, elbizonytalanító a vizsgázó számára. Akár balesetveszély is teremtődhet, illetve, mivel az oktató adott esetben bizonytalan lehet, hogy mi következik, lehet, hogy feleslegesen közbeavatkozik, és bukást okoz.

A vizsgázó jobban is hallja a mellette ülő oktatót, mint a mögötte ülő vizsgabiztost. ─┘



*¹ 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól 13. § (3) és (4)

Lásd: [link]

A jogszabály hatályos teljes szövege leolvasható, például, itt: [link] , vagy itt: [link]


*² Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Közlekedési Hatósága: Tantervi és vizsgakövetelmények - „B” kategóriás járművezető-képző tanfolyamok számára 2017.01.01-től; 27. oldal.

Lásd: [link]

A link, ahol minden részletesen ismertetve a képzésről, az elméleti- és gyakorlati vizsgáról (még ábrák is vannak): [link]


*³ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ); III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak; a) Vezető:

A jogszabály hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link] , vagy itt: [link]

2018. dec. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat az utolsobol mindent meg tudtam :D
2018. dec. 13. 09:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!