Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mi a véleményetek arról hogy...

Mi a véleményetek arról hogy a gyalogosnak elsőbbsége van a zebrán?

Figyelt kérdés
2020. dec. 13. 11:15
1 2 3 4 5 6
 21/58 anonim ***** válasza:
22%

No most, szerintem nem egyértelmű a szabály az autósok felé!!

Az autósok egy része úgy értelmezi, hogy aki áll a járda szélén, annak megadom az elsőbbséget és megállok. Az autósok másik része meg úgy értelmezi, hogy a járda szélén állva nincs elsőbbsége.

Itt meg egy példa, amikor a zebrához közelít két autós, és különböző a szabályértelmezésük:

[link]

2020. dec. 13. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/58 anonim ***** válasza:
83%
A főúton érkező kamionnak is csak a kereszteződésBEN van elsőbbsége. Mégse megy ki elé egy autós se, pedig nincs a kereszteződésben, csak megy feléje.
2020. dec. 13. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/58 anonim ***** válasza:
82%
21. Egy pillanatra se védeném a szemből jövő autót, de az ilyen gyalogosnak mi járhat a fejében, mikor lelép? K. anyádat, akkor is nekem van elsőbbségem?
2020. dec. 13. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/58 anonim ***** válasza:
74%
Emberek, az a mítosz, félreértelmezés mégis honnan a fenéből ered, miszerint csak a már lelépett gyalogosnak van elsőbbsége? Én még soha nem tudtam ezt kihámozni a KRESZ-ből - vélhetően azért nem, mert minimum 1975 óta nincs benne ilyen, a gyalogosok elsőbbséget korlátozó kitétel.
2020. dec. 13. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/58 anonim ***** válasza:
100%

23:

A szabály kétféle értelmezésre ad lehetőséget, a kamerás autós a járdán állónak megadta az elsőbbséget, a szemből jövő autós szerint nem győződtek meg az úttestre lépés veszélytelenségéről.

Ennyiről szólt a 21-es példa, ezért nem is értem a lepontozást.

2020. dec. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/58 anonim ***** válasza:
100%
25. Én nem pontoztalak le. A szemből jövő felelőssége nem vitatható, de szerintem a két gyalogosé sem.
2020. dec. 13. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/58 anonim ***** válasza:
76%

24:


KRESZ 21.§

.

.

(6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja, vagy megtévesztheti.


(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van – kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is – az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs.


(8) A gyalogos olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, mielőtt az úttestre lép, köteles meggyőződni arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármű olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud.

2020. dec. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/58 anonim ***** válasza:
70%

A 27-esben olvashatók értelmezése szerint a 21-ben látott eseteknél mindkét autós helyesen értelmezte a szabályt.


Vagy mégsem?

2020. dec. 13. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/58 Alex Fly ***** válasza:
76%

A gyalogos meggyőződött arról, hogy ahol át akar kelni, az rgy gyalogátkelő, ami pontosan azért van ott, hogy ezt veszélytelenül megtehesse. Attól nem lesz ő szabálytalan, ha az arrajáró autóvezető nem tartja be a szabaályokat...

Ja és a járda szélén levő gyalogos elsőbbsége: a KRESZ eléggé jól definiálja az elsőbbség fogalmát. És akinek van KRESZ-vizsgája, az emlékezhet a híres képes feladatokra: az elsőbbségadásnál nem az számít, hogy benn van-e a kereszteződésben, hanem hogy honnan közelít. Itt alapvetően a gyalogos mehet rá elsőnek a zebrára, a jármű csak utána - tehát az út szélén álló gyalogost át kell engedni - és ebben a tevékenységében megakadályozni vagy zavarni is tilos.

2020. dec. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/58 anonim ***** válasza:
63%

29:

Ez az egyik autós értelmezés. Most a 27-ben olvasható 21.§ bekezdéseit kellene értelmezni szintén autósként.

2020. dec. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!