Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kerékpárral parkolhatok...

Kerékpárral parkolhatok felfestett parkolóhelyen?

Figyelt kérdés

Régóta csinálom azt, hogy egy kis külvárosi bolt parkolójában az egyik felfestett parkolóhelyre teszem le a kerékpáromat, mert nincs külön kerékpártároló.


Egészen idáig nem is volt problémám belőle, mert amúgy is kicsi a forgalom és emiatt mindig tök üres a parkoló. A vírushelyzet óta viszont dugig van, amit nem értek, mert nem fizető a hely.


A mai napon a boltból kijöve az fogadott, hogy a kerékpáromat valaki erőszakkal kihajította a gyepre és beállt a helyére kocsival!


Ez szerintem felháborító és elfogadhatatlan viselkedés.


Megvártam a gépkocsi tulajdonosát, aki egy fiatal gyerek volt. Elkezdett bunkózni velem, hogy oda nem tehetem a kerékpáromat és örüljek neki, hogy csak a kormányom hajlott el, mert legközelebb még durvábban fogja elhajítani. Mikor mondtam, hogy fizesse ki a káromat, padlógázzal kitolatott és elhajtott.


Rendőrt nem akartam hívni, mert nem vagyok benne biztos, hogy kerékpárral szabályosan álltam be oda, ezért itt kérnék most segítséget: Ha bemegyek a rendőrségre, akkor lehet belőle bajom? Fénykép, rendszám, minden megvan. Feljelentést szeretnék tenni, hogy rendezze a káromat az illető.



2021. jan. 27. 16:27
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
89%

Ha tábla nem szabja meg, hogy csak adott, más járműfajtával szabad ott várakozni, akkor jogosult vagy felfestett parkolóhelyen kerékpárral várakozni; azaz, otthagyni.


┌─ A várakozóhely, a járművek kijelölt várakozóhelyét jelzi.

Lehet táblával jelölni, hogy csak adott járműtípus várakozhat ott, illetve azt, hogy csak adott módon szabad elhelyezkedni. ─┘


┌─ A kerékpár, jármű: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. ─┘


┌─ A várakozóhely útburkolati jel az egy gépkocsi várakozására szolgáló helyet jelöli meg.

Kétkerekű motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral és kerékpárral egymás mellett két sorban vagy az úttest széléhez viszonyítva ferdén is meg szabad állni, ha a járművek az úttestből egy személygépkocsi szélességénél többet nem foglalnak el. Ahol a várakozóhelyet útburkolati jel jelzi, egy gépkocsi részére szolgáló helyen két ilyen jármű is megállhat. ─┘


T e h á t :

• mivel a kerékpár jármű, és a várakozóhely járművek várakozására szolgál, ha nincs tábla arra, hogy csak más járműfajta várakozhat ott, akkor jogosan hagytad ott a kerékpárod. Ha nem volt ott elhelyezkedést előíró tábla, akkor tetszés szerint lehetett ott; akár el is fektethetted volna egy gépkocsihelyen.

• Az csak engedmény, hogy két kerékpár is lehet egy felfestett gépkocsihelyen; ha egyedüli volt a kerékpárod, akkor nem tehetted másik mellé, de jogszabály akkor sem kötelezett volna rá, ha lett volna ott másik.


A fentiek elolvashatók a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben, azaz, a KRESZ-ben, rendre a 17. § (1) e); 1. számú függelék II. r/1; 18. § (1) j) és 40. § (3) helyeken.


Ha szabályszegő voltál is, mert tábla szerint csak másfajta jármű(vek)nek volt ott engedélyezve a várakozás, akkor sem lett volna joga önbíráskodni. Ha az elválasztó záróvonalat is használva állt volna ott autó - ami biztosan szabálytalan lett volna -, akkor az autójával arrébb tolta volna, vagy betörte volna a szélvédőjét, vagy máshogy rongálta volna?

2021. jan. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Az eredeti kérdésre még mindig várom a választ. Kétes alternatívákat sikerült ajánlanotok, de hogy a jogszabályok mit mondanak erről az még nem derült ki.
2021. jan. 27. 21:13
 13/20 A kérdező kommentje:
Hopp, közben bejött egy üzenet. El fogom olvasni, köszönöm szépen!
2021. jan. 27. 21:13
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Röviden: szabályos, de ha esetleg valami miatt mégsem lenne az, az sem szentesítené a rongálást az autós részéről.

Rendőrt kellett volna hívnod.

2021. jan. 28. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
4%
Kötve hiszem hogy ez szabályos lenne,bàr nem ismerem a pontos szabályt de az biztos hogy marha nagy pofàtlansàg egy autótól elvenni a parkolóhelyet a bicajoddal!Nem csodálkozom az autós reakcióján,megrongálni nem kellett volna de ha nincs más parkolóhely a közelben én is arrébb tettem volna
2021. jan. 28. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Megtettem a feljelentést. Nem szóltak semmit a parkolás miatt.
2021. jan. 30. 11:45
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Elég mókás olvasni, hogy az emberek túlnyomó többsége a vonatkozó jogszabály ismerete nélkül alkot értetlenkedő, csodálkozó és felháborodott véleményt, miközben egy jóval súlyosabb és egyszerűen megítélhető cselekmény fölött meg szinte szemet hunynak.
2021. jan. 30. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Alex Fly ***** válasza:
64%
Ott helyben kellett volna rendőrt hívni, most már hiába jelentetted fel, a kártérítésre gyakorlatilag nincs esélyed...
2021. jan. 30. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
19%
Én is arrébb dobtam volna... autóval nem tudok bárhol megállni, de bicajjal igen...
2021. febr. 3. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Alex Fly ***** válasza:
70%

@19: nem-e? Számold már meg egyszer, hogy egy adott középületnél hány parkoló és hány kerékpártámasz van...

De egyeseknek az ország egész területe nem lenne elég tárolni a tragacsukat.

2021. febr. 3. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!