Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha kerékpár ütközik járdás...

Ha kerékpár ütközik járdás autóval ki a hibás? Kerékpár a járdán megy, kocsi hirtelen kiáll kertből majd meg is áll a teljes járdát elfoglalva, így a kerékpár se megállni se kerülni nem tud.

Figyelt kérdés
Az autósnak a gyalogosnak elsőbbséget kell adnia de arra hivatkozik, hogy a kerékpár járdán nem közlekedhet
2017. márc. 26. 10:07
1 2 3 4 5
 11/50 A kérdező kommentje:

én ilyenkor autóval lassan jövök ki. s vagy elhúz előttem egy kerékpáros még elférve- mert azért van bőven hely a járdán, vagy már messziről észrevesz s lassít. de még az is megesik, hogy mire annyira kilóg az autó hogy meglátom a száguldó kerékpárost a fékbe taposok. s akkor még mindig el tud előttem menni mert nem álltam el a teljes utat. ha más nem hát leszalad a fűre. na de ha a kocsi teljes szakaszával lefoglalja valaki a járdát és még az előtte levő füves terület nagy részét is...

azt persze értem, hogy jogilag neki van igaza.

2017. márc. 26. 10:53
 12/50 Alex Fly ***** válasza:
25%

Jogilag mindenképpen osztott felelősség. Egyrészt a kerékpáros tilosban hajtott, másrészt az autóvezető sem a megfelelő körültekintéssel állt ki az ingatlanról. Szóval ebben az eserben egyik sem teljesen tiszta. Ez az az eset, amikor két szabálytalan közlekedő találkozik...

Magyarországnál civilizáltabb helyeken emellett még figyelembe kell venni a Bécsi Közlekedési Egyezmény gyengébb fél védelméről szóló cikkelyét, amely alapján a felelősség megállapításánál az autós eleve hátránnyal indul.

A magánvéleményem pedig az, hogy remélem, most már megtanultad, miért nem kerékpározunk a járdán...

2017. márc. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/50 A kérdező kommentje:
nincs ezen mit megtanulni, úttesten sokkal veszélyesebb a folyamatos előzések forgalom feltartás miatt
2017. márc. 26. 12:03
 14/50 A kérdező kommentje:
arról nem is beszélve, egy olyan autós aki ezt műveli a járdán, mit művel az úttesten 80-al??? sokkalta veszélyesebb...
2017. márc. 26. 12:11
 15/50 anonim ***** válasza:
79%
Magyarázom a bizonyítványom című műsorszám!
2017. márc. 26. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/50 anonim ***** válasza:
0%

A jogi tényállás teljesen egyértelmű: az autós volt elsődlegesen a hibás, a kerékpáros csak kisebb részben.

Az autós nem vett részt a közlekedésben az ütközés pillanatában. Sem a kitolatáskor, sem a járdán állása közben. Így senkivel szemben nincs elsőbbsége.

Sok kocsikihajtóban ott van ott van a Vigyázz! Autó! tábla. Ez jogi szempontból semmivel nem több, mint a fodrász balra, vagy méz eladó. De látott már valaki olyant, hogy Vigyázz, gyalogosok? Én még nem.

Mint ahogyan az úton az elsőbbségadás kötelező tábla az úttest teljes szélességére érvényes, s a szabálytalan vagy rossz oldalon, de szabályosan közlekedőnek is meg kell adni az elsőbbséget, itt is kötelező kellő figyelemmel kitolatni. És igen, kell a segítő is, ha másképpen nem lehet látni a járdaforgalmát.

Ahogyan írták, babakocsi is lehetett volna ott, vagy kerekesszékes is. Azokból a motoros elég gyorsan is tud menni.

2017. márc. 26. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/50 Alex Fly ***** válasza:

Kérdező: ezek szerint van mit megtanulni. Az úttesten, ahol a többi jármű vezetőjének látóterében vagy, akik viszonylag kiszámíthatóan közlekednek, jóval biztonságosabb, mint szabálytalanul a járdán tekerve a kiszámíthatatlanul a felületet teljesen kihasználó gyalogosok között, ahol a járművezetők elől is sok esetben rejtve maradsz, ráadásul nem is számítanak arra, hogy az egyik pillanatról a másikra megjelensz előttük. Az adott esetben még az is számít, hogy a fal és az úttest közötti távolság miatt több idő van a baleset elhárítására és az úttest belseje felé húzódva elég tér is van ehhez.

De inkább nézd meg a baleseti statisztikákat, hol történik a legtöbb kerékpáros baleset -utána rájössz, hogy nem érdemes a hamis biztonságérzetre alapozni.

2017. márc. 26. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/50 A kérdező kommentje:
ráadásul ez a kerékpáros a járdán a gumiszabály kategória mert mit jelent az hogy az úttest kerékpározásra alkalmatlan? tankcsapda egyik úton sincs csakis a magas forgalom miatt lehet alkalmatlan ez pedig megvolt.
2017. márc. 26. 13:17
 19/50 A kérdező kommentje:

csakhogy itt nem én jelentem meg egyik pillanatról a másikra hanem egy olyan autó aminek elsőbbségadási kötelezettsége volt. merthogy mindennek meg kell adnia az elsőbbséget annak aki

a áll be. gyalogosnak is és kerékpározásra alkalmatlan úttest miatt járdára kényszerülő kerékpárosnak is. így a kérdés le is zárult. sebesség túllépés de történt, egy másodperces elvárt reakcióidőn belül is voltam, azonnal fékeztem, de mivel annyira hirdetmény vágódott ki elsőbbséget meg nem adva másodperc törtrésze alatt be is következett a csattanás. ennek a fényében inkább a másik oldalon látszik a szerecsenmozsdatás.


valóban ott segitséggel lett volna szabad csak kiálni, ugyanakkor kellő ovatosággal lehetett volna egyedül is - szabálytalanul ugyan - de balesetmentesen kimenni, lassan számitva arra hogy aki jön az látva a kocsit gyalogos sebességre lassit s ha azt látja hogy nem áll meg akkor meg is áll. tudni kell ugyanis, az elsöbbség meg nem adása kerékpárosnál azt jelenti hogy nem kényszeritheti hirtelen fékezésre vagy irányváltoztatásra. de biztonságos megállásra kényszerítheti. így lassan közlekedve az aránylag messze levő kerékpáros elé is állhat akár, de úgy elé állni hogy az az ütközéstől 1 másodpercen belül van s lényegében a fékezés megkezdésére sincs ideje...

2017. márc. 26. 13:28
 20/50 A kérdező kommentje:

*sebességtúllépés nem történt. 10 km/h le van írva.

az hogy valaki itt látatlanban kerékpáros közlekedésre alkalmasnak nyilvánít egy utat csak tájékozatlanságra vall

2017. márc. 26. 13:30
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!