Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy ítélhették el a zebrán...

Hogy ítélhették el a zebrán gázoló mentőst?

Figyelt kérdés

[link]


Nem értem a dolgot, a kresz szerint totális elsőbbsége volt, sőt ha mezei autós lett volna is ártatlan a kresz szerint, nem?


2018. márc. 1. 18:52
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/71 anonim ***** válasza:

# 50


Egyáltalán nem reagálsz érdemben. Ez nem fair. Tehát ha tőlem elvárod a kresz szabályokat akkor te is idézd amiket én kértem. Ha nem vonatkozik a biciklisre akkor melyik vonatkozik, mert olyan nincs, hogy a biciklis a zebrán szabályzás nélkül a senki földjén. Szóval érdemben lécci.


Valamint reagálj a kis tábla ügyében is, hogyan magyarázod.

2018. márc. 12. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/71 A kérdező kommentje:

"Lehet idézni mindenféle weboldalakatb de az ítélet nem az azokban leírtak alapján lett megállapítva, hanem a KRESZ szabályai szerint. "


Aha, én meg beidéztem egy olyan oldalt ahol az egész problémakört kifejezetten a KRESZ szabályainak kivesézésével járják körbe. Ezek a jelek szerinted díszítő elemek az oldalon: § ? Semmit, egyetlen szót érdemben nem reagáltál rá.


De amúgy a többit olvasva most rájöttem, hogy miben gyökerezik a tévedésed alapvetően. Annyira buta dolog, hogy nem is gondoltam erre így eddig. Egyszerűen nem is gondoltam volna, hogy valaki ezt ennyire benézi.

Te mindig jössz ezzel a sorrendi meg itt a lámpa irányít dologgal és azt hiszed, hogy ezzel párhuzamosan a KRESZ egyéb szabályai, mint pl. az idézett elsőbbség felfüggesztődnek. NEM, dehogy. Miért gondolod ezt? Van jogsid???


Az egyszerre szabad jelzésen haladók között továbbra is a KRESZ szabályai irányadóak pedig nincsenek erre táblák kitéve, sőt nem is lézetnek ilyenre táblák!!! Pl. a telezöldnél szemben álló autósokat akiket a lámpa irányít, és jé mégis az elsőbbség szabályai alapján kell haladniuk, vagy az egyszerre zöldet kapó gyalogos-kanyarodó autós szitu ugyanígy. És persze a megkülönböztető jelzésű jármű valamint a bármelyik zöld jelzésen haladó is ilyen viszonyba kerülnek. Életbe lép az elsőbbségszabály a működő lámpa mellet! Különben szanaszét gázolnák a kiegészítő zöld jelzésnél kanyarodó autósok a gyalogosokat és összevissza törnék egymást a telezöldnél!


Konkrétan ebben az esetben egyszerre volt szabad útja a mentősnek, a zöld jelzésű gyalogosnak és a kiegészítő zöldön kanyarodó autósforgalomnak (ha volt ilyen ott). Köztük ekkor az elsőbbség szabálya kellett, hogy felálljon. Erre te mégis hogy gondolod, hogy az elsőbbség szabályait a lámpa kiiktatja és nem léteznek???? A lámpa irányítása átveszi a táblák feladatát de csak azokét, és nem iktatja ki a KRESZ szabályait, pontosan ugyanúgy figyelni kell és alkalmazni őket a zöld jelzéseken haladva is. És a zebráknál amúgy sincs macisajt tábla a gyalogosoknak, ez sem értem mit ismételgeted.


Röviden a tévedésed, hogy a lámpa meg a tábla az mindent szabályoz és ha azok ott vannak vagy működnek akkor már más szabály nem is merülhet fel. Tedd le a KRESZ vizsgát, ezzel a nemtudásoddal nagyon nehéz vitázni annyira alapszinten nem ismered az egészet.

2018. márc. 12. 17:52
 53/71 A kérdező kommentje:
Érdembeni választ én sem kapok soha, csak ilyen légvárakat, pedig én mindig konkrét érvekkel válaszolok. De ez az egész amúgy is nagyon nevetséges, egy olyan dologgal száll szembe amit igazán mindenki tud. A kerékpáros vagy leszáll vagy nincs elsőbbsége. Nem is értem mit izmozik.
2018. márc. 12. 18:07
 54/71 Alex Fly ***** válasza:

@52: végre valamit megértettél. Habár még vannak hiányosságok...

Valóban előfordulb ho gy egy lámpás kereszteződésben egymást keresztezők mehetnek tovább. Ilyenkor sem kell megijedni, az ilyen esetekben a kanyarodási szabály érvényesül. Azaz ha kanyarodik a járműb akkor elsőbbséget kell adnia a gyalogosnakb amely azon az úton halad át, melyre kanyarodik, a vele párhuzamosanb az út melletti kerékpárúton vagy gykpúton egyenesen továbbhaladó kerékpáros, illetve ha balra kanyarodik akkor a vele szemből érkező, egyenesen haladó vagy jobbra kanyarodó járműveknek. Ez teljesen független attól, hogy lámpa szabályozza-e a forgalmat avagy nem.

Ami lényegesn hogy a lámpa soha nem fog egyszerre szabad jelzést adni két, egyenesen haladó, egymás útját keresztező járműnek. Erre ez a szabály nem vonatkozik; itt értelemszerűen az mehet, akinek zöld a lámpa.

Az adott esetben amennyiben a lámpa nem működött volna, akkor valóban a mentőnek lett volna elsőbbsége, mivel akkor a táblázás szabályozta volna az áthaladást. De mivel működött, igy az volt az irányadó, nem a kislány EAK-ja.

Szóval nem értem, miért hangsúlyozod a kis táblát...

2018. márc. 12. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/71 A kérdező kommentje:

"Az adott esetben amennyiben a lámpa nem működött volna, akkor valóban a mentőnek lett volna elsőbbsége, mivel akkor a táblázás szabályozta volna az áthaladást. "


Nagyon ugyanaz a helyzet lett volna ha nem működik a lámpa, semmi különbség, nulla. A mentősnek így is úgy is elsőbbség jár, nincs kitétel semmilyen lámpára a KRESZ-ben, a bírósági indoklás szerint szintén elsőbbség járt neki, szóval duplán érthetetlen vagy, hogy már ezt is így magyarázni kell.

"42. § Magatartás a megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzéseket használó járművekkel szemben

(1) A megkülönböztető jelzéseket (villogó kék fényjelzést és szirénát vagy váltakozó hangmagasságú más hangjelzést) használó gépjármű, illetőleg minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott) zárt csoportban haladó, megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére minden járművel, MINDEN HELYZETBEN ELSŐBBSÉGET KELL ADNI, és akadálytalan továbbhaladását - félrehúzódással és a szükséghez képest megállással - lehetővé kell tenni. "


Hol van az a rész, hogy lámpa esetén ez a KRESZ szabály nem lép életbe?


Ha jön a szirénázó mentő vagy rendőr köteles vagy elsőbbséget adni bármilyen hupililavagyzöld a lámpád. Még soha nem láttál ilyet élőben? Mindenki megáll pedig zöld van neki, nem illemből, hanem a KRESZ kötelezi! A rendőr utánad szirénáz és büntet, a vizsgabiztos azonnal félreállít és megbuktál ha nem ismered el az elsőbbségét. Meglehetősen furcsa amúgy ilyeneket egyáltalán magyarázni valakinek aki ennyire alap szinten sincs. Van jogsid? Áruld már el tényleg. Hogy tetted le a KRESZ vizsgát, mit szólt ezekhez a bődületes dolgaidhoz az oktatód? Te mit művelsz egyáltalán az utakon? Hátborzongató belegondolni is ne haragudj.És igen, virítsad te is a KRESZ szabályokat mikor vitatod az álláspontomat, mert te mindent mindig csak a levegőbe...


"De mivel működött, igy az volt az irányadó, nem a kislány EAK-ja."

Milyek EAK-ról beszélsz állandóan? A gyalogosok számára nincs eak tábla, csak a járműveknek van ilyenje. Zebrán jármű nem közlekedhet, ezért minek tennének ki járműveknek szóló táblákat???


"Szóval nem értem, miért hangsúlyozod a kis táblát..."


Milyen kis táblát?

2018. márc. 12. 19:33
 56/71 Alex Fly ***** válasza:

@55: Az EAK táblát a helyszínt jól ismerők elmondása alapján említettem. De megnézve a helyszín Google-képét ki kell javítanom az eddigieket: az EAK nem az adott helyen, hanem előtte, a kanyarodósáv előtt van kihelyezve. Tehát ott táblázás szerint sem volt a kislánynak elsőbbségadási kötelezettsége. Szóval nem működő lámpa esetén a jobbkézszabály alapján a kerékpárosnak van elsőbbsége...


És ha már a KRESZ:


"3. § * (1) Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles

...


...

c) úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon."


EZT melyik szabály írja felül?


Aztán a BTk:


"234. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés

...


...

c) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,

...

okoz."


Aztán:


"235. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak vagy másoknak gondatlanságból súlyos testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés

...


...

b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,

...

okoz."


BKE 27/4:

"... Hazai jogszabálynak kell meghatározni, hogy a

többi úthasználó milyen feltételek esetén használhatja vagy keresztezheti a

kerékpársávot



vagy a kerékpárutat, mindenkor biztosítva a kerékpárosok

biztonságát. "


Szintén BKE:

Chapter II, Art 7, (3) "Drivers shall show extra care in relation to the most vulnerable road-users, such as pedestrians and cyclists and in particular children, elderly persons and the disabled."

Magyarul: "A járművezetőknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk a leginkább veszélyeztetett úthasználókra, mint a gyalogosok és a kerékpárosok, különösen a gyermekekre, idős emberekre és a mosgássérültekre."


Egy, a lámpa tilos jelzésén áthaladva 90 km/h sebességgel a gyalogátkelőre száguldó jármű szerinted mennyire felel meg ezen előírásoknak?


És hogy ne csak a sofőrről essen szó: a jelenleg hatályos útügyi előírások szerint ha ilyen helyen a gyalogosokkal együtt vezetik át a kerékpárutat az úttesten, akkor ezt a gyalogátkelő mellett felfestéssel kell jelezni. A helyszínen jól látható az eredeti vörös színű felfestés (ami a kerékpáros elsőbbségét jelenti), amelyet a kopás miatti felújításkor "elfelejtettek" újrafesteni, ehelyett ráfestették a gyalogátkelőt jelző csíkozást. Ezt ugye valaki kivitelezte, átvette, használatra alkalmasnak minősítette annak ellenére, hogy nem cfelel meg a jogszabályoknak. Ennek az embernek is kijárna legalább ugyanaz az ítélet, amit a mentősofőr kapott...

2018. márc. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/71 Alex Fly ***** válasza:
Kiegészítő kérdés: ha a közlekedésre szolgáló infrastruktúra kialakítása többszörösen is szabálytalan, akkor hogyan lehet definiálni annak szabályos használatát?
2018. márc. 12. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/71 anonim ***** válasza:

Nekem elfelejtettél válaszolni. Legalább még annyit fejts ki kérlek, ha a kerékpáron gurulónak, aka egy járműnek elsőbbsége van a zebrán ahogy azt mániákusan erőlteted, akkor ez a bicikliseket figyelmeztető tábla mégis hogyan értelmezhető a lámpás és nem lámpás zebráknál egyaránt? Aztán hagylak, maradok néma olvasód és rajongód. :D

[link]

A rendőrség kérésére történik a kihelyezésük. Rosszul tudják ők is a kreszt-t? A rendőrség büntetést szab ki az így áttekerőknek lámpánál és anélkül? Jogtalan büntetéseket osztogatnak? Annak aki elsőbbséggel rendelkezve közlekedik?

2018. márc. 13. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/71 Alex Fly ***** válasza:

@58: ha esetleg nem lennél tisztában a helyzettel, a közutat keresztező kerékpárútról beszélünk. A kerékpárral közlekedők számára ez útkereszteződés, nem zebra. Az a gyalogosok számára lényeges...

A tábládat pedig pontosan úgy értelmezem, ahogy kell -ugyanúgy, mint bármely más reklámtáblát. A közlekedést szabályozó táblák felsorolása szintén a már említett KRESZben találhatób de ott nyoma sincs az általad favorizált táblának. Innentől a közlekedés szabályozásában kb. akkora a jelentősége, mint amikor kiplakátolják, hogy akció van a teszkóban.

Tény, hogy ezt a hirdetést a békéscsabai rendőrség találta ki, de egyelőre még a rendőrség nem jogalkotó szerv...

2018. márc. 13. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/71 A kérdező kommentje:

Ez komoly vagy gúnyolódsz? Azt kérem újra és újra hasztalanul, hogy a vitatott elsőbbségszabályok (42. § (1)

és 21. § (7)) ez esetben felmerülésének cáfolását tedd meg KRESZ szabályokkal! Mitől nem merülhetnek ők fel a lámpás zebránál? Akkor miért szankcionálják a rendőrök működő lámpánál is??? Hol van a jármű(kerékpár) zebrán haladásának KRESZ szabályozása? Miért oktatják és buktatják a tanuló vezetőket a te véleményednek ellentmondóan? Számos kérdésre nem ragáltál már többedjére. Én több esetet leírtam, ahol a jelzőlámpa bár elsődlegesen irányít valóban és van egy sorrend valóban, de ilyenkor, például ha érkezik egy megkülönböztető jelzésű jármű, azonnal kiegészül a jelzésük vagy felülíródik egy KRESZ szabállyal. Ilyenekkel akarod kiszúrni a szemem, hogy hát" úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse............" " ??? Fuss neki mégegyszer, arra reagálj amire kértelek.


Bicikliút baromság folyt köv., amúgy erről a kereszteződésről van szó, a másik válaszolónak a figyelmébe ajánlom, erről vizionálja, hogy itt bicikliút fut:

[link]

[link]

2018. márc. 13. 13:26
1 2 3 4 5 6 7 8

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!