Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tudnátok segíteni az orosz...

Tudnátok segíteni az orosz ragozásban?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Gimnáziumba járok, most kezdtük az igeragozást, de nem értem. Két féle ragozást tanultunk az "i" soros és a "já" soros ragozást, de nem értem, hogy mikor melyiket kell használni, ezen kívül, hogy hogyan találom meg a szótövet? Kerestem valami jó táblázatot, de azt senm találtam.

Előre is köszönöm!



2016. máj. 8. 20:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A főnévi igenév mindig ть-re végződik, azt kell levágni és meglesz a szótő. Az i soros igék ить-re végződnek.

Já sorosról nem hallottam, csak je sorosról, de gondolom erről beszélsz. A legtöbb ige ilyen. Amelyik nem i, az je soros, értelem szerűen.

Hozzátenném, vannak kivételek, a főnévi igenév végződésénél, illetve a ragozásnál is, de ha most kezded tanulni, akkor ezekkel ráérsz később.

2016. máj. 8. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

No meg a je-soros rokona a jo-soros :)

Talán tudod használni ezt a linket - [link] - és szerintem amúgy is érdemes körülnézni a blogon, talán találsz mást is, ami segíti a tanulást. Ha valami nagy gebasz van, és is szívesen megpróbálok segíteni... Egyébként, ha normális szótárad van, az jelöli, hogy melyik igeragozáshoz tartozik az adott ige.

2016. máj. 8. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

спряжение глаголов

[link]

fekadatlapokorosz (szótár)

[link]

Tanártól függ minek nevezitek a ragozást: Két ragozási típust különböztetünk meg. Az I típusú ragozás un. "-e"soros. Az egy.sz. 1 sz, és több.sz. 3 sz. kivételével, a ragok -е vagy -ё-t tartalmaznak. A II típusú ragozás un. "-и"soros. Ebben az esetben a ragok -и-t tartalmaznak.

a másik jól használható a

igeragozó is

[link]

és a Kosaras – féle nyelvtan

[link]

ha még többet akarsza kétkötetes orosz-magyar Gáldi (bármelyik városi könyvtárban megvan ), és lehet fénymásoltatni a ragozásokat is, de sokkal egyszerűbb ha megveszed a két kötetet esetleg a magyar- orosz párjával együtt

a ragotásst elsósorban meg kell tanulni a hozzá tartotó hangtani szabályokkal kivételekkel együtt.

Mint látod at ige nem csak


1. –ть (работать, смотреть, строить)

2. –ти (идти, найти, нести)

3. –чь (мочь, печь) végűek

hanem-„-ся”

végű is lehet (ezek a visszaható igék)puskának nem tossz a


[link]


de célszerű egy orosz billentyűzet is:

a mi lehet - virtuálisan a gépeden és lehet klaviatúrás is

de lehet „másolós is

[link]

vagy szöveghez:

[link]

vaggy a [link]

a [link]

megmutatja az igék vonzatát is pl {сберечь-meegóv} [link] ?lop=x&bts=x&zar=x&ag=x&ab=x&sin=x&lv=x&az=x&pe=x&word=%D0%A1%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%87%D1%8C

vagy {завидовать- irigykedni}

[link] ?lop=x&bts=x&zar=x&ag=x&ab=x&sin=x&lv=x&az=x&pe=x&word=%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8C

a szótár rövid címe:

[link]

2016. máj. 9. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
53%
nem tossz a nem rossz - bocs
2016. máj. 9. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
53%

спряжени

глаголов - igeragozás

2016. máj. 9. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
53%

mindig befejezett

- az egymásutániság (a múltban és jövőben,)

- egyszeri cselekvés -я ответил на пятёрку: завтра (1x){ nem hetente, naponta }подёшь со мной вресторан?

- a múlt idő néha jövő idő:- ну, я пошёл- na, elmegyek

- jelszólító mód: пошли, начали, поехали- menjünk , kezdjük, menjünk (járművel)


.

folyamatos

- időbeli párhuzamosság

- кончать-кончить; начинать- начать igék után

- tagadás után mindig

- mozgás oda- vissza: - tegnap Pesten voltam (вчера я ездил В Пеште) - de vissza is értem

egyaránt lehet foly. és befejezett alak mellett hangsúlytalan было, ha megkezdett , de ne nem fejezett (meggondolt cselekvésről van szó) я пошёл было к ему, но по пчти, дороге передумал и вернулся дo мой. - elindultam hozzá, de útközben meggondoltam magam és hazatértem.



После того után oroszul nem что áll, hanem кaк. Ebben logikát ne keress, csak.

2016. máj. 9. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
43%
в ресторан ?
2016. máj. 9. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
43%

folyamatos

- időbeli párhuzamosság

- кончать-кончить ; начинать- начать igék után

- tagadás után mindig

- mozgás oda- vissza: - tegnap Pesten voltam (вчера я ездил В Пеште) - de vissza is értem

egyaránt lehet foly. és befejezett alak mellett hangsúlytalan было, ha megkezdett , de ne nem fejezett (meggondolt cselekvésről van szó) я пошёл было к ему, но по пчти, дороге передумал и вернулся дo мой. - elindultam hozzá, de útközben meggondoltam magam és hazatértem.

2016. máj. 9. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
43%

nem viszát a cirillt

mindig befejezett:

- кончать-кончить ; начинать- начать igék után

koncsáty kkoncsity- nacsininaty nacsaty után mindig-


- tagadás után mindig

2016. máj. 9. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
43%

передумал

peredumal

передумал и вернулся дoмой peredumal i vernulszjá domoj

talán összejön..

2016. máj. 9. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!