Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan oldanátok meg ezeket a...

Hogyan oldanátok meg ezeket a nyelvi határokat családon belül?

Figyelt kérdés

Feleségül vennék egy arab anyanyelvű lányt, ő és én angolul kommunikálunk. A szülei arabul beszélnek és nagyon minimálisan angolul. Az én szüleim magyarul és minimális német, pár szó angolul.


Egy-egy családi találkozásnál hogyan lehetne ezen felülkerekedni? Mindig ott kéne lennem, hogy a feleségem fordítson arabról angolra, én meg angolról magyarra, és fordíva? Ez elég körülményes, és ez azt is jelenti hogy nem lehet őket egyedül hagyni egy beszélgetésre... Lehet elég kényelmetlenül éreznék magukat, nem tudom.


Nyilván nem mindenki fog azonnal megtanulni angolul, és nem is feltétlen szeretnénk azt beszélni a "szürke identitásnélküli világnyelv" mivoltából kifolyólag (valószínűleg muszáj lesz), de sajnos ezzel a párosítással (magyar-arab) mindketten jól beletaláltunk, mert mindkettőnk nyelve a világ legnehezebb nyelvei közé tartozik.


Eközben tervben van hogy alapvetően görög származásomból kifolyólag görögországba költözünk a párommal, és átváltunk magunk között is a görögre (ha megtanultuk), mivel kultúrálisan nagyon kötődünk a göröghöz mindketten, és én pl. szeretném ha a gyerekemnek görög lenne az első nyelve.


Eléggé össze van kavarva minden, és nem tudom mi lenne realisztikus.



2023. szept. 10. 02:08
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
52%

A többnyelvű családok tapasztalatai alapján:

A gyerekeitek fognak mindegyik nyelven megtanulni, és valaki mindig lesz aki fordítson. Egyébként az arab-magyar-görög családtagok vagy rákényszerülnek az évek alatt, hogy megtanuljanak legalább angolul, agy így jártak: nem tudnak a másik rokonsággal segítség nélkül kommunikálni.


Hosszú távon ez jó a kultúrák kölcsönös elfogadásának és a globalismusnak, ezért még így is megéri összességében,

2023. szept. 10. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
53%
A szülők önmaguktól is utána fognak járni jó néhány angol szónak, amelyek a hétköznapi kommunikációhoz feltétlen szükségesek. Nem fognak hosszú mondatokban beszélni, sőt, talán egyszerű mondatokban sem, de ez elég lesz ahhoz, hogy távollétetekben kérdezzenek/válaszoljanak. A többire ott lesztek ti.
2023. szept. 10. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
86%

"átváltunk magunk között is a görögre (ha megtanultuk) ... szeretném ha a gyerekemnek görög lenne az első nyelve"

Ha egy cseppet is számít a leendő gyereketek érdeke, mindketten a saját anyanyelveteken beszéljetek hozzá!

Görögül majd megtanul az óvodában, iskolában, ha ott fogtok élni. Ne tőletek kezdjen szerencsétlen görögül tanulni, akik ti magatok sem fogjátok soha anyanyelvi szinten beszélni, hiszen még csak most fogtok majd talán belekezdeni a tanulásába... Ráadásul olyan áron, hogy ha a görögöt akarjátok az első helyre tenni, akkor mindhárman el lesztek zárva attól, hogy az anyanyelveteken szerethessétek egymást! Már eleve az is nagyon megnehezít mindent, hogy a kettőtök közötti kommunikációban közvetítőnyelvre van szüségetek... Legalább a gyereket ne tegyétek ki ennek se az anyjával, se az apjával való viszonyát illetően.

2023. szept. 10. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
0%

Kérdezd meg Párodat, ezt könnyűnek találja-e, és ha igen, akkor szóba jöhet-e a Családjánál is:


[link]


Valamennyit tudtok talán időt spórolni az angolhoz képest. Hogy mennyit, nem tudom, egyesek szerint tízszeres, de lehet hogy csak kétszeres, de lehet hogy ez egyénől is függ, szerintem a legegyszerűbb egyszerűen kipróbálni, tegyetek egy hétnyi időre próbát, és ha úgy érzik, van ,,traction'', van ,húzása' a dolognak, van benne perspektíva, akkor meg lehet ,,hosszabbítani'' a próba idejét.

2023. szept. 10. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
42%
Mindenki tanuljon meg svédül!
2023. szept. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

"szürke identitásnélküli világnyelv" - ezt kifejtenéd, mire gondolsz pontosan?


#4: az eszperantóra mondjuk pont ráillik ez a kifejezés szerintem.

2023. szept. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

#1


Az egyik fő összetartó erő a globalizmus és a judeo-liberalista világkáosz teljes és totális elutasítása annak minden alapvetésével együtt (az európai "felvilágosodástól" kezdve, sőt). Ironikusan nagy összetartó erő van a legkülönfélébb népekben ennek totális ellenzésére, és persze a gyerekeink is ilyen szellemben fognak nevelkedni --, hogy egy morzsát se fogadjanak el abból a világnézetből, és ahol és ahogyan csak lehet, változtassanak azon.


#2


Köszönöm, ez tűnik realisztikusnak. Kérdés csak, hogy mennyire foglalkoznak majd azzal, hogy ennél jobban is megértsék egymást -- de hogy "megéri-e" foglalkozni a nyelvtanulással azért, hogy megértsék egymást, addig nem fog kiderülni, amíg nem ismerik egymást, tehát elég ördögi kör.


#3


Köszönöm, ez igen hasznos volt, mivel ezzel általában ellentétesen gondolkoztam, és sikerült máshogy láttatnod ezt velem. Nekem pl. sokszor megfordult a fejemben, hogy nem fordítok nagy hangsúlyt a magyar tanulásra, mivel alapvetően mediterrán identitásúak vagyunk (szerencsére Görögország és a leendő feleségem hazája történelmileg igen közel áll egymáshoz amióta csak vannak erről feljegyzések), de az tény marad, hogy az én anyanyelvem/első nyelvem a magyar, és hogy magyarul ugyanaz a mondat bizonyos helyzetekben "mélyebbre vág", mint mondjuk angolul; az angollal szemben mintha egy fátyol lenne köztem és a nyelv között. Ennek aztán komoly következményei lehetnek egy gyerekre is, és többek közt ezért is akartam valami módon biztosítani, hogy görög legyen az első nyelve, és "görögül gondolkozzon".


#4


A leendő feleségem az arabon és angolon kívül folyékonyan beszél franciául és spanyolul is, de az eszperantót mindketten mémnyelvnek tartjuk. Nekem mondjuk nem sok közöm volt hozzá eddig, elsősorban mert nem tetszett az alap koncepció. Ki használ egyáltalán eszperantót? Nekem túl irrelevánsnak tűnik ahhoz, hogy jobban megérje mint az, hogy mi fordítgatunk, idővel pedig megtanultak egy tényleg hasznos nyelvet, de végül is ez nem a mi dolgunk, lehet a szüleink máshogy gondolják majd.

2023. szept. 11. 09:38
 8/17 anonim ***** válasza:
64%

Nàlunk ugyan ez a helyzet.


Lengyel menyasszonyom van.

A bàtyja csak nèmetül ès lengyelül beszèl. A szülei csak lengyelül. Èn csak angolul ès magyarul. A szüleim csak magyarul..


A bàtyja sokszor nèmetül vagy lengyelül magyaràz valamit , okyan mintha nem fognà fel, hogy nem èrtek lengyelül ès nèmetül, de legalàbb ő pròbàl kommunikàlni.


Az anyukàja lengyelül szokott hozzàm beszèlni, de mivel lassan beszèl sokszor èrtem, kikövetkeztetem amit mond.


Azèrt tudok pàr szòt ès mandatot lengyelül.

2023. szept. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Sok szerencsét kívánok Neked. Én még gyerekkoromban a latint és az ógörögöt szerettem meg a térség népei, nyelvei közül, elsősorban nem regionális, inkább tudománytörténeti okok miatt (a csillagászat érdekelt meg a fizika kisgyerekként). Végül ebből a latint sikerült egy bizonyos szintig megtanulnom: még gyerekként, saját érdeklődésből, és később erre ráerősítettem a járvány évei alatt is. Megpróbáltam a régi ógörög érdeklődésből is valamennyit föleveneíteni, de ez a latin mellett továbbra is töredékes maradt.


Köszönöm, amit írtál, így szerintem jó is, ahogy írtad: ha tetszik nekik, jó, igyekeztem arab nyelvű leírást találni. Éngem amúgy főleg a kisnyelvek érdekelnek, itt közép-európában is, származás szerint németek vagyunk, anyanyelvem magyar, érdekel a szlovák, a cigány, van egy mélyebb rajongásom a természettudományok felé is (talán innen az ógörög iránti gyerekkori hajlam). Az eszperantóban talán mostanában az tetszik, hogy kicsit azt látom benne, mint az ógörögben: kicsit kozmikus irányultságú, kicsit meg pont hogy az egyes kisnyelveket védi.

2023. szept. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
(FOLTATÁS: persze az újgörög nyelvbe is belekaptam kiváncsiságból, szereztem egy elég jó régi NDK-s tankönyvet belőle, de végül ennek nem lett folytatása, elvontak a hétköznapok, később meg a latin és az ógörög került terítékre ismét, több volt a gyerekkori felidézhető emlék, álmodozás, amik hozzájuk kapcsolódtak)
2023. szept. 11. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!