Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szlovák az anyósom, hogyan...

Szlovák az anyósom, hogyan beszéljek Vele?

Figyelt kérdés

2023. nov. 10. 14:13
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
96%

"De várjatok csak, csak nem a szlovàk az a bizonyos 7 esetes, ragozós nyelv?"


Innentől remélem csak trollkodsz, de nem túl vicces.

Vagy komolyan azt akarod mondani, hogy van egy szlovák anyósod, ráadásul régóta, akivel nem tudsz kommunikálni, és még sosem vetted a fáradságot, hogy csak kicsit is utánanézz ugyan miféle nyelven gügyög az asszony? Megáll az ész.

2023. nov. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
95%

"Egyéb nyelv", "valamilyen ismeretlen nyelv"... Ha szlovák az anyós, akkor ez az ismeretlen nyelv csakis a japán lehet, abból is valami tájszólásos verzió, amit még a rendes japánok sem értenek meg. :-D

Viccen kívül, a feleségeddel milyen nyelven kommunikálsz? Ha ő tud magyarul, meg szlovákul is, akkor esetleg segíthetne ő is. Megtaníthatna pár dologra, esetleg mehetnétek együtt az anyósodékhoz, és segíthetne élőben.

2023. nov. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
kamu
2023. nov. 10. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Sajnos nem kamu, mint azt a 13-as állítja. A feleségem tud szlovákul és magyarul is, de magyarul beszélünk. Állandóan, minden helyzetben.

Ahogy a gyerekem is.

De a YouTube-on rátaláltam egy Paulina nevű Lányra, aki történetekkel illusztrálva tanítja a szlovákot. És tetszik a nyelv😃. Emellett a Slowczech nevű csatornára is rátaláltam. Ott pedig a csehet. Két legyet ütök egycsapásra.

2023. nov. 10. 22:47
 15/21 anonim ***** válasza:
Vurstliban árulnak anyósnyelvet, próbát megér.
2023. nov. 10. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"A rádiót szokta hallgatni valamilyen számomra ismeretlen nyelven."

Ha szlovák az anyós, akkor valószínűleg szlovák nyelvű műsort hallgat. Esetleg csehet. (A cseh és a szlovák nagyjából megérti egymást.)


Amúgy a feleséged tudna segíteni – kettőtök közötti fordításban és szlováktanulásban egyaránt. Ha egy-két alap szót és a nyelvtan alapjait elkezded tanulgatni, onnantól már elkezdhettek egymással beszélgetni, és ő kijavít, ha kell.

Paulina csatornája, gondolom a "Learn Slovak With Stories" csatornára gondolsz. Na, az nagyon jó, én szeretem. Meg lehet belőle tanulni pár alap szót, kifejezést. Kár, hogy már nem készít új videókat.

Ugyanezen a csatornán van egy videó, ahol bemutat pár ingyenes oldalt, amik segíthetnek szlováktanulásban. Például az e-slovak. Én ott tanulok, mondjuk még nagyon-nagyon az elején járok.


Tényleg nagyon szép nyelv. Nekem nem is lenne semmi okom szlovákul tanulni, csak azért kezdtem el, mert mondhatni beleszerettem a nyelvbe.

2023. nov. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

16 vagyok.

"De várjatok csak, csak nem a szlovàk az a bizonyos 7 esetes, ragozós nyelv?"

A szláv nyelvek ilyenek. Sokat ragoznak. De a magyar sem könnyebb. Egy nyelv sem tanulhatatlan, legfeljebb egyik nehezebb a másiknál. Sőt, valójában minden nyelvnek megvan a maga nehézsége.

Szóval a lehetőségeid:

- Nem beszéltek többet, legfeljebb mutogatva próbálkoztok magyarul.

- Csak akkor beszélgettek, amikor ott van a feleséged is, és ő fordít. Ez lehet, hogy hosszú távon fárasztó lenne a feleségednek.

- Valamilyen programmal, például Google Fordítóval lefordítjátok, amit mondani akartok egymásnak. Ezt inkább angol-szlovák között érdemes. Magyarra/magyarról nem a legjobb, mert eléggé úgy tűnik, mintha nem közvetlenül fordítana, hanem angolon keresztül. De még angol és szlovák között is félremehetnek dolgok, ha egyik-másik szó több jelentésű. A fordító nem tökéletes.

- Elkezdesz szlovákul tanulni. Akkor majd egy nap jobban megértitek egymást, mintha mutogatnátok meg Google Fordítóznátok. Egyébként is ki tudja, mikor jön jól, hogy ismered a nyelvet.

Említetted a csehet: vigyázz, mert bár nagyon-nagyon hasonló a két nyelv, mégsem teljesen ugyanaz. Nem tudom, mennyire térnek el egymástól, mennyire nagy a különbség a nyelvtanban. Nehogy összezavarjon!

2023. nov. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. nov. 11. 07:22
 19/21 anonim ***** válasza:
92%
Nem akarok izé lenni, de ha a lánya tud magyarul, akkor valszeg az apja magyarul beszélt vele otthon, nem létezik, hogy az anyjára ne ragadt volna rá valami. Lehet ért, csak nem akar megszólalni. Felvidéken elég gyakori jelenség.
2023. nov. 12. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
Talán tanulj egy kicsit szlovákul,képezd magad.Ne egy idős asszonytól várd,hogy megtanuljon magyarul.A magyar nyelv sokkal nehezebb,mint a szlovák.(Egy szlovákiai magyar)
2023. nov. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!