Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha valakinek nincs jó szókincs...

Ha valakinek nincs jó szókincse, nem is értelmes? Van összefüggés a kettő között? Hogy fejleszthető a szókincs?

Figyelt kérdés
olvasás kivételével
2012. ápr. 14. 11:18
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

Ez kicsit sarkos kijelentés, de igenis van összefüggés az intelligencia és a szókincs között.


Olvasás nélkül nem fog menni.

2012. ápr. 14. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Miért, nem tudsz olvasni? Mert az a legjobb módszer.


De amúgy sok-sok emberrel kell talákozni, beszélgetni, úgy lehet szókincset fejleszteni. Csak ugye az ember a hétköznapokban még ha tudna, akkor sem nagyon fog szépirodalmi stílusban beszélni. Hosszú, és körülményes. Ezért nehéz pusztán emberekkel találkozva bővíteni ezt a tudást. Ismeretterjesztő filmeket is nézhetsz, ott talán nem konyhanyelven beszélnek.

A leghatékonyabb mód az olvasás, akárki akármit mond - az én véleményem szerint. Gimis korom végéig (utána már nem volt rá időm) szerintem százas nagyságrendben mérhető számú könyvet olvastam el. Igényeset és kevésbé igényeset is. Rengeteget számít.

2012. ápr. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A szókincsből valóban lehet következtetni arra, hogy az illető mennyire művelt, mennyire értelmes. Az ember mondatokba öntött szavakkal fejezi ki a gondolatait. Ha valakinek nincsenek gondolatai, akkor nincs is szüksége gazdag szókincsre. Van, akinek két és fél szóból -:)álló szókincse van, felkerekítve! Nem akarom idézni, mert akkor saját magamról állítanám ki a bizonyítványt.
2012. ápr. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Valami összefüggés van, mert aki nem értelmes, annak kevés szó is elég. Fordítva viszont nem igaz, vannak, akik értelmesek, de szűk a szókincsük, és anyelvi kifejezőképességük látja kárát.

Kérdező ha összefolynak és ugrálnak a szemed előtt a betűk, akkor ajánlom a hangoskönyveket, úgy is tanulhatsz új szavakat. Ha pedig nem tudod pontosan, hogyan kell írni, akkor megnézheted szótárban. Hallgathatod vezetés, vagy házimunka közben is.

2012. ápr. 14. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A szókincs fejlődik, ha tanulsz. Ha sokat és eredményesen tanulsz, sokat fogsz tudni, ennek pedig a kísérőjelensége, hogy nagy lesz a szókincsed. Nem a szókincs tesz műveltté, hanem a műveltség megszerzése közben elkerülhetetlenül el kell sajátítani bizonyos szókincset is. Alacsony szókinccsel sem pontosan gondolkodni, sem nagy műveltséget megszerezni nem lehet.
2012. ápr. 15. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Erre való az összes skandináv keresztrejtvény.Hogy fejleszd a szókincsed, a megoldás csak jutalom.
2012. ápr. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szókincset irodalmi művek, népmesék és versek olvasásával lehet fejleszteni. A szókincs nem azt jelenti, hogy baromi sok szót ismersz, hanem azt jelenti, hogy ugyan azt a fogalmat vagy tulajdonságot mennyi szóval tudod kifejezni. Egy ember szókincsének felmérését úgy lehet megtenni, ha íratunk vele egy pár oldalas fogalmazást, melyben ki kell fejtenie valamiről a véleményét. Ezek után pedig megvizsgáljuk, hogy milyen gyakran ismétli a szavakat. Itt persze nem az 'és' -re gondolok vagy más névelőre, kötőszóra.


Tehát szókincs fejlesztés alatt a szinonima szótár forgatása a célszerű. De mondom, verseket olvasol vagy népmeséket, vagy irodalmi műveket, akkor is fejlődik. A verseket ajánlom a legjobban, mivel ott nagyon - nagyon sokféleképpen kifejezik magukat az írok, sokszor ugyan azt a képet teljesen más szavakkal festik le.

2013. jún. 19. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Jah, én voltam az előző hsz. író. Most látom, hogy olvasás kivételével. Bocsi! Akkor is egyszerű a dolog. Vannak ma már hangos könyvek, de szerintem youtube-on is vannak felolvasott versek. Letöltöd és hallgatod őket, akár meg is tanulhatod az még jobb. Vagy egyszer magadnak felolvasod / felolvastatod és utána visszahallgatod kazettáról / lemezről.
2013. jún. 19. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!