Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik nyelvnek van értelme:...

Melyik nyelvnek van értelme: eszperantó vagy latin?

Figyelt kérdés
már tanultam nyelveket, itt a lehetőség választani, de nem tudom melyiket. melyik tetszett jobban, avagy melyiknek van reális avagy eszmei haszna??? Mindenesetre köszönöm a válaszokat.
2009. okt. 28. 17:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem a latin hasznosabb lenne, mert az eszperantót nem igazán tudod hasznosítani. Viszont a latin nyelv az alapja több nyelvnek is (pl. olasz, spanyol), ezen kívül az egészségügyben és egyéb helyeken is használják.
2009. okt. 28. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
64%
Az eszperantó csak arra jó, hogy legyen valami papírod, de semmi haszna nincsen. Ha a latint megtanulod, könnyebb lesz utána a többi nyelvet megtanulnod. De csak a latinnal is meg tudod érteni, hogy mi van. Egyik ismerősöm latint és franciát tanul, és spanyol, olasz, még a román nyelvből is megért egy csomó dolgot. Rengeteg nyelv alapja, szerintem nagyon hasznos! Ha ez a kettő lehetőség van, mindenképpen latin! Ha van egyéb más opció, akkor pedig semmiképp ne eszperantót.
2009. okt. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
98%

Attól függ, hogy mit akarsz. Mindkét nyelv nagyban segít más nyelvek tanulásában, és mindkettővel szerezhetsz új barátokat is.


Ha tanítani akarod majd, akkor mindegy, melyiket választod, de majd vegyél hozzá egy nagyobb nyelvet párba. Ha nem akarod, akkor jobban tudod használni a latint, különösen, ha jogász, orvos, történész leszel.


Közösség szempontjából az eszperantista közösség nagyobb, mint az élő latinosoké. Az eszperantista közösségre jellemző egyfajta nemzetekfelettiség, az eszperantó kongresszusok. Gyerekeknek, anyanyelvi beszélőknek is rendeznek programokat. Az élő latinosoknál népszerű az ókori és a középkori kultúra, és az ezekhez való visszanyúlás. Emellett a mai életről is beszélgetnek a különféle fórumokon, és nyelvet újítanak: új szavakkal bővítik a nyelvet. Élőben ritkán szólalnak meg latinul, és többségük nem beszéli folyamatosan a nyelvet. Anyanyelvi beszélőkről nem tudnak.


Kiegészítésként: az eszperantisták természetes nyelvként, az élő latinosok élő nyelvként kezelik nyelvüket.

2009. okt. 28. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
31%
egyértelműen latin! az eszperantó szerintem egy nagy baromság..
2009. okt. 29. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
28%

a kettő közül a latinnak van értelme egyedül. Az eszperantó egy mesterséges nyelv, fél év alatt megtanulható, de már nagyon fogadják el, ha ezzel próbálod kiváltani a diplomádat (lovárit szintén nem).

A latint az orvosok és a jogászok egyaránt tanulják, fontos még a történelemben, a földrajzban és az irodalomban is. Eszmei haszna ennek van, a műveltség nyelve.

Legtöbbet egyébként az angollal érsz el, világszerte használt nyelv, szinte mindenki beszéli már. Hasznos lehet még a német, spanyol, francia, orosz, olasz, japán is. De az angol a legfontosabb

2009. okt. 30. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
100%

Az eszperantó nagyon sok területen használható, az egész világon elterjedt, és gyorsan tanulható nyelv.


Azok szoktak negatívumokat mondani rá, akik nem ismerik sem a nyelvet, sem a mögötte álló szervezeti keretet és hasznosítási lehetőségeket.


A [link] oldalon reális képet lehet kapni az eszperantó főbb lehetőségeiről, de érdemes megnézni a Kulturális Eszperantó Szövetség weboldalát illetve a [link] portálon található szolgáltatásokat és lehetőségeket is.


Tömören néhány szóban a főbb lehetőségek: könyvek, újságok, zenék, filmek, web-portálok, rendezvények, találkozók, ingyenes vendéglátó hálózat, szakmai és irodalmi könyvtárak, stb - illetve személyes kapcsolatrendszer az egész világon!! Az eszperantisták az egész világon otthon vannak :-)


A másik óriási előny a "nem vagyok másodrendű" tudat érzése. Mivel Eszperantó-ország nincs, az anyanyelvűek nem tudják lenézni a többieket, mint ahogyan ez ma a nemzeti nyelveknél (angol, amerikai, francia, német stb.) bizony előfordul :-(


Az eszperantó használatával mindenki egyenrangú, és ez óriási előny!!


Az eszperantóból egy játékos ízelítőt a [link] /izelito.htm oldalon lehet találni.


Én azt eszperantót javaslom, és ajánlom :-)

2009. okt. 30. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
már van némett, s hamarosan angol is, de szeretnék választani, melyiket, akkor a latin???
2009. okt. 31. 15:30
 8/11 anonim ***** válasza:
88%
Az eszperantónak nagyon is van értelme. A gyakorlati életben annyi legalább, mint a latinnak. A világon mindenfelé vannak - bár eléggé elszórtan - eszperantó nyelven tudó emberek. Bár igaz, legtöbben egyfajta hobbiból tanulják meg. És az sem mellékes, hogy mivel élő nyelv az MTA állásfoglalása szerint, el kell hogy fogadják a diplomához.
2009. nov. 1. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
58%

legyen oorsz. szép kihívás.


na jó, viccet félretéve, LATIN!!

2009. nov. 24. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
68%
előző vagyok.....vagyis orosz))
2009. nov. 24. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!