Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért ez a rohadt anglománia?

Miért ez a rohadt anglománia?

Figyelt kérdés
Lassan el fognak tűnni a nyelvek, és csak az angol marad? Miért van úgy oda mindenki az angol nyelvért? Miért kell pl. a magyar beszédert is telerakni angol kifejezésekkel, rövidítésekkel? Stb.

2014. jún. 12. 08:08
1 2 3 4
 11/35 Arneal ***** válasza:

Az igazi hab a tortán, hogy angolul "This is WHY I hate you" lenne vagy esetleg "This is what I hate ABOUT you" (bár ez már kicsit mást jelent)...


Elkerülhetetlen, hogy bizonyos szavak át legyenek véve, sokszor meg egyszerűen nincs magyar megfelelője (pl. újabb zsargonszavaknak, a régebbiek meg latin eredetűek jó részt), akkor még mindig hatékonyabb az angolt használni, mert csak úgy a semmiből nem lehet új szót kitalálni (kitalálni még lehet, elterjeszteni már nehézkes).


Én igyekszem ilyen téren nem túlzásba esni, de nyilván lesznek, akiket ez annyira nem zaklat. Nem igazán anglománia csak éppen ez a világnyelv, ezért majdnem mindenki beszéli, sokkal nagyobb mértékben vesznek át szavakat.

2014. jún. 12. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:

Nézd meg, mit írt Petőfi Sándor:

"Diligenter frequentáltam.

Iskoláim egykoron,

Secundába ponált mégis.

Sok szamár professorom."


Akkoriban a latin és a német járta, ettől még Petőfi (szül. Petrovics) nem lett sem kisebb, sem kevésbé magyar költő! :)

A nyelvek jönnek-mennek, a divat és a politika változik, ezen hiába is háborodik fel az ember.

Ettől függetlenül igazad van. Én is utálom a feleslegesen angol szavakkal teletűzdelt beszédet, ha van rá magyar kifejezés is. Pedig én mégcsak azt sem mondhatom, hogy hűde nagymagyar vagyok, évtizedek óta külföldön élek. Itt viszont megteszek a magyar nyelvért mindent, amit csak tudok... És ez sem kevés!

2014. jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:

500 évvel ezelőtt a latin volt a kulturált világ közös nyelve. Sok szó bele is épült az európai nyelvekbe, mégsem tűntek el az eredeti nyelvek.

Egyébként azért az angol a világnyelv, mert ez az informatika elsődleges nyelve. Márpedig egy informatikával átitatott világban élünk.

2014. jún. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
71%

A magyar szavak 70%-a jövevényszó, további legalább 5% mesterséges szó a nyelvújítás korából.

Gondold el mi lett volna ha az őseid is ílyen negatívan fogadják az olyan alapszavainkat, mint "asztal" vagy "tenger".

2014. jún. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 A kérdező kommentje:
Arneal: igen, elírtam, persze hogy WHY.
2014. jún. 13. 10:56
 16/35 A kérdező kommentje:

A FÖLÖSLEGESEN használt angol szavakra gondolok. Amelyek helyett van magyar.

Vagy pl. magyarul megkülönböztettünk technika és technológia szavakat. Újabban angol hatásra csak a technológia szót látni a sajtóban. Technológiai fejlődés pl., holott azt magyarul technikainak mondtuk. És még sorolhatnám a végtelenségig.

Nem az a baj, hogy van egy közvetítő nyelv (bár igen, engem az is zavar, hogy csak egy van, nem mondjuk 3 vagy 5, amelyből ki-ki választhatna a hajlamainak megfelelőt), hanem az, hogy rátelepszik a világ "maradék" nyelveire, és rontja őket. Nincs határ, nem válnak el élesen a dolgok. Ami a jövevényszavakat meg a purizmust illeti, köszi, én sem most másztam le a falvédőről. Azzal is tisztában vagyok (amivel a többség tán nincs is), hogy a magyar kifejezések, fordulatok nagy része német tükörfordítás (zöld ágra vergődik, úgy viselkedik, mint elefánt a porcelánboltban, szőnyeg alá söpör, mindenesetre, tulajdonképpen, ez esetben, minden esetben, feltétlenül, képzés, beképzelt, iskolázás stb. stb.)

2014. jún. 13. 11:01
 17/35 anonim ***** válasza:

#16: Nonszensz: a technológia és a technika ugyanúgy ógörög szavak.

"és rontja őket" ??

És ha azt mondom hogy szerintem ez teljesen normális és NEM rontásnak hanem hatásnak hívják.


"nagy része német tükörfordítás" azok ellen miért nem vagy agresszív?

Ez az egész kampány egy nagy baromság, a jövevényszavakat pedig mivel szertnéd irtani, ha már itt tartunk?

2014. jún. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:

Kölcsönösen hatnak egymásra a nyelvek, és az emberek. "Rontja": ezen mit értsünk?

Angolt tanítok, és tapasztalatom szerint épp az angolt rontja a sok félig-meddig, hibásan megtanult nyelvet használó beszélő. Viszont ameddig megfelel a célnak, vagyis megértik egymást vele, akkor a kérdés: Fontosabb-e a hibátlan nyelvhasználat, mint a kommunikáció létrejötte?


Választ várok...

2014. jún. 17. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
#18: Mi az a hibátlan nyelvhasználat? Angoltanárként nyilván tudod hogy pl. Cockneyban teljesen mások a nyelvtani szabályok mint pl. Liverpoolban... Igazából ezek a dialektusbeli különbségek, amikben mások a nyelvtani sajátosságok. De mind helyes, csak másképp.
2014. jún. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 Arneal ***** válasza:

"Fontosabb-e a hibátlan nyelvhasználat, mint a kommunikáció létrejötte?"


Viszont ha teljesen figyelmen kívül hagyod a nyelvtant, akkor előbb-utóbb pont a kommunikáció fog sérülni, mert egyszerűen nem fogják megérteni egymást hiába ugyanaz elméletileg a nyelv.


Arról nem is beszélve, hogy egy egyszerű beszélgetést le fog tudni folytatni talán (de azt pedig egy szótárral is menne szinte, a maradékot majd a helyzetből kikövetkezteti a másik), de egy bonyolultabb szöveget (jog, szabályzat, tanulmány) nem fog megérteni vagy félreértelmezheti.


Egy irodalmi nyelvre szükség van, ami nagyjából jól be van határolva, nem változik túl gyorsan és mindenki számára érthető, hogy a pontosságot igénylő helyzetekben lehessen mihez nyúlni.


Mindennapi beszédben viszont teljesen felelseges túlzottan ráerőltetni az emberekre az irodalmi nyelvet.


Másrészt szerintem, ha valaki már angolul tanul, akkor érdemes komolyan venni és nem csak azt megcélozni, hogy "valahogy megértesse önmagát". Nem sokkal nehezebb jól megtanulni egy nyelvet, mint valahogyan megtanulni egy nyelvet. Kijavítani a rossz szokásokat szerintem sokkal nehezebb.

2014. jún. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!