Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem használ a magyarok...

Miért nem használ a magyarok nagy része ó és ő betűket? Tudják, hogy a “jó” nem “jo”?

Figyelt kérdés
Ciki, ha valaki rendesen kiejti a betűket, rögtön azt mondják, hogy tájszólással beszél. Abszolút nem használják ezt a két betűt. Sokszor hallom, hogy azt mondják a “ó” betűre, hogy hosszú “o”, ami igaz is, de miért ne lehetne csak egyszerűen “ó”- nak mondani?
2018. ápr. 21. 09:50
 1/9 anonim ***** válasza:
46%

Mert általános iskolában is úgy tanította a tanárnéni, hogy "hosszú ó" és nem "óóóóóóó".

Egyébként én nem tapasztalom ezt, én is szoktam használni az amerikai "yo"-t jó helyett, szimplán mert jobban tetszik, de inkább engem néznek hülyének, nem én őket.

2018. ápr. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
28%
He? Most mivan?
2018. ápr. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

Kedves kérdező, vélhetőleg alföldi az akcentusod. Az akcentusokkal semmi baj nincs. Akkor te miért nem fogadod el a többi magyar akcentust? Pl a sztenderdet?


Ennyi erővel meg is fordíthatnánk a kérdésedet:

hogyan lehet hozzászokni sok alföldi tájszólásához, amikor rövid "O"-san írt és a sztenderd szerint így is ejtett "ország" szót sok alföldi így ejti:

"ÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓrszáág"


Egész egyszerűen nekünk meg az furcsa. DE ÉN ETTŐL MÉG NORMÁLISAN TARTOM EZT IS ÉS ELFOGADOM.


Ennek ellenére igazán megtanulhatna a vonatkozó alföldiek jó része helyesen írni, ugyanis nem tudnak. A helyesírás mint olyan egyik lényege az egységesítés, tehát NEM akcentus függő.


Bár a magyarban nincsenek túl nagy eltérések az akcentusok között, így minden magyar ajkú számára nem lehet különösebb probléma megtanulni helyesen írni.


És nem úgy írni ezt a szót, hogy "órszág".


Meg "karamból", és társai... "számól", "okós", és a többi... Számomra szokatlan ez az akcentus, de tudomásul veszem!


Ejtheted így, hiszen ez a te akcentusod. De sokatok miért nem látja azt, amit olvas?? A helyesírást könnyű megtanulni PUSZTÁN AZÁLTAL, HOGY ELEGET OLVASOL az anyanyelveden ÉS ODA IS FIGYELSZ RÁ.


Ahelyett, hogy a puszta megszokásnak éljen az ember, és többnyire rávetítse az olvasott szövegre, AMI OTT SINCS a szövegben. Pl ha "ország"-ot olvasol hivatalos írásokban, szépirodalomban stb, akkor miért nem veszitek észre? (Vagy a saját hibáit másokra vetítik egyesek.)


Bocsi, kérdező, ha te történetesen jól tudsz helyesen írni, azonban sokan, akik hozzád hasonlóan vélekednek, nem képesek közel se helyesen írni, és rájuk utalok.


Az én környékemen is vannak ám eltérések a helyesíráshoz képest, mégis sokan tudunk e környéken helyesen írni!


Náluk az akcentus sok szempontból épp a fordítottja a tiednek:


pl mi ezt mondjuk gyakran:

"igy", "tuross". Rövid i-vel.


DE KÖZBEN TUDJUK, HOGY A HELYESÍRÁSA HOSSZÚ Í-S: "így", "túrós". Egyébként az én akcentusom kevert kissé, nálam változó pl, hogy "tuross", vagy pedig "túrós".


De semmiképp se túros", mert a ló háta lehet olyan, és az már, mint a tejtermék.

2018. ápr. 21. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

* Elgépelni, hibázni meg emberi dolog, de tudatában vagyok utólag, ha elírtam valamit. ;)

"NORMÁLISAN TARTOM" -> normálisNAK tartom.

2018. ápr. 21. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

* A végén pedig MÁS-t szerettem volna gépleni, "már" helyett. Ez puszta elgépelésből ered. Azonban vannak, akik TENDENCIÓZUSAN ugyanazon téves formákban írnak, esetükben látszik,

hogy nem elírás, hanem téves helyesírási ismeretükről van szó.


Egyébként egy másik kérdéshez épp most szóltam hozzá, tisztára ugyanazon hibás helyesírási hibákat követi el, mint te. Nagyon szemléletes a példa, ebből is látszik, hogy félreértést okozhat sok esetben a hibás helyesírás!


IDÉZEM ÖNMAGAM EGY MÁSIK kérdésből, de válaszomnak csak az első felét, mert az vonatkozik a jelen kérdésre:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek_..


A kérdező kommentjét idézem előtt, az látszik, hogy az elején az "É" puszta elgépelés, semmi baj! NA DE! Az O-Ó eset nem helyesen írt mivolta félreértésekhez vezet! Ezért is kell megtanulni helyesen írni, és NEM akcentus szerint írni!


"kívéncsi vagyok, hogy ti milyet találtok ki. pl. milyenek a személyes névmások, vagy, hogy írtók egy magyar mondatot, és annak a megfelelője a ti kitalált nyelveteken"


VÁLASZOLTAM EZEN KOMMENTJÉRE:


" Úgy biztosan nem, hogy "írtók", mert a gyilkosságra utal az, hogy "irtók", pl a közismert Szellemirtók c. film arra utal, hogy szellemet gyilkolnak, azaz irtanak.


Bár pontosabban szólva a te verziódra semmiféle magyar szó nem passzol, mivel hosszú í-vel és hosszú ó-val is írtad.


Vagy irtók, vagy írtok. De e két szó jelentése egymástól eltér!

Irtók = gyilkolók.

Írtok = ti jegyzeteltek, ti írtok.


Helyesen tehát (ha abból indulunk ki, hogy mit szerettél volna közölni valójában) :

ti írtOk.


Ejtheted, ahogy akarod, a helyesírása akkor is ez."

2018. ápr. 21. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
50%

További elgondolkodtató konkrét példa, hogyan vezet félreértéshez a hibás helyesírás:


olvasók = "olvasó" (emberek) többes száma.


olvasok = én olvasást folytatok, tehát olvasok.


Ha te az utóbbit úgy írod, hogy "én olvasók", akkor gondolom már érted, mi a komoly probléma vele... Függetlenül attól, hogy elfogadható a kiejtésednek akár ezen formája is.

2018. ápr. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
mi ez a nagy reddit spacing anyám
2018. ápr. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Kedves 51%-os, neked aztán jó sok szabadidőd van :D

Nem vagyok alföldi és még soha nem hallottam senkit, aki az általad leírt módon beszélne, szóval mellé fogtál. A kérdésemben épp az szerepelt, hogy miért nem a leírt módon ejtik a szavakat az emberek. A plusz ékezet hozzáadása éppoly helytelen, mint mikor elhagyják azt.

2018. ápr. 22. 07:55
 9/9 anonim ***** válasza:
0%

Kedves kérdező, áldozok a szabadidőmből a tudományokra, művészetekre is, ezekkel kapcsolatban kifejtésekre is.


Amire utaltál, az az alföldi tájszólás. Vagy nem tudsz róla, hogy ezt vetted át (akár Bp-en, vagy bárhol), vagy ha nem azt beszéled, akkor kérlek, fejtsd ki, mit értesz ez alatt a mondatod alatt:


"Ciki, ha valaki rendesen kiejti a betűket, rögtön azt mondják, hogy tájszólással beszél."


Valamint az O-Ó betűkre tettél utalást ennek kapcsán. Ez tipikusan az alföldi akcentusra utal.


Ki mondja ezt, hogy az "rögtön tájszólással beszél"?

És kire?

Fejtsd ki, légyszíves.


Nem vagyok hibás csak azért, mert nem vagyok gondolatolvasó. :) A hiányos megfogalmazásod alapján következtetést vontam le, és kifejtettem.


Vagy nem azért írtad ki a kérdést, hogy megválaszoljuk?

2018. ápr. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!