Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy van pontosan a tegeződés-...

Hogy van pontosan a tegeződés-magázódás etikettje?

Figyelt kérdés

tudom,h vagy a nő,vagy az idősebb ajánlja fel-de mi van,ha a nő a fiatalabb az úrnál? és az is érdekelne,mit tegyek,ha egy pl 50 es férfi "le-helló-z"

30 éves múltam,bár nem nézek annyinak ki-pici babával vagyok,tehát már asszony-mit mondjak neki? én is hellót? már néhányszor én is mondtam,h ja..ismerjük egymást-akkor helló,vagy nem legeltettünk együtt...de mégsem veszik észre magukat.aki gyerek korom óta ismer-az esetleg-bár az én apukám annak is kezét-csókolommal köszön


2008. dec. 5. 12:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
92%
Ha megengedi, akkor tegezd nyugodtan, sokan felajánlják, h inkább tegeződjünk, mert úgy közvetlenebbül tudunk beszélni. Egyébként meg ahogy a régi mondás mondja csak azt, akivel együtt őrizted a disznókat.
2008. dec. 5. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
92%

Ha szeretsz olvasni, mindenképp ajánlom Görög Ibolya-Mindennapi maceráink című könyvét. (Ő volt a Miniszterelnöki Hivatal protokollfőnöke)Ez kifejezetten az ilyen etikett dolgokról szól.Én nem nagyon szeretek olvasni, de ezt kiolvastam 1 nap alatt. És ebből a könyvből tudtam meg pl, hogy minden esetben a nőnek kell felajánlani a tegeződést, hiába idősebb a férfi.Ha egy férfi letegez egy nőt, az illetlenség.Persze ezt sajnos kevesen "alkalmazzák".

Ír még arról is, hogyan viselkedjünk az utcán, orvosnál,hogyan kell teríteni, viselkedni egy étteremben(szalvétahasználat)...stb És nagyon jó poénos stílusban írja le, nekem nagyon tetszett:-)

2008. dec. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
97%

tegezd visza az ilyen bunkókat.


jól tudod az etikett. ha nem feletteseid, vagy nem a pap tegez le, akkor egy szép hangsúllyal sziázd vissza. foggalma sincs az ilyeneknek az etiketröl.


mindig a nö ajánlja fel az egynemüeknél van az hogy idösebb. szóval neked egy idösebb nö ajánlhatja fel.

a legrosszabb a csendör pertu, mikor te nem tegezheted vissza mert a fönököd tanárod, de ö nem ad engedélyt a tegezésre. az gusztustalan. de ha nem felettesed akkor sziázd vissza. vagy egy éles jónapottal köszönj.

2008. dec. 5. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
90%

Igen,Te is hellózd vissza.Ha egy férfi letegez egy felnőtt nőt,nem kell azon gondolkodni,hogy hogyan válaszolj.

jó,hogy nem Te köszönsz csókolommal egy férfinak.

Engem is roppnatul irritált már 20 évesen is,ha letegeztek olyan idősebb emberek,akiket nem,vagy alig ismeretem.Vissza kell tegezni.

2008. dec. 5. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
98%
Ha letegeznek indokolatlanul, zavar téged és nem is akarod simán magázd vissza! Hangsúlyozottan magázd! Az illető észre fogja venni magát. Viszont, ha magáznak és zavar azt is jelezd valamilyen udvarias célzással, hogy talán tegeződhetnénk? :-) Az pedig, hogy tegezel vagy magázol valakit saját megítélésed lesz.
2008. dec. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat-nagyon megnyugtató.a főiskolán tanultunk protokollt,de már elvesztettem a fonalat.a könyvnek utána nézek-kedves vagy,h irtad.sajnos a bunkóknak nem lehet felhivni a figyelmét,h bunkó-hiszen úgysem érti,mert bunkó:-))

üdv mindenkinek

2008. dec. 5. 19:25
 7/13 anonim válasza:
76%

Akkor is a nő ajánlja fel a tegeződést, ha fiatalabb, mint a férfi. Én ilyenkor kissé gúnyosan ráköszönök, h. "Jó napot kívánok!", hátha veszi a lapot. Vagy egyszerűen "lehellózom". Az tény, hogy -mivel én is veled egykorú vagyok- engem is borzasztóan zavar. Ez főleg abban a faluban fordul elő, ahol tanítok. Azért is furcsa, mert idegenekkel nem sűrűn szoktam tegeződni. Főleg nem ötvenesekkel és nem alkoholistákkal.

Akadnak még sajna ilyen tuskók...

2008. dec. 5. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%

"Hála" a kereskedelmi televízióknak (ahol úgy látom szinte kötelező tegeződni mindenkinek) egyre többen vannak akik csak ezt a formát ismerik. Én már 40 múltam, de rendszeresen letegeznek üzletekben, benzinkúton, stb...

Egyszer még az éttermi pincér is úgy szólított meg: Helló! Mit kértek? Ilyenkor én az ismeretlen tegeződőket módszeresen Mónikának, vagy Balázsnak szólítom a nemtől függően (Utalva a beszélgető show-k kötelező tegeződésére.)

Ismeretlenül, nem is illik flajánlani a tegeződést! (Kivéve néhány speciális esetet.)

2008. dec. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
61%

Egy etikettet firtató kérdésben nagyon hasznos tanács a "Vissza kell tegezni." Valóban, tényleg etikus, hogy ha velünk bunkók, akkor mi még kicsit ráteszünk, csak azért is.

Azonban nagyon okosan, hangsúlyosan kell betartani az etikettet - vagy veszi a lapot az illető, vagy nem. Ennyire egyszerű :)


Ilyet sem szabad kijelenteni, hogy mindig a nő kezdeményezi a tegezést, hiszen vannak olyan esetek amikor erre nincs lehetőség. (Alá-fölé rendelti viszony, egyházfők, méltóságok, állami vezetők, stb.) Itt igen speciális esetek állhatnak fenn.

2008. dec. 5. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen rendben van minden amit előttem írtak.

A gyakorlatban szerintem rugalmasságot és empátiát követel ez a "kérdés".

Ha mindig követed a protokollt, azzal az illemet nem ismerőket nem tanítod, csak zavarba hozod. Nem tudja mi a baj, hiszen nem ismeri az illemet. :D Úgy fogja érezni, hogy te vagy a "hülye".

A kutas, eladó aki letegezi az embert, az csak azt fejezi, ki, hogy számára még nem tartozol a néni-bácsi kategóriába akit csókolomozni kell. :) Ő csak így tud szelektálni. A tanár, főnök aki csendőrpertu szinten kommunikál - szegény - nagy adag kisebbségi érzéssel küszködik ha ennyire a hatalmát, rangját, posztját fitogtatja. Bunkóság de ő azt hiszi ez így megrajzolja a rangsort.

Saját nyugalmad érdekében: nem érdemes ezen komolyabban kiakadni.:)

Te tudd az etikettet és neveld a gyermekedet úgy, hogy ő is tisztába legyen vele. :))


Egy fiatal nő orvosom (nő vagyok), amikor felajánlottam neki, hogy tegeződjünk, nagyon kedvesen azzal utasította vissza, hogy annyi betege van, hogy nem tudja megjegyezni kivel tegeződik kivel nem ezért úgy döntött, hogy beteggel nem tegeződik ez a legegyszerűbb.

Ezt azért meséltem el, mert remek példa arra, hogyan lehet udvariasan, nem bántóan elutasítani a tegeződést, úgy, hogy a másik tisztában legyen vele, hogy te nem akarsz tegeződni és pont.

2008. dec. 6. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!