Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Tegeződés vagy magázódás?...

Tegeződés vagy magázódás? Melyik inkább és miért?

Figyelt kérdés
Megfigyelhetjük az angol nyelvben, hogy ott nincs magázódás. A magyarban és valamennyi szomszédos nyelvekben viszont fellelhető ez a kommunikációs forma. Azonban mi történne, ha az egyik elveszne? A válaszokat szeretettel várom mindenkitől! Hellóviszlát!
2010. aug. 25. 15:36
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Előzőnek: oké, most már világos. Azzal nekem nincs is problémám, ha egy 40-es fickó FELAJÁNLJA, hogy tegeződjünk. De én nem erről az esetről beszéltem, hanem arról, amikor minden további nélkül letegez, anélkül hogy megkérdezné, szabad-e. Na erre mondtam, hogy engem ez nagyon zavar, és tiszteletlenségnek tartom.
2010. aug. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Ahogy látom a vélemények megoszlanak. Azonban én azt szoktam kifogásolni, hogy pl. középiskolában már elvárható lenne az a diákok részéről, hogy a tanár is magázódjon, ha ő is elvárja ugyanezt. Számtalan példa van még az ilyenekre. Mert én is úgy gondolom, hogy tegeződni akkor lehet, ha azt megengedik (legyen akár nő, idősebb vagy mindkettő), de mindenki viszonyuljon úgy a másikhoz, ahogy azt ő elvárja.
2010. aug. 26. 14:51
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

A magázódással az a probléma, hogy nyelvtörténetileg is egy mesterségesen kialakult (hosszú évtizedek alatt)dolog.

Így egyáltalán nem természetes sőt kifejezetten nehézkes. (legjobb bizonyíték erre a gyeremek beszéde, aki először csak tegezve beszél, majd a következő lépés a magázodó megszólítás de még mindig tegezés, majd jön a roppant furcsa átmeneti időszak az ún tetszikelés és aztán 20-25 évesen már a bátrabb magázás)


A másik dolog Magyarországon szintén nagy probléma, hogy az idősek tegezik a fiatalokat miközben ők magázzák az időseket. És még sorolhatnánk példákat, ahol nem oda-vissza működik a tegezés-magázás. Holott ennek úgy kellene, ha engem egy hetvenéves néni letegez én nyugodtan visszategezhetem, de ez nem így van. Ettől még borzalmasabb a magyar nyelvben a magázódás, hiszen egyfajta degradáló szerepet tölt be.

2010. aug. 27. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem lenne tegeződés vagy nem lenne magázódás, gondolom, az sem lenne távolságtartóbb vagy közvetlenebb, mert akkor elveszne az ebben lévő különbség is, amit nyilván helyettesítene más. Az már mindigis úgy volt és úgy lesz, hogy van, akikhez közelebb érezzük magunkat, mint másokhoz. Én nagyon szeretek tegeződni egyébként, de nincs bajom a magázódással sem, viszont alapelv: mindig legyen kölcsönös. Az hogy néz már ki, hogy az "illemben magasabban álló személy" azt is eldöntheti, hogy őt hogyan szólítsam meg, meg azt is, hogy ő hogyan szólít meg engem? A fent említett 40 éves férfiaktól a nem kölcsönös "letegezést" egyszerűen nem fogadom el, ezért minden ilyen tegezést egyenértékűnek veszek a "tegeződjünk" javaslattal, amivel amúgy nincs bajom, mert mint említettem, kedvelem a tegeződést. Úgyhogy ha a 40 éves férfi tegez, akkor visszategezem. Ha így is gondolta, akkor rendben van. Ha nem, akkor az ő baja. Ha be is szól, akkor már egyértelműen ő a bunkó. A régies illem szerint egyébként a "Kezét csókolom", meg a megkülönböztetett tisztelet minden felnőtt nőt megillet minden felnőtt férfi részéről (a húszéveset is a nagypapa korú részéről), bár egyébként én nem szeretem a régimódi illemet (és a hierarchikus kapcsolatokat sem...ezért mondom, hogy tegezés..de ha nem, akkor is mindig kölcsönös! magázás).


Hadd jegyezzem meg, hogy az angolban is volt régen tegezés és magázás, és a "you" az udvariasabb, magázásnak megfelelő forma, vagyis az angolból a tegezés halt ki. (Nyilván a beszélők ezt nem érzékelik beszéd közben, valójában nincs tegezés meg magázás, ez csak nyelvtörténeti érdekesség.)

20/n

2010. aug. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
Mégegy dolog: az előttem szólóval (degradáló tegezés) annyira egyetértek, hogy ha lehetne, 2 zöld kezet adnék! Köszi!
2010. aug. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Én is inkább tegezés párti vagyok, mert a magázás olyan kifacsart dolog. Természetellenes. Amúgy egyetértek azzal, hogy biztos lenne valami, ami átvenné a magázódás szerepét. Pl. az angoloknál (ÁLTALÁBAN) úgy van, hogy ha valakit a vezetéknevén szólítasz, az olyan, mintha magáznád. Pl. Mr. Smith, Miss Jones, stb. Meg ha nem tudod a nevét, akkor a Sir/Madam megszólítás is kb. a magázó viszonyt fejezi ki.

Mondjuk a magyar nyelvben ez fura lenne, mert nem tudom, hogy másnak feltűnt-e, de szerintem ritkán szólítjuk az embereket a nevükön. Még magázva is, ugye inkább azt mondjuk, hogy "tessék bejönni, Ön következik" és nem azt, hogy "Szabó úr, legyen szíves bejönni". Az uram/hölgyem megszólítás pedig már igen régen kiment a divatból (sajnos). Maximum az idősebbek használják.


Különben nincs különösebb bajom a magázódással, csak tényleg olyan természetellenes. És a másik, amit sokan említettek, hogy a "csendőr pertut" nagyon nem szeretem. Ha én valakit magázok, de ő meg tegez engem, az nagyon zavar.

2010. aug. 27. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Phoney ***** válasza:

Igen kevesen tudják, de az angolban TEGEZÉS nincsen. Az E/2 és a T/2 nem véletlenül ugyanaz (you)!


Hogy az angolok fejében ez hogyan él, azt még felsőfokú tudással sem akarom eldönteni, de szerintem egyáltalán nem puszta tegezésként.


Én pl örülök a magázódásnak (mármint hogy létezik), mert nem mindenkivel szeretek nagyokat haverkodni, és ez jó eszköze az udvarias távolságtartásnak. Az angolokat például sokan távolságtartónak tartják, ez összefügghet azzal, hogy a nyelvük csakis a magázódást ismeri:) Persze amerikában mintha másképp csapódna le az egész, szóval biztosan nem ilyen egyszerű.


A dolog "kifacsart" vagy "természetellenes" volta szerintem csakis azon múlik, mennyire vagy hozzászokva, és mennyire tudod használni a magyar nyelvet...1-2 megfelelő minőségű könyv/film után akár még normálisnak érezheted. Én legalább olyan örömmel használom, mint a tegeződést, semmi bajom vele. Persze a hozzám közel állókat nem szívesen magáznám, akárkiről is van szó.

2010. aug. 28. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Én jobban szeretek tegeződni.

A tegeződés és a magázódás tényleg nem oda-vissza működik, mert a tanár tegez de mi nem tegezhetjük le, a szakoktató tegez de nekünk szigorúan magázni kell mert szól érte ha valaki letegezni, bár van olyan aki nem szól ha tegezik.

Engem az orvos is tegez, de engem nem zavar ha tegeznek. A háziorvos az ismer már régóta, ismeri az egész családomat de egyszer helyettesítő orvos volt és letegezett, ne zavart az se, végül is jó fej volt.

Ez a magázódásos dolog nagyon nagy hülyeség, nem is értem miért van, anélkül is meg lehet vkinek adni a tisztelet.

Mondhatom az is hogy " Maga mekkora egy barom" és azt is hogy "Mekkora egy barom vagy".

2010. okt. 22. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 tilka válasza:

Nyugodtan felajánlhatja egy 25 éves nő a 45 éves pasinak a tegeződést. Én nagyjából annak nem ajánlottam fel ilyen fiatal koromban, akinek már őszes volt a feje. És ki is derült, hogy igazam van - nem öreg a 45 éves.

De mikor még iskolába jártam huszonévesen is, akkor még a 30-asokat is magáztam, mert olyan öregnek láttam őket. Most már hogy 30-as vagyok el kellett fogadnom, hogy magáznak, nem tiszteletből, hanem mert vén vagyok hozzájuk képest :)

2011. jan. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Nagyon utálom ezt a tegezős-magázós dolgot már régóta. Mindig csak bajom volt vele ,kellemetlen helyzetek sora. Egyrészt nem tudtam és mai napig nem tudom megállapítani az emberek pontos korát, simán 10éveket tévedek oda-vissza.Másrészt ,ha valakit magáztam felháborodott ,hogy ő nem olyan öreg még, a másik ugyanolyan korú meg nem tereltünk együtt disznót szöveggel jött ha tegeztem, vagy visszamagázott.

Aztán ott volt, hogy ezt mind észben tartani...hogy a Béla megengedte a Géza meg nem a Borcsára meg már nem is emlékszem mi volt meg még a többi marha akinél mind észben kellett tartani ,hogy felajánlotta -e a tegezést vagy sem vagy mi is volt,főleg ,ha nem találkoztunk napi szinten és közben jött ment sok ember.

Szóval eltörölném az egészet ,mindenki tegezzen mindenkit és kész,egy gonddal kevesebb.

2011. nov. 19. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!