Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért kapja a gyerek az apa...

Miért kapja a gyerek az apa vezetéknevét, mikor csak az anya fontos utána?

Figyelt kérdés
Miért alakult ki az a szokás, hogy a gyerek az apa vezeték nevét kapja? Ezen túl, szinte senkit nem érdekel az apa, mert bárhová mész: anyja neve, szül. ideje, helye... apát senki nem kérdezi.
2011. aug. 16. 21:53
1 2 3
 21/30 ava87 ***** válasza:
100%

Kérdező, kicsit félremagyarázod a dolgot.

Nem az a kérdés, hogy miért kapja a gyerek az apa nevét (amúgy nem kötelező, csak így szokás), amikor utána csak az anya nevét kérdezik, hanem az a kérdés, hogy miért kérdezik az anya nevét, amikor a gyerek az apa vezetéknevét viseli.

Az anya nevét pusztán az azonosítás miatt kérdezik. Ha van két Kovács János, akkor első körben ott az anya neve, ami alapján meg lehet őket különböztetni, mert nem valószínű, hogy mindkettő anyját Nagy Irénnek hívják.

2011. aug. 16. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
66%
Igen, vannak mindenféle apák és anyák, de általánosságban azért az anyák most eléggé szét vannak feszítve. A férfiakkal egyenlő mértékben végezzük a munkát, emellett ott a család, háztartás, az állandó b.szogatás minden területről: nézz ki jól, csinálj mindent tökéletesen. A környezetemben az anyukák majd megfeszülnek, hogy teljesítsenek, míg az átlag apukákról ez nem mondható el, akik a szülői értekezletre is csak mutatóba járnak (néha-néha). De ez nem verseny, csak elegem van abból, hogy le kell borulni őcsodálatosságuk előtt.
2011. aug. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
47%

Szerintem ez a meglátás nevetséges. Egy szétfeszített anyukát sem ismerek. És egy olyan férfit sem, aki előtt le kellene borulni, pedig ismerek olyat, aki tényleg tökéletes, mégsem várt el soha semmit.

Ugyanúgy divat a férfiaknak is besegíteni manapság a háztartásban és semmivel sem látok több vagy kevesebb nőt a konditeremben vagy a szépségszalonban, mint régen.

2011. aug. 16. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

Gondolom azért is az apa nevét kapja mind az asszony mind a gyermekek, mert régen ismétlem régen az ő tulajdonát képezte mindegyik. Az ő felesége az ő gyerekei. Ennyi. Ma már lehet anyuka nevén is a gyerek, ha ezt kérik, szóval ma már nem is annyira kötött a dolog. Én is lehettem volna anyu családnevén, csak neki jobban tetszett apu neve.

Én örülök hogy apám nevét viselem (mert szép név, apám mondjuk lelépett, szóval csak azért tetszik mert szép a családnevünk), és nem is dobtam el a házasság során, sőt a férjem felvette az enyémet a sajátja mellé mint ahogy én is megtettem. Szóval most két családnevem van kötőjellel és neki is :) Azért nem dobtam el a nevem, mert így az én szép családnevemet is tovább tudom adni a gyerekeinknek.

2011. aug. 17. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:

ava87


Köszönöm, hogy elmagyaráztad nekem, mit is akartam kérdezni. :-) De képzeld, pont azt akartam, amit kérdeztem.


Az anyához jobban kötik a gyereket, az ő kiléte biztos, a hivatalos papírokhoz mindig anyja neve, szüle.ideje kell, de mégis az apa nevét kapja a gyerek. Ez érdekelt, hogy miért.


Köszönöm a többi választ.

22:02 szerintem abban valami, amit írtál. Illetve valószínű, hogy mivel régen az apa volt a családfentartó/fő, ezért kapta a gyerek az ő nevét, ahogyan páran írtátok.

2011. aug. 17. 08:27
 26/30 ava87 ***** válasza:
93%
jó, én azt gondoltam, hogy az mindenki számára világos, hogy miért szokás a gyerekeket az apa nevére anyakönyvezni. És ebből adódóan az anya neve nem azért fontos, mert tényleg annyira fontos, csak és kizárólag egy megkülönböztetést szolgáló adat.
2011. aug. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
Csak az első néhány válaszra néztem rá, de szerintem a Kérdező nem arra gondolt, hogy ki mennyit törődik a családjával, hanem hogy hivatalos okmányokban az anyja lánykori neve kell mindig. Egyébként, Kérdező, nincs teljesen igazad, mert pl. ha valahol az van, hogy gondviselő: akkor oda az apa nevét írják, és csak akkor az anyáét, ha az apa nem él velük. Legalábbis úgy illik írni iskolai ellenőrzőkönyvekbe, naplóba, stb.
2012. dec. 12. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
21-esnek van igaza.
2012. dec. 12. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
Nem tudom MO-on miért van ilyen szokás, hogy bárkinek is meg kell adnia az anyja nevét. Érdekes módon az egész világon mindenhol tudják az embereket a saját nevük alapján azonositani, az anyja neve nélkül, csak MO-on nem...
2012. dec. 12. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
Én ezért akarom h a gyermekem majd az Én vezetéknevemet viselje. L/23
2013. nov. 9. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!