Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol van a jogi és erkölcsi...

Hol van a jogi és erkölcsi határa az ateisták provokálásainak?

Figyelt kérdés

A trollkodás nem bűncselekmény, és erre nemigen vonatkozik a vallásosok elleni diszkrimináció sem (mert nem arról van szó, hogy egy keresztényt a hite miatt nem szolgálnak ki a boltban, kidobnak a munkahelyéről stb.).

Ugyanakkor a verbális zaklatás (bullying) fogalmát már kimeríti egyik- másik válasz. A kicsúfolás, kinevetés, kigúnyolás, szekálás, kipengellérezés, pláne ha ilyen megvetéssel társul, már az óvodában is tiltott és büntetik is. Bár nem hiszem, hogy emiatt itt bárki ellen eljárás indulna, nem árt észben tartani mindkét félnek, hogy ez lehet akár jogsértő is.

Tegyük azt is hozzá, hogy alapos pszichiátriai kutatásokat végeztek, és általában a trollkodóknál sokszor találtak kisebb-nagyobb személyiségzavarokat, pl. szadizmust(!), és különösen a férfi ateista trollkodóknál nárcisztikus vonásokat.

Ami pedig az erkölcsöt illeti. Szerintem nevezhetjük ezt a viselkedést erkölcstelennek. Valakinek a személyes világnézetét ismeretlenül ilyen durván és kategorikusan nevetségessé tenni, az illető embert személyes és érzékeny ponton megbántani erkölcstelenség. Tisztában vannak azzal, hogy egy embertársukat nagyon megbántják, ennek ellenére (talán pont a szadista hajlam miatt) egyesek rendszeresen és olajozott stílusban csinálják. A vallás rovatba jönnek ateista létükre, tudatosan keresve a lehetőséget, hogy másoknak lelki ill. pszichés fájdalmat okozzanak. Nem tudom, a lelkiismeretük megszólal-e, amikor elküldik a válaszaikat, de mivel újra és újra csinálják, nem hiszem.

(Nyilván azokról az ateistákról van szó, akik ezt csinálják - nem általában az ateistákról.)

Szerintetek hol van a határa jogilag és erkölcsileg?



2022. nov. 12. 18:05
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/73 anonim ***** válasza:
89%

Kedves kérdező!

Ha tényleges zaklatás áldozata voltál,és tényleg mentális kárt okoztak neked, akkor fogadd résztvétem.Ugyanakkor én fordított szituácókat tapasztaltam meg és hallottam ismerőseimtől.

Kiközösítést,diszkriminálást és démonizálást olyanoktól akiknek én/ők még sosem ártottunk/elfogadók és segítőkészek voltunk velük,csak azért,mert tőlük eltérően gondolkodunk. Lehet,akik gúnyos vag sértő válaszokat irkálnak gyakorin,azok nem mind szadisták és nárcisztikusok,hanem egy részük megkeseredt.


Bár minden sétő megjegyzés kerülendő,szerintem van külömbség a között,hogy a vallásosok buták és hogy az ateiták megérdemelnének ōrökké tartó szenvedést,vagy hogy aki ateista az nem rendelkezik moralitással,hedonista önző és állatias.


Sorolhatnám a vallásosok,az egyházak éa a vallásos (vagy magukat annak mutató) politikusok azon kijeltéseit és cselekedeteit amiket rendkívül sértőnek és vagy károsnak tartok,de az szerintem jennél a kérdésnél nem releváns.


Én senkit sem sértegettem és főleg nem zakalattam azért mert vallásos.Az egyházak egy részét kritizáltam ismerőseim előtt a történelmük illetve a politikai és társadalmi hatásuk miatt,és mindig is támogattam azt, hogy az egyházak amennyire lehet kozösségi finanszirozásúak (adófizetői pénz nélkül) és autonómok legyenek a politika koazolgálása nélkül.


Elfogadom,hogy mások máshogy gondolkodnak mint én egészen addig amíg nem diszkriminálják és démonizálják a másikat, de ezt én is elvárom.


Én csak akkor írok a vallás rovatba, ha tudom a választ(mert vallásos nevelést kaptam és utánna is nézek annak amit nem tudok/nem értek) vagy ha dehumanizáló és téves megjegyzéseket látok ateistákról, vagy ha nagyon provokáló a kérdés.

2022. nov. 15. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/73 A kérdező kommentje:

21

Neked is azt tudom mondani, amit már a 12-ben leírtam.

Nem igazolhatod ezt a viselkedést azzal, hogy mások is meg mások még jobban.

Ha te nem csinálod ezt, akkor rád nem vonatkozik.

Az azért aggasztó, ahogy bagatellizálod azt, hogy


"mindenféle baromságot bekajálnak, amivel etetik őket

idióta

tökkelütött

lusta erre vagy nem képes ilyen szintű gondolkodásra

nem érdeklik a tények

ha nem csak a bibliát olvasgatnád

ha jártas lennél a természettudományokban

az agyad működésének egy kisiklása

ezt te nem látod, mert vakon hiszel benne

nem engeded meg magadnak hogy észrevedd

a papok ezt beszélik beléd

könnyebb hinni, mint gondolkodni

ezt te úgysem fogod megérteni

alapból elutasítod a logikus gondolkodást"

mindez egy-két embertől egy olyan válaszolónak, aki semmit nem mondott az ateistákról, az is csak feltételezhető (ha jól értettem), hogy istenhívő.


Ha valaki általában azt mondja az ateistákról, hogy "nem rendelkezik moralitással, hedonista önző és állatias", az jó nagy hülyeséget mond, sérteget és ugyanúgy elítélendő.

2022. nov. 15. 03:04
 23/73 anonim ***** válasza:
77%

Jogi határát már megválaszoltad nagyjábból és ha ez érdekel akkor ne vallásba írd ki a kérdést.



Egyébként a jogi és az erkölcsi határok sem függnek attól, hogy a sértegető az ateista, keresztény, vagy mi csoda.


Az erkölcsi oldalról nézve pedig erkölcs függő.


Van aki szerint semmilyen erkölcsi probléma nincsen olyan cselekedetekkel ami a másik szerint borzalmas és teljesen erkölcstelen.


Amennyibben társadalom kutatás akart lenni akkor szavazással kellett volna kiírni a kérdést, hogy ki szerint erkölcsös és ki szerint nem az. De természetesen ez torz képet adott volna.



Amennyibben nem válaszoltam meg a kérdésedet akkor légyszíves pontosíts, hogy mire vagy kíváncsi.

2022. nov. 15. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/73 anonim ***** válasza:
100%

21-es vagyok.


Ha a kérdéssel az a célod,hogy megértsd hogy valaki miért ír az általad felsorolt kommentekhez hasonlókat,akkor szerintem az ateisták sérlmeinek megértése lehet egy jó kiindulópont.


Ha pedig a kérdés egy figyelemfelhívás,hogy milyen durva kommentelők vannak,akkor én csak azt tudom mondani,hogy szomorú,és az embereknek tisztelettudóbbaknak és megértőbbeknek kellene lenniük egymással vallási hovatartozástól függetlenül.

2022. nov. 15. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/73 A kérdező kommentje:

"az ateisták sérlmeinek megértése lehet egy jó kiindulópont"

tehát mik a sérelmeik?

2022. nov. 15. 19:24
 26/73 anonim ***** válasza:
70%
Nem úgy volt, hogy nem érdekel az amikor a hívők bullingolnak másokat?
2022. nov. 15. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/73 A kérdező kommentje:

26

Eddig szó nem volt arról (24-es) , hogy az lenne a sérelmük, hogy "bullingolják" őket a hívők.

2022. nov. 15. 20:26
 28/73 A kérdező kommentje:

Ezek az emberek mind pszichés sérülésekkel küzdenek? (Csak a trollkodásra példa, és csak az elmúlt egy nap termésébol.)


kérdés: "Okkultizmus vagy kereszténység?"

2. válasz: "Kereszténység= faszsá.g, mint bármelyik vallás."


kérdés: "Káldi, Károli vagy új fordítás (Bibliafordítások)"

3. válasz: "Csak a Spagettiszörny igéje az egyetlen igaz ige. Ő az egyetlen isten, aki megfőtt a bűneinkért. Minél előbb térjetek meg hozzá a tévelygés helyett.

RÁMEN!"


kérdés: "Istennek szüksége van ránk?"

1. válasz: "Mert van Isten? :-D"

2022. nov. 16. 01:05
 29/73 anonim ***** válasza:
37%

27

Elözőleg konkrétan kijelentetted, hogy nem érdekel téged semmi ami az ateisták mentegetésére vagy hasonlóra irányul. Ahogyan az sem, hogy a hívők hol hibáznak.


Kijelentetted, hogy te a kérdésedre akarsz választ kapni aminek az egyik fele nem ide való a másik pedig megválaszolhatatlan.


Megértettük. Haragszól az ateistákra.


De úgy sem akarsz semmit sem tenni így annak, hogy itt háborogsz végkép semmi értelme.

2022. nov. 16. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/73 A kérdező kommentje:

Nem, én azt mondtam, hogy nem érdekel a whataboutery kifogás, miszerint ugyanezt mások is csinálják, pl. hívők.

14-es azt írja:

"hogy megértsd hogy valaki miért ír az általad felsorolt kommentekhez hasonlókat,akkor szerintem az ateisták sérlmeinek megértése lehet egy jó kiindulópont."

Egyáltalán nem írta, hogy a sérelmek azt jelentik, hogy őket provokálták hívők. Ha ez mást takar, akkor erre kíváncsi vagyok.

"aminek az egyik fele nem ide való a másik pedig megválaszolhatatlan"

ezt nem én mondtam és nem értek vele egyet

"Haragszól az ateistákra."

Tévedés. Sok éve élek keresztényként egy ateista házastárssal, gyerekünk is van, és soha nem volt a világnézeti különbségből vita vagy konfliktus. Tisztelem az ateistákat és a világnézetüket. Tudom, hogy vannak ateisták, akik nem provokálnak, nem gúnyolódnak és nem trollkodnak. Eppen azért azt szeretném pl. tudni, miért csináljak ezt, akik csinálják, és ezt a 14-es felvetette. Pusztán az ateizmusból nem következik.


Nem akarok társadalmi mozgalmat indítani és nem akarom megváltani a világot. Nem tudok róla, hogy anélkül ne lehetne feltenni egy kérdést.

2022. nov. 16. 21:43
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!