Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikusok miért pont Szűz...

A katolikusok miért pont Szűz Máriát tisztelik, magasztalják? Ez a Mária kultusz honnan ered?

Figyelt kérdés
2011. nov. 28. 19:19
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/81 kzs ***** válasza:
62%

@ "ma 20:32"


Nem, ne haragudj de nem megyek bele. Nem fejtem ki, és NEM AZÉRT, mertlódítottam amikor azt írtam, hogy megvan rá a magyarázat. A SzentÍrás részletesen foglalkozik vele, de nem látom értelmét, hogy kifejtsem.


Azért nem, mert a mai napig nem értettétek meg azt, hogy a SzentÍrás felé egyetlenegy emberi tanítás sem kerülhet. És ha valamely tanítás Istentől ihletett, annak szorosan kell állnia a Szentíráson. Pedig bőséges azoknak a katolikus tanításoknak a száma, amik igencsak megkérdőjelezhetőek a Szent, igaz valósággal, az Írással szemben.

Ennek ellenére ti nem követitek ezt, nem fogadjátok el.


Ha jól emlékszek, részetesen tárgyaltam a depositum.hu magyarázatát Mária közbenjárásával kapcsolatban: részletesen elemeztem, hogy miért nem igaz.

Mégsem fogadtátok el.

Akkor hogy viszonyulnátok a Mária-jelenések vizsgálatához??

Látjátok, EZÉRT nem megyek bele. Semmi értelme.

2011. dec. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/81 anonim ***** válasza:
0%

Halló kzs.!


Engedj meg egy példát:

CSAK a Bibliával foglalkozni egyedül, kizárva (söt tagadva!) az általa kialakult hitbeli tapasztalatokat, megtapasztalásokat az azóta elmúlt 2000 évben...


Nos, ez az én szememben olyan, mintha egy 2000 éves szakácskönyvben olvasgatnám állandóan a (finomabbnál finomabb) recepteket, melyeket viszont soha nem próbálnék ki, nem föznék meg, így soha nem tudnám meg igazán, milyen is lett az a finom étel, soha nem alakúlna ki egy a recept olvasasához hozzájövö "tapasztalat-gazdagság" , ami csak a fözés folyamata alatt és csak általa jött, jöhet létre!


Talán hülye a példa, de talán érted, mit akarok mondani?


A hit CSAK a Biblia forgatására épülve, tehát a hit praxisának megtapasztalását kirekesztve olyan, mintha egy madár csak egy szárnnyal akarna repülni!

MINDKETTÖ kell! A kettö szükségszerüen összetartozik!


Nem lehet állandóan szerelmesverseket olvasgatni, ha közben nem akarjuk az igazi, élö szerelmet is egyszer megélni!

Tehát a szerelem "praxisában" megélt tapasztalatok is nagyon fontosak, (de mennyire!!), söt azok igazolják aztán valójában vissza a szerelmesversek igazát...


Ez a "visszaigazolás" az, amit az Egyház "Szenthagyománynak" nevez. Az a milliók által már megélt és biztosan igazolható, tahát beigazolódott, BIBLIÀRA ÉPÜLÖ hitbeli tapasztalat, melyet az élet, a praxis adott hozzá a Bibliához.


Nos, ezek a tapasztalatok azt mutatják, hogy Isten mindíg újra és újra "lehajol" az emberiséghez. A világban tapasztalható természetfeletti ISTENI (mert van más is, az ördög is tud jelenéseket produkálni!) jelenések, az Èg az emberiség életébe való hirtelen beavatkozásai, ezek a misztika alapjai. A misztika nem más, mint az Ég és a Föld találkozása, érintkezése egymással.


Ha ezekröl a dolgokról nem akarunk tudomást venni, akkor kicsit olyanok vagyunk, mint az ismert strucc, aki a fejét a homokba fúrja, hogy ne kelljen látnia.


Medjugorje fölött pld. már több mint 20 éve (azt hiszem 25 éve) "nyitva áll" az ég, idöközben már évente több mint 20 millió ember utazik oda mindenhonnan "csodákat" (élö misztikát) megélni, megtapasztalni. (Holott az Egyház -mert szigorúságára ez jellemzö-, még nem ismerte el.)


Èn csak azt tudom Neked tanácsolni (ha megengeded), hogy egyszer utazz el oda, ÈLD át élöben a "Biblia igazát"!


A Mária-szobor természetesen sír, és sírni is fog még egy ideig, amíg még mindíg vannak emberek, akik kételkednek ezeknek a csodáknak a létezésében.

Mellesleg ezek az én szememben egyáltalán nem csodák. A Biblia is tele van természetfölötti dolgokkal, Isten miért csak 2000 évvel ezelött csinált volna ilyeneket?!

Ha azokat elhiszem, miért nem akarom azt is, ami a jelenben történik??

2011. dec. 14. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/81 anonim ***** válasza:

"Tehát itt a 148.zs./2-ben NEM a zsoltáros Dávid szól az égiekhez, hanem maga az ÚrIsten, mégpedig közvetlenül."


Ezt továbbra sem értem.

2011. dec. 14. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/81 anonim ***** válasza:

"Zsolt 148.1

(Alleluja!) Dicsérjétek az Urat a mennyből, dicsérjétek a magasságban!

Zsolt 148.2

Dicsérjétek, angyalai mind, dicsérjétek, égi seregek!"


Itt egyértelmüen egy ember mondja, h. a mennyben levök dícsérjék az Urat!

2011. dec. 14. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/81 anonim ***** válasza:
0%

Kedves "Testvéreim a hitben"!


Ezen a fórumon a Ti soraitokból szereztem tudomást a "depositum.hu"-ról, amire gyakrabban történt már hivatkozás.


Nem tudom, elolvastátok-e már, kitöl származik ez az oldal? Mert a történet nagyon érdekes! (A föoldalon "Magamról" alatt).

Egy részét kiragadtam most belöle, mert úgy érzem, jól idevág:


"Tehát a semmi bűntől vissza nem riadó emberke egyszer csak meghalt. Felébredtem, és lassan, a tündöklő fénytől pislogva, látni kezdtem. Ettől fogva életem egy hatalmas fordulatot vett. Szakítottam mindennel, ami visszaránthat előző életembe. Gyülekezetet indultam keresni. Gyülekezetet, mert bár katolikusnak kereszteltek, a protestánsokhoz húzott a szívem, azt gondoltam, hogy én csakis protestáns lehetek, csak azt kell eldöntenem, hogy melyik felekezethez fogok járni. Nem igazán szerettem a katolikusokat. A szokásos előítéletek, sztereotípiák, prekoncepciók engem se győztek meg a katolikus vallás igazságáról. Igazából semmit sem tudtam a vallásról, az egyházakról, sem Jézusról. Amiket hittanórákon tanultam (ha egyáltalán megtanultam azokat), mind elfelejtettem. Elkezdtem hát megismerkedni velük. A szabadidőm minden percét, minden gondolatát erre fordítottam, megvettem egy csomó könyvet, és csak olvastam és olvastam, és gondolkodtam Jézusról, a kereszténységről, a történelemről és természetesen a Bibliáról. Én, a lusta gyermek, akit soha semmi sem érdekelt... Valami ellenállhatatlan vágy űzött, képtelen voltam szabadulni alóla. A Szentírás szinte mindig a kezem ügyében volt, s amikor csak tehettem olvastam. És írtam. Jegyzeteket készítettem, kimásoltam kézzel a Szentírás szinte összes könyvét (a teljes Újszövetséget, valamint a prófétákat, és a bölcsességi irodalmat) egyrészről, hogy memorizáljam, másrészről, hogy a belőlük származó gondolataimat hozzáírjam. Teltek a hónapok, s egyszer csak egy csodálatos, és hatalmas kép kezdett felsejleni a szemem előtt: a Katolikus Egyház. Rengeteg apró kis jel segített ebben, amelyek egyre jobban összeálltak. Kezdett felsejleni a látható mögött a láthatatlan. Megértettem az Egyház tanítását, rendre beigazolódtak a dogmák, míg az ellenvetések összeomlottak. Mind a lelkemben, mind az értelmemben, s mind a Bibliában. Az érvek, amik elkezdtek meggyőzni erről többrétegűek, és inkább csak sejtések voltak: a csak a hit általi megigazulásnak ellentmond a Biblia; Péter különleges szerepe; a zsinatok szükségessége; a protestantizmus gyűlölete és hamis, álságos vádaskodása a katolikus Egyház ellen, mint pl. az Antikrisztus vád helytelensége; az egyetlen és tévedhetetlen Egyház szükségessége; a házasság felbonthatatlansága; az a számomra elképzelhetetlen dolog, hogy az igaz Egyház egy lázadásból nő ki, és hamissá deklarál 1500 évet; és még több más hasonló dolog kavargott a fejemben össze-vissza. Állandóan érveket gyártottam a katolicizmus ellen, de állandóan meg is találtam rá a választ, nem másból, mint a Bibliából. A fény is, amelyet szintén kerestem ott volt mindenütt. Az apácák szemeiben, a szerzetesek mosolyában, a papok kegyes méltóságában, az öreg nénikében, ki csendben imádkozott az Oltáriszentség előtt. Felvillant előttem nagymamám, amint a cserépkályha mellett rózsafüzért imádkozott. Ez a fény ott ragyog a szentek hosszú sorában, a történelemben stb. stb. stb. Tudtam, hogy döntenem kell, és döntöttem is. 2001 novemberében ismét "megtértem". Meggyóntam és megáldoztam… szinte ugyanolyan érzésekkel, mint amelyet első megtérésemkor tapasztaltam. Innentől kezdve vagyok biztos abban, hogy nem döntöttem rosszul, s innentől kezdve csakis örömöm volt az Úrban."

2011. dec. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/81 kzs ***** válasza:
62%

@ "teganp 14.44" és "tegnap 16:11"


Akkor még egyszer: itt maga Isten adja felszóításba, hogy mindenki őt dicsérje.

Ezért nincs feltüntetve, hogy pl. "Dávidnak zsoltára".

Ezek a szavak Istentől közvetlenül származnak, tehát NEM valaki más által íródtak.

2011. dec. 15. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/81 anonim ***** válasza:

Kedves kzs.!


Megnéztem minden Bibliámat, mindegyikben így van benne:


148. ZSOLTÀR

Hálaadó Himnusz a Teremtöröl és Úrról


1 ALLELÙJA!


Dícsérjétek az Urat az egekböl,

dícsérjétek öt a magasságban!


2.

Dícsérjétek öt angyalai mind,

dícsérjétek öt, seregei mind!


Nem értem miért kéne ezt Isten "öndícséretének" tulajdonítani, semmi utalás nincs erre.

Isten Magáról nem 3. személyben, hanem 1. személy egyes számban szokott beszélni.


Se az elötte, sem az utána következö zsoltárok nem tünnek Isten szavainak, hanem Róla, Neki szólnak...

2011. dec. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/81 anonim ***** válasza:
* ...,hanem 1. szám elsö személyben....
2011. dec. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/81 kzs ***** válasza:

@ "ma 16:42" és "ma 21:25"


Én viszont a saját Bibliámat néztem meg (Károli-fordítás)

és abban a 148. zsoltárnak kezdete előtt ez a szöveg szerepel: "Egész világ Istent dicsérje!"


Lehet hogy csak fordításbeli eltérés van, de a lényeg ugyanaz: Isten jogosan utasíthat bárkit arra, hogy őt dicsérje. Mert Isten munkája ékesés fenséges - csakis Őneki jár minden hódolat,imádás, áldás, tisztesség és dicsőség - FÖldön, Föld felett mindenkitől!


Egyébként nincs jelentősége annak, hogy milyen nyelvtani szerkezetben íródott ez (vagy akár bármelyik) zsoltár. A teljes írás Istentől ihletett (2Tim 3/16), vagyis Istennek a szavai.

2011. dec. 16. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/81 anonim ***** válasza:

Igen, de Te korábban ezt írtad:


"Akkor még egyszer: itt maga Isten adja felszóításba, hogy mindenki őt dicsérje.

Ezért nincs feltüntetve, hogy pl. "Dávidnak zsoltára".

Ezek a szavak Istentől közvetlenül származnak, tehát NEM valaki más által íródtak."


Nekem meg úgy tünik, hogy nem közvetlenül Isten mondja ezt, erre semmi konkrét utalást nem látok (mármint zs. 148, 1,2 -t), hanem valaki más.


Ezek az én szememben úgyis kicsit "szörszálhasogatások", de ha már annyira "hajszálpontosan" akarjuk venni a Bibliát, akkor engem inkább az érdekelne (és ez nagyon érdekelne), hogy az állandó igevizsgálatnak hogy lesz aztán a gyakorlatban olyan következménye, (most konkrétan a reformátusoknál), hogy úgy válsz, ahogy akarsz, vagy -mint már írtam- az evangélikusoknál (náluk konkrétan tudom!), hogy meg van engedve és hivatalosan bevezetve az egynemüek házassága (templomi áldással!) és pld. egy homo-pap az élettársával beköltözhet a paplakba és irányíthatja a közösséget??


Ez tényleg érdekelne, hogy ezek a felekezetek ezt hogy magyarázzák meg maguknak (és a világnak), ill. egyeztetik a Bibliában található ehhez vágó passzusokkal, miszerint ez "förtelmesség" Isten szemében, ahogy Te is már írtad??


Ez valahogy nem megy a fejembe...


Tudnál erre választ adni?

2011. dec. 17. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!