Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a református...

Mi a különbség a református és a katolikus keresztények között?

Figyelt kérdés
2014. nov. 19. 09:02
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:

"A pap feladata az áldás lehívása, míg a lelkészé az áldás kiosztása."


Kicsit régimódi vagyok lehet, de szerintem áldani bárki tud (Zsoltárok 100,4 + Máté 5,44), a Biblia szerint nem kell ahhoz pap vagy lelkész, hogy Istent vagy embereket áldjunk, valamint Istennek sincs szüksége papokra vagy lelkészekre, hogy az áldásait kitöltse ránk (Jakab 1,17).

2014. nov. 19. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 Andizsuzsi ***** válasza:
50%

Hogy a kérdésre is válaszoljak.

A református és a katolikus keresztények között nincs különbség. Mindegyiknek 2 füle van és földig ér a lába jó esetben. Sőt, megkockáztatom, hogy Attila gyülekezetébe tartozók is ilyenek, legyen az bármelyik is. A különbség az egyházakban és azok tanaiban van. Vannak külsőségekben különbségek, amiket itt már leírtak, pl. különböző szertartásrendek, és vannak a tanokban különbségek. A legfontosabb a Heidelbergi Káté 80. pontjában megfogalmazott kárhozatos bálványimádás (aminek semmi köze a képekhez és szobrokhoz), aminek tanításához a református egyház a mai napig ragaszkodik.

2014. nov. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 Pietrosol ***** válasza:
26%

Torba Attila!


Rajtad most éppen a széthúzó éned diadalmaskodik. Mindazonáltal ha akárki megteheti az áldás befogadását/osztását és visszaolvasod a válaszaidat, akkor magadat alkalmasnak érzed erre?

2014. nov. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 Andizsuzsi ***** válasza:
56%

"Meghajolsz előtte és imádkozol hozzá. De elég csak meghajolni előtte."


Soha életemben nem imádkoztam szoborhoz, és nem hiszem, hogy a katolikusok többsége ilyet tenne. Sőt, továbbmegyek. Szinte kizártnak tartom, hogy te úgy imádkoztál, hogy "kedves Mária szobor, segíts".

A főhajtás minden kultúrában vallástól függetlenül a tisztelet jele. A katolikusok ezt a templomba lépéskor az Oltáriszentség előtt teszik meg, a benne jelenlévő Jézus Krisztust tisztelve/imádva.

Azon lehet vitatkozni különböző vallási nézetek szerint, hogy az Oltáriszentségben valóban jelen van-e Jézus, a katolikusok hite szerint igen. Ezért téves azt gondolni, hogy a katolikusok az ostyatartó edénynek hajbókolnak.

A különbözőségeket jól példázza az alábbi anekdota.


„Egy szellemes festő lefestette az utolsó vacsora jelenetét: Jézus, amint a kenyeret s bort nyújtja tanítványainak, s a kép alá a következő mondatokat írta: egyik oldalon ez áll -

»Luther: Ez alatt van az ő teste.

Kálvin: Ez úgy hat, mint az ő teste.

Zwingli: Ez jelképezi az ő testét.«

A másik oldalon e szó állt:

»Jézus Krisztus: Ez az én testem.«


Alatta: »Kinek higgyünk ezek közül?«

2014. nov. 19. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
51%

Az ilyen kommentek és úgy általában a felekezetközi egymás szapulása és szavainak kiforgatása, és a butaság miatt már rég elhagytam volna a kereszténységet, ha nem lenne kapcsolatom Jézussal.

"miattatok átkozzák Atyám nevét"

2014. nov. 19. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
55%
Vicces, amikor a két bagázs egymásnak esik, hogy melyikük képzeletbeli barátja valóságosabb a másiknál. :DDD
2014. nov. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
100%

elég undorító, amit műveltek hozzászólások meg válaszok címén. (akinek nem inge...) abba lehetne hagyni a mocskolódást, ha már mindenki olyan nagy keresztény, akkor például ne én, egyházon kívüli, egyébként hívő ember pofázzak a felebaráti szeretetről, egymás iránti türelemről és nyitottságról... gondolkodjatok már el ezen.

a kérdező nem azt kérte, hogy mocskolódjatok, gyanúsítsátok vagy épp natúr hülyének nézzétek egymást.

megértem, hogy vannak különbségek a felfogások, hittételek, tanok között, de ez nem jelenti azt, hogy egymás torkának kellene esni...

2014. nov. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 r.sentinel ***** válasza:

Kedves kerdezo !!!


A kulombsegeket mar felsoroltak es termeszetesen meg vagyok gyozodve hogy ezzekkel kapcsolatban tisztaban is voltal megis szo nelkul hagytad hogy a valaszolok egymasnak essenek. Ez nem volt szep (a szandekod eggyertelmu)!!!

2014. nov. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:

Katolikus: Jelentése, egyetemes


Református: Jelentése, újra formálni, újra értelmezni


A kettő között nincs különbség, az egyik a másik folytatódása. Nyilván a katolicizmus folytatása a reformáció.


Erre azért volt már nagy szükség, mert túl sok ágazatra szakadt szét maga a katolicizmus is, lett Római Katolikus, Görög Katolikus, csak hogy nevükben legjellemzőbbeket nevesítsük. A probléma ott van, hogy annak nincsen semmi értelme, hogy "Római egyetemes". Mert most akkor vagy "Római" vagy "egytemes".


Egyébként az, hogy Római vagy Görög csak a liturgiában (szertartásrend) különbözött. Ahogyan a reformáció is csupán csak a szertartásrendet reformálta meg, a hitet nem.


Így történt hát, hogy a reformáció bevezette a szentélynek, vagy oltárnak a háttal való igehirdetést. Szó szerint hátat kellett folrdítania az Istennek, annak aki elvileg a közösségben vele kell, hogy kommunikáljon a közösség nevében. Ennyit a reformáció hatékonyságáról.


Azért külön kell választani a Magyar reformációt és a nyugati reformációt. A Magyar reformáció tényleg egy komoly reform volt, ugyanis nem csak szertartásrendjében újították, hanem a vallás irányultságában is. Igazából a cél az ősi Magyar hithez való közeledés volt, épp ezért a reformáció után újra felbukkantak a Manicheista elemek a Magyar kereszténységben. Ezzel együtt pedig sokkal több hangsúlyt kapott Jézus és a tanítása, illetve a 12 apostol élete és az újszövetség.


Ezzel ellentétben a nyugati reformációban az újszövetséget hanyagolták és sokkal nagyobb hangsúlyt kapott az ószövetség.


Nah... lehet szidni... És a lepontozást se felejtsétek el...


Anonymus

2014. nov. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:

Anonym!

Miért kéne Téged szidni?

Nyugodt, normális hangvétellel válaszoltál, bár a válaszodat nem értettem.


A kérdező rossz helyen tette fel a kérdést, ilyen keretek között ezt a kérdést nem lehet megválaszolni, valamennyire el kell mélyülni mindkét "vallásban". Én katolikus vagyok, és annyit gondolok erről, hogy a katolikus hitben nem, de a katolikus gyakorlatban voltak, és ma is vannak bizonyos arány- és hangsúly eltolódások (amiket én nem gyakorlok). Ennek következménye lett a reformáció, ami sok más hitet szült, egyike a református.

Bővebb válaszhoz kutatómunka révén juthatsz csak, hajrá!

2014. nov. 19. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!