Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szeretnék hinni istenben, de...

Szeretnék hinni istenben, de nem tudok. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

Mély érzésű srác vagyok, sokat gondolkozom lelki dolgokon, olvasgatok olyanokat, mint Anthony de Mello, Jung, vagy korábban Osho, csak belőle kiábrándultam, illetve sokat hallottam Hamvas Béláról. Pál Ferit is nagyon kedvelem. Sokat jártam pszichoterápiára, sokat beszéltem okos emberekkel, már kisgyerekként is inkább felnőttekkel szerettem beszélni.



Szeretném hinni, hogy van valami erő, aminek számítok, ami segít, hogy a végén szépnek lássam az életem, és beteljesítsem a sorsom, de őszintén nem tudok hinni ezekben. Nagyon józan, racionális embernek tartom magam, és azt látom, hogy semmiféle objektív erkölcs nincs a világban, minden teljesen véletlenszerűen történik és nem számít, ki mit érdemel. Azt gondolom, hogy az ember egy végletesen túlfejlett aggyal rendelkező állat, ami nem igazán találja a helyét ezen a bolygón, ami már nem kedvez neki, mert elvesztette az állati részét, öntudatra ébredt. Nem tudunk versenyezni az állatokkal erő, ügyesség, igénytelenség, tűréshatár tekintetében, túlérzékenyek lettünk, rá vagyunk szorulva, hogy megpuhítsuk az ételünket, mielőtt megesszük, hogy nemesítsük a gyümölcseinket és gabonáinkat, hogy fűtsük a házainkat, hogy ruházkodjunk. Ez a Föld nem erre az életformára lett kitalálva, így igyekszünk átalakítani, de rohadt nehéz és keserves vállalkozás. Közben pedig olyan fejletté vált az agyunk, hogy képesek vagyunk magunkon gondolkodni, elképzelni vágyakat, amik megnyomorítanak minket, mert rendszerint nem teljesülnek; élethazugságokban élünk, keressük istent, pedig nyilvánvalóan nem lehet megtalálni. Ha minden igaz, Jung mondta egyszer, hogy az ember nem tud túl sok valóságot elviselni. Ha csak a valóságot látnánk, akkor meghülyülnénk. Én úgy érzem, hogy túlságosan a valóságot látom, és ez depresszióba sodor. Nincsenek illúzióim, nem gondolom, hogy az én anyukám a legszebb, hogy én sokkal különlegesebb vagyok, mint más, hogy valaki fentről figyel, hogy a mennyországba jutok, hogy majd egyszer boldog aggastyánként halok meg. Nincs így. Az élet teljesen véletlenszerű, lehet, hogy egy nap elüt az autó, vagy leszúrnak az utcán. Nem rendül meg az ég, nem fogok számítani. És ez a gondolat beteggé tesz. Nem bírok hinni istenben, viszont a valóság megbetegít. Őszintén szólva úgy érzem, hogy nem is igazán van esély a jó életre, ha valaki szar lapokkal születik és nagyok az elvárásai. Ha pedig lefarag az elvárásaiból, akkor egész életében kompromisszumok szerint fog élni. Úgy meg minek?


2016. jún. 12. 20:30
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:

Milyen jogon mondod te meg bárkiről is, hogy halálraítélt-e?! Van jogod neked ehhez, felhatalmaztak rá?! (Bibliában írják, hogy Mihály arkangyal=Jézus? Vagy csak legenda, hogy ezt hiszitek? Addig nincs bajom a JT-vel, amíg ilyenekkel nem dobálóztok...)


Kérdező, mi lenne, ha beszélgetnél erről egy egyházatyával? Tudom, valószínűleg keresztények vannak csak a körmyezetedben, viszont attól függetlenül, hogy ott "megmaradnál-e" még mindig jó alapul szolgálhatna a későbbiekben :)

Amúgy olyan nagy ez a világ, annyira sok meg bonyolult az egész. Szerintem nem lehet, hogy ne legyen értelme ennek és valaki ne álljon ott az egész fölött. Annyi mindent megúsztunk már (csak én magam is, még ha nem is mind egetrengető dolog) hogy kizártnak tartom, hogy ne vigyázzon valaki ránk. Szerintem Isten létezik, illetve csak szimplán létezik, elég sokan elég sokfélén hiszünk ugyanabban a személyben.

Sajnos nem vagyok bölcs meg teológiát tanult egyén, szóval nem tudom, előrébb segítettelek-e egyáltalán. De talán megpróbálhatnál te magad is imádkozni egy kicsit, csak beszélni hozzá pár mondatot.

Gondolnal rád <3

2016. jún. 13. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
26%

Ha így látod a világot, ahogy leírtad, akkor miért szeretnél hinni? Pál Ferit miért kedveled?

Olvasd az Újszövetséget, és gondolkodj el azon, hogy kitalálhatták-e Jézus és az apostolok történetét emberek?

2016. jún. 13. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
0%

Gondolj arra mennyi minden bizonyítja Isten létezését. A világegyetem, az emberi test....

Ebben a füzetben más bizonyítékokról is olvashatsz.

[link]

2016. jún. 13. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
100%

Éva-judit épp most üzent nekem privátban amiben meglehetősen erősen mocskolódik, többek között sátánimádónak titulál...


mindezt azért mert felhívom a figyelmet az elővigyázatosságra...

2016. jún. 13. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
0%

És másban tudsz? A materialismus is csak egy hit.

Semmiben sem lehetünk biztosak, hiszen lehet hogy a világ sem létezik, csak egy álom vagy szimuláció az egész, mégis rengetegen hisznek benne, hogy ez márpedig létezik. Mindenki hisz valamiben és aki meg van győződve abban, hogy csak az ő hitének van igaza, az egy beképzelt majom, mert nem tudhatjuk, hogy mi az igazság, mi egyáltalán a létezés. Csak hihetünk benne. És hogy mindezt minek nevezed, Istennek, ősrobbanásnak, vagy bármi másnak, az tök mindegy.

2016. jún. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 Flogeir ***** válasza:

Azt kérdezed, hogy miért éppen a Bibliát olvasd, miért nem a Koránt? Vagy a Védákat?


Én meg azt kérdezem: miért nem olvasod el mindet, amire csak módod van? Azt mondod, olvastál Mello-t, Jung-ot, Hamvas Bélát stb. Ennyi erővel már több "szent" iratot is kiolvashattál volna.

Abból, amit hosszan leírtál, abból nekem az jön le, hogy téged az emberi oldala érdekel a miértnek. Ha Istent keresed, akkor őt próbáld megérteni, ne az "embert", akiről olyan lesújtó a véleményed.

Én hiszek abban, hogy Isten mindenki ajtaja előtt megáll és kopog. Az ember dolga az, hogy kinyissa az ajtót, amin kopogott. Ha mindenáron másik ajtókon kezd el menekülni, mondván "nem hiszek Istenben", akkor nem is fog változni semmi, marad az ember egyedül a saját kicsinyhitűségében a félelmeivel és kétségeivel.

2016. jún. 13. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 A kérdező kommentje:

"És másban tudsz? A materialismus is csak egy hit."


Ezt is hallottam már, de hülyeségnek tartom. Miért lenne hit? A materializmus annyit állít, hogy amit érzékelünk, az van. Ez nem hitkérdés. Nem hinni kell a gravitációban, hanem elfogadni, hogy minden a Föld középpontja felé esik.


"Semmiben sem lehetünk biztosak, hiszen lehet hogy a világ sem létezik, csak egy álom vagy szimuláció az egész, mégis rengetegen hisznek benne, hogy ez márpedig létezik."


Ilyen szempontból teljesen mindegy. Még ha szimuláció is, mi valósnak éljük meg, és valósan meghalhatunk benne. Senki nem azt mondja, hogy semmi nincs a halál után, csak azt, hogy oda nem látunk



"Gondolj arra mennyi minden bizonyítja Isten létezését. A világegyetem, az emberi test.... "



Nem értem, ezek miért lennének bizonyítékok. Minden a lehető legoptimálisabban, a fizikai törvényeknek megfelelően igyekszik fejlődni. Érvényes ez a gömb alakot felvevő cseppre és a keringő bolygókra is. Erők vannak, amik kiegyenlítik egymást. Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy az, hogy a pókerben az emberek igyekeznek nyerni és ennek érdekében matematikát és algoritmusokat használnak, az bizonyíték lenne arra, hogy a pókert isten teremtette. Vagy, mintha azt mondanám, hogy a folyó akarata, hogy a tengerbe folyjon. Attól, hogy valami optimális, miért lenne megteremtve? Volt négymilliárd év rá, hogy kialakuljon.



"Azt kérdezed, hogy miért éppen a Bibliát olvasd, miért nem a Koránt? Vagy a Védákat? Én meg azt kérdezem: miért nem olvasod el mindet, amire csak módod van? Azt mondod, olvastál Mello-t, Jung-ot, Hamvas Bélát stb. Ennyi erővel már több "szent" iratot is kiolvashattál volna."



Miért gondolod, hogy nem olvastam? Ismerem a Bibliát, olvasgattam már szemelvényeket a Koránból. A védákat nem, de olvastam már róla, hogy mik vannak benne. Különösen a Korán tűnik gyenge fércműnek. Kb. semmi más nincs benne, mint az, hogy Allah milyen magasztos és kegyelmes. Igen sajnálom a muzulmánokat. Az ő hitük egy szóból áll - Allah. Nem tudják, mi az az Allah, miért kell imádni, mitől kegyelmes, miért pont benne hisznek, hol van, mit csinál, csak annyi, hogy van ez a szó, ami mindenre válasz. Nem csoda, hogy megakadtak a fejlődésben. A kereszténységnek legalább volt már reformációja.



"Ha Istent keresed, akkor őt próbáld megérteni, ne az "embert", akiről olyan lesújtó a véleményed."



De mit értsek meg rajta, ha egyszer azt se tudom, mi az, és miért hisznek benne emberek? Nem értem, honnan van az embereknek ez a becsípődésük, hogy van ilyen, hogy "isten". Azt értem, hogy régen, még a tudomány előtt meg kellett magyarázni a világot, és egyszerűbb volt embereket odaképzelni az Olümposz tetejére, akik villámokat dobálnak haragjukban, mint elektronkisülésekben gondolkodni. Nem is volt rá lehetőség. Az emberek csak annyit láttak, hogy néha jó élet van, néha meg jön a vihar, ami elmossa a termést, vagy jön az aszály, ami kiszárít mindent. Ezekben az esetekben éheznek, ami nem jó. Néha életben maradnak, de néha kitörnek járványok, amik elviszik a szeretteket, ami nem jó. Oké, de ez ellen ők nem tudtak mit tenni. Az pedig elfogadhatatlan az emberi tudat számára, hogy van valami, amit felfog, de nincs mit tenni ellene. Ezért kitalálták, hogy a világ kölcsönös alapon működik, tehát, hogy minden, ami nekik jó vagy rossz, az valójában egy felső hatalom jutalmazása vagy büntetése, és ezek az ő tetteiktől függnek. Tehát, ha rossz dolog jön, akkor valamit mi csináltunk rosszul, és áldozatot kell bemutatni, hogy kiengeszteljük a felsőbb erőket. Ez már feldolgozható az ember számára, mert egy rajta kívül álló problémát tőle függővé tesz. Csak kár, hogy nem igaz.


Ma viszont már jóval kevesebb félnivalónk van mindentől, ezért kevésbé is foglalkoznak az emberek istennel. És én éppen ezért nem értem, hogy miért kellene hinnem bármiben is. Értem, hogy szar a valóság, leírtam a kérdésben. Az emberi tudat gyenge, képtelen szembenézni azzal, hogy olyanok vagyunk, mint a hangyák, akik élnek-halnak, és csak túlfejlődtek az érzelmeink és az értelmünk. El tudjuk képzelni az örök életet meg azt, hogy halhatatlanok vagyunk, és sose múlunk el, de nem tudjuk elérni, és ez neurózist okoz. Értem, hogy ez a probléma, és értem, hogy az istenhit segítene áthidalni ezt, de az a baj, hogy ha bemagyarázom magamnak, hogy van isten, akkor is tudni fogom, hogy ezt csak a fent említett dolgok feldolgozására találtam ki. Tudom, hogy ez az igazság. Bárki bármit mond arról, hogy "látta" meg "érezte" istent, csak áltatja magát. Csak az érzékei csalják meg. Aki nagyon akar Loch Ness-i szörnyet látni, az úgyis fog látni. Vitáztam egy másik topikban egy emberrel, aki elmesélte istennel való találkozásának történetét. Kiderült, hogy annyi történt, hogy találkozott két térítő lánnyal, akik meginvitálták valahova. Most hogy ebbe ő belemagyaráz valami földöntúli dolgot, de objektíve csak annyi történt, hogy találkozott két térítővel. Mindenkinek csak ennyi a sztorija. Ha nagyon akarnám, biztos én is meghallanék valami belső hangot, de az is csak én lennék. Ha egy zuhanó repülőn lennék, és túlélném, biztos, hogy elhinném, hogy valaki vigyázott rám, de ez csak az esendőségemet mutatja. Ha lenne egy olyan gépezetem a hátizsákomban, amivel kiugorhatnék a zuhanó repülőből, és biztonságosan elrepülnék vele, ahova akarok, akkor nem is törődnék az egésszel. Ha van isten, miért számítanék neki? Miért pont én élném túl, miért nem azok, akik meghalnak háborús övezetekben, vagy éhenhalnak Afrikában? Esetlegesség van. Bárkivel bármi megtörténhet. Szerencsénk, hogy mi olyan helyre születtünk, ahol van internet, és tudunk beszélgetni ilyenekről, ahelyett, hogy azzal kellene foglalkoznunk egész nap, hogy ne haljunk éhen.

2016. jún. 13. 16:22
 18/36 Flogeir ***** válasza:
100%

Nagyon sarkosan gondolkodsz a hitről, és arról, hogy mi vezeti az embereket Istenhez. Miért kellene az embereknek félelemből hinni Istenben? Biztos van aki félelemből teszi, de nem mindenki? Miért kellene azért hinni Istenben, mert a vallás ad választ kérdésekre? Biztos van, aki ezért teszi, de nem mindenkinek. Istenhez nagyon sokféleképpen lehet eljutni.


Én sosem voltam ateista, de nagyon sokáig igyekeztem kizárni az életemből Istent, és a magam ura lenni. Mindenem meg volt, amolyan középosztályi értelemben. Feleség, gyerekek, szép család, egészség, ház, autó, igaz sok hitel, nagy törlesztés, de tudtam, hogy ha keményen dolgozok, akkor ez így működtethető és működtetni is tudom. Több diplomám van, amióta tudok olvasok. Imádtam és imádom a természettudományokat, a matematikát, fizikát, kémiát, asztrofizikát, ismerem a modern tudományos elméleteket a darwinizmustól az ősrobbanásig, a táguló világegyetemtől a fekete lyukakig. De mindez mit sem ért életem számos helyzetében, mert mindig volt egy űr, amit semmi nem tudott betölteni. Aztán megértettem, hogy Isten időről időre ott kopogott az ajtómon.

Hol egy lelkész lánya, hol egy egyébként hívő tudós könyve, hol egy megtért ember tanuságtétele, hol a gyermekeim által őszinte ártatlansággal feltett kérdések, vagy éppen ösztönösen adott válaszok. Ekkor én azt mondtam, hogy jó, akkor megadom az Istennek azt az időt, amit bármi másnak megadtam.

Újra elővettem a Bibliát, de elolvastam a Koránt is, a hallgattassék meg a másik félt is alapon (Buddhizmusról, hinduizmusról, politesta vallásokról olvastam korábban eleget, tudtam, hogy egyik sem az én utam, egyedül a taoizmus fogott meg huszas éveimben, ami nem múlt el felettem minden hatás nélkül).

Aztán azt vettem észre, hogy ahogy nyitott szívvel (nyitott ajtóval) olvastam az evangéliumokat, úgy végre megértettem a példabeszédeket, amiket korábban csak kis tanmeséknek tartottam. És ahogy nőtt bennem a megértés, úgy nőtt bennem a szeretet is Isten iránt, és ezzel párhuzamosan mindenki és minden más irányában. A megértés után jött az elfogadás, az elfogadás után jött a hit, a hit után az alázat, miközben a szeretet egyre nőtt, és lassan (nem is olyan lassan) ez kitöltötte az életem üres részeit.

Az ateisták mindig azt mondják, hogy ez az egész a tudatlan hitről szól. A tudatlanságnak ehhez semmi köze. Ez egy olyan butaság a részükről, amivel próbálják nem tudomásul venni, hogy az emberiség túlnyomó többsége, itt a XXI. században sem ateista, hanem hisz Istenben, mégha másképp is hívja. És próbálják nem tudomásul venni a tudomány zászlaja alatt, hogy a Nobel-díjas tudosók zöme sem volt ateista, mégha manapság egyre több is van közöttük. A miértekről nem egy átlag hívőt, vagy teológust kellene kérdezni, hanem azokat a tudós társaikat, akik hisznek Istenben: hogy mit ad Isten, amit a tudomány nem tud megadni. Annyit elárulok, hogy a válasz se nem a hit, se nem a tudás.

2016. jún. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:

Tök mindegy, hogy mit csinálsz, csak a Jehovásokat kerüld el baromi messziről. Ez a két eszement folyton itt garázdálkodik gyk-n, kíváncsi vagyok sikerül-e néha pár palimadarat beszervezniük.


Egyébként a leírásod alapján nincs szükséged neked semmiféle hitre meg vallásra, minek erőlteted?

2016. jún. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 A kérdező kommentje:

1. Mert a valóság szar. Mint minden embernek, nekem is nehezemre esik feldolgozni, hogy az élet olyan kegyetlen, amilyen. Bár igen jó helyzetbe születtem, így is sok fájdalmat élek meg és állandóan keresem a helyemet. Én is szeretném hinni, hogy van valami, amit érdemes követni. Az egész emberiség olyan, mintha egy szülő nélkül maradt gyerek lenne. Itt vagyunk egy iszonyatosan fejlett aggyal, tudunk atommagot hasítani, rakétákat fellőni az űrbe, hidrogénfúziót létrehozni, a másodperc tört része alatt kommunikálni a bolygó bármely pontjáról bármelyikre, mégse tudjuk, hogy miért vagyunk itt és mit kéne csinálnunk. Mintha valamiféle útmutatásra várnánk, amit sose kaptunk meg, mert elfeledkeztek rólunk. Ti nem érzitek ezt? És most kifejezetten a nem hívőktől kérdezem (hisz a vallásosak nyilvánvalóan érezték és érzik). Nektek sosem volt ilyen érzésétek? Hogy nem lehettek biztosak abban, hogy amit csináltok, az helyes? Hogy milyen jogunk van nekünk átformálni a bolygónkat? Hogy az egész élet csak egy nagy haláltánc és valójában senki sem tudja, mit miért csinálunk, csak úgy csináljuk? Az emberben megvan a kapacitás, hogy bármit elérjen, és nem tudja, mihez kezdjen ezzel a tudással.



2. Szeretnék cserkész lenni, de sajnos a fogadalomnak azzal a pontjával, hogy hiszek valamiben, gondjaim vannak. Mint látjátok.

2016. jún. 13. 20:12
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!