Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztény vallások közül a...

A keresztény vallások közül a Római katolikus az eredeti igaz vallás?

Figyelt kérdés
sokan mondják itt is, hogy apostolok és szent Péter a katolikus vallást vitte tovább, így értelemszerűen a protestáns és egyéb egyházakat önjelölt tanítók alapították, akiknek semmi közük nem nem csak az apostolokhoz
2017. márc. 27. 11:32
 51/103 követ62 ***** válasza:
94%

Én mindent le írtam a szombatról amit akartam.

Katolikus írat nekem nem mérvadó, a reformátuls úgy is be olvad. Az sem mérvadó.

Nem tudom kiaz a Brátán János, de nem igazán birhatja az adventistákat. Megint csak nem mérvadó.


A katoikus egyházban nem csak a szombattal van a baj, hanem a rengeteg bálvány szoborral amit szintén tilt a 10 parancsolat.

Bár nem jártam Rómában, de hallottam, hogy zeusz szobra Péter? Nonszensz! Ez a pogány Róma hagyatéka és még sok minden pogány elem van az egyházban.

Köszönöm nem kérek belőlle.


Minden tiszteleletem Máriáé. Csodálatos lehetőséget kapott Istentől és példa értékű a hite és a jelleme.

Viszont ez a Mária kultusz amit művelnek már hányinger.

És nem veszik észre, hogy az állítólagos jelenéseknél Sátán (az irányítójuk) jelenik meg.


És azt sem veszi észre a világ, hogy a Vatikán akar és fog mindent és mindenkit irányítani. Természetesen kívéve azokat akiket Jézus irányít. Remélem én is küztük leszek. Törekszem rá és meg kapom Isten pecsétjét.

Örülök, hogy Jézus szeretete növekszik bennem és bízom benne, hogy ezáltal egyre több embert menhetek meg az örök életre és menthetek ki a hamis hitekből.

2017. márc. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/103 anonim ***** válasza:
0%

Csak egy apró megjegyzés: A "katolikus egyház" kifejezést egy őskeresztény szerző, Antiochia püspöke, Szent Ignác használta először tudomásom szerint. Bár mivel a levelében elsőre úgy tűnik, hogy természetesen hivatkozik rá, ezért lehetséges, hogy a korábbi időben is ismert volt már ez a megnevezés.


Szent Ignác levelei véleményem szerint az őskeresztény korszak legfontosabb dokumentumai, ezek bizonyítják ugyanis, hogy már kiforrott krisztológiája volt az Ősegyháznak, egyértelműen bemutatják az Egyház szervezeti felépítését is. Ezért azt gondolom, hogy a szombat-vasárnap kérdésben is döntő jelentőségű, amikor az Ősegyház hitét akarjuk rekonstruálni.


(Dante voltam).

2017. márc. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/103 követ62 ***** válasza:
95%

Nekem egyedül Isten szava a Biblia a döntő. Az már kiállta az évezredek próbáját. Isten őrízte ezt a 66 könvet. Minden támadások ellenére meg maradt és nem változott mint ahogy maga az ihlető sem. És soha nem is fog változni. A szombat örök. Még az örök életben is tarjuk mindegy mit mond ez, vagy az az egyház atya.

Gal.1:8 "De, ha mi avagy mennyből való angyal hirdetne is néktek valamit azon kívül, amit néktek hirdettünk, legyen átok."

2017. márc. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/103 anonim ***** válasza:
0%

Előző, te csak azt hiszed, hogy "Isten szava" a mérce számodra, de egyébként ugyanabba a hibába esel bele, mint például a Jehova tanúi:


Te egy felekezeti értelmezést vallasz. Az, hogy véleményed szerint a h.n. adventista értelmezés a jó, a te személyes véleményed.


Az én véleményem meg az, hogy az őskeresztény szentírás-értelmezésnek nagyobb súlya van. Az apostolok közvetlen kortársai, és tanítványai bizonyára jobban tudták, hogyan kell értelmezni a Bibliát és mi az igazság a nyugalomnap kérdésében, mint egy Jehova tanúja tanító, vagy egy adventista prédikátor. Ha ti úgy látjátok, hogy nektek van igazatok, a ti dolgotok.


A legrégebbi ókori keresztény dokumentumok nem támasztják alá a h.n. adventisták szombatos tanításait, tehát ha a szombat kérdésben tekintélyt kerestek, akkor nem hivatkozhattok az Ősegyházra, maximum a saját értelmezésetekre.


Dante

2017. márc. 28. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/103 Kései Sirató ***** válasza:
94%

Kedves Dante!

Kicsit jobban utána kellene járnod, mert rosszak az infóid az első keresztények szombatot ünnepeltek, majd pedig szombatot és vasárnapot, aztán csak ezt követően lett belőle vasárnap ünneplés. Az alábbi linkben találsz számos utalást is.


[link]


Dániel próféta könyve 7:25 "Sokat beszél majd a Felséges ellen, és gyötörni fogja a Felségesnek a szentjeit. Arra törekszik, hogy megváltoztassa az ünnepeket és a törvényt."

Ez a jövendölés is arra utal, hogy valaki mindenáron meg akarja majd változtatni Isten törvényét, amiben Isten a szombatot tekinti szentnek és az embertől is a szombat megünneplését, megszentelését kéri.


A Húsvét üzenete is megfelel a teljes Biblia üzenetének, hiszen Jézus szombaton a sírban pihent a parancsolat szerint.


Már más is írt róla, csak ismétlem, hogy a Jelenések könyvében is szerepel a szombat és a mennyei időszakra vonatkozóan is.

Ahhoz, hogy megértsd, mi Isten üzenete, elég a Biblia. Ha hiszel abban, hogy Isten a Biblia által akarja bemutatni az emberiség múltját és jövőjét, akkor elfogadod a Bibliát.

Ezeken érdemes legalább elgondolkodnod..

2017. márc. 29. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/103 anonim ***** válasza:
25%

Kedves Kései Sirató!


Beleolvastam a fenti linkbe, és ezt találtam:


„A jeruzsálemi ősgyülekezet és általában a zsidó keresztények gondosan megtartották a szombatot.” (Louis Thomas: Le Jour du Seigneur, II., 108–109. l.)


Ezzel két probléma van:


1. A legkorábbi ókori keresztény dokumentumok az apostoli atyák írásai. Ezek az 1. század második felében, illetve a 2. század elején készültek. Ha valakiknek, akkor tehát nekik egészen biztosan kellett tudni azt, hogy mi az igazság a szombat kérdésében, hiszen szerzőik nem csak az apostolok kortársai voltak, hanem személyesen ismerték is őket. Ilyen például Szent Polikárp, akinek János apostol egyfajta mentora volt, mert nem csak tanította, hanem a szmirnai egyház élére is állította. Az fent említett dokumentumok kb. 15 művet tesznek ki, én ezeket mind végigolvastam elejétől fogva, egészen a végéig. És érdekes módon egyetlen szombatos tanítást sem találtam benne. A szerzőknek nem volt fontos a szombat, hanem azt írták, hogy NE tartsunk szombatot, hanem inkább a VASÁRNAPOT.


Tudod, az a helyzet, hogy egy átlagos keresztény nem csinál olyan nagy dolgot ebből az egészből. Egy hívő katolikus elmehet a misére szombaton meg akár vasárnap is. De a h.n. adventista teológia annyira függ a szombattól, hogy ha kihúznánk ezt a részt, akkor összeomlana az egész felekezet. Ez van, szóval értem én, hogy miért erőltetitek annyira a szombatot, és mi a nagy ellenállás a vasárnappal szemben. Elég csak Ellen Gould White néhány tanítását megnézni:


"A szombat megünneplése az isten iránti hűség jele. - 7BC 981 (1899)."


"Azok, akiknek homlokukon van Isten pecsétje, megtartják a negyedik parancsolat szombatját. - 7BC 970 (1899)."


"János egy népet látott elkülönítve azoktól, akik a hét első napjának megtartása által imádják a fenevadat vagy képét. E napnak a megünneplése a fenevad bélyege. - TM 133 (1898)."


"Amikor eljön a próba, világosan kitűnik, mi a fenevad bélyege. Az a vasárnap megtartása. - 8BC 980 (1900)."


A idézetek a h.n. adventista egyház hivatalos weboldaláról valók, "Az utolsó napok eseményei című könyvből", lásd itt: [link]


Figyelj, olvasd el a Didakhét, amely az egyik legősibb keresztény dokumentum. A hagyomány szerint a jeruzsálemi zsinaton foglalt apostoli határozatokat rögzítették benne. Meg fogod látni, hogy a szombatot nem rendelték el, még csak úgy sem beszélnek róla, mint a "teremtés emlékünnepéről". Az viszont elég furcsa, hogy ha valóban ennyire fontos lenne Istennek a szombat, akkor pont egy ilyen szabálygyűjteményből kihagyják.


2. A másik probléma meg ott van, hogy magam is olvastam arról, hogy a kereszténység elején voltak szombatünneplő keresztények, de először is, semmiféle bizonyítékot nem találtam róla. Tehát ha tudsz olyan ősi dokumentumot, mint pl. az apostoli atyák írásai, ami ezzel a kérdéssel foglalkozik, akkor szívesen olvasnám. Másrészt, amennyit tudok azokról az emberekről, az alapján biztosan elmondható, hogy a h.n. adventista szombatünneplés távol állt tőlük. Ha jól emlékszem, ők még megtartották a Tórát, ebből kifolyólag nem azért ünnepeltek szombatot, mert úgy vélték, hogy az érvényben van a keresztény korszakban, hanem azért, mert azt gondolták, hogy még érvényes a Tóra. Remélem érthető, hogy a kettő nem ugyanaz. A h.n. adventista teológiában a Tóra már nem érvényes, de a szombat igen. Következésképp, ha ők úgy vélték volna, hogy a Tóra nem érvényes, talán a szombatot sem tartották volna meg.


Apropó: nemrég néztem egy bibliakritikai filmet, ami arról szólt, hogy a 2. századból előkerült egy dokumentum, amely Jézus addig ismeretlen tanításait tartalmazza. Ebben állítólag van olyan is, hogy Jézus azt mondta, hogy aki nem tartja meg a szombatot, az nem menekül meg. Ez még összhangban is lenne E.G. White írásaival, csak az a helyzet, hogy a keresztény hagyomány tudomásom szerint nem tud ezekről a szavakról, az Atyák sem idézik, tehát benne van a pakliban, hogy egy gnosztikus evangélium. Ha ez pedig igaz, akkor a h.n. adventista szombatos tanítások a gnoszticizmushoz állnak közel, így pedig már jogosan nevezhetjük szektának a felekezetet.


Kommentedben felveted még nekem (Dn 7,25) látomásának adventista értelmezését. Azt elhiszem, hogy véleményed szerint az "törvény és az idők" megváltoztatása a Dekalógust jelenti, csak éppenséggel ez számomra kétséges. Véleményem szerint a szerző a teljes Tórát értette ezen, ami több mint a Tízparancsolat. Katolikus és protestáns magyarázók szerint ez a látomás a makkabeus korszakra vonatkozik, amikor IV. Antiochos Epiphanesz betiltotta a Tórát, és erősen hellenizálni akarta a zsidókat. A kis szarvnak a Katolikus Egyházzal való azonosítását már a reformáció korában sem vallotta mindenki. Kálvin János bár a Római Birodalommal azonosította a negyedik vadállatot, de a kis szarvnak az Egyházra való magyarázását elveti. Károli maga sem foglal állást, csak felsorolja az értelmezéseket.


Mint fentebb említettem, ismerem a h.n. adventista teológiát. A Jelenések könyvére való hivatkozásoddal kapcsolatban is tudom, hogy kb. mire akarsz célozni, gondolom a (Jel 14,7) szakaszra. Nem szükséges tehát elgondolkodnom. Inkább neked kellene elgondolkodni, hogy láss más alternatívákat is.


Egyébként véleményem szerint az adventista próféciamagyarázat mentalitásban nagyon hasonlít a Jehova tanúiéra. Ők is a saját tanításaikat látják benne, és a saját felekezetüket is olvassák ki a látomásokból...


Még valami: engem nem zavar, ha te szombatot ünnepelsz, ez a te dolgod...


Üdv,


Dante

2017. márc. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/103 How Arrow ***** válasza:
74%

Kedves Adventisták.


Nemsokára vége lessz!

2017. márc. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/103 követ62 ***** válasza:
100%

Kedves Dante!

Miért félsz annyira elővenni a Bibliát és azt olvasni?


"Te egy felekezeti értelmezést vallasz. Az, hogy véleményed szerint a h.n. adventista értelmezés a jó, a te személyes véleményed."


Ha vissza olvasod amiket írtam mindenhol a Bibliát ajánlom kutatásra és nem az Adventista tanokat. És úgy képzeld el a hitelveink nagyrészét már előttünk mások is felismerték. Nagyon kevés az amit maguk az Adventisták fedeztek fel a BIBLÁBÓL és nem salyát kútfőből. Mi csak tovább visszük. Ennyi. De nem is fogok neked más iratra hivatkozni csak a Bibliára és főleg nem olyan iratra ami ellent mond neki.


"Az én véleményem meg az, hogy az őskeresztény szentírás-értelmezésnek nagyobb súlya van. Az apostolok közvetlen kortársai, és tanítványai bizonyára jobban tudták, hogyan kell értelmezni a Bibliát és mi az igazság a nyugalomnap kérdésében, mint egy Jehova tanúja tanító, vagy egy adventista prédikátor. Ha ti úgy látjátok, hogy nektek van igazatok, a ti dolgotok."


Nem csak az ős keresztények érthették a Bibliai iratokat. Isten még ezt ki is nyilatkoztatta Dánielen keresztül.

Dán.12:8-10. "Én pedig hallám ezt, de nem értém, és mondám: Uram mi lesz ezeknek a vége?És monda: Menj el Dániel, mert be vannak zárva és pecsételve e beszédek a VÉG IDEJÉIG. Megtisztulnak , megfehérednek és megpróbáltatnak sokan, az istentelenek pedig istentelenül cselekesznek, és az istentelenek közül SENKI NEM ÉRTI, de az ÉRTELMESEK ÉRTIK."

Dániel könyve egy nagyon komoly próféciát tartalmaz, ha most a vég idején azokat megértjük akkor hidd el az egyszerübb dolgokat is megérjük.



"A legrégebbi ókori keresztény dokumentumok nem támasztják alá a h.n. adventisták szombatos tanításait, tehát ha a szombat kérdésben tekintélyt kerestek, akkor nem hivatkozhattok az Ősegyházra, maximum a saját értelmezésetekre."


Tekintély kell, hát akkor had álljon itt egy olyan tekintély áldásával készül irat akit talán te is elismersz.

KATOLIKUS MAGAZIN

180 Wabash Ave, Chicago, Illionis

(XI. Pius Pápa áldásával)

Tisztelt Uram!

A következőkre szeretném felhívni a figyelmét a zsidó szombat keresztény vasárnapra történt változatásásával kapcsolatban:

(1) Azok a protestánsok, akik a Bibliát tekintik a hit és vallás egyedüli szabályának, mindneképpen a szombatot kellene, hogy ünnepeljék. Az a tény, hogy nem így tesznek, hanem ezzel ellenkezően a vasárnapot ünneplik, minden godolkodó ember szemében nevetségessé válnak.


(2) Mi katolikusok nem fogadjuk el a Bibliát, mint a hitünk egyedüli alapját. A biblia mellett ott van az élő egyház, az egyház hatalma, hogy utamutatást adjon számunkra. Azt állítjuk, hogy ennek az egyháznak, amit Krisztus alapított, hogy az embereket tanítsa és egy életen át vezesse, megvan a joga ahhoz, hogy az Ótestamentum törvényeit megváltoztassa és ezáltal elfogadjuk a szombatról vasárnapra történt változtatását is. Mi őszintén valljuk: "Igen, az egyház tette ezt a változtatást, ezt az új törvényt ő hozta, mint ahogyan sok más törvényt is, mint pl. a nagypénteki böjt, a papság nötlensége, a vegyes házasságra vonatkozó törvények, a katolikus házasságok szabályozása, és még sok ezr más törény."

(3) Azt is mondjuk, hogy a protestánsok közül egyedül a hetedik napot ünneplő adventisták érvelnek helyesen és következetesek a tanításaikban. Eléggé nevetséges a protestánsokat látni, amint prédikálnak és törvényeiket hozzák követelve a vasárnap megtartását, amire semmilyen utalás nincs a Bibliában.


Üdvözlettel: Peter R. Tramer, szerkesztő (s,k.)


1934. június


Köszönjük ennek a katolikus magazinnak. Őrízzük is ezt a cikket.

Ha érdekel van magyar cikk is a Szív ujságból. Esetleg következőnek az is be másolhatom, ha szeretnéd.

2017. márc. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/103 anonim ***** válasza:
28%

Kedves követ62!


Az a baj, hogy nem érted meg azt, hogy a Biblia értelmezés kérdése. Ha felnyitod a Szentírást, és elkezded olvasni, már értelmezed. Elhiszem azt, hogy te a Bibliát ajánlod, de ettől függetlenül te egy felekezeti tanítása hatása alatt vagy.


Mert ha mondjuk Dániel könyvét olvasod, akkor a h.n. adventista értelmezésen keresztül nézed. Számodra például a kis szarv a Pápaság, nem pedig a fent említett szeleukida uralkodó, amint azt több kommentátor is vallja. Ha a Jelenések 7 levelét kezded el olvasni, akkor te többet látsz benne, mint hét ókori egyháznak írt levél, számodra maga az egyháztörténelem van benne, amely az Ősegyház korától egészen napjainkig terjed. Remélem tudod azt, hogy más kommentárok elvetik a kettős (vagy hármas) próféciai nézetet. Pl. a SZIT Biblia magyarázó jegyzetében ilyet nem látok.


Elhiszem azt, hogy a h.n. adventista tanok többsége nem saját találmány, de magatok ismeritek el, hogy a reformációs mozgalmakat tekintitek elődeiteknek, azok viszont kiszakadt felekezetek, nem pedig apostoli alapítású egyházak. Ez van, innentől fogva számomra kétségesek ezek a tanítások.


Hivatkozol Dániel 12. fejezetének látomására.


De kik ezek az értelmesek? A Jehova tanúi magukra magyarázzák... És te? Az adventistákra?


Az említett magazin meg nem valószínű, hogy katolikus forrásból származik. A megfogalmazása alapján cseppet sem hasonlít egy tanult katolikus ember véleményére, ám egy h.n. adventista propagandaszövegnek tökéletes. Egyébként is baromságok vannak benne. Egy dolgot emelek ki: milyen Egyház változtatta meg az ótestamentumi törvényeket? Katolikus szemszögből: Ősegyház = katolikus egyház, hiszen innen a folytonosságuk... Az adventista gondolkodásban azonban az Ősegyház és a Katolikus Egyház két külön fogalom. Hogy ki változtatta akkor meg az ószövetségi törvényeket? Lapozd fel az Apostolok Cselekedetei 15 fejezetét és az ahhoz kapcsolódó Didakhé című őskeresztény iratot, és megtudod... a másik: mit mondott Antiochiai Szent Ignác?


"Ha tehát azok, akik a régi életrendben nevelkedtek, eljutottak a remény újdonságára, NE A SZOMBATOT TARTSÁK, hanem éljenek az Úr napja szerint, mely napon felkélt életünk és halála által, amit egyesek tagadnak, mely misztérium által nyertük el a hitet, és ezért tartunk ki, hogy Jézus Krisztus, egyetlen tanítónk tanítványainak találtassunk." (Levél a magnésziakakhoz 9,1)


És tudod-e, hogy ki volt ez a Szent Ignác? A wikipédia szerint János apostol tanítványa:


[link]


AVAGY JOBBAN TUDJÁK-E AZ ADVENTISTÁK, HOGY MI AZ IGAZSÁG A SZOMBAT KÉRDÉSÉBEN, MINT AZ ÚR KÖZVETLEN APOSTOLÁNAK EGY TANÍTVÁNYA?


(ez nem ordibálás, hanem kiemelés...)


Az adventisták talán nem először csinálnak olyat, hogy elferdítve közölnek tényeket azért, hogy védjék a felekezetüket:


Benne van a pakliban, hogy egy orvos nevében is hazudtak, aki állítólag Ellen G. White-ot vizsgálta. Tessék:


[link]


"Miért félsz annyira elővenni a Bibliát és azt olvasni?"


>És te miért félsz más értelmezéseket megismerni? Mi lenne, ha kb. 2 hónapra letennéd az adventista teológiát, gyülekezetbe sem járnál, hanem mondjuk egyéb protestáns kiadványokat olvasnál? Vajon azután is ilyen biztos lennél a dolgodban?


Üdv,


Dante

2017. márc. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/103 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Dante!(52.Hsz)


Most(is)mellé trafáltál.


A "katolikus"kifejezést,eredetileg az"egyetemes" eredeti jelentésben használták.

Egyetemessé akkor vált,amikor a keresztények általánosan elfogadték a keresztény kánont,vagyis a hit azon etalonját,amit a Biblia 66 könyve fogalmaz meg.


Azelőtt,különböző,a kanonizálás előtti íratokat is használtak,melyeket a kanonizálás nem talált hitelesnek,s így nem volt egységes a kereszténység.

2017. márc. 30. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!