Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova tanúi! Amikor Jézus a...

Jehova tanúi! Amikor Jézus a minta imát mondja el a tanítványainak akkor miért nem használja Isten nevét?

Figyelt kérdés
Nem egyszer hallottam már imádkozni Jehova tanúit gyülekezetben is és az otthonukban is. Mindig kimondják a nevet is. De Jézus nem mondja ki. Mi a lehetséges magyarázata ennek?
2017. jún. 13. 15:26
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/72 Tantételbeli ***** válasza:

Kedves 18-as hozzászóló!


Írod: "Ez meglepő és nagyon érdekes, tudtommal Mózesnek jelentette ki nevét. Előtte Éli, Elohim volt például"


Nem. A héber szöveg szerint már Éva is ezt mondja: "Nyertem férfiat az Úrtól[JHVH/Jehóváh]. (1Móz 4:1) Tudta Isten nevét. Az a feltevés nem állja meg a helyét, hogy a JHVH nevet később illesztették a szövegbe, mert ez azt jelentené, hogy Mózes író meghamisította Isten szavát! Ezt keresztényekként viszont el kell vetnünk egyértelműen, hiszen "a teljes írás Istentől ihletett" (2 Tim3:16) A pátriárchák, Ábrahám, Izsák, Jákób stb is használták a JHVH nevet, ez van a héber szövegben, Isten nevét nem Mózes tudta meg először, az tévedés!


"A többi felvetésedre pedig; akkor miért nem fordul elő egyetlen egyszer sem Isten neve az Újszövetség eredeti, görög irataiban? Miért csak Küriosz és Theosz szerepel mindig?"


A logikai gondolatmenetet már kifejtettem, miért, kérlek olvasd el mégegyszer az első két bekezdést, amit írtam. Továbbá történelmi bizonyíték is van.


A kumráni (más néven holt-tengeri) tekercsek bizonyítják, hogy Isten neve (JHVH) benne volt a héber szent iratokban (Ószövetség), mégpedig 6828 helyen, ez vitathatatlan tudományos tény, amit mindenki ismer, aki valaha is hozzászagolt ehhez a témához. Ezek az iratok i.e 1-2. századból valók. Viszont az i. sz 3-4. századi

görög nyelvű iratokból már hiányzik Isten neve, és ugyanazon helyeken 'adonáj' (ÚR) szerepel- Nyilvánvaló, hogy a héber maszoréta másolók meghamisították a szöveget a rabbinikus babonák miatt, és Isten szent (JHVH) nevét kicserélték másra.


Isten nevét ugyanígy eltüntették a keresztények görög nyelvű iratokból (Újszövetség), és mindenhova 'küriosz'- t (ÚR) írtak, igy Küriosz lett Isten és Küriosz lett Jézus is. A zsidók az isteni név kiejthetetlenségének buta babobája miatt jártak el így, a 'keresztény' fordítók meg a Háromság hamis dogmája miatt, hogy Jézust Istenné tegyék.


Ám sok bibliafordító (akik tanulmányozták az eredeti héber és görög szövegeket) felismerte, hogy az Újszövetségben is két ÚR van, akik pedig nem egy és ugyanaz, hanem van az Atya (a Mindenható egy igaz Isten), és a Fia (Ige/Logosz, a megtestesült emberré vált Jézus, a Messiás, vagy Krisztus.) A Biblia görög szövegei ugyan mindkettőjükre alkalmazzák a 'küriosz' szót, de két külön lényről van szó, apáról és fiáról.


Ezért sok bibliafordító bölcsen úgy járt el, hogy a héber szövegekkel (Ószövetség) egybevetve a keresztények szent iratait (Újszövetség), megkülönbözteti a két lényt, és ahol Istenre történik utalás (nem Jézusra, mint urunkra), ott az isteni nevet használták (Jehova vagy Jahve), és ahol Jézusra, ott meghagyták az Úr alakot.


Persze lehet vitatni, hogy Jehova Tanúi bibliafordítása (ÚJ Világ fordítás), az Újszövetségben is némely helyen Jehovát ír, amikor nyilvánvaló a szövegösszefüggésből, hogy ott Jézus urunkról van szó. Viszont ezt nem lehet nekik jogosan felróni, hiszen szinte minden bibliafordítás tele van kisebb-nagyobb hibákkal.

2017. jún. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/72 szp72 ***** válasza:

@ Igaz, Jézus urunk "Atyánk"-nak nevezi a mindenható Istent, de ezt nem lehet teljes bizonyossággal bizonyítékként felhozni arra, hogy Jézus nem használta Isten nevét.


Teljes bizonyossággal valóban nem. Csak arra, hogy nagyon-nagyon valószínű.


@ Azonban nincs arról szó, hogy Jézus urunk engedett volna a zsidó rabbik és vallásvezetők babonáinak és hamis tanításaiknak (melyek közé tartozik Isten nevének állítólagos kimondhatatlansága.


Sem Jézus, sem a tanítványok soha nem vitatkoznak az ellenfeleikkel a Név miatt. Sem ők nem bírálnak senkit, sem őket nem bírálják emiatt, pedig számtalanszor idézik az Ószövetséget, ahol elvileg a JHVH szerepel. Ez a tény csak úgy magyarázható, hogy a Név miatt nem volt konfrontáció közöttük.


@ Ezt a zsidó tanítás szerint tiszteletből teszik, pedig valójában tiszteletlenség istennel szemben.


Isten legfontosabb nevének ki nem ejtésével a zsidók azt kívánják kifejezni, hogy Isten legfontosabb neve vagyis legfontosabb tulajdonsága valójában maga az elmondhatatlansága. S ebben semmi, de semmi tiszteletlenség nincs.


@ Jézus urunknak pontosan azért kellett ismételten "megismertetnie" a zsidókkal, mivel a rabbik hagyományos tanítása miatt Isten neve kiszorult az imádatból, és egyszerűen 'Adonáj'-nak (Űr) nevezték,


Ez persze hülyeség. Minden zsidó fiúgyereket megtanítottak olvasni. Isten neve ott volt a szeme előtt, s pontosan tudta, hogyan kéne kiolvasni csak megtanították rá, hogy ne úgy olvassa ki. Senkit nem kellett megismertetni a JHVH névvel, mert azt mindenki ismerte.


Megismertetni és megszentelni valakinek a nevét azt jelenti, hogy a személyét, a lényét. Zsidóknak nincs külön szavuk a személyre, a "név" jelenthet "személyt", "lényt" vagy "főt", ahogy ezt itt valaki be is mutatta.


@ Tele van a világtörtélnelem olyan kiváló tudós-hithű bibliafordítókkal, akik használták Isten nevét a bibliafordításaikban (legtöbbször Jehova ill. Jahve alakban),


Az Ószövetség esetében ezt nyugodtan megtehetik, hiszen ott van. Az Újszövetség esetében viszont ez már hamisítás, mert nincs egyetlen kézirat se, amelybe szerepelne ez a név.


@ csak a magyar hívők ezt nem tudják, mert a magyar "egyházi hagyomány" nem ilyen.


A helyzet az, hogy ma már széltébe hosszában használjuk a Jahve nevet, s korábban használták a téves Jehova formát is. Én mégis azt gondolom, hogy az "ÚR" alak a helyes, mert ezt a hagyományt Jézus, az apostolok és az Újszövetség szóhasználata jóváhagyta és megszentelte.


@ Sok mindenben nem értek egyet Jehova Tanúival, de abban igen, hogy használják Isten nevét és tisztelik mindazokat, akik hasonlóan jártak el a múltban, legyenek azok akár Isten ókori szolgái vagy a középkori bibliafordítók.


Ha már annyira kutatják és szeretik Isten nevét, akkor miért ragaszkodnak egy nőnemű értelmetlenséghez. Ez körülbelül olyan mintha Isten helyett Usótnő nevet mondanál.


Senkit nem zavar, hogy használják Isten nevét akár Jehova alakban is. Baj pusztán az, hogy üdvösségi kérdést csinálnak a használatából, létfontosságú dolognak kikiáltva egy teljesen mellékes körülményt. A legnagyobb baj persze, hogy meghamisítják az Újszövetséget önkényesen dobálózva az Úr és a Jehova szavakkal, s ezzel teljesen átírják az Újszövetség legfontosabb hitvallását:


Jézus Krisztus az ÚR! Vagyis Krisztus maga is Jahve, maga is Isten, mert az ÚR maga Jahve, az Isten.

2017. jún. 14. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/72 szp72 ***** válasza:
58%

@ Nyilvánvaló, hogy a héber maszoréta másolók meghamisították a szöveget a rabbinikus babonák miatt, és Isten szent (JHVH) nevét kicserélték másra.


Ez tárgyi tévedés. A maszoréta szövegben természetesen ott van hiánytalanul a több ezer JHVH. Éppen a masszoréta szöveg téves olvasatából származik a Jehova kiejtés.


@ a 'keresztény' fordítók meg a Háromság hamis dogmája miatt, hogy Jézust Istenné tegyék.


Az állítólagos háromsághívő hamisítóknak semmi okuk nem volt, hogy elhagyják a JHVH-t, ha azt tényleg annyira nagyon-nagyon használták, ugyanis hamisítani a JHVH-val is lehet. Például így: Jézus Krisztus a JHVH.


@ Ám sok bibliafordító (akik tanulmányozták az eredeti héber és görög szövegeket) felismerte, hogy az Újszövetségben is két ÚR van, akik pedig nem egy és ugyanaz, hanem van az Atya (a Mindenható egy igaz Isten), és a Fia (Ige/Logosz, a megtestesült emberré vált Jézus, a Messiás, vagy Krisztus.) A Biblia görög szövegei ugyan mindkettőjükre alkalmazzák a 'küriosz' szót, de két külön lényről van szó, apáról és fiáról.


Ez nem felismerés, hanem a legnagyobb tévedés. Valóban két személy van: Atya és Fia, s valóban mind a kettő Úr, ahogy egyébként mind a kettő Isten is, de még sincs két Úr és két Isten, mert mind a kettő ugyanaz az egyetlen Úr és ugyanaz az egyetlen Isten.


Aki szerint az Atya és a Fia két külön Úr és két külön Isten, az természetesen diteista, vagyis kétisten vallást követ. A keresztények többsége azonban egyetlen Istent vall kettő illetve három személyben. Háromszemélyű egy Istent. Nincs három isteni lény, csak egyetlen egy, amelyet három személy birtokol.

2017. jún. 14. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/72 Tantételbeli ***** válasza:

Kedves István 35!


"Ezek szerint nem vagy tanú? Én eddig azt hittem, hogy az vagy"


:) Valóban az voltam sokáig, de némely tanításukkal nem értek egyet.(Ebből kifolyólag kiléptem, de tisztelem őket) Mindenesetre sok igazságot tanítanak, és az isteni név kérdésében még most is igazat adok nekik, mert ezt a legtöbb keresztény egyház egyszerűen elbagatellizállja. Jelentéktelen dolognak tüntetik fel, pedig nem az.


"Ha kiejtette volna a nevet, rögvest kiráncigálták volna megkövezni."


Fogalmam sincs, honnan veszik a 'keresztények' ezt a butaságot. Isten törvénye sohasem tiltotta meg Isten nevének kiejtését, hanem annak MÉlTATLAN HASZNÁLATÁT! Óriási különbség! Hogy aztán a rabbik meg farizeusok mit műveltek Isten Törvényável, hogyan csűrték-csavarták szanaszét és kismillió "szóbeli" előírást tettek hozzá, az az ő bűnük.


Isten nevét sohasem volt helytelen tisztelettel és az Istennek végzett imádatban kiejteni és soha nem is lesz, sőt kívánatos dolog. És itt nincs jelentősége, hogy Jehovát vagy Jahvét mondasz, mert teljesen felesleges nyelvtani kérdéseken vitatkozni, mivelhogy Isten neve minden nyelven máshogyan hangzik. hiszen egy karibinek Jehú, de ő ugynazt az Istent szólitja, a Mindenhatót.


'A zsidók nem ejtették ki a nevet, és nagyon úgy tűnik, hogy Jézus és az apostolok alkalmazkodtak ehhez a szokáshoz, nem csináltak belőle problémát'


A zsidók valóban nem, de ők hitetlenek voltak, hiszen megölték a Megváltót is! Talán nekik volt igazuk? Se olvasd el Jézus urunk szavait főpapi imájából a Ján 17:6,26-ból. Most ezt nem részletezem, az előző hozzászólásomban már írtam erről.


"bizonyos, hogy nem csinált a Jahve szóból mozgalmat, és nem tette a használatát üdvösségünkhöz nélkülözhetetlen dolognak"


Igazad van részben. "Nem csinált mozgalmat." Ezt most hogy kell érteni? Mozgalmat nem csinált, az tuti, de szerette és tisztelte Atyja nevét és másokkal is megismertette. Eben mi a hihetetlen? Mert ezt írja János apostol (Jn 17:6,26) Miért kéne ezt tagadn?


"nem tette a használatát üdvösségünkhöz nélkülözhetetlen dolognak"


Nem, valóban nem, de ki mondja, hogy nélkülözhetetlen? Hívhatod Atyádat Mindenhatónak, Örökkévalónak, a Mindenség Urának, Szuverén Úrnak, a Legfelsőbb Lénynek, stb. Ezek a címek is örömet okoznak neki, mert ezek mind igazak Rá! De van neve! Ahogy neked is, meg nekem is (Én István vagyok, te is) Kellemesebb, ha az embert a nevén szólítják, nem? Isten is szereti a nevét (Ézs 42:8)


"Jézus egyáltalán nem egy nevet jött megismertetni, hanem az Atyát. Ez, hogy "megismertettem a nevedet" éppen azt jelenti, hogy őt magát vagyis a személyét."


Nem, ez egy helytelen elmélet, ami most divatos keresztény körökben, de hamis. A zsidók mindig is ismerték az Atyát, Jahve/Jehova Istent. Hiszen Ő volt Izrael Istene! A nevének tiszteletét kellett újra megtanulniuk, mert az merült feledésbe az évszázadok alatt a hamis vallás befolyása (babiloniak pl) miatt, amit a rabbik tanítása kialakított sok évszázad alatt sok más hamis 'törvénnyel' együtt, amiket kitaláltak. Hiszen számtalan előírást tettek hozzá az írott Törvényhez, melynek betartását ugyanúgy megkövetelték a néptől, pedig az nem Isten törvénye volt, hanem a sajátjuké. Jól ismered a Bibliát, tudod, miről beszélek


Minden jót, testvérem!

2017. jún. 15. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/72 Tantételbeli ***** válasza:

Kedves kérdező!


Írod nekem: "Már kezdtem azt hinni hogy még is csak van egy Jehova tanúja aki tudja a választ erre kiderül hogy nem is értesz velük egyet. Micsoda poén! :D


NEM! Én nem ezt írtam. Én ezt írtam: "SOK MINDENBEN nem értek egyet Jehova Tanúival". Vagyis némely tanításaikkal nem értek egyet, mint ahogyan sok más 'keresztény' felekezet tanításaiban sem hiszek, ugyanazon okból, mert nem igazak a Szentírás alapján. És (már) nem vagyok Jehova Tanúja, de tisztelem őket.


"Isten nevét évente csak egyszer mondták ki azt is csak a főpap a szentélyben"


Nem! Ez óriási tévedés! Ennek a tudatlan elméletnek ellentmond maga Isten Szava (most döntsd el, kinek hiszel) a héber szöveg, mely 6828 helyen (nem egy, nem kettő, nem három, hanem több ezer!) helyen hozza a tetragrammatont (JHVH), több száz olyan esetben, amikor Isten szolgái maguk ejtik ki a szájukon az Isten nevét. (Ezt most nem fogom neked beidézni, kérlek, ha tényleg érdekel, nézz meg egy konkordanciát!)


"Ahogyan azt írták is Isten Mózesnek jelentette ki a nevét. Ábrahám, Izsák, Jákob biztosan nem tudta Isten nevét"


Ez megintcsak jó nagy butaság, de ezt nem tudom most egy-két mondatban leírni. Viszont ha érdekel a téma, felajánlom, hogy írok neked egy cikket erről. Küldj egy e-mail-t, mert ide föltenni túl hosszú lenne.

2017. jún. 15. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/72 anonim ***** válasza:
100%

Óriási okoskodások mennek itt, pedig csak a puszta józan eszet kellene használni, és abba hagyni, a félre magyarázásokat. Tantételbeli, fogalmam sincs most már te kikhez tartozol, de eddig foggal körömmel védted a tanúkat, most meg állítólag már az sem vagy, de azért a butaságukat továbbra is próbálod mindenféle emberi agymenésekkel alátámasztani. Gyorsan zárjuk le ezt a témát a józan ész gondolatmenetével, és ne legyen ebből további felesleges szócséplés.


Jézus valaha, akár csak egyetlen egyszer is, felszólította az apostolokat, és a tanítványokat, hogy az üdvösség egyik legfontosabb, és a valódi imádat elengedhetetlen része, kiejteni a JHWH nevet?


A válasz nem. Jézus soha, egyetlen egy alkalommal sem utasítja a tanítványokat, érdeklődőket, hogy használjanak bármiféle emberi nevet az imádkozáshoz, soha sehol sem, és sehol sem köti az üdvösséghez bármiféle név használatát, ellenben azzal, hogy mindenkinek világossá tette, hogy egyetlen név van, ami alatt az emberek üdvözülhetnek, és az ő Jézus Krisztus. Nem mondta, hogy van más út az üdvösségre, vagy más név alatt lehetséges üdvözülni. És itt le is van a vita zárva, felesleges tovább ezt ragozni, mert ezek a több oldal írások, amiket itt leírtál Tantételbeli magyarázatnak valami borzalom.

2017. jún. 15. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/72 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Tantételbeli!


Én pedig csak majdnem voltam tanú. Minden tanításukat elfogadtam, de mivel a családom nem erőltette nagyon a beketesztelkedést (ők tanúk most is), így nem lettem hivatalosan is az. Aztán később a gyk-s viták idővel meggyőztek, hogy elég nagy hülyeségeket tanítanak és hogy nem ismerem jól a Bibliát. Ebben egyébként nagy szerepe volt szp72-nek, nagyon jókat vitáztam vele régen.


"Mindenesetre sok igazságot tanítanak, és az isteni név kérdésében még most is igazat adok nekik, mert ezt a legtöbb keresztény egyház egyszerűen elbagatellizállja. Jelentéktelen dolognak tüntetik fel, pedig nem az."


Szerintem eléggé jelentéktelen dolog. Azt te is elismered, hogy a kiejtés lényegtelen, sőt a jelentés sem számít. Vagyis ezzel elismerted, hogy teljesen mindegy, hogy mi az a szó, amin szólítjuk Istent, a lényeg hogy Istent jelölje és akkor az a neve. Viszont akkor már miért ne lenne elegendő használnunk az Úr, Isten, Atya, Teremtő stb. szavakat? Mert ezek nem nevek, hanem címek? Ez jó nagy hülyeség:


Jelenések 19:16

"És az ő ruháján és tomporán oda vala írva az ő neve: királyoknak Királya, és uraknak Ura."


A Keresztények körében Isten legfontosabb neve az Atya lett, mert Jézus is ezt a megszólítást használta. Ez a megszólítás egy bensőségesebb kapcsolatot mutat Istennel, ahova csak Jézus által juthatunk el. A farizeusok felhördültek azon, amikor Jézus Atyámnak nevezi Istent, mert ez számukra idegen volt. Viszont Jézus által mi is Isten fiai lehetünk, és nem tudom te hogy vagy vele, de én az apámat soha nem szoktam a személyigazolványba beírt hivatalos nevén szóltani. Ha megkérdik, természetesen tudom, használom, de számomra nem ez a legfontosabb neve. Ő az apám.


"Mivel az Isten fiai vagytok, a Fia Lelkét árasztotta szívünkbe az Isten, aki kiáltja: Abba, Atya!" (Gal 4:6)


"Nem a szolgaság lelkét kaptátok ugyanis, hogy ismét félelemben éljetek, hanem a fogadott fiúság Lelkét nyertétek el, általa kiáltjuk: Abba, Atya!" (Róm 8:15)


Igen mi így szólítjuk legtöbbször Istent, mivel fogadott fiaivál tett minket.


"A zsidók valóban nem, de ők hitetlenek voltak, hiszen megölték a Megváltót is! Talán nekik volt igazuk?"


Én nem mondom, hogy a zsidóknak ebben teljesen igazuk van. Szerintem egyáltalán nem tilos kiejteni Isten nevét sem. Én csak azt mondom, hogy Jézus és a keresztények nem problémáztak ezen, hanem alkalmazkodtak ahhoz a szokáshoz, ami JHVH használatát elhagyta. Hiszen annyiféleképp meg lehet még szólítani Istent, igazából ez egy teljesen lényegtelen és mellékes dolog. Ha nem az lett volna, gondolod, hogy elhagyták volna a keresztények? Ha annyira fontos lett volna, hogy Jézus a lelkükre kötötte volna a név használatát, akkor kinek állt volna érdekében azt eltüntetni az Újszövetség kézirataiból? És mivel elképzelhetetlen, hogy így ne keveredtek volna vitába a névhasználat okán a farizeusokkal, így gondolom még az ilyen vitákat is kiollózták... De kinek állt volna érdekében egy efféle hamisítás?


"Igazad van részben. "Nem csinált mozgalmat." Ezt most hogy kell érteni?"


Úgy hogy nem csinálta azt, mint amit gyakorlatilag most a Jehova tanúi tesznek. Pl. a követőit nem kezdte el Jahve tanúinak hívatni, és nem mondta nekik, hogy úton-útfélen a Jahve nevet ismertessék meg mindenkivel.


"Hívhatod Atyádat Mindenhatónak, Örökkévalónak, a Mindenség Urának, Szuverén Úrnak, a Legfelsőbb Lénynek, stb. Ezek a címek is örömet okoznak neki, mert ezek mind igazak Rá! De van neve!"


De címek is lehetnek nevek. Pl. a király is lehet név, ha valakit Királynak hívnak, és történetesen van is ilyen nevű személy az országban nem is egy. Hogy a címek nem lehetnek nevek, ez jókora marhaság. Mindenkinek az a neve, ahogy hívják.


"Nem, ez egy helytelen elmélet, ami most divatos keresztény körökben, de hamis. A zsidók mindig is ismerték az Atyát, Jahve/Jehova Istent. Hiszen Ő volt Izrael Istene! A nevének tiszteletét kellett újra megtanulniuk"


Jézus az Atyát jött megismertetni, mert a zsidók nem jól ismerték:

"Mondának azért néki: Hol van a te Atyád? Felele Jézus: Sem engem nem ismertek, sem az én Atyámat; ha engem ismernétek, az én Atyámat is ismernétek." (János 8,19)


"Ti az ördög atyától valók vagytok, és a ti atyátok kívánságait akarjátok teljesíteni. Az emberölő volt kezdettől fogva, és nem állott meg az igazságban, mert nincsen ő benne igazság. Mikor hazugságot szól, a sajátjából szól; mert hazug és hazugság atyja." (János 8,44)


Ha szószerint vesszük amit Jézus mondott, akkor Jézus tényleg egy nevet jött prédikálni. Én nem hiszem, hogy Jézus ilyen jelenetéktelen dologgal foglalkozott volna, ő az Atya személyét jött megismertetni.

2017. jún. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/72 Tantételbeli ***** válasza:

Kedves szp72!


"Sem Jézus, sem a tanítványok soha nem vitatkoznak az ellenfeleikkel a Név miatt. Sem ők nem bírálnak senkit, sem őket nem bírálják emiatt, pedig számtalanszor idézik az Ószövetséget, ahol elvileg a JHVH szerepel. Ez a tény csak úgy magyarázható, hogy a Név miatt nem volt konfrontáció közöttük."


Ezzel az elméleteddel csak az a probléma, hogy nincsen audio vagy video-felvételek az első keresztényekről, tehát nem állíthatjuk tényként, hogy nem használták Isten szent nevét! Vagy Jézus urunk rabbinista volt és engedett a babonáiknak? Nem, elítélte őket.


"Isten legfontosabb nevének ki nem ejtésével a zsidók azt kívánják kifejezni, hogy Isten legfontosabb neve vagyis legfontosabb tulajdonsága valójában maga az elmondhatatlansága. S ebben semmi, de semmi tiszteletlenség nincs."


Isten 'elmondhatatlansága'? Ez meg mi a manót jelent? Ezt honnan veszed? Mert a Biblia ilyet nem ír sehol. a nevének (JHVH) tiszteletlen, gyalázkodó módon való használatát tiltja (2Móz 20:7, 3 Móz 19:12) szó sincsen arról, hogy nem lehet Isten nevét kiejteni (Itt most teljesen mindegy, hogy Jehova vagy Jahve, nyelvtanilag ugyanis mindkettő helyes, mivel tartalmazza a tetragrammaton betűit: JeHóVáH, ill. JaHVeH' - a szó végi h, (hé) a héberben nem ejtendő. A héber szavak jelentését ugyanis csak és kizárólag a mássalhangzók sorrendje adja meg, a fonetikus, kiejtésben használt magánhangzóknak ebben nincsen szerepe. Mivel nem tudjuk, hogyan ejtették ki annó az isteni nevet, nem tehetjük le a voksunkat egyik változat mellett sem, mert az dogmatizmus. Jehova Tanűi hibáznak ebben, de abban nem, hogy ismernünk és tudnunk kell Isten szentséges nevét!


"Minden zsidó fiúgyereket megtanítottak olvasni. Isten neve ott volt a szeme előtt, s pontosan tudta, hogyan kéne kiolvasni csak megtanították rá, hogy ne úgy olvassa ki."


Nem. A zsinagógákban a rabbik olvastak a szent tekercsekből (Ószövetség), ők pedig 'adonáj' vagy 'ha sém'-et ejtettek, amikor a tetragrammatonhoz értek az olvasásban. Bizony,a néppel elfelejtették Isten nevét.


"A helyzet az, hogy ma már széltébe hosszában használjuk a Jahve nevet, s korábban használták a téves Jehova formát is"


Tudom, jól teszik. De mint írtam fentebb, egyik sem helyesebb a másiknál.


"Baj pusztán az, hogy üdvösségi kérdést csinálnak a használatából"


Ebben igazad van. Nem függ megmentésünk az isteni név szajkózásából, amit a Tanúk tesznek.


"létfontosságú dolognak kikiáltva egy teljesen mellékes körülményt."


Ezt viszont csak részben látom helytállónak. Az igaz, hogy a Tanúk létkérdést csinálnak az isteni névből (egyik véglet), viszont az sem igaz, hogy ez 'teljesen mellékes körülmény' (másik véglet). Hogyan lehetne Isten szentséges neve mellékes? Ezt nem gondolhatod komolyan! Hiszen oda van írva a Szentírásban a tetragrammaton 6828 (a Septuagintában még plusz 134) helyen! Ha elfogadjuk keresztényekként, hogy "A teljes írás Istentől ihletett" (2Tim 3:16), akkor ez azt jelenti, hogy maga a Mindenható Isten íratta bele szent nevét a Bibliába több ezerszer, és azt nekünk ismerni és tudni kell. Ez nem lehet 'mellékes körülmény' semmiképp, ezt egy picit gondold át.


Írtam, hogy "a héber maszoréta másolók meghamisították a szöveget a rabbinikus babonák miatt, és Isten szent (JHVH) nevét kicserélték másra. Erre írtad: "Ez tárgyi tévedés. A maszoréta szövegben természetesen ott van hiánytalanul a több ezer JHVH. Éppen a masszoréta szöveg téves olvasatából származik a Jehova kiejtés."


Nem olvastad el figyelmesen, amit előzőleg írtam, mert én nem a héber maszoréta szövegről írtam ezt, hanem a Septuaginta késóbbi, 3-4. századi példányairól. A héber szövegben benne vagyon a tetragrammaton mind a mai napig, hanem a keresztény bibliafordítók (közül sokan, de mások nem) cserélték ki a tetragrammatont ÚR-ra, pedig látták, hogy a héberben JHVH van. Milyen jogon cserélték ki? Ez Isten szent szavának meghamisítása, mert ő maga ihlette szellemével az Írást úgy, hogy ott legyen a neve. Ezt senkinek nincsen joga onnan kivenni és lecserélni más szóra. Maga a Mindenható Isten mondja: "Én vagyok az Úr (JHVH/Jahve), ez a nevem! Dicsőségemet nem engedem át másnak, sem tiszteletemet" (Izajás 42:8, katolikus fordítás, SZIT)


"még sincs két Úr és két Isten, mert mind a kettő ugyanaz az egyetlen Úr és ugyanaz az egyetlen Isten."


Csak egyetlen Isten van a Mindenható, az Örökkévaló, a Legfelsőbb Lény, a világmindenség ura, a Teremtő. Őneki neve a héberben JHVH. Jézus meg nem ő, hanem a Fia neki. Ezt tanítja a Biblia és én ebben hiszek.


Minden jót neked :) !

2017. jún. 15. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/72 Tantételbeli ***** válasza:
56%

Kedves István35!


"Én pedig csak majdnem voltam tanú..."


Hát ez érdekes. Én azt hittem, adventista vagy. Bocsáss meg ha megkérdezem, milyen vallású vagy?


"Szerintem eléggé jelentéktelen dolog. "- írod Isten nevéről. Most nincs időm neked külön megfogalmazni erre a válaszom, ezért bemásolom ide, amit nemrég szp72-nek írtam, mert ő is 'teljesen mellékes körülmény'-nek nevezte Isten nevét. Én viszont máshogyan látom: "Hogyan lehetne Isten szentséges neve mellékes? Ezt nem gondolhatod komolyan! Hiszen oda van írva a Szentírásban a tetragrammaton 6828 (a Septuagintában még plusz 134) helyen! Ha elfogadjuk keresztényekként, hogy "A teljes írás Istentől ihletett" (2Tim 3:16), akkor ez azt jelenti, hogy maga a Mindenható Isten íratta bele szent nevét a Bibliába több ezerszer, és azt nekünk ismerni és tudni kell. Ez nem lehet 'mellékes körülmény' semmiképp, ezt egy picit gondold át." Szerintem te is gondold át, kérlek!


"akkor már miért ne lenne elegendő használnunk az Úr, Isten, Atya, Teremtő stb. szavakat? Mert ezek nem nevek, hanem címek? Ez jó nagy hülyeség"


"Hülyeság"? Figyelj ide testvérem, maga a Mindenható Isten mondja meg neked a választ: " Én vagyok az Úr ('Jehóváh' - Codex Leningradensis), ez a nevem" (Ézsaiás 42:8) Ezt nem lehet félreérteni. Mélységesen tisztelnünk és szeretnünk kell a Mindenható Istent és a nevét is, ahogyan Ő is szeret minket.


"De címek is lehetnek nevek. Pl. a király is lehet név, ha valakit Királynak hívnak, és történetesen van is ilyen nevű személy az országban nem is egy. Hogy a címek nem lehetnek nevek, ez jókora marhaság. Mindenkinek az a neve, ahogy hívják."


Ne haragudj, de ez jó nagy butaság szerintem. Neked is lehetnek címeid, pl, ember, férfi , fiatalember, jó munkás, stb. De mi a NEVED???


"Ha szószerint vesszük amit Jézus mondott, akkor Jézus tényleg egy nevet jött prédikálni. "


Namost ez mit jelent? , mert itt most szépen ellentmondtál saját magadnak, ugyanis a következő mondatodban: " nem hiszem, hogy Jézus ilyen jelenetéktelen dologgal foglalkozott volna" ??? Utánna meg azt írod, hogy "ő (mármint Jézus) az Atya személyét jött megismertetni." Ez megintcsak butaság, hiszen a zsidók nagyon jól ismerték már az Atyát, hiszen ő volt Izrael Istene, a JHVH!


Megmondom, én hogyan gondolom ezt az egész kérdést. Jehova Tanúi üdvösségi kérdést csinálnak a Jehova (nem igazolható egyértelműen nyelvtanilag, de nem is mondhatjuk, hogy téves) névből. A kereszténység egyházai viszont eltitkolják Isten szentséges nevét (tisztelet némely felekezeteknek és a múltban élt becsületes bibliafordítóknak!) Az igazi út valahol a kettő között van! Nem kell szajkóznunk és mantráznunk Isten nevét (JT), de ismernünk és tudnunk kell Nevét, és meg kell szentelnünk azt, ahogy Jézus urunk mondta a mintaimában. (Máté 6:9)


Minden jót, testvérem! :)

2017. jún. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/72 anonim ***** válasza:

"Sok mindenben nem értek egyet Jehova Tanúival, de abban igen, hogy használják Isten nevét és tisztelik mindazokat, akik hasonlóan jártak el a múltban, legyenek azok akár Isten ókori szolgái vagy a középkori bibliafordítók."


Álljunk meg egy percre, te Jehova Tanúja vagy kedves Tantételbeli és nem értesz egyet sokmindenben a Jehova Tanúival? :D Nevetséges, Isten nevéről szólva pedig, rengeteg neve van a Bibliában, amik természetesen említve is vannak: Erős Isten, Krisztus, Jézus, Megváltó, Az Egy Isten, a Vagyok, Igaz Isten, Seregek URA (kiemelném, hogy URA és nem VEZÉRE), Bárány, Magasságos, stb... Ti csak egyet vagy kettőt említetek meg mindenkinek: Jehova, Isten, de leginkább a Jehova a megszokott nálatok. Tehát, több dolgot nem értek, írod, hogy sokban eltér a te felfogásod az övéiktől, de váltig állítod, hogy Isten nevében tesznek mindent, tehát akkor, miben is tér el a nézeteitek? :)

2017. jún. 15. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!