Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor alakult a katolikus egyház?

Nicola73 kérdése:

Mikor alakult a katolikus egyház?

Figyelt kérdés

2018. márc. 19. 14:59
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
54%

Ha tudsz angolul, megnézheted ezeket a videókat, hogy mért is lett egy protestáns lányból katolikus.


[link]

[link]

[link]

2018. márc. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
0%

egy kálvinista álláspont a római katolikus egyházról:


Szinte közhely a teológusok és laikusok között az, hogy a protestantizmus és római katolicizmus közötti teológiai különbségek napjainkra eltompultak, részben eltűntek, módosultak a reformáció korához képest. Szintén elterjedt nézet az, hogy ugyanazt az evangéliumot hirdetjük, így tulajdonképpen testvérek vagyunk az Úrban. Azonban ez sem történelmileg sem teológiailag nem állja meg a helyét. Hatalmas különbségek vannak a protestáns és a katolikus teológia között. A két leginkább figyelemreméltó differencia a szótériológiához és a mariológiához kapcsolódik.


Az üdvösséggel kapcsolatban mi, protestánsok azt valljuk, hogy egyedül kegyelemből, egyedül hit által, egyedül Krisztusban lehetséges. Ezzel szemben a római katolikus teológia azt állítja, hogy az üdvösség a keresztségen, a parancsolatok megtartásán és a sákramentumokkal való élésen nyugszik.


“A Trienti Zsinat azt tanítja, hogy a Tízparancsolat kötelezi a keresztényeket, és a megigazult embernek is meg kell tartania. A II. Vatikáni Zsinat megerõsíti, hogy “a püspökök, mint az apostolok utódai az Úrtól, kinek átadatott minden hatalom a mennyben és a földön, küldetést kaptak arra, hogy tanítsanak minden nemzetet és hirdessék az evangéliumot minden teremtménynek, hogy az összes ember a hit, a keresztség, valamint a parancsolatok teljesítése által elnyerje az üdvösséget.” KEK 2068

“Az elsõ kegyelmet, mely a megtérés kezdete, senki ki nem érdemelheti. A Szentlélek indítására önmagunk és mások számára kiérdemelhetünk az örök élet elnyeréséhez hasznos kegyelmeket és szükséges mulandó javakat is.” KEK 2027

Máriával kapcsolatban a protestáns teológia vallja, hogy egy áldott asszony, ki megszülte a Megváltót, azonban a Biblia alapján kijelenti, hogy bűnös volt (Lk 1:47, Rm 3:23). Ezzel szemben a katolikus teológia állítja, hogy Mária kiemelt helyet foglal el: mennybevétetett (KEK 966); “szószóló, segítő, közvetítő” (KEK 969); a mindenség királynéja (KEK 966); “Irgalmasság Anyja” (KEK 2677);mentes az eredendő bűntől (KEK 966); imádkozhatunk hozzá (KEK 971); Jézus után a második (II. Vatikáni Zsinat); a kígyó fejét összetörte (IX. Pius pápa, Ineffabilis Deus). Hallja minden ember imáját szerte a világon, bármilyen nyelven is szóljanak hozzá.


Mária “az áteredõ bûnnek minden szennyétõl épségben megõrzött” KEK 966

“…ezt az üdvösséges feladatot a mennybevételekor sem tette le, hanem szüntelen közbenjárásával kieszközli nekünk az örök üdvösség ajándékait… Ezért nevezik a Boldogságos Szüzet az Egyházban Szószólónak, Segítõnek, Oltalmazónak, Közvetítõnek.” KEK 969

Ezek, és még sok egyéb más különbségek olyan súlyosak, különös tekintettel az üdvösség tanának teológiájára, hogy a Római Katolikus Egyház protestáns szemszögből nem tekinthető kereszténynek. Nem jelenti ez azt, hogy nem lehet újjászületett keresztény hívő a Római Katolikus Egyházon belül, azonban aki ismeri és követi e tanokat egy egészen más Krisztust imád és egy egészen más evangéliumban hisz.

2018. márc. 19. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
0%

Ez a megállapítás különösen aktuális és igaz:


"Ezek, és még sok egyéb más különbségek olyan súlyosak, különös tekintettel az üdvösség tanának teológiájára, hogy a Római Katolikus Egyház protestáns szemszögből nem tekinthető kereszténynek."

2018. márc. 19. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
76%

Attól függ, hogy milyen szempontból.

Mivel a katolikus szó egyetemest, az egészhez tartozót jelent. Az Egyház egy, szent, katolikus és apostoli (mivel Krisztus az apostolokra bízta a tanításának továbbadását). Az Egyház alapításának tekinthetjük az Utolsó Vacsorát, illetve az első pünkösdöt, amikor az apostolok megkapják a Szentlelket, hogy hirdetni tudják az evangéliumot.


Másfelől történelmi szempontból lehet itt hivatkozni akár Nagy Konstantinra, akár Theodósiusra, de igazából a Katolikus Egyház kifejezést nem nagyon használták. Egyháztörténeti szempontból a XVI. században lezajlott a konfesszionalizáció, amely során a középkori nyugati egyház ágakra szakadt. Már kicsit meghaladott lett az a szemlélet, hogy reformáció és akkor gyorsan válaszként katolikus ellenreformáció. Konfesszionalizáció volt, amely során különböző válaszok születtek a kor kihívásaira. Ezek közül születtek protestáns válaszok, illetve tőlük megkülönböztetve a katolicizmus, mely teológiailag megőrizte a korábban igaznak bizonyult tanítást.

2018. márc. 20. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:
48%
9: a nagy egyházszakadás a nyugati és keleti egyház szakadását jelöli, amikor egymást kiátkozták. Ne beszélj sületlenséget.
2018. márc. 21. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
16%
Amúgy meg Jézus a saját egyházát alapította meg, az emberek pedig a 4. században a katolikus nevü egyházat. Az őskeresztényeknek semmi köze nem volt a katolikusok jelenlegi tanításaihoz, szokásaihoz és hagyományaihoz. Ez szimpla történelem.
2018. márc. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
66%

"Az őskeresztényeknek semmi köze nem volt a katolikusok jelenlegi tanításaihoz, szokásaihoz és hagyományaihoz. Ez szimpla történelem."


Oké, beszélgessünk.

Miben vallottak mást az őskeresztények, mint a katolikusok? Kérnék néhány forrást, mert anélkül ez nem más, mint puszta vagdalkozás. Történelemszakon hallgattam egyetemen 5 évig, tényleg kíváncsi vagyok az érvekre.

2018. márc. 21. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
16%

kedves utolsó hozzászóló,


korábban belinkeltem azokat a 300 után keletkezett római katolikus dogmákat és gyakorlatokat, amelyeket nem vallott és nem követett az őskeresztény egyház (amelyet valóban Jézus alapított). Nem imádkoztak halottakhoz, nem csókolgatták az apostolok kezét-lábát, nem vallották Mária szeplőtelen fogantatását, nem osztogattak búcsúcédulákat pénzért, nem adtak spanyolcsizmát a másként gondolkodókra, stb. stb.

2018. márc. 21. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
21%

Hanem azt vallották, amit Pál meg is fogalmazott a Galátziabelieknek írt levelében:


6

Csodálkozom, hogy Attól, aki titeket Krisztus kegyelme által elhívott, ily hamar más evangyéliomra hajlotok.

7

Holott nincs más; de némelyek zavarnak titeket, és el akarják ferdíteni a Krisztus evangyéliomát.

8

De ha szinte mi, avagy mennyből való angyal hirdetne is néktek valamit azon kívül, amit néktek hirdettünk, legyen átok.

9

Amint előbb mondottuk, most is ismét mondom: Ha valaki néktek hirdet valamit azon kívül, amit elfogadtatok, átok legyen.


Tehát a keresztény tanítások utólagos módosítgatóira, toldozgatókra, és azokra akik ezeket hallgatják, átkot mondott ki Pál apostol.


Hogy mi az átok a Biblia szerint?:


(figyelem, felkavaró sorok, csak erős idegzetűeknek!)


28

Megver téged az Úr tébolyodással, vaksággal és elme-zavarodással;

29

És tapogatni fogsz délben, amint tapogat a vak a setétségben; és szerencsétlen leszel a te útaidban, sőt elnyomott és kifosztott leszel minden időben, és nem lesz, aki megszabadítson.

30

Feleséget jegyzesz magadnak, de más férfi hál azzal; házat építesz, de nem lakol benne; szőlőt ültetsz, de nem veszed annak hasznát.

31

A te ökröd szemed előtt vágatik le, és nem eszel abból; a te szamarad elragadtatik előled, és nem tér vissza hozzád; a te juhaid ellenségeidnek adatnak, és nem lesz, aki megszabadítson.

32

A te fiaid és leányaid más népnek adatnak, és a te szemeid néznek és epekednek utánok egész napon, és nem lesz erő a te kezedben.

2018. márc. 21. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 szp72 ***** válasza:
100%

A "katolikus" szó egyetemest jelent. Természetesen az egyház a konstantini fordulat előtt is katolikusnak nevezte magát, lásd például az igen ősi apostoli hitvallást. A katolikus jelző megkülönböztető jelentőséggel bírt a sok kicsi gnosztikus szektával szemben. A gnosztikus szektáknak ugyanis mindig csak helyi elterjedtsége volt, ők nem voltak nagyon elterjedtek, vagyis egyetemesek-katolikusak.


Tehát hülyeség, hogy a katolikus egyház a konstantini fordulatkor jött létre, legfeljebb azt lehetne mondani, hogy akkor tért el a helyes irányból. Jézus azonban azt ígérte, hogy az általa Péterre épített Egyházon a pokol kapui sem fognak erőt venni. Az persze igaz, hogy a pokol kapui erősen ostromolják, de nem vehetik be, mert hitem szerint Krisztus nem hazudik.

2018. márc. 22. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!