Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz, hogy az ember is állat,...

Anahystor kérdése:

Igaz, hogy az ember is állat, vagy van olyan érv, mely alapot ad az emberi faj elkülönítésére az állatvilágtól?

Figyelt kérdés

Lásd a következő idézetet:

"Mondhatod bioszórán, hogy rendszertanilag az emberi nem az állatok országába tartozik. Azt viszont nem mondhatod, hogy az ember is állat."


Igaza van a hozzászólónak vajon? Hol, miért hibás (ha hibás) a kijelentés, hogy az ember is állat? (Nem sértésként használva az állat szót, lévén én nem nézem le az állatokat!)



2019. okt. 18. 12:41
 191/209 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Egyébként hogy áll az összefoglalás ? Lesz még belőle valami ? Mert engem azért érdekelne.
2019. nov. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 192/209 Pombe ***** válasza:

#190: "Viszont szellemi értelemben az embert nem is fejlettebbnek, hanem másképp fejlettnek nevezném, ami viszont egyedülálló, úgyhogy e értelemben az ember nem állat."


Eszerint tehát egyszer a legfejlettebb majom is ember volt, amikor még nem volt mai ember.

2019. nov. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 193/209 Pombe ***** válasza:

#190: "Viszont szellemi értelemben az embert nem is fejlettebbnek, hanem másképp fejlettnek nevezném, ami viszont egyedülálló, úgyhogy e értelemben az ember nem állat."


Amikor még a férgek voltak a legszuperebb állatok, akkor azok között is a legokosabb már nem volt állat (hiszen egyedülálló volt a maga nemében), hanem ember. Értem.

2019. nov. 13. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 194/209 Pombe ***** válasza:
70%

És végül...


#190: "Viszont szellemi értelemben az embert nem is fejlettebbnek, hanem másképp fejlettnek nevezném, ami viszont egyedülálló, úgyhogy e értelemben az ember nem állat."


Ha jól értem, elsősorban nem is a szellemiek a legfontosabbak, hanem az egyedülállóság.


Pl. a békagyíkok a szemükből kilövellt vérrel spriccelik le a támadójukat, ami egyedülálló az állatvilágban. Még az ember se tud ilyet csinálni.


Eszerint a békagyík sem állat, hanem ember.


Ha netán felfedeznek majd még egy másféle lényt, amelyik így védekezik, onnantól kezdve már nem egyedülálló a békagyík, tehát visszaminősítjük állattá.


Vagy ha én rosszul tudom, hogy csak a békagyíkok csinálnak ilyet, akkor is visszaminősítjük őket állattá.


A termeszek is egyedülállóak, mert a termeszvárban olyan hatékony klímarendszert tudnak kialakítani, amire az ember se képes, nemhogy a többi állat.


Ha az ember majd lepipálja a termeszeket klímaépítésben (vagy már utolérték őket, csak én nem tudok róla), akkor a hangyákat is visszaminősítjük állattá.

2019. nov. 13. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 195/209 Pombe ***** válasza:

jaj... persze a termeszek lesznek majd állatok, és nem a hangyák, mert a termesz nem hangya.


Illetve ez se biztos innentől kezdve, ugyanis a hangyák is tudnak felmutatni egyedülálló dolgokat, vagyis azok is emberek. És ha a termesz is ember, meg a hangya is... :)

2019. nov. 13. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 196/209 anonim ***** válasza:
70%

Látom nagyon szépen sikerült rosszul fogalmaznom, mert pont arra akartam kijukadni, hogy az emberek ebből a szempontból sem egyediek.

Pombe, teljesen igazad van, pont így értettem, de azt hittem, hogy ez tiszta és világos, ezért nem részleteztem tovább.

Ezért állat az ember. Attól, hogy valamit fel tud mutatni (írás, olvasás, stb.), a maga nemében egyedülálló, viszont más fajok is egyedülálló dolgokat tudnak felmutatni, ennek ellenére nem kérdőjelezzünk meg, hogy állatok-e. Ebből kifolyólag gondolom úgy, hogy az ember mind rendszertani, mint más értelmezésekben is állat.

2019. nov. 13. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 197/209 Pombe ***** válasza:
100%

Áh... :)


Nekem is sikerül néha jót elkövetnem....ööö... akarom mondani hibát...na.

2019. nov. 13. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 198/209 anonim ***** válasza:
Tényleg úgy értettem, csak nem tudok fogalmazni :).
2019. nov. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 199/209 A kérdező kommentje:

Tehát az összefoglalás:


1, az "ember" fogalma biológiai definícióként tisztázott

2, az "állat" fogalma biológiai definícióként tisztázott


Definíció (rendszertan) szerint az ember az állatok országába tartozik.

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..



Jó összefoglalása a helyzetnek #36-os hozzászólás:


"Annyiban pontatlan, hogy ha a legnagyobb fogalmi általánosságban beszélünk (általános iskolákban nem axiomatikusan szokás tanítani, mert azt külön meg kell tanulni előbb), akkor az ember ugyan állat, de nem pusztán állat, tehát még ha biológiailag igaz, általánosságban téves az a felfogás, hogy az ember csak egy állat."



Tehát az ember OLYAN állat(!), aminek vannak a többi állatfajtól megkülönböztető egyedi jellegzetességei.

Ez azonban MINDEN állatfajra igaz, mivel egy adott faj definíciójának éppen ez/ezek az elkülönítő tulajdonság(ok) az alapja(i).

Minden állat faj rendelkezik egyedi tulajdonságokkal (így az ember is), de ez nem jelenti azt, hogy a rendszertani besorolásban a tágabb csoportnak ne lenne továbbra is tagja.


"...általánosságban téves az a felfogás, hogy az ember csak egy állat."


Valójában itt a "csak" szónak van kiemelt fontossága!


A válaszolók azon része, akik a kérdést "az ember nem állat" típusú hozzászólással válaszolták meg (eltérő hosszúságban és indoklással), valamennyien ezt értették félre.


Ugyanis senki nem állította azok közül, akik a kérdésre "az ember is egy állat" választ adták, hogy az ember "CSAK" egy állat.



Konklúzió:


Az a tény, hogy vannak az emberi fajnak olyan tulajdonságai, melyek egyediek, még nem szünteti meg a rendszertani hovatartozását, azaz a kijelentés, hogy "az ember is állat", biológiai (rendszertani) értelemben helytálló.

2020. jan. 6. 07:15
 200/209 anonim ***** válasza:
100%

Jó ez az összefoglalás, Kérdező.

"az ember is állat", biológiai (rendszertani) értelemben helytálló. Így van. A régiek is ezt mondták, "gondolkozó nádszál", "beszédes állat", vagy Arisztotelész zoon politikon - közösségi élőlény.

És akkor innen lehet elindulni - mert a biológiai tény alapvetés, de nem egy cél, ahol leülhetünk várni a halált, miután faj-, és létfenntartási kötelezettségeinknek eleget tettünk. Innen lehet kiindulni: mi a szó - a logosz?

Elindulni biológiai élőlényként, beszédes állatként, közösségi élőlényként az igazság keresésére, a sajátút (svadharma) keresésére, a megismerés és kifejezés elmélyítésére, a beszélgetésekre, a Szó - logosz - megértésére. És nem azért, mert ez a "valláskritika " rovatba került a természettudomány helyett.

Azért mert emberek vagyunk.


Hérakleitosz 2500 évvel ezelőtt ezt mondta - és ma már meg lehet érteni:


"Bár a logosz ez, örökre képtelenek értelmetlenségükben felfogni az emberek előbb is, mint hallották volna, s azután is, hogy már meghallották. Mert bár minden eszerint a logosz szerint lesz, mégis olyanok, mintha nem vennének tudomást róla, mikor megismerkedni kezdenek oly szavakkal és tényekkel, amilyeneken én végigvezetem őket, fölfejtve mindent természete szerint és megmagyarázva, hogyan van. A többi ember azonban észre sem veszi, amit ébren tesz, ugyanúgy, ahogy elfelejti, amit alva."



"De bár a logosz közös, úgy él a sok ember, mintha külön gondolkodása volna."

Hérakleitosz

2020. jan. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!