Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Igaz, hogy az ember is állat,...

Anahystor kérdése:

Igaz, hogy az ember is állat, vagy van olyan érv, mely alapot ad az emberi faj elkülönítésére az állatvilágtól?

Figyelt kérdés

Lásd a következő idézetet:

"Mondhatod bioszórán, hogy rendszertanilag az emberi nem az állatok országába tartozik. Azt viszont nem mondhatod, hogy az ember is állat."


Igaza van a hozzászólónak vajon? Hol, miért hibás (ha hibás) a kijelentés, hogy az ember is állat? (Nem sértésként használva az állat szót, lévén én nem nézem le az állatokat!)



2019. okt. 18. 12:41
 201/209 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Igyekeztem a kommentekben leírt tényeket összegezni, elfogultság mentesen.



Teljesen igazad van abban, hogy


---

"az ember is állat", biológiai (rendszertani) értelemben helytálló."

"És akkor innen lehet elindulni - mert a biológiai tény alapvetés, de nem egy cél, ahol leülhetünk várni a halált, ...".

"Elindulni biológiai élőlényként, beszédes állatként, közösségi élőlényként az igazság keresésére, ..."

"Azért mert emberek vagyunk."

---


Szerintem ezzel minden ateista egyet ért.

Minden tudós vágya, a tudományos kutatás célja a világ minél teljesebb megismerése.

A kíváncsiság, a megismerés vágya hatalmas hajtó erő.


És én pont itt látom a vallás hatalmas hibáját, amikor a dolgokat megismertnek tételezi fel, és olyan fiktív magyarázatot ad, ami kizárja a megkérdőjelezést, az igazság keresését, figyelmen kívül hagyja a keretrendszerébe bele nem illő tényeket.


(Lásd kreacionista/ID-s teremtés, vagy az ismerős magyarázatok(?) "Isten útjai kifürkészhetetlenek...", "ez hitünk szent misztériuma...", stb)


A vallás gyakorlatilag gondolat cenzúrát alkalmaz, ami mélyen sérti az egyén szabadságjogait (még ha ezt a hívők nem is hajlandók elismerni/felismerni). Ha gondolkodni mersz, és megkérdőjelezel vallási dogmákat, nem lehetsz jó hívő.


Ebbe a körbe tartozik ez a kérdés is.

Miért is tiltakoznak sokan annak a ténynek az elismerésétől, hogy biológiai értelemben állatok vagyunk?


Az isteni teremtés alanyát, az embert a hívők minden áron megpróbálják elválasztani az állatoktól (hiszen a Biblia szerint az emberben Isten lelke van, míg az állatban nincs), és az emberi faj a tudomány szerint nem önálló egységként lett teremtve, hanem kifejlődött más megelőző fajokból, ami ellent mond (sokak szerint) a Bibliai teremtés történetnek.

Vallási okból (a tények figyelmen kívül hagyásával) tagadják a rokonságot a többi élőlénnyel, kiemelik közülük az embert, mint felsőbb rendű élőlényt.

2020. jan. 6. 10:54
 202/209 anonim ***** válasza:
100%

"Miért is tiltakoznak sokan annak a ténynek az elismerésétől, hogy biológiai értelemben állatok vagyunk?"

Nem tudom, ezen szerintem senki sem tiltakozik. Lehet, hogy ismeretségi körödben találsz ilyet, de történelmileg nem így van

pl idézek most, ami erről szól:

"1198-ban III. Ince úgy látta, hogy az ember nem bizonyulhat többnek az állatnál, hiszen „Isten a föld sarából formálta az embert, olyan elemből, amelynek méltósága másokénál kisebb. (…) Ily módon, ha az ember a tengeri élőlényeket nézi, magát alsóbbrendűnek látja, ha a levegő teremtményeit nézi, tudni fogja, hogy ő alsóbb rendű, ha a tűz teremtményeit nézi, látni fogja, hogy mindegyiknél lejjebb van, (…) mert az állatokkal azonos szinten találja magát, tudja, hogy hozzájuk hasonló. Az állat és az ember halála ugyanaz, és a feltételek számukra egyenlők. Az ember nem több, mint az állat. (…) Mi az ember: sár és hamu.” Assisi Szent Ferenc (1182-1226), a ferences rend megalapítója a természet szeretetéről vált ismertté, és kísérletet tett arra, hogy „a természettel szembeni animisztikus-holisztikus attitűdöt beemelje a természeti szférába. Ferencnél a szolidaritás az egész teremtett világra vonatkozik (…), Nap-fivérről, Hold-nővérről, Szél-öcsről beszél, mi több, prédikál a kabócáknak és a halaknak, akik jámbor figyelemmel, áhítatosan csüngnek szavain.”

*

Viszont a feladatra koncentrálnak a vallások, nem a biológiai tényre- más szóval a potenciálisan adott lehetőségeire, amit ki lehet bontakoztatni és felnőve az ember maga tud dolgozni rajta

Maradjunk a szónál: egy egészségesen született, magatehetetlen csecsemőnek lehetősége van megtanulni az anyanyelvét az emberektől (zoon politikon), megismerni a szó világosságát, az értelmét. Ha nem hall emberi szót - nem tud beszélni és szavakkal gondolkodni sem -és egy idő után, néhány év után már nem is lehet megtanítani.

Ezt jelenti az "istengyermekség" - aminek a megértése nagyon építő az ember életútja szempontjából. A világvallások erre teszik a hangsúlyt, nem a történelemre, nem a biológiára. Miként juthat az Abszolútumhoz közelebb? Vagy határértékként: válhat Azzá?(mely Abszolútum az öt világvallásban különféle megnevezéssel bír: Allah, Isten, Brahman, Tao, Buddha-tudatállapot) A szakrális szertartások JELENBE hozzák a lényeget és átélés révén - itt és most- ad az ember részére szellemi növekedési lehetőséget. (A lehetőség ez - és most nem térek ki arra az ezer dologra, hogy miért nem aktualizálódhat ez a potencialitás. A legfelfoghatóbban ez a 100% praxis (nem vallás) zen-ben látszik)

*

szolidaritás - talán ez a kulcsszó... szolidaritás minden lénnyel, létezővel.

2020. jan. 6. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 203/209 A kérdező kommentje:

"

"Miért is tiltakoznak sokan annak a ténynek az elismerésétől, hogy biológiai értelemben állatok vagyunk?"

Nem tudom, ezen szerintem senki sem tiltakozik. Lehet, hogy ismeretségi körödben találsz ilyet, de történelmileg nem így van

"



#6 "Az ember is állat. Csupán a majmok fejlett rokonai vagyunk. "


válasz rá


#9 "A 6-os családja esetében nem emelek kifogást a kijelentésével kapcsolatban. Mi azonban emberek vagyunk, test-lélek-szellem. Az emberi szellem eredete nem vezethető vissza a materiális világba, nem onnan ered. Anyagát tekintve semmi, potentia passiva pura - tiszta potencialitás."


továbbá


#34 "Nem gúnyolódom - ez egy szuperliberális megértő tolerancia a részemről, hogy megengedem, hogy mások állatnak érezzék magukat.(és nem is nagyon akarok vitatkozni erről, mert ha az mondanám, "Ó, ti állatok", akkor meg megsértődnének.. De miért is?:)

De mindeközben ÉN EMBER VAGYOK és nagyon szeretem az állatokat."



Úgy tűnik, mégis van aki tiltakozik.

(Nem az én ismeretségi köröm.)

:-)

2020. jan. 6. 13:08
 204/209 anonim ***** válasza:
31%

:)) "az ember is állat" - ez ellen emelek részemről kifogást, de nem bánom, ha más ezzel a tudattal éli életét - ez mindössze erről szólt. Viszont nem tartom valláskritikai kérdésnek ezt a tényt, ez csak egy kis perpatvar, kár annyi időt pazarolni rá. A lényegre térve:

A tudatállapotok hierarchiája fontos dolog, realizációs szempontból fontos. Valójában átéljük az összes emberileg lehetséges szintet - álomban az ásványi, növényi, állati tudatállapot szintet. Ha alkotsz, ihletetten - festesz, verset írsz -, vagy tematikusan gondolkodsz pl. egy filozófiai szövegen, vagy feladatot oldasz meg, pl. matematikai feladatot, magasabb szinten vagy, mintha félálomban bámészkodsz, asszociatíve, csapongva gondolkodsz. Azért még nem vetjük meg magunkat, hogy a tudatszint mozog, bambulni jó, szoktam én is. Viszont - legalábbis én - nem rögzíteném egy [állati ] szintre a tudatot. Lefelé "magától" megy, ez a tehetetlenség, de felfelé nem. Ahhoz vannak évezredes gyakorlatok. (yoga,zen, és a nyugati szerzetesség is ismert ilyeneket, azonkívül az összes tradicionális szakrális szertartás ezért van)

A "könnyű" utak drogok, szerek zsákutcába torkollanak (veszélyesek, mert látszólag segítenek, de közben pusztítanak)Kinek mi működik, keresni kell ezt. Igénye van erre az embernek, egy belső, intenzív erő.

Egyetértesz ismeretlen ismerős?

2020. jan. 6. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 205/209 A kérdező kommentje:

"az ember is állat" - ez ellen emelek részemről kifogást


Értem!

Nem tetszik neked. Kifogásolod.

Te dolgod.


De a helyzet az, hogy az állítás attól még igaz.

(analógia: minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár)


Más kérdés, hogy egy olyan állatfaj (persze speciális, egyedi a maga nemében - de melyik nem az valamilyen szempont szerint ???), ami képes volt kiemelkedni a többi közül intelligenciája fejlesztésével, felül kerekedni a nálánál erősebb, fürgébb, veszélyesebb állatfajokon, ihletett állapotban csodálatos műremekeket alkotni, ...


de azért még a legnagyobb művész, a legzseniálisabb feltaláló is éppúgy elfogyasztja a táplálékát, éppúgy üríti ki a maradékot mint a többi állat, közelebbi vagy távolabbi rokonunk az állatvilágban.


(Tudod ugye, hogy az emberszabású majmok genetikailag több mint 90%-ban megegyeznek az emberrel. Ennyire szoros a rokonság!)

2020. jan. 6. 19:57
 206/209 anonim ***** válasza:
21%

"Szellőtől fényes csúcsra röpít fel a vágy

s lenn vár a gőzt lehelő iszap.

A hallgatag növények szerelme emberibb.


A madár tudja tán, hogy mi a szabadság,

mikor fölszáll a szél alá

és ring az ég hullámain.


A hegyek tudják, hogy mi a méltóság,

hajnalban, alkonyatkor is,

a lomhán elheverő hegyek...


Hegy lettem volna, vagy növény, madár...

vigasztaló, pillangó gondolat,

tűnő istenkedés. Ma már

az alkotás is rám szakad."


(Radnóti)

2020. jan. 7. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 207/209 A kérdező kommentje:
Ha nincs saját gondolat ...
2020. jan. 7. 18:53
 208/209 A kérdező kommentje:

Egyébként a művészet, a szépérzék nem emberi kiváltság!


[link]


[link]

2020. jan. 7. 19:06
 209/209 anonim ***** válasza:
26%
2020. jan. 8. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!