Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hogyan jött létre az élettelen...

Hogyan jött létre az élettelenböl az élet?

Figyelt kérdés

2020. aug. 20. 13:04
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯
 91/126 anonim ***** válasza:
90%

"az is lehet, hogy valami picike mégis van."

Nem lehet.

Az egyszerűbb egysejtűek működését molekula pontossággal ismerjük. Ha összeraknánk egy ilyen robotot (akár műanyagból, és sokkal nagyobbra, csak az elvek egyeznének meg), akkor az egészen pontosan ugyanúgy működne.

Tehát nem csak emulálná a működést, ahogy te képzeled, hanem egészen pontosan ugyanúgy működne, mint az egysejtű.

2020. aug. 20. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 92/126 anonim ***** válasza:
92%

Utolsó, nem tudhatod. Még soha senki sem rakott össze egyet sem műanyagból, kiszámolni meg annyira bonyolult lenne egy ilyennek a makroviselkedését, hogy azt se ember se számitógép nem fogja megtenni még egy darabig.


szp72, szerintem onnan fúj a szél, hogy a hited alapján Isten az élet létrehozója, és ez egyedüli kiváltsága neki, senki és semmi más sem rendelkezik ezzel a skillel. Márpedig ha érző robotot készitene az ember, akkor azt kénytelen lennél élőként elfogadni, ezzel együtt pedig áttételesen azt is, hogy ember is létrehozhat élőt. Márpedig ember nem Isten, nem hozhat létre életet.

Jól gondolom, hogy ezért ragaszkodsz annyira ahhoz a nézetedhez, hogy robotnak nem lehetnek érzései, meg hasonlói?

Nem szándékozom itélkezni, sem gúnyolódni, ha te igy hiszed, akkor igy hiszed, ez a te dolgod, nincs ezzel semmi baj. De ha igy van, akkor végeredményben itt a sorok között egy amolyan némileg burkolt hitvita zajlik, aminek viszont nem sok értelmét látom. Különösképp azért, mert az eredeti kérdéshez már tényleg nincs sok köze igazából.


Kedves kérdező, a kérdésedre a ma leginkább elfogadható tudományos válasz az, hogy nem tudjuk. Pont. Vannak sejtések, vannak hipotézisek, vannak mérések, eredmények szép számmal, de igazából fogalmunk sincs arról, hogy hogyan jött létre az élet. Ismerünk egy vagonnyi élőlényt, amelyek ma róják bolygónk felszinét, meg úgy-ahogy ismerünk egy másik nagy vagon élőlényt, amelyek mára már kihaltak. Ez az egyik vége az életnek. A másik vége pedig - ahol kezdődik, kezdődött - az aminosavak, fehérjék, kemotonok, meg a többi efféle. Egyikből lesz a másik, bizonyos feltételek mellett, de ez valószinűleg csak az első néhány - vagy maximum néhány tucat - lépcsője az életnek. De hogy ezen néhány lépcsőtől mennyi lépcsőfok is vezet a másik végéhez, és azok milyenek is valójában, arról fogalmunk sincs. Semmit nem tudunk róla, vaksötétben tapogatózunk folyamatosan. Aztán néha itt-ott kitapintunk valami új ismeretet, és megpróbáljuk hozzáilleszteni a már meglévő kirakósdarabkákhoz. Aztán vagy sikerül, vagy nem sikerül, vagy nem jól sikerül, ezt meg majd a többi, a jövőben kitapogatandó darab fogja a helyére igazitani.

Tehát ez még egy nagyon befejezetlen téma a tudományban, ráadásul azt sem látjuk, hol lehet a vége, tehát jósolni sem lehet, hogy mikorra fogjuk megfejteni az élet keletkezésének titkát. Addig pedig (és szerintem még majd jóval azután is) mindig lesznek viták az élet keletkezéséről.

De még ha rá is jövünk, hogyan lehet egy marék hozzávalóból működő egysejtűt késziteni, sőt mi több, készitünk is, akkor is csak annyit fogunk tudni mondani, hogy tessék, ezen a módon létrejöhetett az élet. Azt nem, hogy biztosan igy is jött létre a Földön. Lehet hogy más módon jött létre, lehet, hogy nem is a Földön jött létre, hanem máshonnan került ide valahogyan. Ezer más variáció létezhet, és hinni bármelyikben lehet.

2020. aug. 21. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/126 anonim ***** válasza:
83%

A többit jól írtad, egy dolog nem stimmel:

"annyira bonyolult lenne"

Nem.

Pl. egy macska agyának a viselkedését teljesen pontosan ismerjük. Ha összerakunk egy hasonló gépet, az egy kicsit nagyobb lesz (3 szoba) - viszont EGÉSZEN PONTOSAN ugyanúgy fog működni, mint az eredeti agy!

Tehát a macska agyában az égvilágon semmi sincs, amiről mi ne tudnánk.


Ennél nagyobb agyat egyelőre azért nem tudunk összerakni, mert túl bonyolult nekünk - ezzel együtt igen valószínű az, hogy ELVI eltérés nincsen. Tehát ebben nincsen lélek és egyéb természetfeletti dolgok.

Vagy ha mégis, akkor minden robotnak, amit összerakunk, lelke van, hiszen ezek is ugyanúgy épülnek fel.

2020. aug. 21. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/126 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát a macska agyában az égvilágon semmi sincs, amiről mi ne tudnánk.'


De jo nektek :D

2020. aug. 21. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 95/126 szp72 ***** válasza:
10%

@ "Ha összeraknánk egy ilyen robotot (akár műanyagból, és sokkal nagyobbra, csak az elvek egyeznének meg), akkor az egészen pontosan ugyanúgy működne."


Ritkán olvasni ekkora kivételes hülyeséget, nyilván lövésed nincs a biokémiához. A sejtet nem lehet műanyagból felépíteni, mert a sejt alapvetően nem egy mechanikai rendszer, hanem kémiai. Kémiai kötések, kémiai vegyületek szintézise-bomlása, kémiai kölcsönhatások mennek végbe iszonyatos mennyiségben.

2020. aug. 21. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/126 anonim ***** válasza:
93%

Ugye véletlenül sem vagy hajlandó megérteni?

Ha pontosan lemásolnánk a sejt működését - az teljesen mindegy, hogy műanyagból építjük meg ezeket a molekuláris gépeket, vagy pedig számítógépen szimuláljuk - akkor egészen pontosan ugyanazt a működést kapnánk, mint az igazi sejtben.

Tehát eszerint az égvilágon semmi természtfeletti sincsen benne. Ez egy gép. Kicsit bonyolult - de attól még gép.

És ha összeraksz 1000 milliárd ilyen gépet, abból kaphatsz egy különlegesen bonyolult gépet - de MÉG MINDIG nincsen benne semmi természetfeletti.

És igen: le tudjuk másolni a sejt működését. Számítógépen pl.

Lehet, hogy olyan bonyolult lesz, hogy 1 sejthez kell egy szuperszámítógép - de attól még elvi probléma nincsen benne. Nincs életerő, isteni szikra, természetfeletti lélek, stb.

2020. aug. 21. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 97/126 szp72 ***** válasza:
15%

@ "Ha pontosan lemásolnánk a sejt működését - az teljesen mindegy, hogy műanyagból építjük meg ezeket a molekuláris gépeket, vagy pedig számítógépen szimuláljuk - akkor egészen pontosan ugyanazt a működést kapnánk, mint az igazi sejtben."


Sajnos nem tudok mást mondani csak azt, hogy teljesen hülye vagy. Annyira hülye vagy, hogy szavak nincsenek rá.


A sejt nem mechanikus gép, nem lehet műanyagból megépíteni, hogy működjön. Vegyük például a leggyakoribb biokémiai folyamatot: az égést. Ezt hogyan modellezed műanyagból? A műanyag oxigén molekulák maguktól szétválnak odamennek a szerves műanyag molekulákhoz szétbontják a műanyag szénláncot, műanyag széndioxid és műanyag vízmolekulákat létrehozva. Közben ugye felszabadul azaz energia, ami majd az egész műanyag sejtet működteti.


Természetesen a számítógépen lehet egy rajzfilmet csinálni a molekuláris égésről, de az csak egy rajzfilm, amit az elektromos áram működtet.

2020. aug. 21. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 98/126 Ozmium42 ***** válasza:
100%
szp72 Igazán a torkánál ragadtad meg a kérdést. Így aztán lehet vitázni...
2020. aug. 21. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 99/126 Tevenyereggyarto ***** válasza:
78%

szp72

Nem hiszem ,hogy jogod van lehülyézni mást úgy ,hogy itt most láthatóan te vagy az.

A #96-os komment lényege (az a rész amit kiemeltél) annyi ,hogy ha lemásolunk egy rendszert akkor ugyan azt a rendszert kapjuk. Erre te úgy reagáltál ,hogy ez akkora hülyeség ,hogy arra nincsenek szavak .... Na, ki a hülye ? Kezet foghatsz Kreattival (itt a Kérdező).


De csak ,hogy válaszoljak is a kérdésre bár szerintem a Kérdező tudja a választ, simán provokálni próbál. Még nincs egzakt magyarázat az élet keletkezésére tudományos körökben. Viszont vannak nagyon jó elképzeléseink, modelleink, lehetséges forgatókönyveink. Majd kiderül ,hogy pontosan mi hogy volt. Nem-tudományos (pl: vallási) körökben még ennyi sincs. Az gondolom nem vita tárgya ,hogy az “Isten vót mer’ csak” nem érv semmire.

2020. aug. 21. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 100/126 szp72 ***** válasza:
10%

@ "Nem hiszem, hogy jogod van lehülyézni mást"


Igazából nem sértésnek szántam, hanem egy őszinte orvosi diagnózisnak. Ha valaki például nagy matematikusnak hiszi magát, de szerinte 2+2 az öt, az az én szerény véleményem szerint orvosi értelemben hülye. Nem minden hülyeség végzetes, de gyógyuláshoz szükséges a betegség tudatosítása. Aki tudja, hogy hülye az már nem is olyan hülye.


@ "úgy ,hogy itt most láthatóan te vagy az"


Természetesen ennek a lehetősége sem kizárható. A hülyék gyakran hülyének nézik a normálisokat. Nem lehetetlen, hogy velem van baj, de ezt egyenlőre még nem vagyok képes belátni.


@ "A #96-os komment lényege (az a rész amit kiemeltél) annyi ,hogy ha lemásolunk egy rendszert akkor ugyan azt a rendszert kapjuk."


Ezt értem, ennyire hülye nem vagyok, de nem ezt mondta. A sejtet azonban nem lehet műanyaggal lemásolni úgy, hogy az működőképes legyen. Természetesen lehet műanyag makettet készíteni, de az értelemszerűen nem fog működni.


A sejtben lévő vizet nem lehet műanyag vízzel pótolni, az oxigént a széndioxidot, a cukrokat a zsírokat, az aminosavakat, a fehérjéket, a DNS-t, az enzimeket, a katalizátorokat nem lehet műanyaggal helyettesíteni, a sejtben semmit nem lehet lecserélni műanyagra, mert teljesen más a kémiai tulajdonsága, nem fognak lejátszódni ugyanazok a kémiai reakciók, vagyis nem fogja ugyanazt csinálni.


A sejt nem egy mechanikai rendszer, ahol különböző alakú sejtgépek mozgatják egymást, a sejt nem egy gépkocsi, amit éppenséggel fel lehet építeni műanyagból is, hanem egy bonyolult kémiai üzem, ahol a kémiai folyamatok milliói mennek végbe.


Ennek belátásához nem kell sok ész, csak mondjuk egy gimnáziumi szintű biokémiai ismeret. Akinek ennyi ismerete nincs és mégis úgy gondolja, hogy neki kell az észt osztania, az sajnos bolond más szóval hülye, erre nem lehet mást mondani.

2020. aug. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!