Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha Isten idézi elő a balsorsot...

Demion kérdése:

Ha Isten idézi elő a balsorsot, akkor miért kenték ezt rá később a Sátánra?

Figyelt kérdés

Iz 45.7

"Én alkotom a világosságot, és én teremtem a sötétséget; én szerzek jólétet, s én idézem elő a balsorsot is. Én, az Úr viszem ezt végbe, mind."



2021. jan. 25. 15:22
1 2 3 4 5 6
 51/58 anonim ***** válasza:
21%

Onnan veszem a bátorságot, mert Isten a tökéletes világról szóló gondolatait az ember bűnbeesése után már megfogalmazta. A Biblia ezt a tervet ki is bontja részletesen. A Bibliát Isten megszentelt és elválasztott emberei írták, Isten beszédét és gondolatait tartalmazza. Ezek olvasni tudással és alázatos szívvel rendelkezők számára megismerhetőek.


Ráadásul ezen felül Isten az ő Szellemét is közli az újjászületett keresztényekkel, akikkel valóságos közösségben is van. Ezt már nem biztos, hogy érted, ha ateista vagy, a lényeg: még van valami plusz!


A tökéletes világ nem csak fogalom, a bűnbeesés előtt is ez volt, a bűnbeesés után Isten büntetésül megátkozta a világot, azért lett félig jó és félig vacak. Ha nagyon nyom a bűn terhe, akkor persze nagyon vacak. De ez nem csak a világ baja, hanem a te személyes terheid is benne vannak!

Ha megtér valaki, és Isten leveszi a bűnei terhét, akkor egész jó lesz ez a világ! Persze akkor is várja egy keresztény a tökéletes világ eljövetelét, de már nem görnyed a bűnei következményeinek a súlya miatt. Az valóban egy vacak élet! Nekem van személyes tapasztalatom ebben: megtérésem előtt nagyon vacaknak tartottam a világot, az életet, a Jézus Krisztushoz való megtérésemkor hirtelen lejött rólam a bűneim terhe, és rájöttem: a vacakság és hitványság nem a világ tökéletlensége miatt volt elsősorban, hanem nagyrészt a saját bűneim terhe volt az!

Én megszabadultam, ti is meg tudtok szabadulni! Persze nem kötelező, és nem mindenkié a hit sem!

2021. jan. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/58 Anahystor ***** válasza:
92%

"A Bibliát Isten megszentelt és elválasztott emberei írták..."


Vagy nem.


Lehet csupán vallási fanatikusok és a népet megvezetni akaró hitszónokok.

2021. febr. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/58 Mansour ***** válasza:
A bibliai szövegek nagy része több ezer éves szóbeli hagyományra megy vissza, és a lejegyzőik koruk és kultúrájuk legműveltebb személyei közé tartoztak. Tehát sem elvakult fanatikusokról sem a népet rosszindulatúan megvezetni akarókról nem lehet szó, de ugyanígy arról sem, hogy közvetlenül Isten diktálta volna nekik a szöveget.
2021. febr. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/58 Anahystor ***** válasza:
94%

"több ezer éves szóbeli hagyományra"

" lejegyzőik koruk és kultúrájuk legműveltebb személyei közé tartoztak"


Nos, ez azért kétséges, hiszen maguknak a könyveknek a szerzői sem igazán ismertek, nemhogy a lejegyzett történet forrása.


A vallási fanatikus alatt a próféciák szerzőire gondoltam, a népet megvezetni szándékozók alatt pedig azokra, akik vagy a környező népek elleni háborúikat legalizálták a vallással, vagy pedig a vezető pozíciókat, társadalmi rendet kívánták isteni paranccsal megerősíteni.

2021. febr. 2. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/58 Mansour ***** válasza:
44%

"Nos, ez azért kétséges, hiszen maguknak a könyveknek a szerzői sem igazán ismertek, nemhogy a lejegyzett történet forrása."

Persze, a szerzőket pontosan nem ismerjük, de azt joggal feltételezhetjük, hogy műveltek voltak, koruk szellemi elitjébe tartoztak. A forrás viszont nem kétséges, azt egészen pontosan tudjuk, hogy nagyon hosszú időre visszatekintő szóbeli hagyományról van szó... :)

Az egyértelmű, hogy a hatalom mindig is használta a vallást a hatalom igazolása és a nép irányítása céljából, de szerintem nem helytálló az az elképzelés, hogy a vallást eleve ezzel a céllal "hozták létre".

2021. febr. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/58 Anahystor ***** válasza:

Igaz, a "létrehozók" szándéka ettől összetettebb.


"A forrás viszont nem kétséges, azt egészen pontosan tudjuk, hogy nagyon hosszú időre visszatekintő szóbeli hagyományról van szó"


Pontosan erre gondoltam a bizonytalanság alatt. A szájhagyomány esetén a kiindulási forrás (első mesélő tényalapja) is kétséges és feltehető a továbbadók torzítása is a történetben.



Tudod: messziről jött ember...

2021. febr. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/58 Mansour ***** válasza:
41%
Én másként tekintek a vallások szóbeli hagyományára. Számomra az emberiség felhalmozott spirituális tapasztalatainak kikristályosodását jelentik elsősorban. Ezért az nem olyan fontos, hogy a továbbadott történetekben folyamatos módosulások, torzulások történtek, mert maguk a történetek csak a felszínt képezik. A valódi lényeg az ember egzisztenciális helyzetének, a világhoz való viszonyának megfogalmazása, ez pedig a változó történetek mögött is viszonylag érintetlen marad. A lejegyzésüknek tulajdonképpen csak kultúrtörténeti jelentősége van, más szempontból sokkal jobb lett volna, ha szerves hagyományként fejlődtek volna tovább. Mert így a tökéletes megértésükhöz annak a kornak a kulturális közegébe kell valahogy visszatranszportálni magunkat, amelyben lejegyzésre kerültek.
2021. febr. 5. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/58 anonim ***** válasza:
Ehhez a témához tartozó zsidó honlap leírja, hogy Mózes a 40 év vándorlása végefelé leírta a Tórát, és 12 példányban lemásoltatta és a törzsek vezetőinek átadta. A szabályt is megalkotva hozzá, egyetlen betűje sem változhat. Ha egyetlen betű ki is kopott alkalmatlan lett és újra másolták. A sok sok Tóra közül leginkább a Jemeni tartalmaz 14 betű eltérést, amely nem érinti a tanítás lényegét. 14 betű a háromszázezerből.
2021. febr. 10. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!