Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ki írta a bibliát? (Rövid a...

Ki írta a bibliát? (Rövid a kérdés, amivel semmi baj nincs az ég világon)

Figyelt kérdés

Gondolok itt az ó és az új testamentumra is.


Mellesleg miért nem szól valaki a GYIK szerkesztőségének, hogy egy rövid kérdés is lehet érthető és célszerű? Pf.


2011. jún. 26. 23:07
1 2 3 4 5 6 7
 21/70 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Hadd kérdezzek vissza. Mi számodra a bizonyíték? Csak azért kérdezem, mert amikor én imádkozom, és választ kapok rá, az számomra bizonyíték. Lehet, Te pedig úgy gondolod, véletlen, hogy pont az, pont úgy történt.


Én pl. még sosem jártam Amerikában. Miért higgyem el, hogy létezik? Mert mondták?


manju

2011. jún. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/70 A kérdező kommentje:

Komolyan Amerika létezésének valószínűségét akarod isten létezésének esélyével összehasonlítani? :)


Hogy lehetne elhitetni egy kontinensnyi, vagy akár cska pár országnyi emberrel, hogy Amerika létezik, ha nem így volna? Net, tv, újságok, emberek, rokonok, ismerősök. Az a több százezer ember, akiket nap mint nap látsz neten, amerikai chat oldalakon pl, és tudsz velük beszélni, akár webcamerával, mind beépített hazudozók? :) És még sorolhatnám az ezernyi, ha csak nem milliónyi érvet, Amerika létezése mellett.


De istenre létezésére még soha életemben, a 21 évem alatt, nem kaptam bizonyítékot.

2011. jún. 27. 15:43
 23/70 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A kérdésedre a válasz: az Ószövetség 39, az Újszövetség 27 iratot tartalmaz, amelyek mintegy 1500 esztendő folyamán, az ie. XV. századtól kb. ie. 400-ig Izráel népe körében, és az I. században az őskeresztény egyház körében keletkeztek.


A Biblia tanítása szerint Isten kiválasztott "szent embereit", a prófétákat használta fel arra, hogy az emberiségnek szóló üzenetét tolmácsolják. A prófétai írások megőrzését és minden néppel, emberrel való megismertetését pedig egyházára bízta. Pál apostol az ószövetségi egyház jelentőségéről szólva az első helyen említi, hogy "Isten rájuk bízta az Ő beszédeit" (Rm. 3:2). A bibliai iratok által közölt kinyilatkoztatások csak bizonyos időszakban adattak, mert csak bizonyos időszakban volt alkalmas az egyház arra, hogy a szent iratok ihletett jellegét felismerje és a kanonikus iratokat egybegyűjtse.


A szent iratok kanonikus voltát a belőlük áradó igazságtartalom és lelki hatalom olyannyira bizonyította, hogy a mégannyira gyarló egyház sem véthette el a kanonikus jegyzék megállapítását. Nem tudták nem elfogadni az Istentől ihletett prófétai beszédet, noha az gyakran és súlyosan megítélte mind az ó-, mind pedig az újszövetségi gyülekezeteket. A szent iratok dicsőségesen bizonyították isteni eredetüket, és kárhoztattak minden "polyvát". A kánon sérthetetlenségét tehát mindenekelőtt a bibliai iratok egyedülálló belső, lelki szintje és ereje, valamint az egymással való egysége biztosította. Azt a meggyőződést tehát, hogy a Biblia 66 irata az írott, minden korra és emberre érvényes isteni kinyilatkoztatást teljességében és kizárólagosan tartalmazza, senki sem építheti pusztán az ó- és újszövetségi egyház állásfoglalására. A kanonizáció - a szent iratok és az egész gyűjtemény hitelességének felismerése - végső fokon minden hívő ember személyes feladata is. Ellenőriznünk és hitelesítenünk kell a magunk számára az egyház bizonyságtételét. Csak egy minden oldalról megalapozott, a Szentlélektől nyert személyes meggyőződés alapján fogadhatjuk el a Bibliát az isteni kinyilatkoztatás mértékének.


Most én kérdeznék: te olvastad már a Bibliát? Ha nem akkor honnan tudod, hogy nem igaz?


Üdv. Péter

2011. jún. 27. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/70 A kérdező kommentje:

Azt állítos, hogy a bibliai írások hosszú éveken át gyűltek össze. Ezt honnét is tudod biztosan? De még ha így is van, az se bizonyítja isten létezését. Mivel ezt emberek írták, akik azt mondtak és írtak amit akartak. Lehet hogy naponta 500 ilyen írás született, aztán ebből pár pedig véletlenszerűen belekerült a bibliába, amikor a gyarló egyház nem tudott ellenálni isten akaratának, ami hozzáteszem, szintén csak és kizálag mese. Beletették, mert tetszett nekik, el lehetett ámítani vele a népet, és minél többe a követő, annál több a haszon.


Az egész írásodban egy darab bizonyíték nincs. Arra törekszel, felteszem akaratlanul, hogy olyan mondatokat alkoss, melyek bár bizonyítékot vagy érvet egyáltalán nem tartalmaznak semmire, szépen szólnak, így a buta ember elhiszi őket, és nem veszi észre, hogy át lett vágva.


"Csak egy minden oldalról megalapozott, a Szentlélektől nyert személyes meggyőződés alapján fogadhatjuk el a Bibliát az isteni kinyilatkoztatás mértékének."


Ezzel mit is akarsz mondani? Mivel ez magyar nyelven annyit tesz, a lehető legjobban kicifrázva, hogy csak az tudhatja, hogy a biblia igenis isten szavait tartalmazza, aki magától a szentlélektől kapta az infot ilyen vagy olyan formában. Ez szerintem, komolyan, nem hangzik kicsit furcsán? Miféle módon bizonyíthatja neked a szentlélek biblia hitelességét? Mert ha hangokat hallasz, beteg vagy. Ez viszont tény. Ezer féle módon, neves orvosok bizonyították, tele a net a bizonyítékaival. De számos könyvet is találsz, melyeknek az eredetét könnyen leellenőrizheted.


És igen, olvastam a bibliát, az ó és az újszövetséget is. És tudod elszörnyedtem egyrészt azért, hogy mekkora barbárság és sötét butaság ez az egész. Sosem foglalkoztam volna ezzel a témával, ha nem kellett volna már többször is szemtanúja lennem annak, hogy szentes emberek, hogy teszik tönkre a gyerekeiket isten mániájukkal. És őszintén szólva, kezd elegem lenni abból, hogy az emberek egyszerűen annyira buták, hogy ha elhisznek valamit, bármennyi logikus érvel alátámasztva cáfolod azt meg, nem tágítanak a halálukig. És ez, nagyon, nagyon nevetséges.

2011. jún. 27. 19:05
 25/70 A kérdező kommentje:

Ja és mégvalami...


"Csak egy !!!!minden oldalról megalapozott!!!!, a Szentlélektől nyert személyes meggyőződés alapján fogadhatjuk el a Bibliát az isteni kinyilatkoztatás mértékének."


A kiemelt részt mégis hogy érted? A szentlélektől szerzett tapasztalat, info, bármi, az egy oldal, egy perspektíva, a minden oldalról való meggyőződés nem származhat egyetlen forrásból.

2011. jún. 27. 19:10
 26/70 A kérdező kommentje:

És mégvalami... :)


A biblia nem említi a világűrt, a napot mint abban elhelyezkedő égitestet, vagy a holdat ugyanígy, mint ahogy a többi bolygóról említést se tesz, holott bizonyított tényt, hogy ezek léteznek. Azokat is isten teremtette?

2011. jún. 27. 19:50
 27/70 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


:-) Amerika említése részemről csak egy banális példa volt arra, hogy mi minden hozható fel valami bizonyítására (ahogy Te is soroltál párat), és én mégis konokul mondhatom, hogy nem hiszem el, mert nem tapasztaltam. Így van ez Istennel is. Ha valaki nem akar(!) hinni, az nem is fog. Hiába történik vele olyan, amire egy hívő azt mondaná, hogy ez a Teremtő keze munkája volt. Aki világi, azt hiszi, hogy húú, mekkora szerencsém volt.


Én azt gondolom, hogy ezen az oldalon rengeteg hasonló kérdés volt, és valószínűleg lesz is még, ahol azon beszélgetünk, milyen bizonyíték van Isten létére. Általában ez meddő párbeszéd. Valaki hisz látatlanban is, valaki pedig nem. A nem hívő világi bizonyítékot vár egy "természet fölötti" dologra. Sorolhatjuk itt Neked a tapasztalatinkat, vagy bármi mást. Ez kevés lesz számodra. Ezért kezdtem én is egy kérdéssel, hogy számodra milyen bizonyíték elfogadható.


manju

2011. jún. 27. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/70 anonim ***** válasza:

"A biblia nem említi a világűrt, a napot mint abban elhelyezkedő égitestet, vagy a holdat ugyanígy, mint ahogy a többi bolygóról említést se tesz, holott bizonyított tényt, hogy ezek léteznek. Azokat is isten teremtette?"


"És monda Isten: Legyenek világító testek az ég mennyezetén, hogy elválaszszák a nappalt az éjszakától, és legyenek jelek, és meghatározói ünnepeknek, napoknak és esztendőknek.

És legyenek világítókul az ég mennyezetén hogy világítsanak a földre. És úgy lőn.

Teremté tehát Isten a két nagy világító testet: a nagyobbik világító testet, hogy uralkodjék nappal és a kisebbik világító testet, hogy uralkodjék éjjel; és a csillagokat.

És helyezteté Isten azokat az ég mennyezetére, hogy világítsanak a földre;

És hogy uralkodjanak a nappalon és az éjszakán, és elválaszszák a világosságot a setétségtől. És látá Isten, hogy jó."


"Ki ül a föld kereksége fölött, a melynek lakói mint sáskák előtte, ki az egeket kiterjeszti mint egy kárpitot, és kifeszíti, mint a sátort, lakásra;"


"Se szemeidet fel ne emeld az égre, hogy meglásd a napot, a holdat és a csillagokat, az égnek minden seregét, hogy meg ne tántorodjál, és le ne borulj azok előtt, és ne tiszteljed azokat, a melyeket az Úr, a te Istened minden néppel közlött, az egész ég alatt."


Soroljam még, kedves kérdező? Ha kritizálod a Bibliát, az lenne a minimum, hogy elolvasod. Már az első feljezetnél említi a Nap a Hold az ég teremtését, de néhányszor említi a csillagokat, a Holdat és a Napot.


A kérdésedre a válasz, IGEN, Isten teremtette ezeket is.

2011. jún. 27. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/70 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Ha támadni akarod a Bibliát, javaslok neked egy témát: Jézus Krisztus feltámadása.


Olvasd el Pál Korinthusbeliekhez írt levelének 15. fejezetét, és látni fogod, hogy miért mondtam ezt.


Ezen áll vagy bukik az egész keresztény hit! Nagyon sok ember életét változtatta már meg ez a TÖRTÉNELMI ESEMÉNY!


Üdv.

2011. jún. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/70 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nos kedves kérdező, ahogyan te nem hiszed el, hogy a Biblia Isten kinyilatkoztatása, úgy én sem hiszem el neked, hogy elolvastad.


Jómagam teológiát végzett ember vagyok, így volt szerencsém nagyon részletesen tanulmányozni a kultúrát, a történelmet, a nyelveket, melyen a Biblia íródott, és felfedezni azokat az összefüggéseket, melyek egységessé teszik ezt a csodálatos iratgyűjteményt, felfedezni azokat a történelmi párhuzamokat, melyek más népek kultúrájában megjelentek, ókori ékírásos táblák és hieroglifák fordításának szövegeit összevetni a Szentírás vonatkozó részeivel és felfedezni a kapcsolódási pontokat. Ezek alapján állítom azt, hogy a Biblia hiteles forrás és szerzői olyan emberek voltak, akik ott és akkor éltek, ismerték az akkori szokásokat, szituációkat, melyek jórészt a feledésbe merültek, és melyeket csak a XIX-XX. századi régészeti feltárások hoztak újra felszinre. Ebből a témából írtam a szakdolgozatomat, melyet szívesen megosztok veled ha érdekel. Nos ennyit arról, hogy honnan tudom ezt biztosan.


Isten létezését nem elsősorban a Biblia bizonyítja, bár ha veszed a fáradságot és elolvasod a híres francia természettudós, Pascal gondolatait - aki mellesleg komoly Bibliakutató is volt - akkor magad is meggyőződhetsz róla, hogy maga a Szentírás is szolgáltat bőséges bizonyítékot.


A "gyarló egyház" egyébként sajnos csak ártott a Bibliának, ha tanulmányozod az egyháztörténelmet, akkor magad is meggyőződhetsz erről, többek közt ez volt a reformáció egyik mozgatórugója. A népet soha nem a Bibliával ámították, hanem éppen azokat üldözték, akik a Bibliát szerették volna követni (lásd pl. Valdensek...stb). Azon azért érdemes lehet elgondolkodnod, vajon a Bibliában mi lehet olyan különleges, hogy emberek életüket áldozták érte, vajon mi ragadta meg őket annyira benne, hogy feladták mindenüket, csakhogy ezt követhessék. Nos ha komolyan elolvasnád mondjuk Lukács evangéliumát, és Apostolok cselekedeteit, magad is meglepődnél rajta, hogy emberek milyen változásokon mentek keresztül miután találkoztak Jézussal.


Az általad felhozott negatív példák mellett milliónyi pozitív példát lehet felsorakoztatni, ahogyan az emberi életek pozitív irányt vettek, ahogyan fiatalok - akik kábítószeresek, alkoholisták voltak - meg tudtak szabadulni. Ezek az emberek okosak lettek, mert célt nyert az életük, és ettől valóban nem tágítottak halálukig. És ez nagyon, nagyon szép.


Remélem, ha kicsit komolyabban foglalkozol majd a témával, megváltozik a véleményed.


Üdv. Péter

2011. jún. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!