Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a bizonyíték arra, hogy...

Mi a bizonyíték arra, hogy Jézust szó szerinti "kereszten" végezték ki?

Figyelt kérdés
Ezzel a kérdéssel nem sokan foglalkoznak, pedig úgy tudom nem halmoznak el minket a bizonyítékok.
2008. aug. 18. 22:36
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
70%
konkrét bizonyíték valóban nincs, de mivel a rómaiaknál eléggé elterjedt kivégzési mód volt a keresztre feszítés, erősen valószínűsíthető.
2008. aug. 18. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
77%
A jehova tanúi szerint kínoszlopon. Én nem vagyok jehovás, csak érdekel,hogy miért mondják ezt.
2008. aug. 18. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
83%

A 4 evangélium konkrétan tartalmazza a "kereszt" vagy "keresztfa" kifejezéseket. És Jézus halála idején ez volt az elterjedt kivégzési mód. Én úgy olvastam, hogy többféle keresztet használtak, és a Biblia alapján valószínűsíthető, hogy Jézus esetében pont ezt az alakút.

Meglepő lenne, ha a "harmadik latort" aminek szánták a szokástól eltérő módon végezték volna ki. Pont az volt a cél, hogy a bűnösök közé sorolják velük egyenrangúvá tegyék.

A Biblia tekintetében valóban nem halmoznak el minket bizonyítékokkal, hiszen aki nem tudja eredetiben olvasni (én sem) az bármikor támadható azzal, hogy "az csak fordítási hiba".


A Jehovák kínoszlopa is helytálló abban az értelmezésben, hogy a keresztrefeszítés egy szörnyű kivégzési mód volt, ahol a keresztrefeszített akár napokig kínlódott, mig végül meghalt.

2008. aug. 19. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
78%

Minden kornak meg volt a kedvelt kinzó és elrettentö kivégzési módja. ennek az idönek ez volt a legkedveltebb módszere ezért ha nem lenne semmi bizonyíték is joggal lehet rá gondolni.

a kereszt arra is jó volt hogy az emberek sokáig kínlódtak és ez igen elrettentö példa volt.

pl a máglya vagy akasztás is elég szembetünö módszer.

2008. aug. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
70%

Igen, ebben a kérdésben a Tanúkon kívül, nem szoktak mások is állástfoglalni, legfeljebb a tudományos körök egy része, de hogy ők miért?

Hát tessék:


Az a szó, melyet sok modern bibliafordítás „kereszt”-nek (az ÚV „kínoszlop”-nak) fordít, a görög nyelvben a sztau·rosz′. A klasszikus görögben ez csupán egyenes oszlopot vagy karót jelentett. Később olyan kivégzőoszlopra is alkalmazták a megjelölést, amelyre keresztgerendát erősítettek. Ezt a The Imperial Bible-Dictionary a következőképpen erősíti meg: „ A keresztnek [sztau·rosz′] megfelelő görög szó helyénvalóan oszlopot, egyenes rudat vagy karódarabot jelölt, melyre bármit fel lehetett akasztani, vagy amelyet egy darab föld bekerítésénél használhattak . . . Úgy tűnik, hogy a crux szó (amelyből a mi kereszt szavunk származik) még a rómaiak körében is eredetileg egyenes rudat jelentett” (P. Fairbairn kiadásában [London] I. köt., 376. o.).


Ilyen oszlopot használtak Isten Fiának a kivégzésénél is? Figyelemre méltó, hogy a felhasznált eszközre a Biblia a xü′lon szót is alkalmazza. A dr. Varga Zsigmond J. szerkesztette Görög—magyar szótár az Újszövetség irataihoz szerint a szó jelentése: „(száraz)fa, fadarab (az élettelen fáról); épületfa, gerenda; (élő)fa; faoszlop.” Ezt is mondja: „Újsz. [Újszövetség] ApCsel 5,30; 10,39 . . . (a keresztfa)” (Budapest, 1992, 660. h.). Ezekben a versekben azonban a Kár., a KNB és a Csia a xü′lon szót „fá”-nak fordítja. (Vesd össze ezt a Galácia 3:13-mal és az 5Mózes 21:22, 23-mal.)


J. D. Parsons a The Non-Christian Cross című könyvében ezt írja: „ Az Újszövetséget képező számtalan görög szövegben egyetlen olyan mondat sincs, amely az eredeti görögben akárcsak közvetett bizonyítékot is szolgáltatna arra, hogy a Jézus esetében használt sztaurosz más lett volna, mint a közönséges sztaurosz; arra pedig még kevésbé utal, hogy itt nem egyetlen darab, hanem két, kereszt alakban egymáshoz összeerősített fáról lenne szó . . . Meglehetősen félrevezető, hogy tanítóink a görög egyházdokumentumok lefordítása során a sztaurosz szónak ’kereszt’ értelmet tulajdonítanak, s ezt a tényt még azzal is megtoldják, hogy a lexikonjainkban a sztaurosz jelentését ’keresztnek’ adják meg, miközben nem fűznek hozzá pontos magyarázatot, hogy a szó eredeti jelentése az apostolok napjaiban egyáltalán nem ez volt, s hosszú ideig azután sem ez volt az első jelentése, hanem ezt az értelmet csakis azután kapta, miután a hiányzó bizonyítékok ellenére valamilyen okból úgy következtettek, hogy annak a bizonyos sztaurosznak, amelyen Jézust kivégezték, ilyen meghatározott formája volt” (London 23—4. o.; lásd még: The Companion Bible [Thetford, Anglia, 1974] 162. függelék).


Mit szólnál hozzá, ha az egyik legjobb barátodat hamis vádak alapján kivégeznék? Készítenél-e másolatot a kivégzőeszközről? Becsben tartanád, vagy inkább kerülnéd azt az eszközt?


A bizonyítékok sokasága tehát amellett szól, hogy Jézus egyenes oszlopon halt meg, és nem a hagyományos kereszten.


"The Non-Christian Cross" - ugye senkinek sem kell lefordítani ezt a szöveget?

2008. aug. 19. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ez utóbbi elég alapos volt.
2008. aug. 19. 15:54
 7/24 anonim ***** válasza:
26%

Valóban kereszten halt meg Jézus?


A KERESZT egyike a legismertebb vallásos jelképeknek. Milliók használják az imádatukban, hiszen szent tárgynak tartják, melyen Jézust megölték. Adolphe-Napoleon Didron római katolikus író és régész kijelentette: „ A keresztet ahhoz hasonlóan — sőt mondhatni ugyanúgy — imádják, mint Krisztust; ezt a fából készült szent tárgyat majdnem úgy imádják, mint magát Istent.”


Vannak, akik azt mondják, hogy a kereszt által közelebb érzik magukat Istenhez ima közben. Mások amulettként hordják, azt gondolva, hogy megvédi őket a gonosztól. De vajon a keresztényeknek imádati tárgyként kell tekinteniük a keresztre? És Jézus valóban kereszten halt meg? Mit tanít minderről a Biblia?


Mit jelképez a kereszt?


Jóval a keresztény kor előtt az ókori babilóniaiak kereszteket használtak a termékenység istene, Tammúz imádatában. A kereszt használata elterjedt Egyiptomban, Indiában, Szíriában és Kínában is. Évszázadokkal később az izraeliták beszennyezték a Jehovának bemutatott imádatukat, hiszen imádatot mutattak be a hamis istenségnek, Tammúznak is. A Biblia azt írja, hogy az ilyen imádati forma ’utálatosság’ (Ezékiel 8:13, 14).


Máté, Márk, Lukács és János evangéliumi beszámolóiban, ahol arról az eszközről van szó, melyen Jézust kivégezték, a görög sztau·rosz′ szó szerepel (Máté 27:40; Márk 15:30; Lukács 23:26). A sztau·rosz′ szó egy egyenes cölöpre, oszlopra vagy póznára utal. J. D. Parsons a könyvében megjegyzi: „ Az Újszövetség eredeti görög nyelvű írásaiban egyetlen olyan mondat sincs, amely közvetlenül bizonyítaná, hogy a Jézus esetében használt sztaurosz más lenne, mint a közönséges sztaurosz; azt pedig még kevésbé lehet bizonyítani, hogy két darab fából állt volna, amelyeket kereszt formában szegeznek össze, és nem pedig egyetlen szál fából” (The Non-Christian Cross).


Ahogyan a Cselekedetek 5:30-ban áll, Péter a xü′lon kifejezést használta — melynek jelentése ’fa’ — a sztau·rosz′ szó szinonimájaként, és nem két oszlopból összeszögelt keresztre utalt vele, hanem egy egyszerű, egyenes fadarabra. Jézus halála után már eltelt 300 év, amikor magukat kereszténynek valló egyének azt kezdték hangoztatni, hogy Jézus kereszten halt meg, melyet két oszlopból szögeltek össze. Ám ez az elképzelés hagyományon alapult, valamint a görög sztau·rosz′ szó helytelen értelmezésén. Érdemes figyelembe venni, hogy a római kivégzéseket bemutató, régi rajzokon egyetlen faoszlop látható.

W. E. Vine a következőket állapítja meg a sztau·rosz′ szó jelentéséről az An Expository Dictionary of New Testament Words című művében: „A SZTAUROSZ (σταυρός) elsősorban egyenes karóra vagy oszlopra utal. A gonosztevőket ilyenre szegezve végezték ki. A főnév és a sztauro (’oszlopra vagy karóra erősít’) ige hallatán felidézett kép eredetileg különbözött a két gerendából álló kereszt egyházi ábrázolásától. Az utóbbinak az alakja az ókori Káldeából ered, és ebben az országban, valamint a szomszédos országokban, így Egyiptomban is, Tammúz isten jelképeként használták (mivel olyan alakja volt, mint a misztikus tau betűnek, Tammúz neve kezdőbetűjének). A Kr. u. III. század közepére az egyházak vagy eltértek a keresztény hit egyes tantételeitől, vagy kiforgatták őket. Hogy növeljék a hitehagyott egyházrendszer tekintélyét, pogányokat fogadtak be az egyházakba, akiknek már nem kellett a hit által megújulniuk, és nagymértékben megengedték nekik, hogy megtartsák pogány jeleiket és jelképeiket. Így meghonosodott a tau vagy T betű a leggyakoribb alakjában (melyben a keresztgerenda lejjebb van csúsztatva), hogy Krisztus keresztjét képviselje” (I. kötet; 1966-os utánnyomás; 256. o.).

2008. okt. 25. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
az mindegy hogy egyenes oszlopon vagy kereszten(meggyozodesem szerint az utobbi)a lenyeg az hogy artatlanul halt meg az en es a te buneidert.
2008. dec. 29. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Szerintem azért annyira nem mindegy, azok után, hogy mivé vált, és mit jelent "keresztények" millióinak. Egy kivégzőeszközről beszélünk, könyörgöm!
2008. dec. 29. 20:01
 10/24 anonim ***** válasza:
igen ,es sokak szamara ez a kivegzoeszkoz a fontos es nem az aldozat.milliok hordjak a nyakukba a keresztet es fogalmuk sincs rola mi a jelentese,vagy vetik a keresztet ,az Ur Jezust meg gyalazzak.
2008. dec. 30. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!