Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kedves ateisták, ti az ilyen...

Kedves ateisták, ti az ilyen gondolkodók logikáját startból elvetitek?

Figyelt kérdés

[link]


[link]



2017. szept. 3. 21:44
1 2 3 4 5 6 7
 61/65 Pombe ***** válasza:

#60 "Én nem úgy írtam ezt az egészet, mintha muszáj lenne, hanem csak a gyerek döntse el maga, hogy mit választ."


Szerintem te egyáltalán nem értetted meg, amit írtam. Vegyünk egy fiktív példát. Feltételezzük, egy országban az a hit uralkodik, hogy a vihar az egy-Isten erejének azon megnyilvánulása, amikor valamiért Isten haragszik az emberekre (nem annyira fiktív a dolog amúgy, hiszen emlékezzünk Baál kánaáni viharistenre, akit a Biblia hamis istenként mutat be, pedig Jehova Baál-, ill. a kánaáni Él istenek (elohim) minden tulajdonságait birtokolja).


Ebben az országban idővel elkezdik azt tanítani az ált. iskolákban, hogy spontán is keletkezhet vihar, mert a talaj közelében lévő nedves légtömegeket az alkalmankénti erősebb napsugárzás túlzottan felmelegíti, és ilyenkor a meleg levegő felszáll, és...


Erre jönne a vallás azzal, hogy emellett meg kell hagyni a gyerek azon választási jogát is, miszerint hihesse, hogy a vihart valójában Isten akarata idézheti csak elő, és semmi más.


Ugye, hogy ki lennél akadva, hogy ez nem választás kérdése, mert tudjuk jól a kísérletek folytán...stbstb. Azután megkérdeznéd, hogy akkor a gyerekek választhassanak majd azon lehetőségek között is, hogy melegítés hatására a levegő térfogata növekedjen, vagy stagnáljon, vagy netán csökkenhessen?


Erre a vallás visszavágna azzal, hogy ilyen aprócska kísérleti eredményekkel nem igazolható, hogy országromboló viharok is ki tudnának alakulni maguktól, hiszen még az alkotó, gondolkodó ember se tudott soha viharokat kavarni Isten ereje nélkül, nemhogy ráadásul magától történjen ez.


Erre te közölnéd, hogy ez nevetséges, hiszen... és ez így mehetne a végtelenségig.


Nem! Nem volna szabad azt elhitetni a gyerekekkel, hogy itt van választhatóság, csak azon az alapon, hogy az ember országos szintű léptékben még minimális mértékben sem képes légmozgást generálni. Hogy vihar magától ki tud alakulni, az tényeken és logikus következtetéseken alapuló elgondolás, és itt nincs helye a hitnek. Ha a spontán kialakuló vihar elvét tagadni akarjuk, akkor a cáfolatunkat szintén kísérletekkel és a megfogható tényekre épülő logikus következtetésekkel kell hitelessé tenni.


Azért, mert a vihar-Isten vallás pórul járt annak a tudományosan megalapozott elvnek a megszületésével, amely szerint vihar magától is kialakulhat, az nem azt jelenti, hogy ezzel Isten létezését akarnánk megtagadni, de nincs mit tenni, be kell látni, hogy vihar bizony Isten közreműködése nélkül is kialakulhat.


Innentől kezdve a gyereknek tudnia kell, hogy ezt a tudományosan megalapozott elvet csak a hitbéli meggyőződése okán nem tekintheti hamis elképzelésnek, mert a hamisságát semmivel, de semmivel se tudja cáfolni nem csak ő, de senki más se, így nem hirdethető az, hogy itt létezne választási lehetőség, ugyanis senki a világon nem mutatott be semmiféle olyan természettudományosan megalapozott alternatívát, ami a tankönyvekbe bekerülhetne.


Ám azt nyugodtan hírdetheti ez a gyerek, hogy ettől függetlenül ő mégis erősen hisz Istenben, mert mondjuk szerinte ilyen csodálatos világ nem jöhetett létre Teremtő és ok nélkül.


Csak ilyen választási lehetőségek lehetnek egy normális társadalomban, de olyan nem, hogy tojok a tényekre, meg a logikára, és azt hiszek és azt hirdetek, ami nekem tetszik, még akkor is, ha ez csak hazudozás árán kivitelezhető.

2018. febr. 8. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/65 anonim ***** válasza:
0%

Már nem azért, de nem sok magánéleted lehet, ha hajnal 2-kor még ide írsz egy A4-es terjedelmű szöveget, meg kb. az összes valláskritika témánál baromi sok kommentedet láttam, sőt, folyamatosan.


Relax!

2018. febr. 8. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/65 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne írhatna ide hajnali kettőkor? Nagyon jókat írt. :)
2018. febr. 8. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/65 Pombe ***** válasza:
100%

"Már nem azért, de nem sok magánéleted lehet, ha hajnal 2-kor még ide írsz egy"


Érdekes, hogy mindenki a magánéletemmel akar foglalkozni önjelölt családterapeutaként, ha már nem jut jobb az eszébe... :D


Relax? Nincs idegeskedés az írásképemben. Ha te ilyesmit látsz benne, meg otthon mindenfelé fehér egereket hajkurászol, akkor jobban járnál, ha a mások magánéletébe való turkálás helyett kicsit magadra is fordítanál időt. Meg arra is, hogy megértsd, miről írtam. :)

2018. febr. 8. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/65 Pombe ***** válasza:
100%

Hát ez jó... :D - most vettem észre, hogy az alábbit mikor írtad...


#62: "Már nem azért, de nem sok magánéleted lehet, ha hajnal 2-kor még ide írsz egy A4-es terjedelmű szöveget"


5:49-kor... És te beszélsz hiányzó magánéletről. :D ... legalább hozzátetted volna, hogy ilyenkor te már dolgozol, vagy ilyesmi, mert enélkül egyszerűen nevetségessé teszed magad.


Az se jutott eszedbe lehetőségként, hogy piszok gyorsan gépelek, és kb. 5 perc alatt összerittyentek egy ilyen szöveget, csak azért mert neked ezek szerint ehhez egy nap kell.

2018. febr. 8. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!