Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Feladjuk az együttélést, vagy...

Feladjuk az együttélést, vagy nyomorogjunk örökre?

Figyelt kérdés

Albérletben élünk, piaci ár alatt. Nem keresünk túl fényesen, de mostanra jutottunk el odáig, hogy kezdenénk egyenesbe jönni. Vannak bútoraink, amik itt nem voltak (ágy, mosógép, pár kisebb dolog), és bár a pénztárcánkhoz mérten határeset, amit fizetünk, de legalább meg tudnánk kötni végre egy fundamentát, hogy hitellel majd jussunk egyről a kettőre - egyszer. Párom emiatt munkát is készült váltani, már megvan a fix helye, ahova menne.

Most egyik napról a másikra kihúzták a lábunk alól a talajt. Bár úgy volt, hogy minimum még egy évet maradhatunk itt, addig tudunk gyűjteni úgy-ahogy, most mégis mennünk kell. (Részletek nem fontosak, de megtehetik sajna.)

Piaci áras albérletet alap áron tudunk megfizetni, tehát a legolcsóbbakat, leggagyibbakat. A kaució miatt így is fizuelőleg kell majd. Ez pedig azt jelenti, hogy még annyira sem lesz megtakarításunk, mint eddig, a megkötni kívánt lakáskasszák ugranak. Albérletben fogunk nyomorogni, ahova életet tervezni, gyereket vállalni nem lehet.

Másik verzió, hogy szétköltözünk. Én hazamegyek anyámhoz, ami öngyilkosság, mert képtelenek vagyunk egy légtérben megmaradni (pici, 30 nm-es lakás), folyamatosan öltük egymást régebben is, szó szerint menekültem otthonról. Párom meg mehet munkásszállóra, de mivel az a jelenlegi helyéhez kötött, akkor bukja a jobban fizető tervezett állást, hiszen nem mondhat fel...

Akkor lehet gyűjtögetni (ki tudja, meddig), jövőt tervezni, de nem 20 évesek vagyunk már, nem itt kéne tartani. Rámenne a kapcsolatunk.


Teljesen kétségbe estem. Sosem volt túl fényes jövőképünk, támogató család és háttér nélkül, de most még azt a pici reményt is elvették.



2018. máj. 14. 10:03
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
50%

Bocsi, hogy nem olvastam el az eddigi válaszokat. Ígérem, megteszem hamarosan. De most először elmondom a véleményemet, amivel senki sem fog egyetérteni. Te sem. De attól még igaz.

Szóval hidd el, nem olyan szörnyű ez a nyomorgás. Az emberi boldogságot csak a fejlődés, a mozgás, az előrejutás adja meg. Minél nehezebb, minél keservesebb, annál nagyobb boldogság egy-egy cél elérése. Aki eleve felszerelt lakással indul az életnek, sohasem fogja megtudni, mekkora öröm tud lenni egy vasaló, egy jobb hajszárító, urambocsá egy új TV. Aki mindezeket véres verítékkel szerzi meg, az tudja csak őket értékelni.

Tetszik vagy sem, az emberi boldogság a szenvedés függvénye.

2018. máj. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
32%
21: Ezt rengetegen nyomatják, de én ezt egyáltalán nem így tapasztalom. A szenvedéseimet meddőnek és megnyomorítónak, hozzám méltatlannak találom, a készen kapott dolgokat ujjongással tudom élvezni egész életemben (pl. azt, hogy nagyon jó énekhangom van. Az életem minden napján sok örömem van benne csecsemőkorom óta).
2018. máj. 16. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 A kérdező kommentje:

#21 Rossz családból származom, bármennyire próbálkoztam, én sem tudtam ebből kitörni.

Mondhatni, gyerekkorom óta megszenvedek mindenért (oké, nem én, az egyedülálló anyám nyilván), és értem a lelkizős részét, tudok örülni az apróságoknak is. 16 éves korom óta dolgozom, amim van, ami az "enyém", azért mindenért küszködni kellett.

De azért hadd ne legyek már emelkedett lelkiállapotban, amiért nincs jövőképem... És itt bukik meg az elméleted, ugyanis nincs "fejlődés, mozgás, előrejutás". Hiába küzdöttünk meg az ágyért, a mosógépért, az akármiért, ami végre a sajátunk, most az is csak hátráltat, mert korlátozza a szóba jöhető lakásokat. Hiába vállaltuk be a rossz albérletet az olcsóságért, hogy előrejussunk, most egy tollvonással keresztül lett húzva, vissza a rajtvonalhoz, amit félretettünk az elmúlt egy évben, az most elmegy a kaucióra, a költözésre, a hiányzó dolgok pótlására. Hiába keresett jobban fizető munkát a párom, most a felmondásból is visszakozni kell esélyesen, mert a legtöbb helyen manapság ezt is nézik, hogy állandó-e a munkahely.

18-20 évesen nem zavart a dolog, de azóta sem sokat változott a helyzet. Már nem tanulok, többet keresek, de a körülményeim ugyanazok lényegében.


És hidd el, nagyon boldog tudnék lenni, hogyha nem kéne a legapróbb dolgokért is véresen küzdeni. A nyomorgás minden, csak nem boldogság.

Lehet, hogy aki felszerelt lakással indul, nem tudja meg, milyen öröm a vasaló. Én meg sosem tudom meg, milyen öröm úgy élni, hogy nem kell félni a holnaptól, hogy marad-e pénz hó végén, hogy milyen öröm az, hogy az ember eljárhat nyaralni a kedvesével, világot (vagy legalább országot) láthat. Vagy milyen öröm az a szabadság, hogy összeugorhat a barátokkal anélkül, hogy azt számolgatná az ember, vajon jut-e holnap még kajára emiatt.

Soroljam még?

2018. máj. 17. 09:07
 24/37 anonim ***** válasza:
51%

Ez nem elmélet, kérdező. 40 éve olyan albérletben kezdtünk, hogy ha este tízkor nem tudtam hátraverekedni magam a méteres hóban az olajos hordókig, reggelre befagyott a víz a pohárba. Két mélytányérunk, két kanalunk volt (ezeket is a kórház étkezőjéből kölcsönöztük), s jószerivel annyi ruhánk, ami éppen rajtunk volt. Természetesen nem éreztük magunkat boldognak. A boldogság ugyanis sohasem valós idejű, mindig csak visszatekintve, a múltban találjuk meg, s jövünk rá, milyen boldogok is voltunk akkor. Jelen időben csak az örömöt érezzük, ami azonban korántsem azonos a boldogsággal, ami ezeknek az örömöknek a láncolata, amelyeket azonban pillanatnyilag beárnyékol a küzdelem, a kilátástalanság.

Sok év tapasztalat kell hozzá, hogy átlássa ezt az ember. Fiatalon én is akkora maszlagnak véltem, amitől a kutya is megveszne.

2018. máj. 17. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
71%

2 mondatod nagyon megmaradt bennem, az egyik:

30 évesen a szoba bérlésből már kinőttünk

A másik:

Rossz családból származom, sosem tudtam kitörni...


Az egyetlen járható út lenne a szobabérlés, ilyen szar keresettel...

De te úgy érzed ebből már kinőttél... ezért aztán soha nem is fogsz kitörni... mert elköltöd azt a kevés pénzedet is feleslegesen...

Pár év szívást be kellene vállalnotok, kuporgatni és mellette tanulni is... főleg most, 2 államilag támogatott szakmát ingyen tanulhat az, akinek nincs végzettsége... ki kellene használni... aztán egyből nem csak alja munka lenne alja pénzért...

2018. máj. 18. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
78%
Ha nem kerestek jól nem kellene a fővárost erőltetni. Sokan ilyen 150 ezres fizetéssel akarnak albérletben élni ott. Érthetetlen
2018. máj. 18. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 A kérdező kommentje:

Miquel: akkoriban azért más volt a helyzet, én is albérletbe születtem a szüleimnek 30 éve, és kezdték egy darab ággyal, ahonnan közös életig jutottak pár év alatt. (Most attól tekintsünk el, hogy a válásukkor minden elveszett, mert az már más jellegű kérdés.)

De akkoriban még azért más arány volt a fizetések, a lakásárak és a megélhetés között, mint most. Kár ezzel példálózni.

Az optimizmusod ennek ellenére köszönöm. :)


#25 Hol írtam olyat, hogy nincs végzettségem? Diplomám van. Igaz, nem szakmában dolgozom, mert jobban fizető állás kedvéért váltottam. Nem alja munkát végzek.

Igaz, lehet mondani, hogy sz@rul választottam, mert nem mérnöknek meg informatikusnak mentem. Lehet, hogy a mai eszemmel máshogy döntenék, ez van. Megmásítani már nem tudom, másoddiplomát kifizetni nem tudok. De otthagytam a szeretett(!) hivatásomat(!) a jobb pénzért, hogy tudjunk haladni.

Arról meg nem én tehetek, hogy a magyar átlagkereset nettó 200 alatt van. Én kihoztam a legjobbat a helyzetemből.

De ha végigolvastad a kérdésem, pontosan erről szól egyébként, hogy a gyűjtögetés = nyomorgás, mert élni is meg félre is tenni nem lehet. És igen, ez az, amitől kétségbe estem, ami a kérdést szülte. Mert ennyi idősen gyereket meg családot szeretnék, nem még "pár év szívást" bevállalni. Addigra megöregszem. Párom pláne. Mert ugye, eddig is hiába vállaltuk be a szívást, ha most mindent elvesznek tőlünk ezzel.


De ez már csak siránkozás, amibe nem akarok belemenni. :) Nyilván keressük a megoldást, és nyilván költözni fogunk úgy is, hogy fel kell adjuk a megtakarítást és annak a folytatását. Hétfő óta nem is egy lakást néztünk meg. Csak fáj, hogy eközben eltelik az életem.


#26 Oké, de ha leköltözöm vidékre, akkor még rosszabb munka lesz még rosszabb fizetéssel. Ha "nagyon vidékre" költözünk, akkor meg nincs munka, vagyis ott vagyunk, ahol a part szakad. Párom eleve emiatt jött fel anno a fővárosba. Nyilván nem kell mindenkinek itt élni, de ha ideköt a munka, az élet, minden, akkor ebből kell kiindulni sajna.

2018. máj. 18. 09:08
 28/37 anonim ***** válasza:

De mégis milyen diplomád van amivel annyira rosszul keresel h azért vállaltál el egy szintén rosszul kereső másik szakmabeli állást?

Budapesten azért nem lehetetlen nettó 200 felett keresni, főleg ha diplomás vagy, sőt, az átlag kereset is e felett van. Ha van tapasztalatod és diplomád akkor azt nem értem h hogyhogy még 200 alatt keresel?

2018. máj. 20. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
78%

Fene büszke cagy a diplomádra amit ki se tudst használni... tanulhatnál egy szakmát, amiben esetleg valami boldogságot is lelhetnél...

Én most tanulok asztalosnak 30 évesen állami támogatással, van egy osztálytársam, aki 50+os, diplomás könyvelő... tehát ezeket az ingyenes szakmákat ti is kihasználhatjátok...

Egyébként most vettem egy házat, ahol a párommal és a neveltlányommal élünk... omladozik a vakolat, nincs padlóburkolat, kályha fűtés, most köttetjük a csatornát a ténylegesen utolsó pénzünkből... de boldogok vagyunk, bátran gondolkodunk közös családalapításon, ketten 2 gyári bérből havi 300felett keresünk, tehát anyagilag nyugodtak lehetünk... komolyan nem értem, miért ragaszkodtok Budapesthez... miközben a ti anyagi szinteteken csak megfolyt titeket az a város...

2018. máj. 20. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:

Rengeteg iparvárosunk van, aminek környékén elég olcsón lehet élni Bp-hez képest...

Ott van pl Székesfehérvár, az átlag bérek majdnem Bp szintűek, dugig van munkalehetőséggel... ha nem is a városban, de környező falvakban van nem egy ismerősöm, akik konkrétan 3-6millióért házat vettek(felújítandó) én is...

Vannak akik 30-50ezerért albérelnek... bent fehérváron már elérte a 60ezret+rezsi az alap sajnos, de pl vannak sokan akik fehérváron bérelnek garzont és vonattal járnak Bpre dolgozni... gyakorlatilag mára Bp aglomeráció vagyunk...

2018. máj. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!