Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek a Dáko-román...

Mi a véleményetek a Dáko-román elméletről? És kik a románok igazából ha nem dákok?

Figyelt kérdés
van ahol a dák elmélet van de van ahol a románok (vlachok) balkáni népek hát én is így tanultam hogy a románok a balkánon romanizálódott lakosság és Erdélyben romanizálódott, olvastam olyat is hogy az albánoknak van közük a románokhoz. na ezekből azt vontam le hogy a románok egy trák-illir- albán népcsoport ami keveredett a szlávokkal és romanizálódott. na de nem vagyok professzor ez csak az én elméletem ? na de ti mint mondtok erről
2012. dec. 10. 11:30
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/80 anonim ***** válasza:
39%
Romák azaz cigányok egy másik fajtája a románok.
2012. dec. 10. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/80 anonim ***** válasza:
71%
Mukedli89 válasza, Elena Ceausescu történelemtudományokról írt könyve nyomán. :D
2012. dec. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/80 anonim ***** válasza:

A gond ezzel az egésszel az, hogy sem pró- sem kontra nem lehet meggyőzően bizonyítani egyik elméletet sem. A római uralom széthullása után nem csak az egykori Dacia provincia, hanem nagyrészt az egész Balkán története homályba vész, egészen a 10-11. századig. Nem csak a románok, hanem az albánok, szerbek, horvárok, bolgárok stb. származása is teljességgel bizonytalannak tekinthető. Az albánok eredete például ugyanúgy a nacionalista politika eszköze szerb és albán részről Koszovó hovatartozása miatt, ahogyan a magyar-román vita is Erdély jogosnak vélt birtoklására vezethető vissza.


Mindenesetre azt nem árt tudnotok, hogy a nemzetközi szakmai közvélemény 90 százaléka egyértelműen a román álláspontot (dáko-román kontinuitás) tekinti megalapozottnak, a magyar történészek által hirdetett bevándorláselméletét egy 19. század végi, mára meghaladott álláspontnak tartják (Roesler-teória).


Mert hiába áll gyenge lábakon az, hogy romanizálódott néptörzsek túlélhették a népvándorlás viharait Erdély területén, a bevándorlás elméletre úgyszintén nincs semmi hiteles bizonyíték. Egyetlen forrás, vagy régészeti emlék sincs délről északra, a Dunán át zajló nagy népmozgásról.

Az viszont vitathatatlan tény, hogy a mai Erdély helyén egykor római provincia létezett, ma pedig egy 20 milliós kétségkívül újlatin nyelvet beszélő nép él azon a helyen.

2012. dec. 10. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/80 anonim ***** válasza:

Tisztázni kéne, hogy a nép genetikájára vagy a nyelvére vagy kíváncsi.

A nyelvük: a román az egy újlatin nyelv, amit a középkorban sok szláv hatás ért, mivel szlávok vették őket körül (ukránok, bolgárok, lengyelek, szerbek) De ezektől a szláv jövevényszavaktól még a nyelv megtartotta újlatin nyelvtani, mondatképzési rendszerét. Aztán jött a nyelvújítás kora (kb. a magyar nyelvújítással egyidőben) Ekkor a szláv jövevényszavak kiküszöbölése érdekében a modern dolgokra a francia, olasz nyelvből vettek át szavakat. Tehát a nyelvük egy újlatin nyelv.


A genetikájuk pedig ugyanolyan bonyolult, mint pl.: a magyaroknak, szlovákoknak. Az a baj, hogy sokan a nyelvet és a genetikát egy dolognak kezelik. Romániában is vannak szőkék, barnák, vörösek, zsidók, cigányok, magyarok. Tehát genetikailag ugyanolyan sokszínűek, mint a magyarság.


[link]


[link]


Mindkettő román, pedig elég más genetikai vonásokat hordoznak.

2012. dec. 10. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/80 anonim ***** válasza:
A nemzetközi közvélemény sajnos nem is foglalkozik ezzel a kérdéssel (tisztelet a kivételnek). A románoknak jobb a propagandájuk, minden egyes nagyobb külföldi könyvtárakban találhatsz ezzel foglalkozó román írásokat. A magyar történészek meg még magyarul is alig foglalkoznak ezzel a kérdéskörrel. Itt kezdődik a probléma és nem ott, hogy a Roesler-elmélet meghaladott lenne.
2012. dec. 10. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/80 kürasszír ***** válasza:

RÓMANIA AUTOKRATORIA a római, majd a kelet-római /

bizánci birodalom hivatalos neve görögül, egészen 1453-ig.

A vlachok mindent, még a mostani nevüket is lopták.

A világ egyetlen komoly történésze nem ismeri el a dáko-román kontinuitást. Ez csak román propaganda az Erdélyre való igényük jogosságának alátámasztására. Sok neves román történész is romantikus, 19. századi eredetű tudománytalan képzelgésnek tartja.

2012. dec. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/80 anonim ***** válasza:

>> A románoknak jobb a propagandájuk...

Pár éve bementem az oslo-i román nagykövetségre, mert vízumra volt szükségem és ott már a bejáratnál könyves-stand fogadott. A könyvek norvég és angol nyelvű Románia történetével foglalkozó kiadványok voltak. Mondták, hogy csak tessék, vegyek belőle...

Ugyanakkor az oslo-i magyar nagykövetségen (sokszor voltam ott) semmi sincs, pedig a nagykövet történész...

2012. dec. 11. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/80 anonim ***** válasza:

12:46

"A románok eredete nagy magabiztossággal megállapítható, az albánok egyik leszakadt néptöredéke."


Ez viszont konkrétan megint szamárság.

A románok eredete kapcsán teljes bizonyossággal megállapítható, hogy a nyelvük a Római Birodalom észak-balkáni provinciáiban beszélt vulgáris latinból differenciálódott. A vita földrajzi vonatkozású, vagyis, Erdélyben volt-e latin kontinuitás, vagy sem.

A román nyelv legközelebbi rokona pedig az olasz.

2012. dec. 11. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/80 anonim ***** válasza:
Erdélyi eredetük azért vitatott, mert a sváboktól nagyon kevés jövevény szavuk van és ha valóban ott lett volt az őshazájuk, akkor bizony menthetetlenül megmaradt volna a nyelvemlékezetben ...
2012. dec. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/80 anonim ***** válasza:
39%
? Bocsi! Hogy van románul a krumpli? Ja, hogy az is német jövevényszó? Bocsi!
2012. dec. 11. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!