Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek a Dáko-román...

Mi a véleményetek a Dáko-román elméletről? És kik a románok igazából ha nem dákok?

Figyelt kérdés
van ahol a dák elmélet van de van ahol a románok (vlachok) balkáni népek hát én is így tanultam hogy a románok a balkánon romanizálódott lakosság és Erdélyben romanizálódott, olvastam olyat is hogy az albánoknak van közük a románokhoz. na ezekből azt vontam le hogy a románok egy trák-illir- albán népcsoport ami keveredett a szlávokkal és romanizálódott. na de nem vagyok professzor ez csak az én elméletem ? na de ti mint mondtok erről
2012. dec. 10. 11:30
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/80 anonim ***** válasza:
Az albán és román nyelv között vannak nagyon is hasonlóságok, ez is azt támasztja alá, hogy valószínűleg a múltban közel lakhattak egymáshoz. Ami viszont a lényegi kérdést illeti, az nyilvánvaló, hogy nem származnak egy tőröl.
2012. dec. 12. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/80 anonim ***** válasza:

14:05

"Az albán és román nyelv között vannak nagyon is hasonlóságok,..."


Ez teljesen igaz, de ez meg inkább azt bizonyítja, hogy a két nyelv azonos nyelvi alaprétegre (szubsztrátumra) épül, amely ebben az esetben azt a dák-trák nyelvet jelenti, amelyet a Balkán-félsziget őslakói beszéltek a római hódítás időszakában. A dákot nem csak Daciában beszélték, hanem annál jóval nagyobb területen, a trákról pedig ma az a nyelvészek álláspontja, hogy a dákkal rokon, ahhoz nagyon hasonló nyelv lehetett. Vannak akik az illír nyelvet is ide sorolják.

2012. dec. 12. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/80 anonim ***** válasza:
Igen, viszont a dákok a történelemtudomány mai álláspontja szerint kizárólag a Dunától északra éltek. Attól délre - mint te is mondod - trákok éltek. Én a kultúrabeli hasonlóságok miatt elhiszem, hogy a dákok a trák népek közé tartoztak (meg azért is, mert Hérodotosz ezt írja róluk: "A dákok a legvitézebbek és legigazságosabbak a trákok közül). Ilyen formán a román nép alapjaiban lehetnek trák elemek, de a dákokhoz direkt módon - én még mindig ezen az állásponton vagyok - semmi közük nincs.
2012. dec. 12. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/80 anonim ***** válasza:
A Harghita szo roman eredetu. Ebben biztos vagyok. De csak nezd meg azt a neolatinos -ita vegzodest...
2012. dec. 12. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/80 mustafa33 ***** válasza:
30-ik, Mint írtam a mócok rájok telepedtek (fehér horvátokra), azok meg jobbnak látták lassan odébb álni a jó szomszédtól☻. Egyébként nem erdélyről írtam, oda később száltak alá, de nézd meg az "ősi román" földet Moldvát és Bukovinát, (meg Havasalföldet, Dobrudzsát, Budzskot).
2012. dec. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/80 anonim ***** válasza:
Magyarorszagon is rengeteg szlav eredetu foldrajzi nev van... Mátra, Pomáz, Csenyéte, Mohács, Vác, Visegrád, Záhony, Miskolc, Dubicsány, Krasznokvajda, Vámosmikola, -huta (Parádóhuta, Répáshuta, Háromhuta...) Pécs, Zákány, Darány, Nova, Mátranovák, Balatob, Pácin, Kraszna (folyo) Bodrog (folyo) Rakaca...stb....stb....... Stb.
2012. dec. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/80 anonim ***** válasza:
* Balaton :)
2012. dec. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/80 mustafa33 ***** válasza:

Slatina, Targoviste, ... Poiana, Gura ..., Bogati, Slobozia, Griviţa, Suceava, Bistriţa, Okniţa, Camenca, Ribniţa, Lapusna, Bahna, Roznov, Costisa, Brodina, Cernavoda, ....

ezek csak a nagyobbak, de a legjobban utalnak a régebbi lakosokra a dűlőnevek, a hegynevek és víznevek.

2012. dec. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/80 mustafa33 ***** válasza:
Azt egyébbként nagyon nem szeretem, ha mindenre ami zavarosabb eredetű rávágják a szláv eredetet, még arra is amit valójában ők vettek átt tőlünk, de ez más téma.
2012. dec. 12. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/80 anonim ***** válasza:
A Hargita nehezen elképzelhető, hogy román eredetű szó lenne, -ita végződés ide vagy oda. Mi van ha csak az eredeti név eltorzult alakjával állunk szemben. Magyarán jött a magyar lakosság és az eredeti nevet átalakította, úgy, hogy a saját nyelvének is megfeleljen.
2012. dec. 13. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!