Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a Dákoromán elmélet hamis...

Ha a Dákoromán elmélet hamis és a románok csak később jöttek Erdélybe a mai Albánia területéről( mint magyar történészek állítják) akkor hogyan lehet, hogy a román nyelv latin nyelv és legközelebbi nyelvrokonuk az olaszok?

Figyelt kérdés
Nem lehetséges ez alapján, hogy valóban a rómaiktól származnak akik Erdélyben Dacia tartományt és városokat hoztak létre? .Talán nem politikai hanem tudományos alapon kellene vizsgálni ezt a dolgot.

2021. máj. 25. 11:46
 81/102 A kérdező kommentje:
Igen amikor a politika irányítja tudományt és amikor a gőgős nemzeti önérzet minkét félnek többet számít mint a tudomány. Én az hittem, hogy a kérdés egyértelmű és tudományos jelleggel fognak hozzászólni. Úgy látszik tévedtem. Megjegyzem szerintem a jelen korszak mindennapjait szerintem se az határozza meg ki volt itt előbb. Sok magyarnak van román őse, és sok románnak van magyar őse. A magyarok sok néppel keveredtek, sok a vegyes házasság jelenleg is, ezért ennek nem aktuálpolitikai dolognak, hanem csak történelmi kérdésnek kellene lenni, ahogyan a kérdést történelmi jelleggel tettem fel és nem buta nacionalista céltáblának kitéve. Trianont pedig felesleges volt ide keverni.
2021. jún. 6. 21:39
 82/102 anonim ***** válasza:
100%
Normális válaszok is jöttek.
2021. jún. 6. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 83/102 anonim ***** válasza:
83%

Egy székely gyerek véleményét is azért engedjétek meg.

Először is könnyű azt hangoztatni román szempontból hogy Trianon 100 éve volt lépjünk már túl úgy hogy a román etnikum egy országban él, Moldova is belátható időn belül csatlakozni fog Romániához. Viszont megnézném akkor mit szólna egy átlag román ha az etnikumuk mondjuk 1/3 a környező országokban élne, hogy akkor se firtatnák e a határokat, mert egész biztos vagyok benne hogy igen.

Másrészt nem igazán értem azt az álláspontot hogy Budapest hagyjon minket békén, mondjuk Székelyföldön alig jön bármi támogatás Bukarestből, nekünk pl a magyar kormány ide utalt pénzei kb életmentőek a magyarság megőrzése szempontjából. Könnyű Kolozsvárról vagy Temesvárról okoskodni akik rengeteg pénzt kapnak Bukarestből fejlesztésekre és mindenre, ezzel szemben Székelyföld kb Románia egyik legszegényebb régiója. Azt az érvelést még megérteném hogy mind Budapest mind Bukarest hagyjon békén és legyen egy önálló Erdély, és az erdélyiek maguk dönthessenek a sorsukról, de az itt válaszoló erdélyieknek láthatólag abszolút semmi problémájuk nincs Bukaresttel csak Budapesttel, holott tudjátok srácok nagyon jól hogy Bukarestből is bőven kavarják a sz*rt és hogy Romániában a mai napig meg lehet szólítani magyarozással egy egész nagy választói réteget. Arról nem is beszélve hogy Bukarest folyamatosan szívja el a pénzeket a régióból és csak bizonyos részekre költ, ezt akármilyen erdélyi román is ugyanúgy megmondja. Nem véletlenül vannak a románok között sokkal nagyobb regionális ellentétek, pl egy erdélyi román az alapvetően lenézi a többi románt, magát civilizáltabbnak tartja Erdély múltja és hovatartozása miatt, Erdély és főleg Kolozsvár meg Temesvár Románián belül a legnyugatosabb régiók. Még pl a moldovaiak jelentős része (mindkét oldalról) inkább az egyesülésben és egy önálló Moldovában hisz, sőt sokan még azt is letagadják hogy a moldovai nyelvjárás az a román nyelv része lenne. Ilyen belső ellentéteket soha nem láttam Magyarországon. Tehát ez a nagy román egység csak kívülről látva létezik, belül az ország sokkal megosztottabb.

Azt se higgyétek el hogy a románok olyan nyugatosak és felvilágosultak, a románok pl sokkal inkább meleg ellenesek, sokkal vallásosabbak, itt a többség jár templomba, Magyarországon nem láttam ilyet nagy templomba járást, Romániában pl vannak katonai parádék amikor tankokkal és gépfegyverekkel végigdübörögnek az utcákon ilyen sincs Magyarországon és ez nem értem hol nyugatias. Az is elég nagy butaság a kolozsvári nyitottabb közegből levezetni egész Erdélyt, hogy minden román olyan mint a kolozsváriak és temesváriak hát nagyon nem. Ez olyan abszurdum mintha valaki a belpestiekből vezetné le a vidéki magyarságot.

A következő dolog a székely autonómia. Ha a románság tényleg ennyire túllépett a nemzetiségi kérdésen, és csak mi élünk a múltban akkor miért ördögtől való dolog ez? Hiszen magának az EU-nak is az egyik lényege a kisebbségek önrendelkezése, ezt a román kormány egyáltalán nem tartja tiszteletben, és ennek a hátterében egyértelműen nacionalista okok vannak. Ez nem éppen azt mutatja hogy túlléptek volna a történelmen, szóval ezt nem igazságos csak a magyaroknak felróni.

És végül nem értem mi a probléma hogy székelyként egy országban szeretnék élni a többi magyarral, ez egy természetes érzés szerintem hogy egymáshoz akarunk tartozni. Nem tudom milyen magyarságtudata van annak akinél ez nincs meg. És nem mondom azt hogy egész Erdélyt vissza kell csatolni, de meg lehetne oldani pl hogy a határ menti magyar falvak visszakerüljenek, vagy Székelyföld mint egy enklávé létezzen, vagy legalább egy autonómia, egyszerűen csak akarni kell és összefogni. És pl az autonómia egy egész Európában bevett dolog csak nézzetek szét nyugaton, egyedül itt nincs meg.

2021. jún. 7. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/102 A kérdező kommentje:
Kedves Székely! Olvastad a feltett kérdést? Tudtad értelmezni? Ha igen akkor a feltett kérdésre reagálj és a Trianon és egyéb politikai jellegű dolgokat vitassátok meg máshol.
2021. jún. 7. 10:17
 85/102 A kérdező kommentje:
"Normális válaszok is jöttek" Igen vannak olyanok is.
2021. jún. 7. 10:20
 86/102 anonim ***** válasza:
0%
Ha a székelyek keveslik a román kormánytól érkező fejlesztési pénzt akkor forduljak Románia Közigazgatási és Fejlesztési miniszteréréhez Cseke Attilához. Az Ő minisztériuma osztja a fejlesztési pénzeket. Ja, az RMDSZ Románia egyik kormánypártja, tele székely parlamenti képviselőkkel és szenátorokkal. Egyébként a feltett kérdés tényleg nem erről szól, csak nem tudtam megállni, hogy erre a siránkozásra ne reagáljak.
2021. jún. 7. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 87/102 anonim ***** válasza:
Tegyük fel, hogy a nagyon sok embernek ( egyébként biztos sok van ilyen a keveredés miatt) az egyik ágon az ősei románok, a másik ágon magyarok voltak. Tessék mondani, hogy akkor a román vagy a magyar nemzetet kell utálni? Vagy ha a jelenben valakinek az apja román, az anyja magyar akkor a családja melyik részét kezdje el utálni, köpködni? Érdekes kérdés,hogy melyik nép honnan származik. Lehet érdekes történelmi dolgokat találni, a tévedés lehetősége szerintem mindenkinél fennáll. A jelenre kivetíteni ezer éves vagy még régebbi dolgokat, egyenesen gyerekes.
2021. jún. 7. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/102 anonim ***** válasza:
100%

"Te már csak egy elrománosodott egykori magyar vagy. "


Igen rengeteg ilyen van, főleg a szórványban élők, gyakorlatilag románok akik még beszélik a magyart mert megtanították rá őket a szüleik, de ennyi, identitásban teljesen románok. Szomorú jelenség. Egyébként létezik a másik véglet is, persze sokkal ritkábban. Itt Székelyföldön is azért élnek románok, igaz nem nagy számban de élnek. Perfektül beszélnek magyarul és az identitásukban is félig meddig magyarok már mert ilyen közegben vannak ahol körülöttük mindenki magyar és átvették az itteni gondolkozást.


A 83# as voltam.

2021. jún. 8. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 89/102 anonim ***** válasza:
20%
Érdekes, hogy vannak akik Istennek képzelve magukat eldöntik, hogy ki az " igaz magyar" és ki nem. Szánalmas amikor mocskolódnak, csak azért mert egy másik ember másként mer gondolkodni. Mert ha valaki nem úgy gondolkodik mint Ők az már " hazaáruló" vagy nemzetáruló". A mocsokódáson kívül semmi másra nem képesek.
2021. jún. 8. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 90/102 anonim ***** válasza:
60%
88-as. Nem sok fogalmad van a szórványról. Temes megyében 5% a magyarok aránya, Temesváron 5%- 10% között,tehát szórványnak számít. Ismerjük a magyar irodalmat, Temesváron van magyar színház és járunk oda. Van magyar iskola és van elegendő gyerek is a magyar iskolába. Nem gyűlöljük a románokat, nem szidjuk a románokat, jól kijövünk velük. Azonban egy temesvári magyar lehet jobban ismeri a magyar kultúrát mint az átlag székely.
2021. jún. 8. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!