Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Felelős vagyok-e, ha a billenő...

Felelős vagyok-e, ha a billenő garázskapum kárt okoz a garázsom elé parkoló szomszéd autójában?

Figyelt kérdés

Adott egy közvetlenül a ház előtti járdára nyíló garázs, amin motoros billenő kapu van. Aki nem ismerné, a szekcionált kapukkal ellentétben ez egyben nyílik fel, és a nyitási folyamat egy pontján nem elhanyagolahtó mértékben kilóg a járdára. Az utca viszonylag szűk, így az út szélén parkoló autók gyakran közel parkolnak a házakhoz, szóval abszolút előfordulhat, hogy egy túl közel parkoló autónak nekiütközik a kapu nyitás közben. A garázsból egyébként nincs ablak az utca felé, szóval nem látható, hogy áll-e valaki a garázs előtt, szóval a kaput belülről csak vakon lehet kinyitni.


Az egyik "kedves" szomszédünk többszöri jelzésünk ellenére is időről-időre a garázsunk elé parkolja az amúgy közepesen drága (~15 milliós) autóját. A helyzet innentől (egyelőre) elméleti, de felötlött bennem: mi történne, ha elénk áll, ráadásul túl közel, és én rányitom a kaput, ami sérülést okoz? Anyagilag felelősségre vonható lennék ezért? Minden alkalommal kívülről kéne nyitnom a garázst, hogy biztosan ne ütközzön neki semminek?


(A végleges megoldás természetesen a szekcionált kapura cserélés, ami tervben is van, de még egy darabig marad a jelenlegi helyzet.)



2023. szept. 12. 12:01
1 2 3 4
 1/31 anonim válasza:
100%

Több szempontból sem értem ezt a történetet.


A te garázskapud nem nyílhat a járdára, mivel rohadt balesetveszélyes, és alapból szabálytalan is.


Ahhoz meg, hogy a garázskapud megüsse a szomszéd autóját, ahhoz az kell, hogy konkrétan elállja a kocsibejáródat, ami meg az ő részéről szabálytalan parkolás.

2023. szept. 12. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%
Az autó gondod? Mi van, ha egy gyalogost trafál el a kinyíló kapu?
2023. szept. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:

Hát azért a kárért vagy felelős, amit jogellenesen (jogszabályt megszegve) és felróhatóan (nem úgy jártál el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható) okoztál másnak.


Ez esetben a felróhatóság lehet a vita tárgya.

Azonban, ha tudod igazolni, hogy többszöri jelzés ellenére állt a szomszéd a garázskapud elé, akkor nem bizonyítható a felróhatóságod, vagy legalábbis könnyen nem.


Kis hazánk kártérítési jogában fontos a kármegosztás elve is: nem kell a kárnak azt a részét megtéríteni, ami abból adódik, hogy a károsult maga sem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.


Arról nem tehetsz, hogy a szomszéd egy bunkó f@sz és nem vette figyelembe az utca szűk méreteit. Az a kár, ami emiatt éri, az az ő baja.

2023. szept. 12. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
Kérdés az, hogy mennyire támadható jogilag az, hogy esetleg bizonyos ponton túl lóg és "veszélyezteti" akár a gyalogosokat is a kapu.. mert érted, ha a te telked területére lóg az autó és ott üti úgy, hogy te jelezted, hogy ne álljon oda, akkor szerintem nem vagy felelősségre vonható. De ha olyan helyen, ami az utca és közterület (már) történik meg, akkor szerintem felelősségre vonható vagy.
2023. szept. 12. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:

"A te garázskapud nem nyílhat a járdára, mivel rohadt balesetveszélyes, és alapból szabálytalan is."


Lehet, hogy nem kéne, de nyílik, ahogy a környéken tucatnyi másik garázskapu is, így épültek meg a 90-es években.


És igen, a szomszéd meg nyilvánvalóan szabálytalanul parkol ide.


"Mi van, ha egy gyalogost trafál el a kinyíló kapu?"


Nem tudom, de azért nem ez a kérdés, mert a gyalogosforgalom elég gyér itt, azok is inkább az utca közepén sétálnak. Ettől még ez is érdekelne: mi van, ha gyalogost trafál el?


Egyébként nemrég vettük az ingatlant, és mint mondtam, cserélni fogjuk a kaput, de addig is szeretnénk használni. És ez a felállás így van 30 éve, hogy járdára nyílik a kapu.

2023. szept. 12. 12:23
 6/31 anonim ***** válasza:
85%
Kérdező, és téged nem az zavar, hogy nem tudsz ki-be járni a garázsodba az autóddal?
2023. szept. 12. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
15%

"És igen, a szomszéd meg nyilvánvalóan szabálytalanul parkol ide."


Amennyiben?

2023. szept. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
16%

Kérdező, bár nem erre vonatkozott a kérdésed, én megoldanám, hogy ne parkoljon oda többet, és akkor a te garázskapud sem okozhat sérülést neki.

Kilyukasztanám egy kerekét.

Amikor kijavítja és legközelebb megint odaáll, ismét kilyukasztanám.

Csak arra kell vigyázni, nehogy észre vegyen.

Hiába sejti, hogy te voltál, semmit nem tud bizonyítani.


Előbb-utóbb megunja és máshova áll.

2023. szept. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

"Kérdező, és téged nem az zavar, hogy nem tudsz ki-be járni a garázsodba az autóddal?"


Amikor ide parkol a szomszéd? Hogy a fenébe ne zavarna, de ezt lerendezem vele személyesen. A kérdés az, hogy mi történne ha nem venném észre, hogy épp odaállt és rányitom a kaput.


"Amennyiben?"


Garázskapu elé alapból tilos parkolnia, de a 1,5 méter sem marad meg általában a falig, szóval több okból szabálytalan.

2023. szept. 12. 12:36
 10/31 anonim ***** válasza:
83%

Ha előtted áll, akkor hívd ki a rendőröket.

Szerintem ez első után meg fogja tanulni, hogy többet ne álljon oda.

2023. szept. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!