Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Felelős vagyok-e, ha a billenő...

Felelős vagyok-e, ha a billenő garázskapum kárt okoz a garázsom elé parkoló szomszéd autójában?

Figyelt kérdés

Adott egy közvetlenül a ház előtti járdára nyíló garázs, amin motoros billenő kapu van. Aki nem ismerné, a szekcionált kapukkal ellentétben ez egyben nyílik fel, és a nyitási folyamat egy pontján nem elhanyagolahtó mértékben kilóg a járdára. Az utca viszonylag szűk, így az út szélén parkoló autók gyakran közel parkolnak a házakhoz, szóval abszolút előfordulhat, hogy egy túl közel parkoló autónak nekiütközik a kapu nyitás közben. A garázsból egyébként nincs ablak az utca felé, szóval nem látható, hogy áll-e valaki a garázs előtt, szóval a kaput belülről csak vakon lehet kinyitni.


Az egyik "kedves" szomszédünk többszöri jelzésünk ellenére is időről-időre a garázsunk elé parkolja az amúgy közepesen drága (~15 milliós) autóját. A helyzet innentől (egyelőre) elméleti, de felötlött bennem: mi történne, ha elénk áll, ráadásul túl közel, és én rányitom a kaput, ami sérülést okoz? Anyagilag felelősségre vonható lennék ezért? Minden alkalommal kívülről kéne nyitnom a garázst, hogy biztosan ne ütközzön neki semminek?


(A végleges megoldás természetesen a szekcionált kapura cserélés, ami tervben is van, de még egy darabig marad a jelenlegi helyzet.)



2023. szept. 12. 12:01
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
71%

Akkor menj ki előtte :D

Egyébként írtam, hogy hívd ki a rendőröket. Tilos garázskapu, autókijáró elé parkolni.

Mifelénk ez hatásos megoldás.

2023. szept. 12. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező


Amugy a kérdésedre a válasz az hogy IGEN, felelős vagy az általad okozott kárért.


Akkor is ha az adott autó szabálytalanul parkol

2023. szept. 12. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 veterán vas ***** válasza:

Vegyük egy standard személyautó garázs bejáratát, ahova mondjuk egy Hörmann Berry 2250X2000 billenőkapu került beépítésre.

Ha ilyen a te kapud, akkor tudod, úgy lett kialakítva a sinezet, hogy egyszerre mozog az ajtó alja kifelé, a teteje pedig a plafonon hátra -értsd billen- így kb. a teljes kaputest magasságának 40%-a "lóg" ki az utca felé.

Ez esetünkben 80cm.

Ehhez még tegyük hozzá, hogy a billenőket legtöbb esetben nem "nyílásba" hanem a fal belső oldalára építik. Egy átlagos ház esetében ez a főfal legalább 30 cm vastag, ami azt jelenti, hogy a kapu tartószerkezete ennyivel beljebb kerül, így max. 50cm-t fog kibillenni az utca irányába.

Mutass nekem bárkit, aki egy idegen ház utcai falával párhuzamosa úgy parkol le, hogy fél métert hagy magának az ajtónyitásra és a kiszállásra.

Nagyon valószínűtlen.

2023. szept. 12. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

"Ehhez még tegyük hozzá, hogy a billenőket legtöbb esetben nem "nyílásba" hanem a fal belső oldalára építik."


Itt nem így építették be. A nyílásban van, és a külső falsíkhoz közelebb, hogy minél több hely legyen belül.


"Mutass nekem bárkit, aki egy idegen ház utcai falával párhuzamosa úgy parkol le, hogy fél métert hagy magának az ajtónyitásra és a kiszállásra."


Nem akarom a szomszédokat fotózgatni, de ez itt rendszeres. :) Szűk az utca, mindkét oldalon parkolnak, a járdát nem igazán használják gyalogosok, középen meg kell hely akár egy kukásautónak is, szóval mindenki rácuppan a falra.


Szóval eddig az a konklúzió, hogy felelős vagyok. Morálisan nem biztos, hogy egyetértek ezzel, de oké, köszönöm a válaszokat. :)

2023. szept. 12. 13:58
 25/31 veterán vas ***** válasza:

"A járdát nem igazán használják".

Eddig az írtad, a házfalhoz parkol nagyon közel. Most kiderült hogy ebben a "nagyon közel"-ben még egy járda is belefér? 🤨

2023. szept. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 A kérdező kommentje:
Ne haragudj, ha félreérthető voltam. A ház (pontosabban ezen a ponton még csak a garázs) fala a telekhatárig ér, így a garázskapu közvetlenül a járdára nyílik. A járdát pedig a gyalogosok nem igazán használják, így az autósok gond nélkül ráparkolnak.
2023. szept. 12. 14:26
 27/31 anonim ***** válasza:
Faramuci egy helyzet. Jogilag a te garázskapud nem nyílhat kifelé, illetve a szomszéd sem parkolhat a te garázsod elé. Innentől kezdve, a hatóságokon múlik, kinek adnak igazat egy olyan helyzetben, amit felvázoltál. Bár szerintem téged jobban megrángatnak a kifelé nyíló kapud miatt. Erre szabályok vannak, hogy nem nyílhat kifelé. Hülyét kapok én is a befelé nyíló kapumtól, mert alig lehet beállni miatta az udvarra, de csak így lehetett megcsináltatni.
2023. szept. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
23%

Kérdező!

Kérdésedre a választ sajnos nem tudom, mert nincs ilyen garázskapum, viszont nagyon kíváncsi voltam a válaszokra.


Egy dolog lett számomra világos, mégpedig az, hogy Te egy türelmes, normális, intelligens, rendes Ember vagy!

Nincs semmi jelentősége a véleményemnek, csak gondoltam megosztom ha érdekel ha nem.🙂

2023. szept. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:

#27.

"jogilag a te garázskapud nem nyilhat kifelé".

Ahhoz képest millió számra vannak a nagyvilágban nyílászárók, amik kifelé nyílnak. Nem csak billenő hanem egy és kétszárnyú kapuk, sőt alacsony földszinti ablakok is.

Nehéz elképzelni, hogy ebbe bárki is belköthetne "jogilag".

2023. szept. 12. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
52%

"jogilag a te garázskapud nem nyilhat kifelé".


Ilyen szabály nincs.


(Az én kapum is kifelé nyílik, ugyan nem garázskapu, hanem kétszárnyú kapu).

Ráadásul, ha nyitva van teljesen, akkor átnyúlik a járdán keresztül... mint ahogy az utcában MINDENKI kapuja egyébként.

(azt meg nehezen hiszem, hogy kv. 200 db. ingatlan ilyen szempontból rosszul lett volna megépítve...)


SEMMILYEN szabályt nem sért! Különben meg se lett volna szabad építeni ilyen módon...


Akkor ablakok sem nyílhatnának kifelé vagy az ajtók.

2023. szept. 12. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!