Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Melyik a jobb, tulajdonosnak...

Melyik a jobb, tulajdonosnak vagy haszonélvezőnek lenni?

Figyelt kérdés
Van egy önkormányzati lakás, amely barátnőm anyjáé, de csak a barátnőm él ott. Több, mint egy éve vagyunk együtt, lassan oda szeretnék költözni hozzá. A szüleim kifizetnék a lakást, sőt fel is újíttatnák. A probléma ott kezdődik, hogy nem igazán tudunk megegyezni, hogy hogy legyen. Ugye a barátnőm anyja is szeretne nekünk ennyiben segíteni, hogy a miénk legyen a lakás, de a biztosra akar menni, hogy bármikor joga legyen neki és/vagy a barátnőmnek a lakáshoz. Az én szüleim is így vélekednek, hiszen ők meg anyagilag segítenének, több milliót beletesznek, de nem akarják azt, hogy pl. pár év múlva ha netán szétmennénk, akkor ennyi volt és bukták a pénzt. Mi lenne a legjobb megoldás? Párommal legyünk haszonélvezők, szülők tulajdonosok, vagy fordítva, esetleg egyik sem? Vagy csak én és a párom legyünk tulajdonosok/haszonélvezők?

2016. júl. 11. 19:54
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
Helyesbítek, "barátnőm anyjáé", mert ugye önkormányzati. :)
2016. júl. 11. 19:58
 2/34 anonim ***** válasza:
71%

1. Ha a barátnödnek adják a lakást, az sosem lesz közös, még akkor sem, ha már házasok lennétek, mert a személyre szóló ajándék mindig magánvagyon marad. Azaz ha szétmennétek is, akkor sem járna neked semmi belöle.


2. Ha mindketten haszonélvezök lennétek, attól kezdve a lakást csak közösen használhatjátok, és rajttok kivül csak az lehetne ott, akinek mindketten megengeditek, még a tulajodonost is ke lehet zárni a használatból.


3. Ha a szülök lennének a haszonélvezök, akkor ök döntik el, ki lakhat ott, lényegében semmi jogotk sem lenne.


Szerintem a legértelmesebb, ha a lakást a barátnöd kapja, akkor az az övé, és senki nem korlátozza a használatot, viszont elveszíteni sem tudja egy szakítás miatt.

2016. júl. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
82%
A haszonélvezőnek több joga van.
2016. júl. 11. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:
Nem ajándékba kapja, ő lakik benne már régóta mivel az anyja máshol lakik. Csak az ő anyukája is szeretne nekünk ennyiben segíteni, hogy el tudjuk kezdeni a közös életet. Szóval megengedi, hogy kifizessék a lakást az én szüleim és hogy odaköltözzek, de nem akarja azt, hogy ha mondjuk szétmegyünk, akkor én kidobjam onnan a lányét, így azt nem engedi természetesen, hogy csak az én nevemre menjen, hiába mi költünk majd rá sokat. Viszont az én szüleim is így állnak hozzá, hogy ha már beleteszik a pénzt, ne dobjanak ki engem onnan, ha bármi probléma lenne. Amúgy ahogy leírtad, szerintem a legjobb megoldás az lenne, ha én és a párom haszonélvezők lennénk (ha lehet így) és a szülők semmi. Így egyikünket sem lehet onnan kirakni. :)
2016. júl. 11. 20:13
 5/34 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezeti jog erősebb, mint a tulajdonjog, viszont nem vihető át más ingatlanra, és nem öröklődik, ezenkívül kötelezettségekkel is jár.

A szüleid mélyen piaci ár alatt vennének neked egy lakást, ez viszont csak úgy lehetséges, ha a bérlő vagy annak egyenesági rokona szerepel a papírokon, ugyanis ekkor adható jelentős kedvezmény, egyösszegű kifizetés mellett. Az megoldható némi ügyeskedéssel, hogy kettőtök nevére kerüljön, viszont ha a barátnőd anyja még haszonélvezetet is köt ki magának, akor téged bármikor kirakhat onnan. Ha ilyen nincs, akkor szétmenve a barátnőd az ára felét kapja meg, ha eladjátok, vagy kifizeted belőle, ebből még se neki, se az anyjának nem lesz lakása.

2016. júl. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
92%

"ha én és a párom haszonélvezők lennénk (ha lehet így) és a szülők semmi."


És ki lenne a tulajdonos?:-) Ez így biztos, hogy nem műxik.

Amúgy a szüleid mit akarnak, egyedül a te nevedre megvenni? Ebbe én se mennék bele a csaj anyjának a helyében.

2016. júl. 11. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
78%

Gondolkodj felnőttként!

A haszonélvezeti jog nem ér semmit esetedben!

Fiatal vagy, ha véletlen szét mentek, mit kezdel a haszonélvezettel? Éltek egymást mellett úgy, hogy rá se tudsz nézni? Vagy más pasit visz fel magával?

Ha lesz új barátnőd, akkor odaviszed? Szerinted egészséges lenne, és tetszene neki?

Ha meg elakarsz onnan menni, akkor mit is ér már a haszonélvezeti jog? Semmit.


Szóval a megoldás:

A szüleid kivásárolják a barátnőd anyját, magyarul megkapja a haszonélvezet összegét, tegyük fel 3 millió.

Így megszerzik a tulajdonjogot a szüleid.

Ezután a barátnőd beszáll a 3 milliójával, és Ti megint 3 millióval a felújításra, így mehet a kettőtök nevére a tulajdonjog, és mindenki fele-fele, vagy amilyen arányban megeggyeztek.

Ha meg baj van, akkor eladjátok, és ami jön belőle felesben osztoztok.

Ez az egy, épeszű ötlet van. Vagy ami a legjobb, hogy a szüleid vesznek neked egy saját házat, és költöztök oda, az meg csak a tied ha baj lenne.

2016. júl. 11. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:
Hát nem igazán tudom mi legyen. Megbízik egymásban mindenki, csak persze a szüleink "okosabbak" és előrébb tekintenek. A megvásárlás persze úgy lenne, hogy az ő anyukája venné meg a mi pénzünkből és aztán menne tovább minden a megbeszéltek szerint, hogy ki legyen a tulajdonos stb., gondolom ha már az övé a lakás, utána ő már azt csinál vele amit akar, onnantól kezdve már lehetünk mi is tulajdonosok/haszonélvezők. Még arra gondoltam, hogy pl. az én és az ő anyukája tulajdonosok lennének, én és a párom pedig haszonélvezők. Nem tudom mi legyen, vagy hogy hogy lenne a legjobb...
2016. júl. 11. 20:24
 9/34 anonim ***** válasza:
79%

Bocsánat, a képletem hibás.

3 millióval kivásároljátok.

Ti adjátok a házat magát, mert ugye magánjogba került, a barátnőd a 3 milliót amiből felújítjátok, és így mehet 50%-50%-ra.

Csak figyelni kell arra, hogy a felújítás összege, és a ház tulajdonjogának megszerzése 1 összeg körül legyen.

Úgy egyenlő.

2016. júl. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
93%

"Van egy önkormányzati lakás, amely barátnőm anyjáé, de csak a barátnőm él ott. Több, mint egy éve vagyunk együtt, lassan oda szeretnék költözni hozzá. A szüleim kifizetnék a lakást, sőt fel is újíttatnák. "


Ebben az esetben az önkormányzat a tulajdonos, a barátnőd családjában nincsen se tulajdonos, se haszonélvező.

A kérdés arra vonatkozik, hogy megvehető a lakás?

Ugyanis csak a bérlő veheti meg, Te nem.

Nem lehetsz Te a bérlő semmilyen módon.

Csak a mostani bérlők lehetnek ennek a lakásnak tulajdonosai és haszonélvezői is.

2016. júl. 11. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!