Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Izomláz. Rádolgozni vagy...

Izomláz. Rádolgozni vagy hagyni kell hogy elmuljon?

Figyelt kérdés
2008. nov. 25. 19:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
30%
Rádolgozni. Hamarabb elmúlik.
2008. nov. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
67%
Én is úgy tudom, hogy rádolgozni kell. Kicsit off: Tudtad, hogy Izlandon azt hiszik, hogy az izomláz betegség? Ha egy gyereknek izomláza van, akkor még iskolába se megy állítólag. :D
2008. nov. 25. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
88%

Hagyni kell, hogy elmúljon, ha rádolgozol azzal csak ártasz az izmaidnak. Annyi mozgást szabad csak vele végezni, ami felélénkíti a vérkeringést, azaz felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Tehát kb bemelegítő gyakorlatok szintjén kell maradni.

Bővebben itt:

[link]

2008. nov. 25. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
69%

az edzőm, a tesi tanáraim mind azt mondják, hogy rá kell dolgozni, így hamarabb elmúlik, és ezáltal fejlődnek is az izmok... én csak annyit mondhatok - többszörös tapasztalatból, hogy valóban könnyebben elmúlik

egyébként abból gondolom, hogy nem mondhatnak nagy butaságot, mert ők ezt egyetemen tanulták... de az is igaz, hogy nem olvastam az előző válaszadó linkjét

(légyszives, aki nem ért velem egyet, az ne pontozzon le, véleményt írtam)

2008. nov. 25. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
92%

Rá kell dolgozni, de KÖNNYŰ munkát.

Az a fontos, hogy feléledjen a vérkeringés, és kimenjen a sok tejsav, ami az izomlázat okozza. Úgyhogy lehet akár masszírozni is :-)

2008. nov. 25. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim válasza:
89%

Finomabb kevésbé kemény edzéssel valóban rá lehet dolgozni, de csak ésszel! Inkább masszírozd, és hagy egy kicsit kimenni belőle!

Nagyon sok helyen volt már róla szó, hogy tévhit az, hogy rá kell dolgozni!


Idézek:

"Hosszú évtizedekig az izomláz okozójának az izmokban felgyülemlett tejsavat tartották. Ez a vegyület anaerob, vagyis oxigénhiányos állapotban keletkezik, amikor az izom elegendő oxigén híján a tápanyagokat energetikailag igen kedvezőtlen módon csupán tejsavvá tudja lebontani. Mára azonban a „tejsav-hipotézis” megdőlni látszik, [1] és ennek számos oka van:


* izomláz leggyakrabban nem edzett embereknél lép fel, tejsav viszont minden anaerob, erős megterhelés után keletkezik (tehát élsportolóknál is)

* a tejsav felezési ideje 20 perc, ennyi idő alatt bontódik le a tejsav mennyiség fele. Izomláz viszont órákkal a mozgás után jelentkezik.


Egy újabb keletű elmélet szerint az izomláz eredete nem más, mint mikroszkopikus szakadások az izomrostokban. A szakadás helyén gyulladás lép fel, ez okozza a tulajdonképpeni fájdalmat. Ennek eredményeképp érthető, hogy mind a bemelegítés, mind a nyújtógyakorlatok hatástalanok az izomlázzal szemben, mivel az az izomrostok fizikai túlterhelése miatt következik be. Következésképp az edzés utáni masszázs és nyújtás csak ront a helyzeten, mivel a már elszakadt rostokat még jobban izgatják.


A fájdalmas góc meleg vizes borogatása, illetve a szaunázás jót tesz az izomláznak, mert a meleg hatására javul az izom vérkeringése és így gyorsul az izomrostok regenerációja."

"Izomláz

Majdnem mindenki számára ismert az izomláz kellemetlensége, amit az izmok túlzott igénybevétele vált ki. Gyakran olyan embereken alakul ki, akik nem mozognak rendszeresen, így azonnal meg is erőltetik testüket. Azonban magukat a versenysportolókat sem kerüli el az izomláz- egy jó rövidtáv futó is izomlázat kapa felkerjában az első súlylökés alkalom után.


Tünetek:

A szokatlan fizikai megterhelés után az izomláz megjelenésig néhány óra vagy akár 1 nap is eltellik. Az érintett izmok nyomásérzékenyek és minden mozdulatra fájnak. Egy jelentős izomláz sorána az izom feszül, megduzzadt és forró.


Esetleges komplikációk:

Az izomlázat, a korábban gondoltakkal ellentétben, nem az izom "savanyosodása" okozza. Sokkal inkább az a terhelés következményeként az izomrost finom szakadásai felelősek a fájdalomért.


Mit tehet Ön:

Leggyorsabban akkor múlik el az izomláz, hogyha az izomzat mozgásban marad, például könnyű streching-gel, kerékpározással vagy sétával.

Egy meleg fürdő megnyugtatja az izomzatot és csökkenti a fájdalmat.

A meleg célzott alkalmazása, például meleg borogatás is hasonlóan fájdalomenyhítő lehet.

A masszirozás az izomfeszülést lazzíthatja és ezáltal enyhíti a panaszokat.

A természet is segít: gyógynövényes pakolás és borogatás (árnika).

Amennyiben a fájdalom nagyon erős, úgy rövid időre segíthet egy fájdalomcsillapító is.


Mit tehet az orvos:

Tisztázatlan izomfájdalom esetén az orvos kikérdezéssel és vizsgálattal fogja tisztázni, hogy valójában tényleg csak ártatlan izomlázról van szó. Erős fájadlomesetén fájdalomcsillapító tablettát írhat elő.


Megelőzés:

Fizikai megerőltetés előtt az izomzatot jól be kell melegíteni, például gimnasztikai vagy streching gyakorlatokkal.

Ha valaki nem mozog rendszeresen, akkor, nem szabad rögtön nagy fizikai teljesítményt elvárnia. A lassú teljesítménynövekedés az izomláz kialakulását megelőzheti.


Alkalmazható, vény nélkül kapható gyógyszerek

ACIPHEN kenőcs

BAYOLIN krém"

2008. nov. 26. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
72%
hagyni kell, mert ha csak rádolgozol avval ártassz magadnak, jobban fog fájni!
2008. nov. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
83%

csak bemelegítő gyakorlatokat!

Ha rádolgozol izomszakadásod is lehet.

(Én is tapasztaltam.)

2008. nov. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
84%

Bocsánat de jó pár éve kiderült nem azért van izomláz mert a sejtekben felhalmozódott a tejsav, ez egy baromság. Akkor azért mondták a rádolgozást hogy kipréseljék a tejsavat.

Az izomláz mint kiderült apró izomrost szakadásokból adódik, így akkor gyógyul legjobban ha nagyon enyhén rádolgozol, csak hogy a bővített keringés meglegyen , de nem nagyon mert tovább téped az apró izomrost szakadásokat. Egyél ilyenkor szőlőcukrot, és nagyon enyhe mozgás...

2008. nov. 28. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
42%
A második hozzászólóhoz szolnék hogy ha nem dolgozol rá az ozomlázra akkor a savak amik képződnek az izomláznál akkor ha nem dolgozol rá (de nem annyira mint egy rendes edzésnél de többet egy bemelegítésnél) akkor az izmaidat fogja bontani
2009. febr. 5. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!