Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Erő elvesztése edzés abbahagyá...

Erő elvesztése edzés abbahagyása után?

Figyelt kérdés

Sok erőemelő sérült már meg a világon. Ma a médiának hála tudnak is kifele kommunikálni ezzel kapcsolatban. Szinte minden olyan sérülés ami miatt abba kell hagynia egy erőemelőnek az edzés több hónapra vagy akár évre, azzal jár, hogy az erejének jelentős részét elveszti. És ez nem feltétlen van összefüggésben a sérüléssel, csupán csak az edzés kihagyás miatt van, az elmondásuk szerint. Tehát ha valaki tud mondjuk 350 kilogrammal guggolni, kihagy fél évet mondjuk egy váll sérülés miatt, akkor utána ha újra kezdi az edzést, akkor az első edzésein jó ha a fele súllyal tud dolgozni, és kell egy év ahhoz, hogy újra elérjen arra a szintre ahol volt.

Ez miért van? Miért gyengül el ennyire az emberi szervezet egy "kis" kihagyástól?

Illetve szerintem az is fura, hogy nincs mindenki így ezzel. Most láttam Fekete László új felhúzós videóját, ahol 290 kilogrammot húzott fel 62 évesen (igaz kis sérüléssel) úgy, hogy 2006 óta nem versenyzik, és már jó pár éve nem is edz. [link] Tehát ő meg valahogy az erejének jelentős részét meg tudta tartani. Miért? Mitől függ, hogy egy kihagyás után mennyire veszíti el az ember az erejét?

A testépítőknél is megfigyelhető ugyan ez, csak ők náluk nem az erő az elsődleges dolog, hanem a kinézet, az izommenyiség. Miért vesztenek izomtömegből jelentős mennyiséget pár hónap kihagyás alatt? Számomra ez nagyon furcsa, mert nekem is volt hogy abba kellett hagynom az edzést, és bár én nem vagyok testépítő, valahogy még sem "sikerült" szerencsére egy kilót sem leadnom menet közben, megőriztem az izomtömegemet. Egyedül az erőben éreztem különbséget, az úgy 20%-kal csökkent.



2020. nov. 21. 21:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Az izomtömeg egy alkalmazkodás eredménye. A test alkalmazkodik a megnövekedett igényekhez. Amint az edzést elhagyod, a tested észleli, hogy nem kell már energiát pocsékolni az izom fenntartására, ezért leépíti azt. Ahogyan alkalmazkodott a sok erőkifejtéshez, ugyanúgy alkalmazkodik a kevés erőkifejtéshez.
2020. nov. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

Ez így érthető is. Viszont az még mindig nem világos, hogy valakinek miért marad meg az ereje akár éveken keresztül, valakinek meg miért megy el a nagy része?

2020. nov. 22. 02:54
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát közrejátszik a táplálkozás is, +egy sérülés azért más. Ott a teljes kímélet miatt még normál embereken is elfogynak az izmok teljesen. Lehet, hogy Fekete Laci edzett néha fenntartó intenzitással.
2020. nov. 22. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Lehet, bár a saját elmondása szerint nem.

Összefüggésben van az erő/izomtömeg elvesztése azzal, hogy az adott ember mennyire volt előtte edzett? Tehát ha valaki 1 év edzés után abbahagyja, akkor nála más lesz a helyzet mint aki 20 év után hagyja abba?

Illetve számít-e hogy előtte élt-e doppingszerekkel?

2020. nov. 22. 11:39
 5/7 anonim ***** válasza:

Doppinghasználattal nagyon is összefügg, hiszen ha befejezed a szteroidot nem lesz a szervezetetben tesztoszteron, mert addigra leáll a here a gyártással.

A másikkal nem tudom, hogy összefügg-e, logikusan azt mondanám hogy tuti, hiszen az erő idegrendszer is, nem csak izomzat. Meg kell lennie egy mintának, ahogy aktiválnak az izmok stb., és az biztosan jobban megvan annál, aki egész életében azt csinálta. Nyers izomereje nem tudom hogyan csökkenne, arra nézni kéne egy kísérletet, biztos történt már.

2020. nov. 22. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor lehet hogy Fekete Lacinak azért maradt meg jobban az ereje, mert nem doppingolt? Illetve mikor én 1 évet kihagytam 8 év edzés után, akkor nekem is csak azért csökkent kis mértékben az erőm mert én sem doppingoltam?
2020. nov. 22. 12:04
 7/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, hogy ő doppingolt-e, de ha nem akkor lehet igen.

Az is lehet, illetve még gondolom más a különbség a különböző erő fajtáknál. Az egyismétlés, az erő-állóképesség különbözhet, hiszen más-és más tulajdonságait edzed az izomnak ilyenkor.

2020. nov. 22. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!