Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Szerintetek mikor edzek otthon?

Szerintetek mikor edzek otthon?

Figyelt kérdés

A célom, hogy hízzak + izmosodjak, szóval közben legyen jó alakom is, ne csak dagadt legyek. És ezért azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek mikor tornázzak? Reggeli előtt vagy reggeli után, délután valamikor, esetleg este vacsorázás előtt vagy után? És hogy szerintetek egy héten hányszor kéne és mennyi időt? Itthon tornáznék, erősítésekre gondoltam. Kb 5-7 kg-ot szeretnék hízni, és ennek érdekében próbálok minél többször enni és sokat, amiben sok kalória van stb.

18/L



2020. dec. 13. 14:03
 1/8 anonim ***** válasza:

Hány kiló vagy most és hány cm magas? Kezdő vagy? Most fogod életedben először elkezdeni az erősítést?


Gyógytornászhallgató vagyok és mindenképpen a délutáni mozgást ajánlanám neked. Reggel azért nem, mert az ébredező szervezetnek némi időt kellene hagyni amíg tényleg felébred és nem egyből egy fizikai stresszhatással lebombázni (az erőteljesebb mozgást a szervezet mindig stresszként éli meg), szóval ezeket a reggeli, éhgyomri, 6 órai futásokat nem preferálom, plusz az ízületek sincsenek még túlzottan bejáratódva reggel, merevebb az egész test, az izmok is az éjszakai alvás miatt. Délutánra viszont a hétköznapi cselekvések miatt szépen fokozatosan "bejáratódnak" az ízületek, izmok és a kutatások szerint a délutáni órákban a legjobb az izmok kontrakciója.


Mi azt tanultuk, hogy a heti 3-5x-i sportolás az, ami a szervezet számára a legkifizetődőbb, tehát nem érdemes minden nap erőteljesebben sportolni, pihenni is kell (az élsportolók immunrendszere legyengül a túlzott fizikai aktivitástól).


A WHO ajánlása szerint hetente 2-3x (ezt én mondom: esetleg 4x ha nem bírsz magaddal :P) ajánlatos erősítést végezni. De ne csak erősíts! Hanem végezz olyan mozgást is, ami jobban megdobja a pulzusodat (hétköznapokban ezt kardiózásnak mondják), tehát végezz kardiógyakorlatokat is! Szintén a WHO szerint hetente minimum 150 perc "moderate-level" (közepes intenzitású) kardiógyakorlatokat kellene végezni a jelenlegi állapotod szinten tartásához és minimum 300 percet a fejlődéshez. Ez a közepes intenzitás azt jelenti, hogy nem "halsz meg" mozgás közben, nem kapkodod a levegőt mint az állat, tehát pl. ilyen a kocogás, közepes tempójú biciklizés, közepes tempójú úszás).


Nagyon fontos, hogy a mozgás rendszeres legyen, tehát kb minden sportolással töltött napon körülbelül ugyanabban az időpontban mozogj és ne az legyen, hogy kedden 3-kor, csütörtökön este 8-kor, szombaton reggel 6-kor kezdtem mozogni. A szervezettel meg kell taníttatni, hogy mikorra készítse fel a tartalékait, mert ha egy olyan időpontban kezdesz el sportolni, amikor a szervezeted nincs felkészülve a fizikai stresszre, akkor lehet, hogy még rosszabb is lesz az eredmény. Ez tényleg nagyon fontos!


Tehát eddig összefoglalva: ha kezdő vagy (ha kezdő vagy hangsúlyozom), akkor erősítésből heti 2-3x alkalmat javaslok kezdésnek nem túl nagy súlyokkal!


Karizmok: Nem szégyen az 1 kg-os súly emelgetése főleg, ha vékony vagy!!! Rubint Rékának vannak fent karizmozós videói, amelyekben ritmusra emelgeti az 1 kg-os karsúlyt, de semmiképpen sem ajánlom ezt a formájú erősítést. Nem szabad gyorsan csinálni, főleg nem olyan gyorsan, mint Réka és nem kell ritmusra sem. Szépen-lassan-koncentráltan!


Hasizom: figyelj rá, hogy ne gyorsan végezd a haspréseket, mert nem sok értelme van és főként lendületből megy és a gerincet sem nagyon kíméli. Szépen, lassan, koncentráltan végezd a hasprést is, mint mindent amúgy :P. Mikor megemelkedtél, akkor tartsd meg 1-2 mp-ig és utána engedd le lassan a törzsed. A nyakizmok fájdalma teljesen természetes, hiszen nem lehet úgy hasprést csinálni, hogy a nyakon elől található izmok ne működjenek közben, de ha nagyon fájna, akkor segítsd meg őket azzal, hogy a kezeddel megtartod a fejed, mert nekem volt már olyan, hogy hasizmozás utána kicsit furcsa érzés volt a nyakamban egy ideig. Nem ijesztgetni akarlak, de el kell ezt is mondani. De ma már nem görcsölnek be a nyakizmaim és ez a furcsa érzés sem volt azóta. Szóval néha támaszd meg egy kicsit a fejedet a kezeddel és vedd le a terhet a nyakizmaidról!


Hátizom: Szerintem a legkeményebb a hátizomedzés! Ezt sem szabad gyorsan "fókázva" csinálni, mert ennek nincs értelme. Hidd el, hogy ha az ember lassan csinálja és sokáig tartja a megemelt törzsét közben még karral is dolgozik, hát nagyon kemény tud lenni. Főleg mikor 1,5 órán keresztül csinálja az ember az egyetemen...


Lábsúlyt pedig még hanyagoljuk pl.: a popsigyakorlatokhoz (elég nehéz lesz az súly nélkül is...).


Plusz közepes intenzitású gyakorlatokat is kellenek (ezek a kardiógyakorlatok, amiket mondtam: kocogás, közepes intenzitású biciklizés stb.) bár most a koronavírus miatt kissé nehéz ezt megoldani, így ami jó lehet, azok a fitness-táncos videók, amik a youtube-on is vannak. Ez érdekesebb és izgalmasabb lehet mint a kocogás. Bár ebből sem mindegyiket ajánlom, mert a profibb táncosok olyan mozdulatokat tudnak csinálni, ami egy kezdő, nem-táncos, testtudattal kevéssé rendelkező emebr számára akár minimális sérülést, fájdalmat is okozhat.


A youtube-on rengeteg edzős videó van fent, sokan csinálják őket, de nagyon meg kell válogatni! Néha én is nézek ilyeneket, de főleg azért, hogy szörnyülködjek rajtuk egy kicsit. Nem is nagyon tudnék jó videókat belinkelni neked és még sok mindent tudnék mondani, de ez is elég hosszú lett.


Aki olvassa ezt és köze van a sporthoz pl.: személyi edző, edző szedjen széjjel nyugodtan :D ütköztessük a véleményünket. Azért bátorkodtam írni, mert a személyi edzők is adnak tanácsokat a youtube-on, amik nem feltétlenül kisebb hülyeségek annál, amiket esetleg én írtam, de nem hinném, hogy hülyeségeket írtam, mi ezeket tanultuk.


Táplálkozással kapcsolatban nem nagyon tudok segíteni, de érdemes dietetikust megkérdezni és nem a youtube-on található táplálkozási tanácsadásokat nézni, mert sokan a youtube-ról csinálnak valami diétát aztán meg nem jön meg a menstruációjuk... Mondjuk te nem fogyni akarsz, hanem hízni, de annak is biztosan megvan a művészete.

2020. dec. 15. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Reggel, de ha tomegelni szeretnel akkor ne ehgyomorra edz es ne kardiozz tul sokat. Egyel 3-4 orankent, de azért vàlogasd meg mit eszel ha a forma is számít.
2020. dec. 18. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Könyörgöm, ne reggel! (Az első voltam).
2020. dec. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha eszik 1 oraval elotte es rendesen bemelegit akkor reggel a leghatasosabb. Utana a kaja is jobban csuszik egesz nap. Edzes utan ehenhalok es ra 2 orara ismet. Ha du edzek kimarad vagy tolodik egy kaja a nap elso feleben ami nemjo. Plusz melo vagy suli utan mar nem olyan mint frissen, kipihenve. Én nem a padba tanultam hanem tapasztalat. Nem veletlen edzenek reggel a versenyzok.
2020. dec. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy a kondis test, ideális testösszetétel elérése szempontjából a reggeli edzés a legjobb (bár a kutatások nem jutottak eddig dűlőre ebben SEM, talán nem is fognak), de az ízületek szempontjából nem a reggeli edzés a legjobb, és az ízületeket szerintem fontosabbak, de nyilván nem mindenkinek.


Jó neked, ha reggel friss vagy és kipihent, de egy iskolába járó 18 éves lány szerintem nem a reggel folyamán a legüdébb, sőt szerintem kb. egész nap fáradt, ebből a szempontból mindegy az edzés ideje.


És egy 18 éves lány, akinek 8-ra kell járnia iskolába mikor egyen, hogy 1 óra elteltével el tudjon kezdeni edzeni utána meg odaérni 8-ra a suliba? 5-kor egyen? Aztán 6-kor kezdjen edzeni fél 8-ig, majd lesz fél órája rendbe tennie magát és bejutni az iskolába? (Nem a koronás helyzetről beszélek most).


Az, hogy kimarad neked egy kaja, ha délután edzel teljesen mindegy a kérdés szempontjából, mert ez a te egyéni eseted. Nem mindenki úgy táplálkozik, ahogyan te. Aki délután szokott edzeni és hozzád hasonlóan, beosztja a kajálását, feltételezem ő is meg tudja oldani valahogy, hogy jó legyen, tehát amit mondasz nem ellenérv, mivel csak a saját módszeredből indulsz ki. A kérdező mellesleg szerintem nem fitness lady szeretne lenni (egyelőre :p ).


Én sem csak a padban tanultam, mivel járok kondizni (most mondjuk csak itthon tudok erősíteni), és szerintem pont azzal van a nagy baj, hogy a személyi edzők, gyúrósok főként a saját tapasztalatukból indulnak ki és a saját tapasztalataikat osztogatják a klienseknek, mivel részletesebb mozgástani, biokémiai, élettani, dietetikai háttér nincs mögöttük. Az interneten számtalan táplálkozási tanácsadást adnak ezek az emberek, aztán meg csodálkozik a lányok egy része, hogy miért nem jött meg a menstruációjuk (hallottam már több ilyen esetről).


A versenyzők sem feltétlen csinálnak mindet jól a mozgásban, hiába van ez vagy az a nézet elterjedve.

2020. dec. 18. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Lehetséges, bogy izületi és kényelmi szempontból jobb délután. Testépítés szempontjából viszont elmèletileg hatékonyabb reggel. Én 12-14 órás meló előtt edzek hajnalba. Ifbb pro haverok javaslatára. Náluk elképzelhetetlen, hogy ne reggel edzzenek. Ők azért értenek a tömegeléshez, edzéshez. Csak a szerintünk leghatékonyabb módszert írtam :) persze lehet h egy 18 éves lánynak ez nem fekszik ha csak hobbi szinten csinálja.
2020. dec. 18. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Akkor az tök jó, hogy 12-14 órás munkák után neked van erőd reggel edzeni, ez abból is adódhat, hogy a szervezeted a reggeli mozgáshoz van szokva és reggelre készíti fel a tartalékait.

A kérdező nem tudom, hogy olvassa-e, amit írtunk am :D


Elnézést kérek a hangvételért, nem kellett volna ilyen stílusban válaszolnom! :(


Szerintem ez is egy olyan kérdés, amire sosem lesz igazi válasz, mert elég nehéz ezt a kérdést kutatni és amúgy is mindenki a saját elméletében hisz/fog hinni.

2020. dec. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

:) semmi gond. Énis mindíg a saját véleményem nyomom. 13 éve edzek. Box, testépítés, erőemelés. De tudom hogy nem mindenki fanatikus és szeretne ennyi áldozatot hozni ezért. Csak mondjuk kicsit formaba jonni.

Igen jól eldumálunk remélem segítettünk a kérdezőnek :'D

2020. dec. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!