Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mi a titka Szabó Nóri (hosszút...

Mi a titka Szabó Nóri (hosszútávfutó) sikerének? Nagyon későn kezdte, aki ilyenkor kezdi, annak a 4 órás maraton is hatalmas nagy szó, ő meg 2 és fél óra alatt futja! Biológiailag hogy lehet ez?

Figyelt kérdés
2022. okt. 31. 18:24
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
54%

"Nagyon-nagyon-nagyon sok nő fut annyit, amennyit csak futhat sérülésveszély nélkül ÉS edzővel ÉS jó technikával, mégis csak 4 órás maratonra képesek."


Sokkal több férfit futót ismerek, de kb. vannnak képletek a férfi és a női teljesítmények összevetésére, legyen mondjuk a 4:00 női maraton férfi megfelelője 3:30. Nos, az ismerősi körömben nem ismerek oylan férfit, aki közel profi mennyiségű és minőségű maratoni edzést csinál, és csak 3:30-at tud. De a 3 óra körüliek, beleértve magamat is, sem edzenek annyit és olyan minőségben mint az elit. Mert nincs annyi időnk, a legtöbbeknek nincs edzőjük, akinek van, annak az edzője sem olyan felkészült az élmezőny felkészítéséhez, mint a profik edzői.


Szerintem 10-ből 8 férfit 23 évesen fel lehetne készíteni hogy 33 évesen 2:30-as, ileltve 10-ből 8 nőt, hogy 2:45-ös maratont fusson, ha lenne rá elég idő és elég jó edző. Nóri ehhez képest tehetségesebb, mint az átlag. De nem annyival, hogy a 4 órás maratonista nők edzésmunkájával is ugyanott lenne, akkor mondjuk futna egy 3:30-ast.

2022. okt. 31. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Hát nem tudom... Akkor miért csak a kisebbségnek sikerül ennek a közelébe jutni is, akkor is, ha van idejük, igényük edzeni??



Plusz vannak az állóképességnek olyan összetevői, pl a szív, ami már nem módosítható.

2022. okt. 31. 21:57
 13/23 anonim ***** válasza:
100%

12:

Mert csak a kisebbség fut annyit, mint ő és olyan komolyan. Ezt erősíti az is, hogy ha kevésbé tehetséges, és ugyanezen edzésmunkával 10 perccel lassabban futja a maratont, akkor már nem olyan nagy szám, így olyan eredményért kevésbé éri meg beletenni az edzésmunkát, illetve kevésbé van lehetőség rászánni az időt, ezért nyilván viszonylag kevesen is teszik meg.


Straván egyébként benne voltam egy időben pár elég nagy szeleteket lefedő csoportban, és mikor ráértem 120 km-t lefutni egy héten, simán a Strava-n lévő magyarok jelentős részét kitevő csoportokban 5-10 legtöbbet futó között voltam. Az alapozási időszakban márpedig az elit futók ennél többet, és mai fontosabb, nálam több minőségit futnak.


Mint írtam, a szív sem igaz, hogy egyáltalan nem fejleszthető, de az alap aerob erőnlétet adó érrendszer rengeteget fejleszthető. Pl. nekem sok év futás után sokkal lejjebb van a pulzusom 5-6 perc/km kocogásnál, mint volt, illetve mint egy kezdőnek. 120 alatt elvagyok 5:30-as iramban. Ennek semmi köze a szívhez, mert az nagy inteznitásnál szűk keresztmetszet. De a nagy intenzitás nagyobb iramnál kezdődik most nálam mint 10 évvel ezelőtt. Ezért tudok gyorsabban lefutni pl. 20 km-t most 35 éveyen, mint 20 évesen tudtam.

2022. okt. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
49%
De amúgy nem értem mit akarsz. Alig 1 éve futsz saját állításod szerint. Senki sem lett kiemelkedő futó 1 év alatt, ahogy más sportágakban sem sok az 1 év. Ha 10 év múlva eljutsz oda, mint a kérdésedben szereplő hölgy, de nem futsz olyan gyorsab, hanem mondjuk "csak" 3:30 alatt futsz le egy maratont, akkor mi lesz, eret vagsz magadon? Nem pedig örülsz, hogy magadhoz képest mennyit fejlődtél?
2022. okt. 31. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
10 év múlva sehol se leszek, szerintem életben sem, de ez a kérdés NEM RÓLAM SZÓL.
2022. okt. 31. 22:18
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

Akkor miért írtad az 1 évet?


Olyan viszonylag kevés van a hobbifutók között, aki 10 évig konzekvensen sokat edz.

2022. okt. 31. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
És ha huszonévei elején elkezdi és sokat ezd, akkor az elitbe jut, azok közé, akik 5 évesen kezdték? Számomra továbbra is fura.
2022. okt. 31. 22:28
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

17:

Szabó Nóri sem jutott világ szinten az elitbe, csak laikus szemszögből nézve annak a közelébe. Meg valószínűleg az átlagnál ő tehetségesebb. Ha 10 percet ráteszel, az már itthon sem elit, ezért is írtam 2:45-öt nőknél, ami sokkal szélesebb réteg számara elérhető lenne, de nyilván nem fog mindenki annyi időt, energiát szánni rá. Ha csak a távot nézem, évi 4-5 ezer km-t alsó hangon futni kellene ehhez, de nem csak a táv fontos, hanem kellene egy rakás minőségi edzés is benne, jól atgondolt edzéstervvel. És akkor ezt sok évig.

2022. nov. 1. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

Azon túl, hogy a felnőttek zöme családos és család mellett ez lehetetlen...

Nincs olyan dolog a felnőtt szervezetben, ami már nem alakítható és kell a nagyon gyors hosszútávfutáshoz? Illetve egy középkorú szervezet kibírja a szükséges terhelést? 30 körül már rossz a regeneráció például...

2022. nov. 1. 08:47
 20/23 anonim ***** válasza:
100%

Igen, mint írtam a legtöbben nem is tudnak annyit futni, mert nincs annyi idejük mint egy profinak vagy egy olyan amatőrnek, akinek ez az élete.


30 körül kiváló a regeneráció, nem véletlen hogy 30 évesen a komoly regenerációt igénylő sportágakban, amilyen az ultrafutás, de pl. a hegymászás is ilyen, a 30 éves még nagyon fiatalnak számít. Ha nem így lenne, a 30-as élvonalbeli maratonisták sem bírnák a maratoni edzésterveket, amelyek simán 150+ km-ből is állnak a téli alapozás idején. Egyébként Kipchoge 35 évesen döntötte meg a világrekordot, ha jelentősen rosszabb lenne regeneracióban mint egy 20 éves atléta, akkor esélye se lett volna.


Egyébként a regeneráció sem egy fix dolog, aki sokat edz, annak bizonyos szintig fejlődni tud. Egy kezdő kisebb terhelést bír, mint aki sok éve fut.

2022. nov. 1. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!