Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Miért van a sakkban elméleti...

Nicola73 kérdése:

Miért van a sakkban elméleti lépések ?

Figyelt kérdés
Úgy értem hogy rengeteg megnyitás ki van dolgozva. Pl: Francia védelem Tarrasch változata. Ha valaki letér az elméleti "útról" akkor könnyen megbüntetheti egy erős nagymester ? Nem lenne sokkal szabadosabb a játék ez a rengeteg elmélet helyett amelyről rengeteg könyvet írtak. Jómagam is tanulom már vagy 20 éve, de nem jutok a végére. Szóval nem azért teszek fel ilyen kérdéseket, mert annyira kezdő lennék, egyszerűen csak kíváncsi lennék a véleményetekre.

2023. jún. 2. 18:39
 1/5 mittudomen721 válasza:
100%
Mert egyszeruen kialakultak. Szerintem azert. Tenni ellene nagyon nem lehet. Egyszeruen arra gondolok hogy vki leul jatszani es latja hogy ezt mar jatszotta es tegyuk fel korabban valami rosszat lepett most mast lep stb... azt probalom kinyogni hogy maris kialakul egy elmelet akarva akaratlanul
2023. jún. 5. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Thunderfairy ***** válasza:
Ezek a példák által tudnak sakkra tanítani.
2023. jún. 6. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Vannak variációk, ahol már a 2. legjobb lépés is annyival rosszabb a legjobbnál, hogy nagyon nem ajánlott eltérni.


Amúgy esetleg a Fischer-random a te barátod.

2023. jún. 10. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából a kérdés eléggé költői. Nem arról van szó, hogy direkt úgy alkották meg a sakkot, hogy legyenek benne előre kidolgozott lépések, hanem pont fordítva: miután a sakk már többszáz éves játék (legalábbis a mai formájában, de ha a chaturangát, és shatranjot is belevesszük, akkor legalább másfél évezredes), és ezalatt az idő alatt nagyon sokan foglalkoztak vele, és ezért nagyon sok előre kidolgozott taktika létrejött. Ami a legtöbb táblás játéknál elkerülhetetlen. Még ha az ember nem is ássa bele magát az elméletekbe, pártíz játék után önmaga is rájön, hogy vannak jobb, és rosszabb kezdő lépések. Ez nem csak sakkban van így, dámában, malomban, amőbában, színcserélőben, mindenhol.

Nyilván nekem is jobban tetszene, ha nem jelentene előnyt az elméletek betanulása, de ez ellen nem tudunk mit tenni, ez valamilyen szinten törvényszerű. (Meg igazából ha az ember lenyeli ezt a békát, és legalább az alap megnyitásokon átrágja magát, akkor onnantól szabadon játszhat, csak az első pár lépést kell "kottából" játszani.)

De ahogy #3 írta, a véletlen-sakk (Fischer-sakk, random-sakk) egy lehetséges megoldás erre a problémára. Valószínűleg soha nem fogja átvenni a "rendes" sakk helyét, de egyre népszerűbb (már világbajnokságot is rendeznek belőle), és minimalizálja a "betanulás" szerepét.

Meg ha nyitottabb vagy az alternatív dolgokra, akkor tudom ajánlani a különböző sakkváltozatokat. A legtöbbhöz szinte nulla kidolgozott elmélet van (egyelőre), és a klasszikus megnyitáselméleti fogások csak korlátozottan alkalmazhatók.

2023. jún. 29. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Sakkmesterek dolgozták ki, hogy felkészüljenek az ellenfelére. Nincs olyan régi nagymester, akit soha sem győzek le, ez azért van, mert az egyik ült és tervet készített. Például Bird ellen (f4) Tehát, ha ezt nem tanulod meg akkor csak az idődet vesztegeted eredmények nélkül.
2023. júl. 18. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!