Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A Judo az van olyan minőségű...

A Judo az van olyan minőségű mint a BJJ es van e hasonló szintű elismertsége?

Figyelt kérdés

2023. aug. 9. 22:35
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A judo egy olimpiai alapsportág. Már hogyne lenne elismertsége?
2023. aug. 9. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nem tudom, de a Judoval kapcsolatban mindig csak azt hallom, olyanoktól akik űzték, amikor megkérdezik tőlük hogy “mire jó a Judo?”, hogy “hát igazából arra, hogy más judozó emberekkel összemérd a tudásod.


Fórumokon meg azt szoktam olvasni, hogy könnyű megszerezni a feketeövet és csak bűvészkedés.


A BBJ-nak ezzel szemben hatalmas kultusza van, főleg az MMA miatt szerintem, de mindenki imádja, az ökölvívás után szerintem általánosságban a második leghatékonyabbnak tartott küzdősport…


Viszont nekem kevésbé szimpatikus a Judonál.


Belém már többször kötöttek belém az utcán, mert sokat mászkáltam éjszaka rossz környéken.


Soha nem lett tényleges verekedés, mert mindig egy garnitúra talált meg, ahol szerencsémre mindig volt egy józan ember is, aki leállította a társait…


Viszont azt vettem észre, hogy amikor az utcán ütnek és te kitérsz az ütés elől, jönnek egész testükkel, a teljes súlyukkal és ahelyett hogy próbálkoznának bevinni újabb ütéseket, elkezdenek csimpaszkodni és tépnek amit érnek… Hajat, pulcsit, stb.


Emiatt nekem a Judo tűnik az egyik leghatékonyabb küzdősportnak/harcművészetnek, mert a legtöbb embert a betonon bőven elég egyszer eldobni. Utána már nagy eséllyel meg fog futamodni, de el is lehet futni amíg feláll (különben meg lehet hogy gyorsabb mint te)…


A BJJ betonon szerintem kb. olyan 90%-ban használhatatlan, persze lehet hogy előnyben vagy még így is egy olyan emberrel szemben aki semmit nem tud, nem tudom.


A ketrecben, relatíve puha talajon remekül használható, ez nem vitás.

2023. aug. 9. 22:55
 3/10 A kérdező kommentje:
Valamint mindenhol azt olvasom, hogy a BJJ-ban lehet a legnehezebben megszerezni a feketeövet.
2023. aug. 9. 22:56
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Háhá...háháháhá...háháhááá...


"Könnyű megszerezni a fekete övet..."


Na, aki ilyet mond, attól el kell köszönni, telefonból kitörölni, messengeren letiltani, mert annyira nem tudja, miről beszél, hogy rád nézve szégyen, ha vele együtt látnak!


Vannak ifi, junior nemzetközi versenyzők minden sportban, judoban is. Ezek a fiatalok judoznak mondjuk 6-8 éves koruktól kezdve, benne van 10-12 évük. Serdülőtől (tehát mondjuk 13-14 éves koruktól) már naponta edzenek (akár napi többször is, amiből az egyik lehet, hogy "csak" erőnlét), a legjobbak a válogatott keretedzésire is meghívást kapnak, járhatnak oda is, a Szövetség utánpótlás edzői foglalkoznak velük (gyakran tudományos fokozattal, aktívan publikálnak, komoly saját versenyzői múltjuk van, mesteredzők, stb).


És ezek a srácok nemzetközi szinten barna övben állnak tatamira, mert még nincs meg a fekete öv.


Szerinted könnyű megszerezni, ha még ők sem értek oda?


Az odavezető út is pontosan meghatározott övvizsgákon át vezet, a danvizsga sem csak olyan "adományozós", mint a BJJ-ban, ahol szinte csak az a gátja a fekete övnek, hogy a "lineage" ne romoljon le valakivel, de kb. a mestered egyéni belátásán múlik. Judoban a magasabb övfokozatok a MJSZ regionális bizottságai előtt folynak, a danvizsga a Dankollégium szervezésében.


A BJJ-t nem leszólni akarom, ne érts félre, csak azt szeretném helyretenni, hogy a judo "könnyű, ellenben használhatatlan" lenne.


Az jogos (kritika?), hogy nagyon versenyfókuszú. Olimpiai sport, az egész képzési rendszere arra van kihegyezve, hogy gyerekekből neveljen versenyzőket, azokból olimpikonokat. Éppen ezért, aki gyerekként nem kezdte el, az már tinédzserként is "elveszett" a sportág számára, felnőttként pedig szinte esélytelen elkezdeni. A technikák is nyilván a versenyszabályokhoz alkalmazkodnak, nincs lábra támadás kézzel, valid védekezés ha földre dobva összehúzod magad, mint a teknősbéka, nincs állásban fojtás, állásban karfeszítés...


Persze. Minden sportot meghatároz a szabályrendszere. Fociban is mennyivel könnyebb lenne a védődet tökönrúgni, aztán kézbe venni a labdát és beszaladni vele a kapuba, nem igaz?


A judo elkezdéséhez az önvédelem jó motiváció, de a judo önmaga nem önvédelem. Hasznosak a készségek, a mozgások, az erőnlét, a küzdelemhez való hozzászokás, a biztonságos esés, az, hogy megszoktad, hogy a ruhádnál fogva cibálnak, a robbanékony agresszió... de az önvédelemnek úgyis csak az utolsó szintje a fizikai önvédelem, ha már arra kerül a sor, akkor addigra nagyon sok mindent elrontottál, kezdve ott, hogy minek mentél oda, miért néztél ki áldozatnak, miért kellett az egódat védve pofázni, és nem a konfliktus deeszkalációján dolgozni, vagy egyszerűen csak elfutni.


Akárhogy is! Ha el tudod kezdeni valahol a judot, akkor nagyon tudom javasolni. Ha korod miatt már nem férsz be (pl. nincs hasonló korú, alkatú kezdő, az edző meg a magasabb övfokozatú tanítványok versenyeivel foglalkozik, nem pedig veled, a kezdővel), akkor meg nyugodtan kezdd el a BJJ-t. Ott több a (fiatal, idősebb) felnőtt kezdő, hisz őket nem "szorítja" az olimpiai felkészülés, ellenben a "piacról" élnek. Amit a földön tanítanak, az nagyon szép, hasznos, jó, működik, bár éles helyzetben úgyis csak alapdolgokat csinál az ember, és többet számít a végrehajtás dinamizmusa, mint a csiszolt technika - és ebből a szempontból a judo azonnali befejezésre törekvő hozzáállása talán hasznosabb, mint a "sakkozás", a pozíciók hierarchiája. Önvédelemből úgysem kezd kart feszíteni az ember, mert akkor jó eséllyel ki is kell törnie azt a kart, fojtásról nem is beszélve. Befogod a karfeszt, kopog, visít, de mit csinálsz? Elengeded? Ott maradtok hajnalig? Vagy kitöröd a kezét, de akkor valószínűleg aránytalan lesz az önvédelmed, és csak te kerülsz bajba.


Szóval mindegy melyiket, de kezdd el, mert abból, hogy a gyakorin kérdezel, nem fogsz előrébb jutni. Évek munkája, míg akár judoban, akár bjj-ben (akár ökölvívásban, birkózásban, samboban, vale tudoban, muay thaiban, krav magaban, karateban, kung-fuban) valóban hasznos tudásod lesz. Addigra viszont átértékelődnek benned is a prioritások! Csak kezdd el!

2023. aug. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Na de kíváncsivá tettél...mely fórumokon olvastál ilyet???

Szinte az összes küzdősportoló elismeri a judosokat...hol volt ilyen megnyilvánulás?

2023. aug. 14. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
8%

KSI okolvivas szakosztalyra menj. Ott kepeztek a magyar nagystilu vengszetreket verekedni.


Tenyleg jol tanitanak ott,jartam oda evekig. Utcai verekedeshez box kell.

2023. aug. 15. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
4%
A BJJ-sek pakolják a judo-sokat. De a judo elismertebb !MÉG!
2023. aug. 26. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
7 anno azért nem lettek a UFC 1 idején Judosok meghívva, csak BJJsok nem? :D
2023. szept. 9. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Szerintem judosokat is hívtak, de a Gracie család kezdte el, akik BJJ-sek.
2023. szept. 11. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
45%
Négyes, azért jóval hamarabb meglennének azok a barna meg feketeövek, ha nem lenne az a baromság, hogy korfüggő mikor mehetnek a gyerekek az újabb övért...
2023. okt. 14. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!