Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Csak én látom úgy mintha az...

Csak én látom úgy mintha az Aikido kezdene ''divatharcművészetté'' válni?

Figyelt kérdés
Lassacskán már szinte mindenhol találkozhatunk Aikido edzésekkel akárhová is megyünk. Már-már minden sarkon van egy egyesület mint régen a karatéban. Ezenfelül meg ahogy látom, az emberek teljesen el vannak tőle szállva, azt mondják ez a legbrutálisabb önvédelem a legtökéletesebb harcművészet szinte legyőzhetettlenné teszi az embert. Most komolyan, miért hiszi mindenki, hogy az Aikido sz@rta a spanyolviaszt?
2011. márc. 8. 22:32
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Hát ez jó kérdés. Nekem nincs bajom az aikidosokkal, én csak akkor kapok agyf@szt, amikor a hihetetlenül kemény aikidos srác rémülten visszakozik egy kesztyűzéstől. Pedig amilyen rendes vagyok én felajánlom, hogy csak rajtam legyen kesztyű... :D Nem bírom az ilyeneket, akiknek csak a pofájuk nagy. A másik furcsa dolog, hogy még életemben nem láttam hogy valaki élesben aikidót használna. Se egy meccs, se egy verseny...
2011. márc. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Igazából, ha végignézel itt, a fórumon, más stílusok képviselői közt is akadnak ilyen vérmes gondolatok. Ebben semmi új nincs. Vess pl. erre egy pillantást:


[link]


Két kommentet mutatnék a párbeszédből.


"ja, fekvő támaszt kézenállásban csinálom, de csak 5öt tudok sajna, mert én is f_talicska vagyok"


majd


"10 év múlva mögöttem lesz 30 év tapasztalat (valódi harcművészeti tapasztalat, ha egyáltalán mai modern korunkban van értelme ilyet írni)

te meg... hát valószínűleg nintendózni fogsz (bár nem tudom mi az)

de ettől az aikido még NEM harcművészet, csak társastánc és családi biznisz (amiben téged nyúlnak le és még örülsz is neki...) megint csak minősítő különbség"


Szerintem elég szemléletes példa, főleg, hogy mindkét komment ugyanattól a hozzászólótól van. Nehéz elhinni, igaz? 20 év tapasztalattal az önuralom és alázat minden szikrája nélkül harcművésznek nevezi magát :( Nekem égne a képemről a bőr. És ez nem egyedi eset a neten. Szóval megy az adok-kapok (olvass vissza ezen a fórumon). Ez nem az aikidosok szennyese, nem is a kyosoké vagy a boxolóké. Ez a nagyképűség mindenütt ott lehet, ami szomorú, különösen, hogy sokan nem is vesszük a fáradtságot, és nézünk el egymás nemzetközi szemináriumaira, mielőtt véleményt alkotunk.


De ahogy látom, téged nem az zavar, hogy mindenhol találsz klubbokat. Úgy tűnik, jobban bosszant, hogy sok magát elbízó emberkével találkozol. És gondolom, a "divat" itt "népszerű, de hasztalan" értelemben van jelen. Jól gondolom?


*22:45 Versenyeket láthatsz a Tomiki irányzatban. A többi iskola mellőzi őket, mert az alapító mester a gyakorlás és fejlődés más formáját tartotta megfelelőnek. A hatékonyságot így versenyekből lemérni nem lehet, de érdekes, hogy pl. rendvédelmi szerveknél nem ismeretlen a stílus.

2011. márc. 9. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Én azt nem értem, ha elmész egy grappling versenyre, birkózók vannak, judósok vannak, brazil jitsusok vannak, még néhány kempós is akad. De aikidóst valahogy sose látni.
2011. márc. 9. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
*02:44 Ennek az egyik oka viszonylag egyszerű, de elhiszem, ha talán nehezebben emészthető. Nincs verseny az aikidoban. Az egész stílust úgy hozták létre, hogy a versengés gondolatát kiiktassák. Nincsenek versenyek, nincs versenyfelkészítés. Így aztán versenyzők sincsenek.
2011. márc. 9. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
A versengés kiiktatásával a fejlődést a hatékonyságot és a hasznosságot iktatták ki.
2011. márc. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Félre ne értsd, nincs nekem ezzel bajom, csak azzal, hogy baromi nagyképűen a világ tetejének képzeli magát sok aikidós, megküzdeni viszont nem nagyon akar. Harcnélküli harcművészet.
2011. márc. 9. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Nem értem félre, nincs itt gond. Amit mondasz, az jogos. A nagyképűeket meg én sem szeretem.


Az a nézet viszont, hogy verseny nélkül nincs fejlődés és hasznosság, csak annak alapigazság, aki versengő közegben gyakorol. És miután Európában a sportversenyek eredménye vagy a győzelem/vereség mérleg jelzi legfőképp az eredményességet, természetes dolog, hogy a használhatóság mércéjének is ezt tekintik az emberek.

Az aikido egy másik összehasonlítási rendszert használ, ami közelebb áll az önmegismeréshez: az egyénen belüli összehasonlítást. A hangsúly itt ugyanúgy azon van, hogy valaki mennyire jó, csak éppen az összehasonlítás alapja nem az, hogy másokhoz képest, hanem az, hogy önmagához képest. Ezt kb. úgy könnyű megérteni, hogy több alkalommal összecsapsz nálad tapasztaltabbal, és leméred, hogy mennyit fejlődtél mondjuk egy év alatt. A hangsúly tolódik el másokról az egyén felé, a másikkal való harc felől a saját magaddal folytatott harc felé.


Az aikidoban ugyanúgy meg lehet küzdeni a másikkal, legalábbis van rá lehetőség. Csak megkéred a másikat, hogy fogjon le rendesen, fogás után azonnal üssön, kontrázzon meg, stb.. Technikailag az egyetlen különbség a versenyektől, hogy leszorítás vagy dobás után nincs újabb kör. Ehhez formális versenyeket rendezni szükségtelen, csak kell egy erre vevő uke. Az más kérdés, találsz-e ilyet, vagy olyan torit, aki megérti, hogy ha be tudsz pancsolni egyet, rossz volt a feszítés, és csak segíteni akarsz neki ezt felismerni. Persze, aki életében csak egyszer-kétszer volt edzésen, vagy youtube-ról látta a stílust, ezekről a lehetőségekről nem tud. Nem hibáztatom, én se tudnék. De ha nem segítenek neki, akkor igen, bejön a küzdelem hiánya, és végképp nem lehet tudni, hogy amit megtanult az ember, az megállja-e a helyét. Ez tény.

A fő különbség a gondolkodásmódban van. Miután itt az egyénen belüli fejlődésen van a hangsúly, és az egyének közti összehasonlítás (verseny) értelmetlen, a küzdelem kérdése is más. Itt a küzdő fél nem ellenfél, hanem a tanulásban segítő partner. Még akkor is, ha torkon vág, mert nem mentél arrébb. Így a versenynek egyszerűen nincs értéke. És ha valaki nem áll ki küzdeni azért, mert a kivagyiságot/hencegést/jól-megmutatom-hogy-béna-vagy hozzáállást látja benne, nem hibáztatom érte. Neked lehet, hogy gyávaságnak tűnik, de ha a másik csak kakaskodást lát a szándékodban, akkor az egész "harcot" felfoghatjuk egy jól álcázott drámaként is. Nem harcként.


Ha ez neked idegen, azt megértem, nekem is az volna.


Az is érdekes kérdés, hogy valaki lemegy egy edzésre, és avval jön ki, hogy ez neki nem tetszik. Egy aikido edzésen kb. az alap technikák legalapvetőbb formáit mutatják meg elsőnek. Ha még ezek sem mennek a jövevényen, az két dolgot jelenthet. 1. vigyáznak rá. Ilyenkor megkéred a másikat, hogy amit csinál, az nem hihető, mutassa meg rendesen, és ne féltse. 2. a másik tényleg nem tudja megcsinálni (emlékszem, csuklófeszítésnél igen nagy bajban voltunk egy WT-sel ^^ A nyaka már nem volt olyan hajlékony), és ha még a mester sem képes rá, az baj.

2011. márc. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
A harc nélküli harcművészet nagyon kifejező.
2011. márc. 9. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Csak azt nem értem, hogy miért kell mindenkinek maga alá hugyoznia az Aikidotól? Mitől olyan nagyon jó, vagy különleges az? Miért gondolják, hogy egy Aikidos legyőzhetettlen? Szóval hogy a francba lett ennyire felkapott ez az egész, miért erre esküszik sok ember?

(és amúgy a rendészeti szerveknél nem nagyon foglalkoznak az Aikidoval, ott inkább a Ju Jitsu van előtérben mind a rendőrségnél, mind a katonaságnál)

2011. márc. 9. 23:32
 10/17 anonim ***** válasza:

17:25


Orbitális baromságot írsz. Szerinted egy versenysportban amit leírtál nincs meg? Pont ez a lényeg, hogy nem az számít, te mit fejlődtél önmagadhoz, hiszen mindenki fejlődik, aki gyakorol valamit.


A verseny azért lényeg, hogy tudd, hol a helyed. Egyfajta benchmarking. Mennyire jók a technikáid, mennyire működnek, mennyire tudod végrehajtani őket. Az ellenfeleimtől néha sokkal többet tanultam 4 perc alatt, mint az edzőtársaimtól, edzőmtől egy hónap alatt.


DE ezt úgyse érti meg az, aki sosem verekedett úgy, hogy tétje van a dolognak.

2011. márc. 9. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!