Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » A futással kapcsolatban...

A futással kapcsolatban lennének kérdéseim, illetve a futáshoz kérnék hasznos tanácsokat?

Figyelt kérdés

Először is bemutatkoznék.16 éves vagyok, 167 cm 62 kiló, ez leginkább a combomon és a hasamon laátszik.A célom az lenne, hogy a nyárra egy tűrhetőbb alakom legyen.Nem kigyúrt akarok lenni, hanem sportosabb, már amennyire lehet.Arra gondoltam, hogy elkezdek futni, meg veszek bérletet uszodába.A futással jelenleg úgy állok, hogy 2 km-t kb. 11-12 perc alatt futok le, a végén eléggé kivagyok.Bár lehet, hogy ez a rossz futóstílus miatt, van, meg amiatt, hogy betonon és körbe körbe ( illetve egy 30 m oldalú, négyzet alakú pályán) futok.Az egészet úgy tervezem, hogy egyik nap futok, másik nap úszok.Ez sok lenne? Mindkettőt fokozatosan növelném. Mivel iskolába járok, és fiatal vagyok, nincs lehetőségem a szálkásító étrendhez, meg ilyenekhez.Az étrendem:

Hétköznap: 9-kor és 11-kor 1-1 vajas zsömle szalámival+ még fél liter tea.Miután hazaérek 2 felé, megeszek egy normális ebédet (1 tányér leves+1 tányér másodikféle), majd 6-7 felé egy vajas kenyér vmilyen feltéttel.

Hétvége: Reggelre vagy 3 tükörtojás, vagy 3 szál sajtli.Egy fentebb leírt ebéd, majd ugyanolyan vacsora.


A kérdések:

Futással kapcsolatban:

-Ruházat?

-Mi legyen a bemelegítés?

-Gyorsan vagy lassan vagy felváltva fussak?

-Mi legyen a levezetés?

-Van egy Nike Xccelerate cipőm és ezzel betonon vagy inkább földön fussak?


Úszással:

-Mi legyen a bemelegítés?

-Milyen stílusban ússzak?

-Mi legyen a levezetés?


2012. febr. 27. 21:01
 1/8 anonim ***** válasza:
84%

Futáshoz a ruha nem annyi lényeg, mint a cipő. Fontos, hogy futócipő legyen, ne általános tornacipő, és jó minőségű, aminek az árban is tükröződnie kell (sajnos). 15-20 ezer általában az alsó határ, hacsak valami nagyon speciális akció nincs. Én a masszívabb, vastag sarkú és talpú fazonokat részesítem előnyben, de rengeteg választék és szempont van, számít különösen, hogy hol akarsz futni, és hogy milyen a lábad. De ha igazán jó minőségűt veszel, az azért nagy csalódást sehol nem fog okozni. Én amúgy Saucony márkát hordok, azon belül terepfutó cipőt. Ezek jó minőségűek és viszonylag kevésbé drágák. Van egy boltjuk, ahol nagyobb a választék, és ha bizonytalan vagy, hogy mit akarsz, hozzáértők segítenek kiválasztani a megfelelőt.


Ruhában is spéci futóruha kell, de amíg a futásnál életbevágó a futócipő, a ruhánál nem annyira. Ha csóró vagy, megteszi egy ilyen-olyan mackó is, de ha van egy kicsit több pénzed, és komolyan gondolod a futást, nagyon érdemes futóruhákat venni. Itt az a lényeg, hogy ezek a cuccok futáshoz kifejlesztett funkcionális szintetikus anyagból legyenek. Ezeket könnyű mosni, a hagyományos anyagba úgy beleeszi magát az izzadtság, hogy egy idő után moshatatlan lesz. és az is előnyös, hogy ezek a ruhák testhezállók, az segíti a futás, ha nem lóg, lötyög rajtad a ruha. Minden rétegnek funkcionális anyagból kell lennie az alsógatyától (ha van) a legfelső rétegig. Ha nem nagyon ismered ezeket, azt javasolom, hogy nézz körül a Saucony oldalon, meg a Spuri futóbolt oldalán virtuálisan, és ha érdekel, a valóságban is, mert itt megtalálható szinte minden ruhadarab, és ha kell tanácsot is adnak. De először ne nagyon vásárolgass, menj el a Decathlonba is, mert ott ugyanaz a minőség többnyire olcsóbban megvan, csak sokkal szűkebb a választék. És akkor látni fogod, hogy mit honnan.


Bemelegítés? Én nem szoktam egyáltalán, és nem is volt ebből még semmi bajom. Szerintem ez csak egy felesleges rítus.


Hát a gyorsan vagy lassan kérdésre neked kell válaszolni. A mostani tempód nekem kissé lassú, de alapnak pont jó, jól továbbfejleszthető. A távot nem kérdezted. Én mindenképpen csak a hosszú távok híve vagyok, 10 km-nél kevesebbet nem futok, de 20-35 km-t rendszeresen, és emelkedőkön is. Szerintem 50-60 percnél kevesebbet nem érdemes futni, ennyi idő kell, hogy a jó hatásai kijöjjenek. Próbáld először a távodat növelni, aztán ha már egy hosszabb táv megvan, a sebességet is, aztán megint a távot, és így tovább. A határ a csillagos ég, illetve a kedved, az időd és az ambíciód. Rendszeresség és fokozatosság a kulcsszó, heti minimum 3-4 futás kell.


A lassú és gyors futás váltogatása egy divatos irányzat, de én nem csinálom, inkább egyenletességre törekszem.


Nem kérdezted a helyet se, én nagyon a terepfutás híve vagyok. A szép környezet és a jó levegő még jobban inspirál, meg hogy eljutottál valahonnan, valahova. Először síkabb terepekkel próbálkozz, de aztán jöhetnek az emelkedők is. Ha nincs idő terepre menni, akkor is lehetőleg valami természetközeli, és lehetőleg nem aszfaltozott helyet érdemes keresni. A futópályákat én nem bírom, beledilizek a körözésbe.


A levezetésről nagyjából ugyanaz a véleményem, mint a bemelegítésről. ha jó az idő, leheveredek a fűbe...


Még egy fontos tényező van, a motiváció. nekem nem tetszenek az olyan külsődleges motivációk, mint amit írtál, hogy azért futsz, hogy jó alakod legyen. Nem, nem és nem! Azért futunk, mert futni jó. Mert ez egy belső szükséglet. Ennek aztán rengeteg pozitív következménye van, és ez nem is elsősorban az alakformálás és a fogyás, bár ez is benne van, hanem mondjuk a szív és a keringési rendszer edzése, a csontrendszer és az izületek karbantartása, az egész anyagcsere felgyorsítása stb. De én nem ezért futottam ma is a hóban, mert zsírt akartam égetni, hanem mert muszáj volt. Ha csak egy külsődleges motivációhoz kapcsolod a futást, akkor nem fogsz megfelelően fejlődni, és abba fogod hagyni, mert mindig lesz valami más, amit szívesebben csinálsz. Legyen a futás az, amit önmagáért szívesen csinálsz!

2012. febr. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat.Még a héten benézek a decathlonba vagy a hervisbe vagy a players roomba.A terep itt igazából úgy van, hogy 3-4 km innen egy olyan tópart, ahol lehetne a földön futni, mert itt Szolnok, illetve Szandaszőlősön egy park sincs meg semmi.A földes terep, ahogy előbb írtam is csak úgy van, ha elfutok a Holt-Tisza partig aztán ott futok 2-3 km a katonaság kerítése mellett.
2012. febr. 28. 14:46
 3/8 anonim ***** válasza:
Ideális hely. Remélem, nincsenek ott veszélyes kutyák. Ha vannak, nem tudsz megspórolni egy Dazer ultrahangos kutyariasztót. (Csak ez jó, kipróbáltam. Van egy olcsóbb is, de annak már egy légyzümmögés mellett se lehet hallani a hangját.)
2012. febr. 28. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A Hervis ilyen szempontból gyér hely. Szinte semmilyen használható futócucc nincs.
2012. febr. 28. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
És erre a fele-fele beton-föld talajra jó a Nike Xccelerate pl.?
2012. febr. 28. 20:38
 6/8 A kérdező kommentje:

Nadrág melyik legyen?

1. [link]

2. [link]


Valamint erre lenne-e szükségem?:

[link]

2012. febr. 28. 20:42
 7/8 anonim ***** válasza:

Hát így nem igazán tudom, melyik nadrág. Gondolom, az a különbség, hogy az egyik vékonyabb, a másik vastagabb. Elmész, és megtapogatod, aztán látni fogod, hogy tavaszra melyik a jobb, vagy egy harmadik, mert ezekből aztán kifogyhatatlan a választék. A vastagságukban van különbség a légiesen könnyedtől a vastagokig, azok úgy a duplájába kerülnek, de csak télre kellenek. A dzseki szerintem jó és kell.


És ne feledkezz meg az aláöltözetről sem! Ezt a hosszú ujjú felső alá veszed hűvösebb, szelesebb napokon. Nem muszáj ezeket venni, csak véletlenszerűen mutatom, hogy milyen. Ha látsz olcsóbbat máshol, az is jó. (Itt 9700 és 4800. A gatya alá tavasszal semmiképpen nem kell még egy hosszú alsó, télen is csak mínusz 6-8 alatt.)


[link]


Van aki a futógatya alatt nem hord semmit, de én nem szeretem ezt a dörzsölést, ezért alsógatyám is van ilyen anyagból, ami a képen látható.


[link]

2012. febr. 28. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ja, még a cipőre nem válaszoltam. Nem néz ki rosszul így a távolból a tied, de nem tudom, hogy ez futócipő-e. Ha nem, akkor előbb-utóbb érdemes lenne lecserélni. Azért kell futócipő, mert a gyalogláshoz képest 20-szoros erővel csapod a lábadat a talajba, és ezekben a cipőkben ez ellen van több-kevesebb védelem, ami kíméli az izületeket. Ha rendszeresen futsz, és nem jó a cipőd, azzal hamar tönkre tudsz menni. Ez az egy, amin nem lehet spórolni.


Hogy mire? Hát erre tényleg nem merek vállalkozni, hogy javasoljak valamit, mert a zavarba ejtő választéknak én csak egy kis részét ismerem, meg neked lehetnek más szempontjaid. Mivel én terepen futok többnyire, terepcipőm van, ami lepergeti valamennyire a vizet. Ez fontos, mert a textil borítású cipőkbe már a harmat is belefolyik, és ez kínos lehet. Én eddig csak Sauconyt hordtam, de lehet hogy csak azért mert mást nem nagyon ismerek. De ezek mindig be is váltak. Nekem most ilyen cipőm van:


[link]

2012. febr. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!