Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mit csináljak, hogy ne szúrjon...

Mit csináljak, hogy ne szúrjon az oldalam futáskor?

Figyelt kérdés

Nem vagyok nagy sportoló, de biciklizni nagyon szeretek, nagyon sokat, nagyon gyorsan. :D

De a futással nem vagyok így. Most vagyunk nyolcadikosok, lesz tavasszal 12 perces futás, ennyi ideig kell megállás nélkül futni. De nekem általában az 5. percnél megfájdul az oldalam (néha jobb, néha bal oldalon, és meg kell állnom. Kosarazás közben is néha már úgy fáj, hogy csak sétálni tudok. Amúgy futni is utálok.

De tavaszra (kb. május) be lehetne ezt gyakorolni, hogy ne fájjon az oldalam? Mert a lábam elég erős, és elég kitartó vagyok, a többieket is simán le tudnám előzni, de mindig előjön az a fájdalom.

Olvastam róla, hogy egyenletesen kell futni De pl. kosarazáskor ezt hogyan? :D

Van róla egy cikk, amit most olvasok, hogy amikor a jobb lábunkra lépünk, nem ajánlatos KIlélegezni. Ezt még nem próbáltam ki, de ki fogom.

Nem szabad sokat enni, ezt így csinálom.

És még olvastam, hogy ha futok, a szervezetnek több vér kell, és a lép szervünkből ha kimegy a vér, akkor az is fájhat (vagy valahogy így). Akkor most gyorsabban kell venni a levegőt emiatt is, vagy ez ellen csak gyakorlással lehet tenni?


Mit tudtok még tanácsolni? Mi lehet még baj?


2012. márc. 26. 23:20
 1/10 anonim válasza:
49%
normálisan lélegezz jó mélyen szájon be orron ki télen orron be és szájon ki
2012. márc. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Nincs neked tesitanárod??Orron be, szájon ki!
2012. márc. 26. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
lélegezz
2012. márc. 27. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
állóképésségedet növeld még. Egyik osztálytársam kb. 175 cm és 64-65 kg, és nem bírja futás közben "cipelni a testét".
2012. márc. 27. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

Bocsi az 'OF'-ért. Nálam is ugyan ez a probléma, pedig a levegőt úgy veszem ahogy kell még amikor elkezd szúrni akkor is és ettől függetlenül végig.

Majd, ha nagyobb leszel és nem lesz kötelező akkor megszereted, legalábbis ezzel én így voltam (28 vagyok).

2012. márc. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 tibike31 válasza:
be szorul a levego hirtelen veszed levegot vagy ne kajal futass elott.
2012. márc. 27. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

Hopsz akkor én ott szúrtam el, hogy általában előtte fél órával mindig ettem valami keveset.

Köszi:)

2012. márc. 27. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt van a korrekt válasz a kérdésedre. Egy cikket másoltam be.


Az edzetlen ember és a futás



E mindannyiunk által tapasztalt kellemetlen jelenség okairól az orvostudománFutás közben miért kezd el szúrni az edzetlen ember "oldala" (bordája alatt)?

yon belül is megoszlanak a vélemények. Ismerkedjünk meg legelőször is azzal, ami futás (vagy egyéb erőteljes testmozgás) során a szervezetünkben végbemegy.


Amikor futni kezdünk, vegetatív idegrendszerünk érzékeli, hogy az egyes szervek energiaellátását meg kell változtatnia. Életbe lép az ún. Canon-féle vészreakció, ami evolúciós örökségünk, angolul „fight or flight” (küzdelem vagy elrepülés/menekülés) reakciónak is nevezik. Lényege, hogy amikor az állat (vagy ember) veszélyesnek ítél meg egy adott szituációt, szervezetének energiaellátása úgy alakul át, hogy a meneküléshez vagy küzdelemhez szükséges szervek erőteljesebben, egyéb létfenntartó mechanizmusai kevésbé működjenek.

A vegetatív idegrendszer két részre osztható: a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszerre. A szimpatikus idegrendszer felelős az izgalmi állapotokért, ha ennek működése kerül túlsúlyba, szaporábbá válik a légzés, a szívverés, fokozódik az izmok vérellátása, és háttérbe szorulnak a paraszimpatikus, nyugalmi funkciók: az emésztés, a nemi működés, az energiaraktározás.


Bár a sportolás nem vészhelyzet, szervezetünk mégis úgy reagál, mintha az volna. Aktiválódik a szimpatikus idegrendszer, és beindulnak a fent ismertetett folyamatok, melyek közül minket most a vérkeringés átrendeződése, idegen szóval redisztribúciója érdekel.


Ahhoz, hogy az izmok vérellátása bőséges legyen, a szervezetnek más területeken kell visszaszorítania a keringést. Futás („menekülés”) során többek között az emésztés rovására valósul meg ez az átrendeződés, a gyomor és a belek erei összeszűkülnek, csökken a bélfalakhoz jutó vér mennyisége. Ennek következtében nagymértékben csökken a belek mozgása, a salakanyagok továbbjuttatása.


A vastagbélben lévő gázok a bélmozgás hiánya és a futással járó ritmikus mozgás miatt felfelé szállnak, és leggyakrabban baloldalon, a haránt (vízszintes) és leszálló vastagbél határán, az ún. lépi áthajlásban akadnak el. Ritkábban jobboldalon, a felszálló és a haránt vastagbél ún. máji áthajlásában rekednek meg. Ezeken a pontokon megfeszítik a bélfalat, és kellemetlen, szúró fájdalmat okoznak. Mindkét áthajlás a bordák alatt található, ezért érezzük ott a szúrást.

2012. márc. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ezt a jobblábas marhaságot most hallom először, pedig jó pár kilométert lefutottam már. Nekem akkor fájt az oldalam, amikor még kezdő voltam és edzetlen. Most már sok-sok éve nem fordul elő ilyesmi. Egyszerű: fussál lassabban, növeld a távot és a sebességet fokozatosan, de a kettő közül egyszerre csak az egyiket. El fog múlni. Nem attól függ, melyik lábadra lélegzel ki.
2012. márc. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, főleg az utolsóknak.

Mert lélegezni tudok még, nem vagyok halott.

2012. márc. 27. 21:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!