Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mire kell figyelnie egy kezdő...

Mire kell figyelnie egy kezdő futónak?

Figyelt kérdés

vagyis nekem :)

minden tanács jól jön


2009. júl. 6. 16:27
 1/3 anonim ***** válasza:
66%

Kicsit túl tág a kérdés, de mivel nekem a futás terjesztése a fő mániám, belevágok.


1. Először is nem kell túlgondolni, tudományos elméletekkel foglalkozni, csak indulj el, fuss minél messzebbre, élvezd az erőt és figyelj magadra. Ha jól figyelsz, mindent tudni fogsz.


2. Fejlődni csak fokozatosan lehet. Ha már jól megy egy viszonylag rövidebb táv, akkor próbálj hosszabbat, gyorsabban, vagy netán felfelé. Én egy hossz Margitszigettel kezdtem (nem körbe), most 30 km-nél tartok, amiből több mint a fele emelkedő.


3. Nekem nagyon bevált a természetben futás. Ahova korábban túrázni jártam, oda most futok. A szép környezet sokkal jobban stimulál mint egy futópad vagy rövidke futókör.


4. Persze nem mehetünk mindig a természetbe, ezért érdemes felfedezni a lakóhelyed/munkahelyed környékén is a - lehetőleg természetközeli - futási lehetőségeket. Én hetente egyszer munkából is futok haza és másnap vissza (12 km plusz egy domb).


5. Tudnod kell, hogy a futás időigényes, és ha netán dolgozol, kevés helyen veszik jó néven, ha futni mész, éjjel meg nem igen lehet futni. Szóval tervezd meg időben is, és próbáld ezt elfogadtatni a környezeteddel/feletteseiddel (ha van).


6. Nagyon fontos a rendszeresség. Én heti négyszer futok, de három minimum kell. Egyébként, ha csak néha durransz neki, az szinte többet árt mint használ, nem leszel soha elég edzett, könnyen lesérülhetsz.


7. A táplálkozással kapcsolatban nem tudok semmi különöset mondani, de erre is van a neten sok elmélet. Én ugyanazt eszem/iszom, mint egyébként, legfeljebb valamivel többet.


8. A jó cipő elengedhetetlen. Leginkább a Sauconyt ajánlanám (a Szentendrei úti boltjukból), mert nagyon jó minőségű, ki ,lehet választani az alkatnak és a futásfajtának megfelelőt, és nem kiugróan drága. A spéci futóruha már nem annyira elengedhetetlen, és is futottam pár évet pamutmackókban, meg pólókban, bár ezt ma már nem tenném. A futóruhák sokkal kényelemesebbek, jobban moshatók, jobban elvezetik az izzadtságot. De sajnos egy vagyonba kerülnek. (Itt a Saucony drágább, a Decathlon olcsóbb). Jó lenne ezeket is beszerezni, de nem baj, ha csak fokozatosan megy. Az még fontos, hogy ne keverd ezeket a funkcionális ruhákat a hagyományosakkal, még az alsógatyának is (ha van) ilyen anyagból kell készülnie.


9. Ha netán idősebb vagy túlsúlyos vagy, nem árt egy orvosi vizsgálat vagy konzultáció is a komolyabb futás megkezdése előtt, egyébként nem kell, csak hallgass magadra.


Ha van még kérdés, vagy pontosítani kell valamit, jelentkezz újra.

2009. júl. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

köszi szépen :)

hmm sajna nincs pénzem túl jó felszerelésre,a futócipőm se márkás.Nem Budapesten lakom,itt mifelénk a Duna parton futok,kavicsos uton.

2009. júl. 7. 11:51
 3/3 anonim ***** válasza:
Pedig a cipő nagyon fontos. Ha az nem jó, garantáltan tönkreteszed a lábad. Ezen kívül a Saucony tartós, strapabíró, ezek a márkátlan cipők viszont hamar tönkremennek. Én egyszer indultam el még a kezdet kezdetén ilyenben, és még az első úton kilyukadt. Az a cipő, ami nekem van 20.000 alatt volt, és egy évig jó, bár azt ajánlják, hogy bizonyos km után le kell cserélni, de én azon már régen túlvagyok. Az egyéb cucc nem annyira lényeges, de jobb ha van. Ha kipróbálod, meglátod.
2009. júl. 7. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!